انواع خونریزی مقعدی و دلایل احتمالی که می‌تواند داشته باشد؟

می 17, 2016
انواع خونریزی مقعدی و دلایل احتمالی که می‌تواند داشته باشد؟

اگر مقداری خون روشن تا سیاه روی دستمال یا در کاسه توالت مشاهده کردید، احتمالا دچار خونریزی رکتوم شده اید. به هرگونه خونی که از مقعد خارج شود، خونریزی مقعد می‌گویند.

واژه‌ی مناسب تری که برای این عارضه در نظر گرفته شده، خونريزی دستگاه گوارش يا GI مي‌باشد. دليل و علت خونريزي GI بسيار متنوع است كه در ادامه به آنها می‌پردازيم.

انواع خون ريزی مقعد یا خونريزي GI

زمانيكه خونريزي GI داريد، پزشك موارد زير را بررسي خواهد كرد:

شدت خونريزي

خونريزي مقعد ميتواند از ملايم تا شديد (با خطر جاني) فرق كند. در اكثر موارد خونريزي ملايم و متناوب است كه در اين حالت تمام تست ها بصورت سرپايي انجام ميشود و خطر خاصي بيمار را تهديد نميكند . البته اگر مقدار خون زياد شد بايد به پزشك مراجعه شود.

بعضي مواقع خونريزي در دستگاه گوارش آنقدر كم است كه قابل مشاهده نيست و مقدار آن به اندازه اي نيست كه رنگ مدفوع را تغيير دهد و فقط آزمايش مدفوع قادر به شناسايي آن است كه در ادامه به آن خواهيم پرداخت.

خونريزي از كجا مي آيد؟

منشا خونريزي ميتواند از هر بخش از دستگاه گوارش باشد ، ولي بطور كل بايد گفت :

خونريزي از مقعد يا بخش آخر ركتوم است . خون تازه و شفاف است و با مدفوع تركيب نشده و با خارج شدن مدفوع مشاهده و يا مدفوع را بصورت رگه رگه پوشانده است. اين مورد مثلا از زخم مقعد (شقاق) يا از بواسير ايجاد شده است .(توضيح در ادامه)

خونريزي از روده است. خون با مدفوع تركيب و رنگ تيره دارد. خونريزي ميتواند بخاطر كوليت ، بيماري ديورتيكولي يا تومور روده باشد. البته بعضي مواقع اگر خونريزي سريع باشد باز رنگ آن شفاف و با مدفوع تركيب نشده است مثلا اگر خونريزي ناگهاني و زياد از بخش ديورتيكول باشد.(توضيح در ادامه)

خونريزي از معده يا روده كوچك است. خون براي خروج بايد مسير طولاني سير كند كه در نتيجه تغيير يافته و تيره شده و با مدفوع تركيب ميشود. در اينصورت مدفوع تيره و اصطلاحا به آن melaena گفته ميشود. اين مورد بخاطر خونريزي معده يا زخم اثني عشر است . توجه: melaena يك وضعيت اورژانسي محسوب شده و نشانه ي خونريزي شديد در معده يا اثني عشر است و ميبايست سريعا با پزشك معالج در ميان گذاشته شود.

دلایل احتمالی خونريزي

پزشك در مورد علائم احتمالي سئوالاتي مانند زير خواهد پرسيد تا دليل اصلي خونريزي مشخص شود:

 • آيا درد داريد؟
 • اگر درد داريد كجا و چه نوع است
 • آيا در ناحيه تهتاني خارش داريد
 • هرگونه تغيير در مزاج مثل اسهال يا يبوست
 • كم شدن وزن
 • سابقه بيماري گوارشي در خانواده

سپس آزمايش انجام ميشود و شامل تست مقعد و ركتوم با وارد كردن انگشت درون مقعد است . بعضي مواقع از ابزاري بنام پروتوسكوپ براي داخل شدن بيشتر به مجرا جهت شناسايي مواردي از قبيل شقاق مقعد يا بواسير استفاده ميشود . البته معمولا آزمايشات بيشتري براي روشن شدن دليل اصلي لازم است چون انگشت يا پروتوسكوپ فقط تا حدي ميتوانند درون مجرا ورود كنند. اگر طي اين كار خونريزي مشاهده نشود پس خونريزي در محلي بالاتر قرار دارد.

دليل خونريزي مقعد يا GI چيست؟

دلايل ممكن كه عموميت دارند بطور مختصر به شرح زير ميباشند:

بواسير

بواسير یا هموروئید ورمي است كه در رگ‌های ناحيه مقعد و ركتوم تحتانی ايجاد ميشود. شبكه‌ای از رگ‌های خوني در مجراي داخلي مقعد و ركتوم تحتانی وجود دارد كه بعضي مواقع پهن تر مي‌شوند و خون بيش از معمول در انها جريان مي‌يابد.

اين رگ هاي ورم كردن و خون خورده  با بافت روی خود تشكيل يک يا چند ورم بنام بواسير مي‌كنند. بواسير كاملا عمومی است و اشخاص زيادي در طول عمر خود به آن دچار مي‌شوند. بواسيرهاي كوچك معمولا بي درد هستند. معمول ترين نشانه بواسير خونريزي مقعد پس از اجابت است. بواسيرهای بزرگتر منجر به ترشح مخاط، قدری درد، خارش و سوزش است. برای مشاهده روش‌های درمان بواسیر به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

شقاق مقعد

شقاق شكاف كوچكي در پوست مقعد است. هرچند اين شكاف معمولا بسيار كوچك و درحد يك سانتيمتر است ولي ميتواند بسيار دردناك و حساس باشد. شقاق غالبا با كمي خونريزي همراه است كه پس از عبور مدفوع ديده ميشود. خون رنگ شفاف دارد و در توالت قابل مشاهده است ولي زود بند مي‌آيد.

ديورتيكول

ديورتيكول كيسه كوچك با تنگه اي باريك است كه از ديواره ي روده بيرون ميزند و ميتواند در هر بخش از روده شكل گيرد ولي معمولا در روده بزرگ تشكيل ميشود. طي مدت زمان چندين ديورتيكول تشكيل و هر از گاهي خون ريزي ميكنند كه آن هم از طريق مقعد بيرون مي آيد. خون ريزي معمولا ناگهاني و بدون درد است. خونريزي مقعد بخاطر تركيدگي رگ هاي خون روي ديواره ي ديورتيكول است لذا خون از دست رفته ميتواند زياد باشد. ديورتيكول درضمن باعث دل درد و تغيير حالت مدفوع شود.

بيماري كرون

بيماري كرون التهاب روده است و گاه بگاه التهاب عود ميكند. علائم متغير است و بستگي دارد به محل و شدت التهاب . نشانه هاي معمول شامل اسهال خوني ، درد شكم و احساس ناخوشي دائمي است.

كوليت

كوليت بيماري است كه ركتوم و روده ملتهب ميشوند. نشانه ي عادي آن زمانيكه بيماري عود كند اسهال خوني است. دليل خونريزي مقعد زخم روي بخشي از ديواره ي ملتهب روده است.

پوليپ

پوليپ توده ي كوچكي است كه بعضي مواقع داخل جداره ي روده يا ركتوم ايجاد ميشود. پوليپ غالبا در سنين بالا رخ ميدهد و سرطان زا نيست و معمولا مشكل خاصي ايجاد نميكند. البته بعضي مواقع پوليپ خونريزي كرده و ميتواند به سرطان تبديل شود.

سرطان

سرطان روده و ركتوم در افراد مسن معمول است ولي براي جوانان هم رخ ميدهد و خونريزي مقعد يكي از نشانه هاي آن است. خونريزي معمولا قابل ديد نيست و قبل از شروع خون ريزي نشانه هاي ديگر مشهودند مانند از دست دادن وزن ، خستگي ناشي از كم وزني ، اسهال يا يبوست. سرطان در بخش هاي بالاتر از روده هم ميتوانند باعث خونريزي شوند ولي غيرمعمول است.

آنژيوديسپالزي

آنژيوديسپالزي بيماري است كه طي آن چندين رگ خوني بزرگ شده درون جداره ي داخلي روده ايجاد ميشود. آنژيوديسپالزي معمولا در بخش صعودي روده ولي ميتواند در هر بخش از روده نيز شكل گيرد. دليل آنژيوديسپالزي هنوز نامعلوم است ولي غالبا در سنين بالا پيش مي آيد. خونريزي مقعد در آنژيوديسپالزي بدون درد و سريع است و حالت خون از رنگ شفاف تا تيره مخلوط با مدفوع تا مدفوع كاملا سياه (melaena) ميباشد.

اختلالات روده

اختلالات متفاوتي در روده يا ديواره ي آن كه منجر به خونريزي مقعد ميشود در سنين پايين پيش مي آيد مثلا:

 • ولولوس – پيچش روده
 • درهم رفتگي روده – چسبيدگي يك بخش از روده به بخش ديگر و ايجاد انسداد
 • ديورتيكول مكل – ورم يا كيسه ي اضافه در روده كوچك مادرزادي
 • بيماري هيرشپرونگ – بيماري كه طي آن بخش پاييني روده بدرستي عمل نميكند. عضله هاي ديواره ي روده قادر به فشردن مدفوع نيستند.
 • رگ هاي خوني غيرعادي

زخم معده و اثني عشر

رخم معده يا اثني عشر ميتوانند خونريزي كنند. اين عمل منجر به melaena و طي آن مدفوع سياه ميشود . (طبق توضيحات بالا)

عفونت دل و روده

اين عفونت ها منجر به اسهال خوني بخاطر التهاب روده ميشوند.

اگر دچار خونريزي مقعد شديد چه كنيد؟

به پزشك مراجعه كنيد. اگر خونريزي شديد است يا مدفوع سياه رنگ است (melaena) (طبق ثوضيحات بالا) سريعا به اورژانس مراجعه كنيد. اگر احساس سرگيجي ، غش يا كلا ناخوش احوال هستيد آمبولانس خبر كنيد چون نشانه ي از دست دادن خون زياد است. البته معمولا خونريزي ملايم است و در اين حالت وقت دكتر بگيريد. بيشتر مردم فكر ميكنند خونريزي بخاطر بواسير است و آن را بررسي نميكنند. بواسير شايد دليل عمده ي خونريزي هاي مقعدي باشد ولي نبايد فرض را بر اين گرفت مگر اينكه پزشك تشخيص دهد.

چه آزمايشاتي توصيه ميشود؟

بستگي دارد به علت خونريزي . معمولا آزمايشات زير توصيه ميشود:

 • سيگموييدوسكوپي
 • كلونوسكوپي
 • كولونوسكوپي مجازي (كولونوگرافي CT)

آزمایشات خونریزی مقعد

كولونوسكوپي چيست ؟

در اين آزمايش دكتر درون روده را مشاهده ميكند و بيمار معمولا بيهوش نميشود ، ولي شايد داروي آرام بخش داده شود. كولونوسكوپ يك دوربين كوجك و انعطاف پذير است به كلفتي انگشت كوچك است و به داخل روده ي بزرگ و يا كوچك هدايت ميشود. اين ابزار داراي چراغ و دوربين است تا درون روده ديده شود ، يا توسط خود دوربين يا به مانيتور متصل است. كولونوسكوپ دريچه و مجرايي دارد تا ابزار ديگر از داخل آن عبور و نمونه برداري از جداره روده امكان پذير شود.

سيگموييدوسكوپي چيست ؟

روده ي سيگموييد بخش نهايي روده و متصل به ركتوم است. سيگموييدوسكوپ دوربين كوچكي همراه با چراغ به كلفتي انگشت و مشابه كولونوسكوپ است و خيلي كوتاه تر. سيگموييدوسكوپي خيلي راحت تر از كولونوسكوپي است و اگر خونريزي به بخش پاييني روده و ركتوم مربوط باشد بجاي كولونوسكوپي استفاده ميشود. اين ابزار به آرامي به دورن روده ي سيگموييد هدايت و جداره قابل مشاهده خواهد بود. اين كار معمولا براي بيمار دردي ندارد و فقط كمي احساس ناراحتي ميكند.

كولونوسكوپي مجازي (كولونوگرافي CT) چيست؟

كولونوسكوپي مجازي (كولونوگرافي CT) آزمايش جديدي است و ديد مناسبي از جداره دروني به پزشك ميدهد و نيازي نيست لوله كاملا به داخل روده وارد شود ، لوله كمي به درون رفته و روده توسط گاز باد ميشود . سپس از روده سيتي اسكن گرفته ميشود. اين كار راحت تر و قابل تحمل تر از كولونوسكوپي سنتي است. البته اين ابزار همه جا موجود نيست .

آزمايش خون پنهان در مدفوع (FOB) چيست؟

در اين آزمايش مدفوع براي شناسايي مقدار كم خون كه بطور عادي قابل مشاهده نيست و از آن بي خبر هستيد تست ميشود.

چه زماني و چرا تست FOB انجام ميشود؟

همانطور كه گفته شد اختلالات خونريزي در روده ميتواند چندين دليل داشته باشد كه طي آنها خونريزي مقعد قابل مشاهده است. ولي بعضي مواقع خون آنقدر كم است كه در مدفوع ديده نميشود و فقط با آزمايش FOB قابل تشخيص است. بنابراين تست زماني انجام ميشود كه علائمي ديگر دال بر مشكلات روده اي وجود داشته باشد. مثلا درد شكم دائمي ، كم شدن وزن و غيره. درضمن ميتوان قبل از شروع سرطان براي بررسي روده ها استفاده شود. توجه: تست FOB فقط نشان ميدهد خونريزي در جايي از روده وجود دارد ولي محل آن تعيين نميشود. درصورت مثبت بودن جواب آزمايش بايد تست هاي ديگري براي شناسايي منشاي خونريزي مقعد انجام شود ، مانند كولونوسكوپي.

نحوه‌ي انجام تست FOB

تكه كارتي با مقدار كمي از مدفوع آغشته و با اضافه كردن ماده شيميايي تحت آزمايش قرار ميگيرد. اگر نمونه پس از اضافه شدن ماده تغيير رنگ دهد حاكي از وجود خون در مدفوع است. معمولا دو يا سه تست FOB طي چند روز از چندين نمونه انجام ميشود چون ممكن است خونريزي در روده گاه و بيگاه بوده و يك نمونه حضور آن را نشان ندهد. آنجام تست و شناسايي مشكل روده طي چند روز بسيار دقيقت تر است.

آزمايش براي سرطان روده

هدف اين آزمايش شناسايي نشانه هاي اوليه بيماريهاي خاص در اشخاص سالمي است كه هنوز هيچ علائمي ندارند و يا مشكل قابل درمان است .  طي آزمايش سرطان روده (سرطان كلوركتال)  ، سرطان در مراحل اوليه كه امكان درمن آن بسيار بالا است شناسايي ميشود. در انگلستان برنامه اي براي گروه سني خاصي جهت انجام اين آزمايش گذاشته شده كه طي آن سه نمونه از مدفوع اشخاص براي خون آزمايش ميشود. گروه سني براي نقاط مختلف انگلستان متفاوت است و اگر شخصي در آن گروه قرار داشته باشد بطور خودكار اول دعوتنامه و سپس كيت تست FOB جهت انجام در منزل برايش ارسال ميگردد. پس از تست اوليه ، هردو سال يكبار و تا زمانيكه سن شخص به حداكثر گروه سني برسد اين عمل تكرار ميشود.

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5

90 دیدگاه

 1. ستوده گفت:

  با سلام بنج ماهه که داخل مدفوعم و قبل از امدن مدفوعم خون و بلغور مانند است کمی داخل مقعدم وقتی میرم دستشویی دو تاجوش مانند هست که بیرون میاد اگه امکانش هست لطفا راهنمایی کنید

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام حتما جهت معاینه وتشخیص قطعی مراجعه فرمائید

 2. مهسا گفت:

  سلام.دختری ۲۷ ساله هستم من چند روزی هست وقتی دستشویی میرم و هنگام خارج شدن مدفوع یه کم درد و خونریزی دارم فقط موقع خارج شدم مدفوع خونریزی دارم و اولین بار با فشار زیاد که مدفوع خارج شد خونریزی شروع شد.لطفا راهنمایی کنید

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام تشریف بیارید تا معاینه شوید خون ریزی هنگام دفع مدفوع دلایل مختلفی داره که شایع ترین آنها بواسیر است درضمن سعی کنید روزانه به مقدار 8تا10لیوان آب بخورید واز مواد غذایی فیبر دار استفاده کنید تا مشکل یبوست شما کمتر شود

 3. مریم گفت:

  با سلام و خسته نباشید.مدت زیادی هست در مدفوعم خون هست.هر روز دارم لاغر تر میشم.خیلی میترسم بزم دکتر بگن سرطان داری تو رو خدا کمکم کنید.سوزش در ناحیه کمرم هم دارم

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام خون در مدفوع دلایل مختلفی داره شما هم نباید زود قضاوت کنید تشریف بیارید معاینه شوید

 4. یحیی گفت:

  هر سه ماه يك بار در مدفون خون روان و روشن مي بينم اقاي دكتر لطفا علت اين خونريزي چيست ؟

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام خون ریزی از مقعد ویا دیدن خون بروی مدفوع دلایل زیادی داره که باید حتما مراجعه کنید تا معاینه شوید

 5. صابر گفت:

  باسلام
  اقای دکتر بنده هنگام دفع مدفوع قبل ازاینکه مدفوع از مقعد خارج شود خونریزی زیادی دارم مثل کسی که خون دماغ باشد با اینصورت و خونی که خارج میشود رقیق و قرمز است و هنگام خارج شدن خون هیچ درد را احساس نمیکنم البته چند ماه پیش دچار این خونریزی شدم ولی قطع شد لطفا راهنمایی فرمایید باتشکراز شما.

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام خون ریزی از مقعد دلایل مختلفی داره که از شایع ترین انها میتوان به بواسیر اشاره کرد ولی برای تشخیص قطعی حتما باید تشریف بیارید تا معاینه شوید

 6. بهنام گفت:

  حدود 10سال پيش در مدفوع چرك و خون ديدم با مراجعه به پزشك بعداز كولون سكوپي قرص سولفاسالازين نوشت كه 2سال خوردم حدو10روز ميشه مجد همان علايم را مي بينم كه چرك و خون در مدفوع قرص سولفاسالازين خوردم درست نميشه خواهشمند است راهنمائي كنيد.

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام وقت بگیرید جهت معاینه وبررسی بیشتر مراجعه کنید

 7. محمد گفت:

  باسلام وخسته نباشید
  بمدت 20روزسرماخوردگی شدیدداشتم وسفکسیم 400روزی یکعددمصرف میکردم ودرکناراین داروهاچون مشکل گوارشی داشتم پنتوپرازول40وآلپرازولام0/5هم روزی یکعددمصرف میکردم الان که سرماخوردگیم بهترشده بمدت3روزه که قبل ازاجابت مزاج مقداری خلط همراه باخون ازمن خارج میشه ومدفوع اولیه بصورت2رنگ قهوه ای وزرد ومقداری خلط وخون به آن چسپیده،امادرروز4الی5باراجابت مزاج دارم وهردفعه مدفوع باریکترمیشودواحساس دردداخل مقعددرتمام طول روزدارم وازنظرجسمی سست وبی حال هستم.آیا احتمال سرطان روده وجود دارد؟تورو خدا راهنماییم کنیدخیلی نگرانم.ممنون ازمحبتتون

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام اقا محمد بجای خیال بافی وفکر بد کردن بیا تا معاینه شوی خون ریزی از مقعد هنگام دفع مدفوع دلایل دیگری هم میتواند داشته باشد

 8. الناز گفت:

  با سلام من الان چند وقته که یبوست هستم ودر هنگام مدفوع هم درد دارم هم بعد درمدفوعم خون دیدم وسوزش ودرد دارم .

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با یلام احتمالا به بواسیر یا شقاق مبتلا هستید جهت تشخیص قطعی مراجعه فرمائید

 9. سارا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من هنگام دفع مدفوع 4 روزه دچار خونریزی میشم بدون درد میشه کمکم کنید چون الان جایی هستم که نمیتونم برم دکتر میشه کمکم کنید.مرسی

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام دوست عزیز بدون بررسی ومعاینه نمتوانم کمکتون کنم پیشنهاد میدم زود تر به پزشک مراجعه کنید

 10. ماندگار گفت:

  باعرض سلام
  بنداه مجردم ونزدیک یک هفته ست موقع دفع دردشدیداز طرف چپ مقعدم دارم.تقریبا مقعدمی ذره نصبت به قبل ورم داره.فقطی بارهم خون دیدم.نه یبوست دارم ونه اسهالم.دفع نرمالی دارم.ولی باز درد دارم موقع دفع.
  باید چکار کنم؟من سنندجم وبه شما دسترسی ندارم.
  ممنونم

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام خون ریزی هنگام دفع مدفوع دلایل مختلفی داره که باید معاینه شوید یکی از دلایلش ایجاد بواسیر داخلی است که اگر این باشد با لیزر به راحتی قابل درمان است.

 11. مریم گفت:

  سلام. من حدود 10سال پیش دچار عفونت شدید روده شدم و پس از درمان تا مدت ها بیشتر اوقات اسهال داشتم و بعد از مدتی سال هاست قضیه بالعکس شده.تا اینکه حدود 2سال پیش متوجه شدم زمان اجابت مزاج خونریزی شدید دارم.به دکتر مراجعه و بعد از کولونوسکوپی به من اعلام شد 20 سانتی متری ابتدای روده زخم است که به دلیل یبوست های شدید و دلیل یبوست ها هم تنگ بودن و پیچ دار بودن روده است. و شربت منیزیم هیدروکساید. پماد آنتی هموروئید و کپسول کلوفاک ریتارد تجویز شده. تا مدت ها بعد از یک دوره خوردن کوتاه وضعیت بهتر شد اما چند وقتی است مجدد این مساله تکرار شده و بدتر این که موقع اجابت مزاج سوزش داخلی در همان ناحیه ی ابتدایی احساس میشه. واقعا برام نگران کننده هست آیا نیاز به کولونوسکوپی مجدد هست؟یا باید باز به پزشک مراجعه کنم و یا این که باید دارو ها را ادامه بدهم؟ ممنون میشم به من پاسخ بدبد.

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام در صورت تمایل تشریف بیارید تا مشکل شما مورد بررسی قرار بگیرد بدون معاینه کاری از دستم بر نمی آید

 12. نسرین گفت:

  سلام من من چند ماه پیش رژیم گرفتم و دچار یبوست شدم وموقع اجابت مزاج خون ریزی داشتم به دکتر مراجعه کردم برای درمانم ملین داد وپماد انتی هموریید تا این دارو ها را بخورم اب بخورم رفع میشه ولی درغیر این صورت به همان منوال هستم برای یک هفته خوبم دوباره ن ریزی بر میگرده ولی درد چندانی ندارم به نظرتون باید چکار کنم

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام باید برای بررسی بیشتر مراجعه فرمائید ولی احتمال بواسیر داخلی زیاده که اگر درست باشد با لیزر به راحتی قابل درمان است

 13. سمیرا گفت:

  با سلام با تشکر از راهنمایی ها و سایت مفیدتون
  آقای دکتر من سالیان زیادی است که یبوست دارم دکتر رفتم گفتند باید با تغذیه کنترل شود چند سالی هم هست بعضی مواقع هنگام دفع، خونریزی مختصری دارم در حد چند قطره. ولی در حالت عادی هیچ درد و … ندارم. لطفا منو راهنمایی کنید که باید چکار کنم؟ممنون

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام احتمالا شما مبتلا به بواسیر داخلی هستید که به راحتی با لیزر قابل درمان است اما این را هم باید بدانید که خون ریزی از مقعد دلایل دیگری هم دارد که بهتر است اول معاینه شوید

 14. reza گفت:

  سلام اقای دکتر تشکر از اینکه پاسخگو کاربران هستید بنده حدود دو هفته است هنگام مدفوع خون درآن مشاهده می کنم خون قرمز وتیره دردی هم احساس نمیکنم وخونریزی هم ندارم اما طرف چپ روده یه مقداری درد می کند . ممنون اگر راهنمایی کنید

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام احتمالا شما مبتلا به بواسیر داخلی هستید ولی باز هم بهتر است که معاینه شوید تشریف بیارید تا بررسی شود شاید نیاز به عمل کردن نداشته باشید وبا دارو بتوان درمانش کرد

 15. سمیه گفت:

  یبوست درشکم دارم ودکترامیگن که بواسیرهستن وبعضیامیکن همچین چیزی نیست واشتباه عمل کردین وخیلی اذیتم خونریزی درمقعددارم

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام تشریف بیارید تا معاینه شوید خون ریزی از مقعد دلایل مختلفی داره که با ید مورد بررسی قرار بگیرد

 16. مریم گفت:

  با عرض سلام ،مدتى است كه اينجانب همراه با دفع مدفوع خونزيرى داشته و در بعضى موارد احساس مينمايم كه تخليه كامل صورت نميگيردو درد خفيفى در ناحيه مقعد و گاهى أوقات درد خفيف در زبر شكم بعد از دفع داشته كه بعد از ساعتى برطرف شده و در هنگام دفع مدفوع گاهى بى اختيار ميشوم با عرض پوزش و ممنون از راهنمايي شما

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام احتملا شما مبتلا به بواسیر شده اید ولی حتماجهت تشخیص قطعی باید مراجعه فرمائید تا معاینه شوید

 17. مجید گفت:

  سلام اقاي دكتر من چند ماه پيش بعد از اينكه مدفوع ميكردم خون به اندازه يكي .دو .قطره خارج ميشد بدون هيچ دردي ١ ماه پيش دوباره اينجوري شدم ترسيدم رفتم دكتر … اخه من بدنسازم ترسيدم گفتم شايد اثرات استروويد و مكمل هاي ك استفاده كردم باشه .اما دكتر گفت چيزي خاصي نيست .انتي هموروييد . ونگول..و قرص مينيرال.تجويز كرد.خون ريزي نداشتم .وقتي استفاده كردم اما باز امروز صبح خونريزي ديدم.من حقيقتش ب خاطر كارم دارو ها رو نتونستم .منظم و كامل استفاده كنم .هنوز پمادا نصفش و قرصا ٩٠٪ مونده. (بعد من دو سه روزي بود كه كراتين مونوهيدرات استفاده ميكردم ) ترسيدم شايد از مكملاست .. البته من خوابم و تغذيم بد شده شبا ساعت ٣شب شام ميخورم.به نظر شما چيكار كنم ممنون ميشم راهنمايي كنين

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام اگر تهران تشریف دارید یا میتوانید به تهران بیایید به کلینیک بنده مراجعه فرمائید تا مشکلتان بررسی شود اما در غیر این صورت بهتر است به پزشک خودتان مراجعه کنید

 18. احمد گفت:

  با سلام من دو سال پیشبه میکروب هلیکوباکتری مبتلا شدم بعد که قرص خوردم و خوب شدم حالا بعد از دو سال بک مورد عجیب در مدفوع یافت کردم که قرمز و شبیه قطره خون بود که البته کم بود اما همراه با مدفوع بود خواستم بدونم نیاز به رفتن به نزد پزشک است یا نه

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام حتما به پزشک مراجعه فرمائید تا زود تر تشخیص ودرمان شود

 19. مجتبی گفت:

  سلام من سه روزه بعد از مدفوع که خیلی هم اندکه‫؛‬ خون زیادی به رنگ قرمز روشن ازم خارج میشه که بعد از خارج شدن خون احساس ضعف وحالت تهوع بهم دست میده.ولی هیچ دردی در هیچ جای بدنم حس نمیکنم.متشکر میشم کمکم کنید

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام خون ریزی از مقعد دلایل متعددی داره که حتما برای درمان باید تشریف بیارید تا معاینه شوید تا مشکلتان بررسی شود

 20. امیر گفت:

  باسلام الان 4روزه که پشت سرهم همراه مدفوع خون میاد معدم میسوزه.سال پیش 1بار چندقطره خون آمد ولی الان 4روزه خیلی خون میاد لطفا راهنمایی کنید

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام هر چه سریعتر جهت بررسی ودرمان مراجعه فرمائید

 21. م-د گفت:

  سلام خسته نباشید من 34سال دارم و حدود سه ماه است کاسهال خونی دارم و یک ماه است ک داعم خونریزی دارم و گاهی اوقاتو چن بار هم استفراغکردمعلتش چیه

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام سریعتر مراجعه فرمائید تا معاینه شوید خون ریزی از مقعد دلایل متعددی دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد

 22. کیانا گفت:

  با سلام من قبل از خروج مدفوع به دلیل فشار زیاد خون از مقعد میاد بعد مدفوع و خون قرمز روشن است بعد خروج مدفوع دور مقعد کمی سوزش دارم میخواستم بدونم این مشکل ساز هست یا خیر بیشتر این مشکل در زمان نزدیکی عادت ماهانه پیش امده و در فصل تابستان سال قبل هم همین مشکل واسم پیش امد در چند ماه اول تابستان بعد خوب شد فقط من یوبوست زیاد میشم و باد زیادی در معده احساس میکنم امکان داره دلیلش همین موضوع باشد

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام با ید سریع نسبت به درمان یبوست اقدام فرمائید تا به بواسیر وشقاق مبتلا نشوید اصلا هم نباید برای اجابت مزاج مدت طولانی به روی دستشویی بشینید وفشار وارد کنید در صورت تمایل تشریف بیارید کلینیک تا معاینه شوید ومورد درمان قرار بگیرید

 23. آرزو گفت:

  سلام دیشب تو متفوع خون دیدم نه درد نه سوزش ندارم چه باید بکنم

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام احتمالا دچار بواسیر داخلی شده اید بهتر است مراجعه فرمائید تا معاینه شوید تا تشخیص قطعی داده شود

 24. محمد رضا گفت:

  با سلام من مدت یک سال است که خون ریزی بهدون درد دارم راهنمایان کنید چه کار کنم

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام شاید مبتلا به بواسیر باشید ولی چون خون ریزی از مقعد دلایل دیگری هم میتواند داشته باشد بهتر است تشریف بیارید تا شما رامعاینه کنم وجهت تشخیص قطعی مشکل شما را بررسی کنم

 25. امیر گفت:

  مدت 7 سال می باشد که هنگام دفع خون ریزی دارم که به مرور شدید شده است . بعضی مواقع با لخته و بعضی مواقع غیر حالت لخته . درد ندارم . بعضی مواقع بواسیر بیرون میزند . در صورتی که مواد گرمی زا مانند فلفل آبجو گردو طالبی و … استفاده کنم حالت خونریزی شروع می شود . به هیچ عنوان یوبوست ندارم . باتشکر فراوان .

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام همان طور که خودتان فرمودید شما مبتلا به بواسیر شده اید باید تشریف بیارید تا معاینه شوید تا از یکی از روشهای درمان بواسیر که مناسب شما باشد جهت درمانتان استفاده کرد

 26. وحید گفت:

  با سلام اینجانب ۳۰ ساله میباشم که مدتی است اجابت مزاجم همراه با کمی خونریزی و درد آزاردهنده و سوزش میباشد جهت ویزیت دکتر به بنده وقت بدهید ممنونم

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام بنده در خدمت شما هستم لطف فرمائید جهت گرفتن وقت با شماره های کلینیک تماس برقرار کنید با تشکر

 27. قاسم گفت:

  سه روز هست که قبل از دفع مدفوع چند قطه خون از مقعدم خارج میشه که من را نگران کرده است . در ضمن هیچ گونه درد یا سوزشی ندارم لطفا راهنمایی کنید

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام شاید مبتلا به بواسیر یا همان هموروئید داخلی شده باشید ولی چون خون ریزی از مقعد میتواند دلایل متعددی داشته باشد بهتر است جهت تشخیص قطعی شما را معاینه کنم

 28. لیلا گفت:

  با سلام من سی و یک سالم هست مشکل یبوست داشتم قرص رولاکس برام دکتر تجویز کرد بعد از یک ماه و نیم الان رولاکس که میخورم هنگام دفع مدفوع با اینکه یبوست هم نیست اما خونریزی میبینم روی مدفوعم خیلی زیاد, و در قسمت معده و شکمم هم یه حال و حس غریب دارم انگار غنج میزنن معده مو

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام حتما باید معاینه شوید یا به پزشک خودتان مراجعه کنید تا دلیل خون ریزی مشخص شود

 29. نازی گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر من مدتیه ک پس از اجابت مزاج دچار خونریزی مقعدی میشم. یه مدت کاملا خوب شده بود ولی دوباره شروع شده. این اتفاق زمانی میفته ک فشار زیادی در هنگام دفع بهم وارد میشه و خونی ک خارج میشه همراه مدفوع نیس و جداس. چنین مشکلی رو تا پیش از این هیچ وقت نداشتم. از طرفی فکرمو مشغول کرده و از طرفی هم میترسم ب دکتر مراجعه کنم. اگر شما راهنماییم کنید بسیار متشکر میشم

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام خون ریزی از مقعد دلایل متعددی داره که حتما باید جهت بررسی به دکتر مراجعه کرد این امر برای شما هم صادق است ولی احتمال میدهم که شما به بواسیر داخلی مبتلا هستید

 30. شاهد گفت:

  دچار رفلاکس هستم که پس از مراجعه به پزشک به طور تقریبی درمان شده است اما چیزی که الان من را نگران کرده دیدن خون هنگام دفع مدفوع و در واقع پس از دفع است

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام حتما باید تشریف بیارید جهت بررسی ومعاینه برای تشخیص قطعی

 31. محسن گفت:

  سلام. قبلا هم سابقه خونریزی مقعد داشتم اما حدود15 روزه که شدیدتر شده با درد و سوزش همراه شده. آیاحتما نیاز به عمل هست؟

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام احتمالا دلیل خون ریزی شما از ایجاد شقاق و هموروئید است که بعد از معاینه شما بهترین روش درمان را خدمتتون پیشنهاد میدم

 32. سپهر گفت:

  سلام من دچار خون ريزى قبل و حين و بعد از مدفوع شده امدو هفته است از پماد و شياف انتى هموروييد استفاده ميكنم عليرغم نوشيدن اب زياد و موسيليوم و را رفتن دچار يبوست شديد هستم

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام تشریف بیارید تا معاینه شوید تا هم علت خون ریزی بررسی شود هم دلیل یبوست

 33. پریسا گفت:

  با سلام.خانمی29ساله.متاهل داری یک فرزندهستم.رنگ مدفوعم دیشب باوجودیکه قهوه ای و علی الظاهر طبیعی بود.روی مدفوع خون قرمز روشن وجود داشت.والبته این موضوع رو با زدن دستمال توالت به مدفوع متوجه شدم.وخود مقعد هم اصلا خونی نبود.چون چک کردم.حالا خ نگرانم.همین شنبه به پزشک مراجعه میکنم.اما تاشنبه بسیارنگران و ناراحتم.میشه راهنماییم کنین.با تشکر

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام بهترین کار مراجعه به پزشک است چون خون ریزی از مقعد دلایل مختلفی داره که باید حتما توسط پزشک بررسی شود

 34. ب-ل گفت:

  سلام من چند روز پیش ب صورت چن قطره خون روی مدفوعم دیدم و بعد از اون دچار تنگی نفس شدم خونش تازه و قرمز رنگ بود چن روزه ک موقع بلند شدن احساس ضعف شدید میکنم و چشمام سیاهی میره همچنیی میره ب شدت احساس خستگی و کسلی میکنم و راه رفتن برام تبدیل ب ی معضل شده بنظرتون مشکلم احتیاج ب پزشک داره؟

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام بله حتما باید به پزشک مراجعه کنید

 35. احمد گفت:

  سلام پسر 15 ساله ام از مدفوعش خون دفع میشود خیلی پر رنگ و زیاد دو سال پیش هم چند روزی اینجوری شد ولی پزشک مراجعه کردیم گفتن چیزی نیست خیلی نگرانم کمکم کنید کجا مراجعه کنم

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام حتما هر گونه خون ریزی از مقعد را باید جدی گرفت وحتما باید مورد بررسی قرار بگیرد در صورت تمایل ایشان را بیارید تا من ببینمشون

 36. آرش گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید من اواسط فروردین امسال یه روز وقتی از خواب بیدارشدم متوجه شدم دل پیچه همراه با درد دارم که باید میرفتم دستشویی و ببخشید اسهال شدم تا شب چند بار همین طور رفتم دستشویی این وضع تا چند روز ادامه پیدا کرد که یه شب که رفتم دستشویی فقط یه مقدار بلغم همراه با لکه های خون دفع کردم لکه های خون روشن نه تیره تا چند روز بعدش اسهال بهتر شد فقط از اون موقع که نزدیک چهار ماه میگذره بیرون رویم ببخشید شل هست من از بچگی بیشتر موقع ها یبوست داشتم حالا این شرایط نگرانم کرده از طرفی یه عده بهم گفتن دستگاه های آندوسکوپیو خیلی جاها خوب ضد عفونی نمی کنن و باعث انتقال بیماری های دیگه میشه همین باعث شده دکتر مراجعه نکنم شما میفرمایید من چیکار کنم؟ مشکلم جدیه؟ لطفا یه راهنمایی بفرمایید متشکر

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام شما تشریف بیارید اول معاینه شوید اگر نیاز به آندوسکوپی داشتید من جای مطمئن شما را میفرستم

 37. علی گفت:

  سلام وعرض ادب من یه دختر17ساله دارمچند روزی است که من ومادرش متوجه یه زخم شکافته حدودا” بیش از2سانت بین دونشیمنگاه وبالاتر ازمقعد شده ایم که خونریزی هم دارد میشه مارو هم راهنمایی بفرمایین

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام حتما ایشان را جهت بررسی ومعاینه بیارید کلینیک تا تشخیص قطعی داده شود

 38. حمیده گفت:

  سلام ببخشید یک سوال داشتم من الان یه 4باری هست که به تازگی ها هروقت دستشویی بزرگ میکنم وچون سفت گاهی اوقات وبازور همراه خون همراهش خارج میشه .این موضوع باعث نگرانی من شده وترسیدم باپزشک مشورت کنم میشه راهنماییم کنید وبگید مشکل چیه

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام خون ریزی از مقعد دلایل متعددی داره ولی با علائمی که شما فرمودید احتمالا به بواسیر مبتلا شده اید جای نگرانی نیست مشکل شما با کمک لیزر به راحتی قابل درمان است

 39. فرخ گفت:

  سلام زمانی که یبوست میشم مدفوع همراه با خون میباشد اگرشربت منیزیوم بخورم مشکلی نیست میترسم سرطان باشه مرسی

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام بهتر است قبل از اینکه فکر بد بکنید جهت تشخیص قطعی به پزشک مراجعه کنید همان طور که قبلا هم گفتم خون ریزی از مقعد دلایل مختلفی دارد معمولا کسانی که دچار یبوست میشوند وخون ریزی از مفعد دارند مبتلا به بواسیر هستند که به راحتی قابل درمان است

 40. علی گفت:

  با سلام .من الان تقریبا 2هفته ای میشه که در مدفوع من خون دیده میشه البته به صورت همیشه نه 2روز در میون یا 3روز در میون خاستم بپرسم ببینم درمانش چیه مشکل از چیه .هیچ گونه دردی هم ندارم البته اینم بگم استرس اظطراب دارم واسه مراسمی و اینکه ببخشید شکمم هم خوب کار نمیکنه

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام حتما باید مشکلتان بررسی شود جهت تشخیص قطعی تشریف بیارید تا معاینه شوید

 41. فاطمه گفت:

  باسلام.من حدودهفت هشت سالی هست که اسهال دارم وچندماهی است که درمدفوعم خون دیده میشود.موقعی هم که اسهال میگیرم نمیتوانم جلوی خودرابگیرم.به دکترهم مراجعه کردم میگن عصبیه.ولی این جواب قانع کننده برای من نیست.لطفابه من بگیدبایدچکارکنم؟

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام حتما باید معاینه شوید واگر آزمایشات گذشتتون هم دارید بیارید تامشکلتان بررسی شود

 42. رضا گفت:

  سلام جناب دکتر من گاهی اوقات بعد از مدفوع وقتی از دستمال کاغذی استفاده میکنم خون میبینم در دستمال کاغذی ولی در خود مدفوع خون ندیدم من هلند هستم خیلی مچکرم اگر اینترنتی جوابم رو بدین سپاس

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام احتمال اینکه به بواسیر داخلی مبتلا شده باشید هست بهتر است برای تشخیص قطعی به پزشک مراجعه کنید

 43. زهرا گفت:

  سلام , من امروز موقع دستشویی کردن همراه مدفوع ام خون قرمز و شفافی دیدم.مدفوع ام قهوه ای کم رنگ بود و خون قاطیش نبود. این اتفاق 1 ساعت بعد از خوردن دو عدد قرص متفورمین رخ داد, این قرص رو دکتر به علت نامنظمی پریود به من داده بودن.میخواستم بدونم علتش چیه حسابی نگرانم کرده

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام باید حتما معاینه شوید چون خون ریزی از مقعد میتواند دلایل متعددی داشته باشد

 44. علی09 گفت:

  سلام. بنده 6ماه خون بعد از مدفوع کردنم میاد ، اونم فقط 2 یا 3 قطره هر سه روز یبار یا دوروز پشت سر هم یا یک هفته خون ریزی ندارم …. مدفوعم سیاه یا خونی نیست..لاغرم نشدم …مشکل ارثی ندارم. فقط بعد از مدفوع کردنم خیلی خیلی کم سوزش در مقعد دارم هیچ دردی ندارم رودهام درد نمیکنن فقط کم اب مصرف میکنم و غذاهای ابدار زیاد نمی خورم . خون قرمز و شفاف هست .

  1. پاسخ دکتر گفت:

   به احتمال زیاد به بواسیر داخلی مبتلا هستید باید تشریف بیارید تا معاینه شوید تا شدت آن بررسی شود اگر لازم شد با دارو و رژیم غذایی نسبت به درمانش اقام شود واگر هم نیاز به عمل داشتید با لیزر به راحتی درمان میشوید

 45. سعید گفت:

  سلام، من تقریبا یک ماه هست ک دچار سردرد خیلی شدیدی شدم، دکترا گفتن میگرن هس چن تا قرص از جمله دپاکین مصرف میکنم ولی خب هیچ تاثیری نداشتن.. الان چند روزی هس ک تغییر در اجابت مزاج دارم (حتی چند روز اصلا نداشتم) امروز هم در مدفوعم خون خیلی کمی دیدم ک ب رنگ روشن بود و با مدفوع قاطی نشده بود.. دردی در قسمت معده و شکم ندارم ولی خب شکمم بیش از حد قار قور میکنه، سردرد هم خیلی زیاد هستم. چیکار باید بکنم؟ ممنون

  1. پاسخ دکتر گفت:

   شما با خوردن ملین ها باید جلوگیری از یبوست خود کنید و احتمال اینکه به بواسیر داخلی هم مبتلا شده باشید هست باید تشریف بیارید تا معاینه شوید تا شرایط شما بدتر نشده معمولا کسانی که در روزهای اول ایجاد بواسیر مراجعه میکنند با دارو و رژیم غذایی مناسب درمان میشوند

Comments are closed.