خونریزی مقعد دلایل گوناگونی دارد . شدت خونریزی میتواند از ملایم (معمول) تا حاد با خطر جانی (غیرمعمول) متغیر باشد. اگر خونریزی شدید و مدفوع سیاه رنگ (خون قدیمی ناشی از محلی بالاتر در روده) است سریعا به پزشک مراجعه یا اورژانس خبر کنید. البته خونریزی غالبا ملایم است و در این وضعیت وقت دکتر بگیرید تا دلیل مشخص شود.

خون در مدفوع

خونریزی مقعد چیست؟

واژه ی خونریزی مقعد به معنای مشاهده ی هر مقدار خون در مدفوع هنگام اجابت است. البته نمیتوان گفت خونریزی همیشه به رکتوم ربط دارد و میتواند از دیگر نقاط روده ناشی شده باشد. واژه ی مناسب تر : خونریزی دستگاه گوارش یا GI می باشد. دلیل و علت خونریزی GI بسیار متنوع است که در ادامه به آنها می پردازیم.

روده چیست؟

روده (دستگاه گوارش) از دهان شروع و به مقعد خاتمه می یابد. زمانیکه غذا میخوریم یا چیزی مینوشیم مواد مسیر نای را طی کرده و به معده می رسند . معده غذا را خرد و آن را به روده ی کوچک عبور میدهد.

روده چیست؟

روده ی کوچک چند متر طول دارد و در آنجا غذا هضم و جذب میشود. سپس غذای هضم نشده (آب و ضایعات) به روده ی بزرگ منتقل میشود. روده ی بزرگ حدود ۱۵۰ سانتیمتر طول دارد و به چهار بخش تقسیم بندی میشود : صعودی ، عرضی ، نزولی و سیگموئید روده بزرگ. مقداری آب و نمک از طریق در روده بزرگ جذب بدن میشود. روده بزرگ سپس به رکتوم که حدود ۱۵ سانتیمتر طول دارد ختم میشود. رکتوم مدفوع را ذخیره و به مقعد عبور میدهد.

انواع خون ریزی مقعد ، خونریزی GI

زمانیکه خونریزی GI دارید ، پزشک موارد زیر را بررسی خواهد کرد:

 • شدت خونریزی

خونریزی میتواند از ملایم تا شدید (با خطر جانی) فرق کند. در اکثر موارد خونریزی ملایم و متناوب است که در این حالت تمام تست ها بصورت سرپایی انجام میشود و خطر خاصی بیمار را تهدید نمیکند . البته اگر مقدار خون زیاد شد باید به پزشک مراجعه شود.

بعضی مواقع خون ریزی در دستگاه گوارش آنقدر کم است که قابل مشاهده نیست و مقدار آن به اندازه ای نیست که رنگ مدفوع را تغییر دهد و فقط آزمایش مدفوع قادر به شناسایی آن است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 • خونریزی از کجا می آید؟

منشا خونریزی میتواند از هر بخش از دستگاه گوارش باشد ، ولی بطور کل باید گفت :

 • خونریزی از مقعد یا بخش آخر رکتوم است . خون تازه و شفاف است و با مدفوع ترکیب نشده و با خارج شدن مدفوع مشاهده و یا مدفوع را بصورت رگه رگه پوشانده است. این مورد مثلا از زخم مقعد (شقاق) یا از بواسیر ایجاد شده است .(توضیح در ادامه)
 • خونریزی از روده است. خون با مدفوع ترکیب و رنگ تیره دارد. خونریزی میتواند بخاطر کولیت ، بیماری دیورتیکولی یا تومور روده باشد. البته بعضی مواقع اگر خونریزی سریع باشد باز رنگ آن شفاف و با مدفوع ترکیب نشده است مثلا اگر خونریزی ناگهانی و زیاد از بخش دیورتیکول باشد.(توضیح در ادامه)
 • خونریزی از معده یا روده کوچک است. خون برای خروج باید مسیر طولانی سیر کند که در نتیجه تغییر یافته و تیره شده و با مدفوع ترکیب میشود. در اینصورت مدفوع تیره و اصطلاحا به آن melaena گفته میشود. این مورد بخاطر خونریزی معده یا زخم اثنی عشر است . توجه: melaena یک وضعیت اورژانسی محسوب شده و نشانه ی خونریزی شدید در معده یا اثنی عشر است و میبایست سریعا با پزشک معالج در میان گذاشته شود.

دلایل احتمالی خونریزی

پزشک در مورد علائم احتمالی سئوالاتی مانند زیر خواهد پرسید تا دلیل اصلی خونریزی مشخص شود:

 • آیا درد دارید؟
 • اگر درد دارید کجا و چه نوع است
 • آیا در ناحیه تهتانی خارش دارید
 • هرگونه تغییر در مزاج مثل اسهال یا یبوست
 • کم شدن وزن
 • سابقه بیماری گوارشی در خانواده

سپس آزمایش انجام میشود و شامل تست مقعد و رکتوم با وارد کردن انگشت درون مقعد است . بعضی مواقع از ابزاری بنام پروتوسکوپ برای داخل شدن بیشتر به مجرا جهت شناسایی مواردی از قبیل شقاق مقعد یا بواسیر استفاده میشود . البته معمولا آزمایشات بیشتری برای روشن شدن دلیل اصلی لازم است چون انگشت یا پروتوسکوپ فقط تا حدی میتوانند درون مجرا ورود کنند. اگر طی این کار خونریزی مشاهده نشود پس خونریزی در محلی بالاتر قرار دارد.

دلیل خونریزی مقعد یا GI چیست ؟

دلایل ممکن که عمومیت دارند بطور مختصر به شرح زیر میباشند:

 • بواسیر

بواسیر ورمی است که در ناحیه مقعد و رکتوم تهتانی ایجاد میشود. شبکه ای از رگ های خونی در کجرای داخلی مقعد و رکتوم تهتانی وجود دارد که بعضی مواقع پهن تر میشوند و خون بیش از معمول در انها جریان می یابد . این رگ های ورم کردن و خون خورده  با بافت روی خود تشکیل یک یا چند ورم بنام بواسیر میکنند. بواسیر کاملا عمومی است و اشخاص زیادی در طول عمر خود به آن دچار میشوند. بواسیرهای کوچک معمولا بی درد هستند . معمول ترین نشانه ی بواسیر خون ریزی پس از اجابت است. بواسیرهای بزرگتر منجر به ترشح مخاط ، قدری درد ، خارش و سوزش است.

 • شقاق مقعد

شقاق شکاف کوچکی در پوست مقعد است. هرچند این شکاف معمولا بسیار کوچک و درحد یک سانتیمتر است ولی میتواند بسیار دردناک و حساس باشد. شقاق غالبا با کمی خونریزی همراه است که پس از عبور مدفوع دیده میشود. خون رنگ شفاف دارد و در توالت قابل مشاهده است ولی زود بند می آید.

 • دیورتیکول

دیورتیکول کیسه کوچک با تنگه ای باریک است که از دیواره ی روده بیرون میزند و میتواند در هر بخش از روده شکل گیرد ولی معمولا در روده بزرگ تشکیل میشود. طی مدت زمان چندین دیورتیکول تشکیل و هر از گاهی خون ریزی میکنند که آن هم از طریق مقعد بیرون می آید. خون ریزی معمولا ناگهانی و بدون درد است. خونریزی بخاطر ترکیدگی رگ های خون روی دیواره ی دیورتیکول است لذا خون از دست رفته میتواند زیاد باشد. دیورتیکول درضمن باعث دل درد و تغییر حالت مدفوع شود.

 • بیماری کرون

بیماری کرون التهاب روده است و گاه بگاه التهاب عود میکند. علائم متغیر است و بستگی دارد به محل و شدت التهاب . نشانه های معمول شامل اسهال خونی ، درد شکم و احساس ناخوشی دائمی است.

 • کولیت

کولیت بیماری است که رکتوم و روده ملتهب میشوند. نشانه ی عادی آن زمانیکه بیماری عود کند اسهال خونی است. دلیل خونریزی زخم روی بخشی از دیواره ی ملتهب روده است.

 • پولیپ

پولیپ توده ی کوچکی است که بعضی مواقع داخل جداره ی روده یا رکتوم ایجاد میشود. پولیپ غالبا در سنین بالا رخ میدهد و سرطان زا نیست و معمولا مشکل خاصی ایجاد نمیکند. البته بعضی مواقع پولیپ خونریزی کرده و میتواند به سرطان تبدیل شود.

 • سرطان

سرطان روده و رکتوم در افراد مسن معمول است ولی برای جوانان هم رخ میدهد و خون ریزی مقعد یکی از نشانه های آن است. خونریزی معمولا قابل دید نیست و قبل از شروع خون ریزی نشانه های دیگر مشهودند مانند از دست دادن وزن ، خستگی ناشی از کم وزنی ، اسهال یا یبوست. سرطان در بخش های بالاتر از روده هم میتوانند باعث خونریزی شوند ولی غیرمعمول است.

 • آنژیودیسپالزی

آنژیودیسپالزی بیماری است که طی آن چندین رگ خونی بزرگ شده درون جداره ی داخلی روده ایجاد میشود. آنژیودیسپالزی معمولا در بخش صعودی روده ولی میتواند در هر بخش از روده نیز شکل گیرد. دلیل آنژیودیسپالزی هنوز نامعلوم است ولی غالبا در سنین بالا پیش می آید. خونریزی در آنژیودیسپالزی بدون درد و سریع است و حالت خون از رنگ شفاف تا تیره مخلوط با مدفوع تا مدفوع کاملا سیاه (melaena) میباشد.

 • اختلالات روده

اختلالات متفاوتی در روده یا دیواره ی آن که منجر به خونریزی میشود در سنین پایین پیش می آید مثلا:

 • ولولوس – پیچش روده
 • درهم رفتگی روده – چسبیدگی یک بخش از روده به بخش دیگر و ایجاد انسداد
 • دیورتیکول مکل – ورم یا کیسه ی اضافه در روده کوچک مادرزادی
 • بیماری هیرشپرونگ – بیماری که طی آن بخش پایینی روده بدرستی عمل نمیکند. عضله های دیواره ی روده قادر به فشردن مدفوع نیستند.
 • رگ های خونی غیرعادی

 

 • زخم معده و اثنی عشر

رخم معده یا اثنی عشر میتوانند خونریزی کنند. این عمل منجر به melaena و طی آن مدفوع سیاه میشود . (طبق توضیحات بالا)

 • عفونت دل و روده

این عفونت ها منجر به اسهال خونی بخاطر التهاب روده میشوند.

اگر دچار خونریزی مقعد شدید چه کنید؟

به پزشک مراجعه کنید. اگر خونریزی شدید است یا مدفوع سیاه رنگ است (melaena) (طبق ثوضیحات بالا) سریعا به اورژانس مراجعه کنید. اگر احساس سرگیجی ، غش یا کلا ناخوش احوال هستید آمبولانس خبر کنید چون نشانه ی از دست دادن خون زیاد است. البته معمولا خونریزی ملایم است و در این حالت وقت دکتر بگیرید. بیشتر مردم فکر میکنند خونریزی بخاطر بواسیر است و آن را بررسی نمیکنند. بواسیر شاید دلیل عمده ی خونریزی های مقعدی باشد ولی نباید فرض را بر این گرفت مگر اینکه پزشک تشخیص دهد.

چه آزمایشاتی توصیه میشود؟

بستگی دارد به علت خونریزی . معمولا آزمایشات زیر توصیه میشود:

 • سیگموییدوسکوپی
 • کلونوسکوپی
 • کولونوسکوپی مجازی (کولونوگرافی CT)

چه آزمایشاتی توصیه میشود؟

کولونوسکوپی چیست ؟

در این آزمایش دکتر درون روده را مشاهده میکند و بیمار معمولا بیهوش نمیشود ، ولی شاید داروی آرام بخش داده شود. کولونوسکوپ یک دوربین کوجک و انعطاف پذیر است به کلفتی انگشت کوچک است و به داخل روده ی بزرگ و یا کوچک هدایت میشود. این ابزار دارای چراغ و دوربین است تا درون روده دیده شود ، یا توسط خود دوربین یا به مانیتور متصل است. کولونوسکوپ دریچه و مجرایی دارد تا ابزار دیگر از داخل آن عبور و نمونه برداری از جداره روده امکان پذیر شود.

سیگموییدوسکوپی چیست ؟

روده ی سیگمویید بخش نهایی روده و متصل به رکتوم است. سیگموییدوسکوپ دوربین کوچکی همراه با چراغ به کلفتی انگشت و مشابه کولونوسکوپ است و خیلی کوتاه تر. سیگموییدوسکوپی خیلی راحت تر از کولونوسکوپی است و اگر خونریزی به بخش پایینی روده و رکتوم مربوط باشد بجای کولونوسکوپی استفاده میشود. این ابزار به آرامی به دورن روده ی سیگمویید هدایت و جداره قابل مشاهده خواهد بود. این کار معمولا برای بیمار دردی ندارد و فقط کمی احساس ناراحتی میکند.

کولونوسکوپی مجازی (کولونوگرافی CT) چیست؟

کولونوسکوپی مجازی (کولونوگرافی CT) آزمایش جدیدی است و دید مناسبی از جداره درونی به پزشک میدهد و نیازی نیست لوله کاملا به داخل روده وارد شود ، لوله کمی به درون رفته و روده توسط گاز باد میشود . سپس از روده سیتی اسکن گرفته میشود. این کار راحت تر و قابل تحمل تر از کولونوسکوپی سنتی است. البته این ابزار همه جا موجود نیست .

آزمایش خون پنهان در مدفوع (FOB) چیست؟

در این آزمایش مدفوع برای شناسایی مقدار کم خون که بطور عادی قابل مشاهده نیست و از آن بی خبر هستید تست میشود.

چه زمانی و چرا تست FOB انجام میشود؟

همانطور که گفته شد اختلالات خونریزی در روده میتواند چندین دلیل داشته باشد که طی آنها خونریزی قابل مشاهده است. ولی بعضی مواقع خون آنقدر کم است که در مدفوع دیده نمیشود و فقط با آزمایش FOB قابل تشخیص است. بنابراین تست زمانی انجام میشود که علائمی دیگر دال بر مشکلات روده ای وجود داشته باشد. مثلا درد شکم دائمی ، کم شدن وزن و غیره. درضمن میتوان قبل از شروع سرطان برای بررسی روده ها استفاده شود. توجه: تست FOB فقط نشان میدهد خونریزی در جایی از روده وجود دارد ولی محل آن تعیین نمیشود. درصورت مثبت بودن جواب آزمایش باید تست های دیگری برای شناسایی منشای خونریزی انجام شود ، مانند کولونوسکوپی.

نحوه ی انجام تست FOB

تکه کارتی با مقدار کمی از مدفوع آغشته و با اضافه کردن ماده شیمیایی تحت آزمایش قرار میگیرد. اگر نمونه پس از اضافه شدن ماده تغییر رنگ دهد حاکی از وجود خون در مدفوع است. معمولا دو یا سه تست FOB طی چند روز از چندین نمونه انجام میشود چون ممکن است خونریزی در روده گاه و بیگاه بوده و یک نمونه حضور آن را نشان ندهد. آنجام تست و شناسایی مشکل روده طی چند روز بسیار دقیقت تر است.

آزمایش برای سرطان روده

هدف این آزمایش شناسایی نشانه های اولیه بیماریهای خاص در اشخاص سالمی است که هنوز هیچ علائمی ندارند و یا مشکل قابل درمان است .  طی آزمایش سرطان روده (سرطان کلورکتال)  ، سرطان در مراحل اولیه که امکان درمن آن بسیار بالا است شناسایی میشود. در انگلستان برنامه ای برای گروه سنی خاصی جهت انجام این آزمایش گذاشته شده که طی آن سه نمونه از مدفوع اشخاص برای خون آزمایش میشود. گروه سنی برای نقاط مختلف انگلستان متفاوت است و اگر شخصی در آن گروه قرار داشته باشد بطور خودکار اول دعوتنامه و سپس کیت تست FOB جهت انجام در منزل برایش ارسال میگردد. پس از تست اولیه ، هردو سال یکبار و تا زمانیکه سن شخص به حداکثر گروه سنی برسد این عمل تکرار میشود.


نظرات کاربران در مورد این مطلب

۰۹۹۰۱۹۴۲۴۷۴ | ۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶
پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل
آدرس: میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

پاک کردن ارسال

90 دیدگاه در “بررسی دلایل و انواع خونریزی مقعدی

 1. ستوده

  با سلام بنج ماهه که داخل مدفوعم و قبل از امدن مدفوعم خون و بلغور مانند است کمی داخل مقعدم وقتی میرم دستشویی دو تاجوش مانند هست که بیرون میاد اگه امکانش هست لطفا راهنمایی کنید

  • پاسخ دکتر

   سلام حتما جهت معاینه وتشخیص قطعی مراجعه فرمائید

 2. مهسا

  سلام.دختری ۲۷ ساله هستم من چند روزی هست وقتی دستشویی میرم و هنگام خارج شدن مدفوع یه کم درد و خونریزی دارم فقط موقع خارج شدم مدفوع خونریزی دارم و اولین بار با فشار زیاد که مدفوع خارج شد خونریزی شروع شد.لطفا راهنمایی کنید

  • پاسخ دکتر

   سلام تشریف بیارید تا معاینه شوید خون ریزی هنگام دفع مدفوع دلایل مختلفی داره که شایع ترین آنها بواسیر است درضمن سعی کنید روزانه به مقدار ۸تا۱۰لیوان آب بخورید واز مواد غذایی فیبر دار استفاده کنید تا مشکل یبوست شما کمتر شود

 3. مریم

  با سلام و خسته نباشید.مدت زیادی هست در مدفوعم خون هست.هر روز دارم لاغر تر میشم.خیلی میترسم بزم دکتر بگن سرطان داری تو رو خدا کمکم کنید.سوزش در ناحیه کمرم هم دارم

  • پاسخ دکتر

   سلام خون در مدفوع دلایل مختلفی داره شما هم نباید زود قضاوت کنید تشریف بیارید معاینه شوید

 4. یحیی

  هر سه ماه یک بار در مدفون خون روان و روشن می بینم اقای دکتر لطفا علت این خونریزی چیست ؟

  • پاسخ دکتر

   سلام خون ریزی از مقعد ویا دیدن خون بروی مدفوع دلایل زیادی داره که باید حتما مراجعه کنید تا معاینه شوید

 5. صابر

  باسلام
  اقای دکتر بنده هنگام دفع مدفوع قبل ازاینکه مدفوع از مقعد خارج شود خونریزی زیادی دارم مثل کسی که خون دماغ باشد با اینصورت و خونی که خارج میشود رقیق و قرمز است و هنگام خارج شدن خون هیچ درد را احساس نمیکنم البته چند ماه پیش دچار این خونریزی شدم ولی قطع شد لطفا راهنمایی فرمایید باتشکراز شما.

  • پاسخ دکتر

   سلام خون ریزی از مقعد دلایل مختلفی داره که از شایع ترین انها میتوان به بواسیر اشاره کرد ولی برای تشخیص قطعی حتما باید تشریف بیارید تا معاینه شوید

 6. بهنام

  حدود ۱۰سال پیش در مدفوع چرک و خون دیدم با مراجعه به پزشک بعداز کولون سکوپی قرص سولفاسالازین نوشت که ۲سال خوردم حدو۱۰روز میشه مجد همان علایم را می بینم که چرک و خون در مدفوع قرص سولفاسالازین خوردم درست نمیشه خواهشمند است راهنمائی کنید.

  • پاسخ دکتر

   سلام وقت بگیرید جهت معاینه وبررسی بیشتر مراجعه کنید

 7. محمد

  باسلام وخسته نباشید
  بمدت ۲۰روزسرماخوردگی شدیدداشتم وسفکسیم ۴۰۰روزی یکعددمصرف میکردم ودرکناراین داروهاچون مشکل گوارشی داشتم پنتوپرازول۴۰وآلپرازولام۰/۵هم روزی یکعددمصرف میکردم الان که سرماخوردگیم بهترشده بمدت۳روزه که قبل ازاجابت مزاج مقداری خلط همراه باخون ازمن خارج میشه ومدفوع اولیه بصورت۲رنگ قهوه ای وزرد ومقداری خلط وخون به آن چسپیده،امادرروز۴الی۵باراجابت مزاج دارم وهردفعه مدفوع باریکترمیشودواحساس دردداخل مقعددرتمام طول روزدارم وازنظرجسمی سست وبی حال هستم.آیا احتمال سرطان روده وجود دارد؟تورو خدا راهنماییم کنیدخیلی نگرانم.ممنون ازمحبتتون

  • پاسخ دکتر

   سلام اقا محمد بجای خیال بافی وفکر بد کردن بیا تا معاینه شوی خون ریزی از مقعد هنگام دفع مدفوع دلایل دیگری هم میتواند داشته باشد

 8. الناز

  با سلام من الان چند وقته که یبوست هستم ودر هنگام مدفوع هم درد دارم هم بعد درمدفوعم خون دیدم وسوزش ودرد دارم .

  • پاسخ دکتر

   با یلام احتمالا به بواسیر یا شقاق مبتلا هستید جهت تشخیص قطعی مراجعه فرمائید

 9. سارا

  سلام خسته نباشید
  من هنگام دفع مدفوع ۴ روزه دچار خونریزی میشم بدون درد میشه کمکم کنید چون الان جایی هستم که نمیتونم برم دکتر میشه کمکم کنید.مرسی

  • پاسخ دکتر

   سلام دوست عزیز بدون بررسی ومعاینه نمتوانم کمکتون کنم پیشنهاد میدم زود تر به پزشک مراجعه کنید

 10. ماندگار

  باعرض سلام
  بنداه مجردم ونزدیک یک هفته ست موقع دفع دردشدیداز طرف چپ مقعدم دارم.تقریبا مقعدمی ذره نصبت به قبل ورم داره.فقطی بارهم خون دیدم.نه یبوست دارم ونه اسهالم.دفع نرمالی دارم.ولی باز درد دارم موقع دفع.
  باید چکار کنم؟من سنندجم وبه شما دسترسی ندارم.
  ممنونم

  • پاسخ دکتر

   سلام خون ریزی هنگام دفع مدفوع دلایل مختلفی داره که باید معاینه شوید یکی از دلایلش ایجاد بواسیر داخلی است که اگر این باشد با لیزر به راحتی قابل درمان است.

 11. مریم

  سلام. من حدود ۱۰سال پیش دچار عفونت شدید روده شدم و پس از درمان تا مدت ها بیشتر اوقات اسهال داشتم و بعد از مدتی سال هاست قضیه بالعکس شده.تا اینکه حدود ۲سال پیش متوجه شدم زمان اجابت مزاج خونریزی شدید دارم.به دکتر مراجعه و بعد از کولونوسکوپی به من اعلام شد ۲۰ سانتی متری ابتدای روده زخم است که به دلیل یبوست های شدید و دلیل یبوست ها هم تنگ بودن و پیچ دار بودن روده است. و شربت منیزیم هیدروکساید. پماد آنتی هموروئید و کپسول کلوفاک ریتارد تجویز شده. تا مدت ها بعد از یک دوره خوردن کوتاه وضعیت بهتر شد اما چند وقتی است مجدد این مساله تکرار شده و بدتر این که موقع اجابت مزاج سوزش داخلی در همان ناحیه ی ابتدایی احساس میشه. واقعا برام نگران کننده هست آیا نیاز به کولونوسکوپی مجدد هست؟یا باید باز به پزشک مراجعه کنم و یا این که باید دارو ها را ادامه بدهم؟ ممنون میشم به من پاسخ بدبد.

  • پاسخ دکتر

   سلام در صورت تمایل تشریف بیارید تا مشکل شما مورد بررسی قرار بگیرد بدون معاینه کاری از دستم بر نمی آید

 12. نسرین

  سلام من من چند ماه پیش رژیم گرفتم و دچار یبوست شدم وموقع اجابت مزاج خون ریزی داشتم به دکتر مراجعه کردم برای درمانم ملین داد وپماد انتی هموریید تا این دارو ها را بخورم اب بخورم رفع میشه ولی درغیر این صورت به همان منوال هستم برای یک هفته خوبم دوباره ن ریزی بر میگرده ولی درد چندانی ندارم به نظرتون باید چکار کنم

  • پاسخ دکتر

   سلام باید برای بررسی بیشتر مراجعه فرمائید ولی احتمال بواسیر داخلی زیاده که اگر درست باشد با لیزر به راحتی قابل درمان است

 13. سمیرا

  با سلام با تشکر از راهنمایی ها و سایت مفیدتون
  آقای دکتر من سالیان زیادی است که یبوست دارم دکتر رفتم گفتند باید با تغذیه کنترل شود چند سالی هم هست بعضی مواقع هنگام دفع، خونریزی مختصری دارم در حد چند قطره. ولی در حالت عادی هیچ درد و … ندارم. لطفا منو راهنمایی کنید که باید چکار کنم؟ممنون

  • پاسخ دکتر

   با سلام احتمالا شما مبتلا به بواسیر داخلی هستید که به راحتی با لیزر قابل درمان است اما این را هم باید بدانید که خون ریزی از مقعد دلایل دیگری هم دارد که بهتر است اول معاینه شوید

 14. reza

  سلام اقای دکتر تشکر از اینکه پاسخگو کاربران هستید بنده حدود دو هفته است هنگام مدفوع خون درآن مشاهده می کنم خون قرمز وتیره دردی هم احساس نمیکنم وخونریزی هم ندارم اما طرف چپ روده یه مقداری درد می کند . ممنون اگر راهنمایی کنید

  • پاسخ دکتر

   با سلام احتمالا شما مبتلا به بواسیر داخلی هستید ولی باز هم بهتر است که معاینه شوید تشریف بیارید تا بررسی شود شاید نیاز به عمل کردن نداشته باشید وبا دارو بتوان درمانش کرد

 15. سمیه

  یبوست درشکم دارم ودکترامیگن که بواسیرهستن وبعضیامیکن همچین چیزی نیست واشتباه عمل کردین وخیلی اذیتم خونریزی درمقعددارم

  • پاسخ دکتر

   با سلام تشریف بیارید تا معاینه شوید خون ریزی از مقعد دلایل مختلفی داره که با ید مورد بررسی قرار بگیرد

 16. مریم

  با عرض سلام ،مدتى است که اینجانب همراه با دفع مدفوع خونزیرى داشته و در بعضى موارد احساس مینمایم که تخلیه کامل صورت نمیگیردو درد خفیفى در ناحیه مقعد و گاهى أوقات درد خفیف در زبر شکم بعد از دفع داشته که بعد از ساعتى برطرف شده و در هنگام دفع مدفوع گاهى بى اختیار میشوم با عرض پوزش و ممنون از راهنمایی شما

  • پاسخ دکتر

   با سلام احتملا شما مبتلا به بواسیر شده اید ولی حتماجهت تشخیص قطعی باید مراجعه فرمائید تا معاینه شوید

 17. مجید

  سلام اقای دکتر من چند ماه پیش بعد از اینکه مدفوع میکردم خون به اندازه یکی .دو .قطره خارج میشد بدون هیچ دردی ١ ماه پیش دوباره اینجوری شدم ترسیدم رفتم دکتر … اخه من بدنسازم ترسیدم گفتم شاید اثرات استرووید و مکمل های ک استفاده کردم باشه .اما دکتر گفت چیزی خاصی نیست .انتی همورویید . ونگول..و قرص مینیرال.تجویز کرد.خون ریزی نداشتم .وقتی استفاده کردم اما باز امروز صبح خونریزی دیدم.من حقیقتش ب خاطر کارم دارو ها رو نتونستم .منظم و کامل استفاده کنم .هنوز پمادا نصفش و قرصا ٩٠٪ مونده. (بعد من دو سه روزی بود که کراتین مونوهیدرات استفاده میکردم ) ترسیدم شاید از مکملاست .. البته من خوابم و تغذیم بد شده شبا ساعت ٣شب شام میخورم.به نظر شما چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنین

  • پاسخ دکتر

   با سلام اگر تهران تشریف دارید یا میتوانید به تهران بیایید به کلینیک بنده مراجعه فرمائید تا مشکلتان بررسی شود اما در غیر این صورت بهتر است به پزشک خودتان مراجعه کنید

 18. احمد

  با سلام من دو سال پیشبه میکروب هلیکوباکتری مبتلا شدم بعد که قرص خوردم و خوب شدم حالا بعد از دو سال بک مورد عجیب در مدفوع یافت کردم که قرمز و شبیه قطره خون بود که البته کم بود اما همراه با مدفوع بود خواستم بدونم نیاز به رفتن به نزد پزشک است یا نه

  • پاسخ دکتر

   با سلام حتما به پزشک مراجعه فرمائید تا زود تر تشخیص ودرمان شود

 19. مجتبی

  سلام من سه روزه بعد از مدفوع که خیلی هم اندکه‫؛‬ خون زیادی به رنگ قرمز روشن ازم خارج میشه که بعد از خارج شدن خون احساس ضعف وحالت تهوع بهم دست میده.ولی هیچ دردی در هیچ جای بدنم حس نمیکنم.متشکر میشم کمکم کنید

  • پاسخ دکتر

   با سلام خون ریزی از مقعد دلایل متعددی داره که حتما برای درمان باید تشریف بیارید تا معاینه شوید تا مشکلتان بررسی شود

 20. امیر

  باسلام الان ۴روزه که پشت سرهم همراه مدفوع خون میاد معدم میسوزه.سال پیش ۱بار چندقطره خون آمد ولی الان ۴روزه خیلی خون میاد لطفا راهنمایی کنید

  • پاسخ دکتر

   با سلام هر چه سریعتر جهت بررسی ودرمان مراجعه فرمائید

 21. م-د

  سلام خسته نباشید من ۳۴سال دارم و حدود سه ماه است کاسهال خونی دارم و یک ماه است ک داعم خونریزی دارم و گاهی اوقاتو چن بار هم استفراغکردمعلتش چیه

  • پاسخ دکتر

   با سلام سریعتر مراجعه فرمائید تا معاینه شوید خون ریزی از مقعد دلایل متعددی دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد

 22. کیانا

  با سلام من قبل از خروج مدفوع به دلیل فشار زیاد خون از مقعد میاد بعد مدفوع و خون قرمز روشن است بعد خروج مدفوع دور مقعد کمی سوزش دارم میخواستم بدونم این مشکل ساز هست یا خیر بیشتر این مشکل در زمان نزدیکی عادت ماهانه پیش امده و در فصل تابستان سال قبل هم همین مشکل واسم پیش امد در چند ماه اول تابستان بعد خوب شد فقط من یوبوست زیاد میشم و باد زیادی در معده احساس میکنم امکان داره دلیلش همین موضوع باشد

  • پاسخ دکتر

   با سلام با ید سریع نسبت به درمان یبوست اقدام فرمائید تا به بواسیر وشقاق مبتلا نشوید اصلا هم نباید برای اجابت مزاج مدت طولانی به روی دستشویی بشینید وفشار وارد کنید در صورت تمایل تشریف بیارید کلینیک تا معاینه شوید ومورد درمان قرار بگیرید

 23. آرزو

  سلام دیشب تو متفوع خون دیدم نه درد نه سوزش ندارم چه باید بکنم

  • پاسخ دکتر

   با سلام احتمالا دچار بواسیر داخلی شده اید بهتر است مراجعه فرمائید تا معاینه شوید تا تشخیص قطعی داده شود

 24. محمد رضا

  با سلام من مدت یک سال است که خون ریزی بهدون درد دارم راهنمایان کنید چه کار کنم

  • پاسخ دکتر

   با سلام شاید مبتلا به بواسیر باشید ولی چون خون ریزی از مقعد دلایل دیگری هم میتواند داشته باشد بهتر است تشریف بیارید تا شما رامعاینه کنم وجهت تشخیص قطعی مشکل شما را بررسی کنم

 25. امیر

  مدت ۷ سال می باشد که هنگام دفع خون ریزی دارم که به مرور شدید شده است . بعضی مواقع با لخته و بعضی مواقع غیر حالت لخته . درد ندارم . بعضی مواقع بواسیر بیرون میزند . در صورتی که مواد گرمی زا مانند فلفل آبجو گردو طالبی و … استفاده کنم حالت خونریزی شروع می شود . به هیچ عنوان یوبوست ندارم . باتشکر فراوان .

  • پاسخ دکتر

   با سلام همان طور که خودتان فرمودید شما مبتلا به بواسیر شده اید باید تشریف بیارید تا معاینه شوید تا از یکی از روشهای درمان بواسیر که مناسب شما باشد جهت درمانتان استفاده کرد

 26. وحید

  با سلام اینجانب ۳۰ ساله میباشم که مدتی است اجابت مزاجم همراه با کمی خونریزی و درد آزاردهنده و سوزش میباشد جهت ویزیت دکتر به بنده وقت بدهید ممنونم

  • پاسخ دکتر

   با سلام بنده در خدمت شما هستم لطف فرمائید جهت گرفتن وقت با شماره های کلینیک تماس برقرار کنید با تشکر

 27. قاسم

  سه روز هست که قبل از دفع مدفوع چند قطه خون از مقعدم خارج میشه که من را نگران کرده است . در ضمن هیچ گونه درد یا سوزشی ندارم لطفا راهنمایی کنید

  • پاسخ دکتر

   با سلام شاید مبتلا به بواسیر یا همان هموروئید داخلی شده باشید ولی چون خون ریزی از مقعد میتواند دلایل متعددی داشته باشد بهتر است جهت تشخیص قطعی شما را معاینه کنم

 28. لیلا

  با سلام من سی و یک سالم هست مشکل یبوست داشتم قرص رولاکس برام دکتر تجویز کرد بعد از یک ماه و نیم الان رولاکس که میخورم هنگام دفع مدفوع با اینکه یبوست هم نیست اما خونریزی میبینم روی مدفوعم خیلی زیاد, و در قسمت معده و شکمم هم یه حال و حس غریب دارم انگار غنج میزنن معده مو

  • پاسخ دکتر

   با سلام حتما باید معاینه شوید یا به پزشک خودتان مراجعه کنید تا دلیل خون ریزی مشخص شود

 29. نازی

  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر من مدتیه ک پس از اجابت مزاج دچار خونریزی مقعدی میشم. یه مدت کاملا خوب شده بود ولی دوباره شروع شده. این اتفاق زمانی میفته ک فشار زیادی در هنگام دفع بهم وارد میشه و خونی ک خارج میشه همراه مدفوع نیس و جداس. چنین مشکلی رو تا پیش از این هیچ وقت نداشتم. از طرفی فکرمو مشغول کرده و از طرفی هم میترسم ب دکتر مراجعه کنم. اگر شما راهنماییم کنید بسیار متشکر میشم

  • پاسخ دکتر

   با سلام خون ریزی از مقعد دلایل متعددی داره که حتما باید جهت بررسی به دکتر مراجعه کرد این امر برای شما هم صادق است ولی احتمال میدهم که شما به بواسیر داخلی مبتلا هستید

 30. شاهد

  دچار رفلاکس هستم که پس از مراجعه به پزشک به طور تقریبی درمان شده است اما چیزی که الان من را نگران کرده دیدن خون هنگام دفع مدفوع و در واقع پس از دفع است

  • پاسخ دکتر

   با سلام حتما باید تشریف بیارید جهت بررسی ومعاینه برای تشخیص قطعی

 31. محسن

  سلام. قبلا هم سابقه خونریزی مقعد داشتم اما حدود۱۵ روزه که شدیدتر شده با درد و سوزش همراه شده. آیاحتما نیاز به عمل هست؟

  • پاسخ دکتر

   با سلام احتمالا دلیل خون ریزی شما از ایجاد شقاق و هموروئید است که بعد از معاینه شما بهترین روش درمان را خدمتتون پیشنهاد میدم

 32. سپهر

  سلام من دچار خون ریزى قبل و حین و بعد از مدفوع شده امدو هفته است از پماد و شیاف انتى همورویید استفاده میکنم علیرغم نوشیدن اب زیاد و موسیلیوم و را رفتن دچار یبوست شدید هستم

  • پاسخ دکتر

   با سلام تشریف بیارید تا معاینه شوید تا هم علت خون ریزی بررسی شود هم دلیل یبوست

 33. پریسا

  با سلام.خانمی۲۹ساله.متاهل داری یک فرزندهستم.رنگ مدفوعم دیشب باوجودیکه قهوه ای و علی الظاهر طبیعی بود.روی مدفوع خون قرمز روشن وجود داشت.والبته این موضوع رو با زدن دستمال توالت به مدفوع متوجه شدم.وخود مقعد هم اصلا خونی نبود.چون چک کردم.حالا خ نگرانم.همین شنبه به پزشک مراجعه میکنم.اما تاشنبه بسیارنگران و ناراحتم.میشه راهنماییم کنین.با تشکر

  • پاسخ دکتر

   با سلام بهترین کار مراجعه به پزشک است چون خون ریزی از مقعد دلایل مختلفی داره که باید حتما توسط پزشک بررسی شود

 34. ب-ل

  سلام من چند روز پیش ب صورت چن قطره خون روی مدفوعم دیدم و بعد از اون دچار تنگی نفس شدم خونش تازه و قرمز رنگ بود چن روزه ک موقع بلند شدن احساس ضعف شدید میکنم و چشمام سیاهی میره همچنیی میره ب شدت احساس خستگی و کسلی میکنم و راه رفتن برام تبدیل ب ی معضل شده بنظرتون مشکلم احتیاج ب پزشک داره؟

  • پاسخ دکتر

   با سلام بله حتما باید به پزشک مراجعه کنید

 35. احمد

  سلام پسر ۱۵ ساله ام از مدفوعش خون دفع میشود خیلی پر رنگ و زیاد دو سال پیش هم چند روزی اینجوری شد ولی پزشک مراجعه کردیم گفتن چیزی نیست خیلی نگرانم کمکم کنید کجا مراجعه کنم

  • پاسخ دکتر

   با سلام حتما هر گونه خون ریزی از مقعد را باید جدی گرفت وحتما باید مورد بررسی قرار بگیرد در صورت تمایل ایشان را بیارید تا من ببینمشون

 36. آرش

  سلام دکتر خسته نباشید من اواسط فروردین امسال یه روز وقتی از خواب بیدارشدم متوجه شدم دل پیچه همراه با درد دارم که باید میرفتم دستشویی و ببخشید اسهال شدم تا شب چند بار همین طور رفتم دستشویی این وضع تا چند روز ادامه پیدا کرد که یه شب که رفتم دستشویی فقط یه مقدار بلغم همراه با لکه های خون دفع کردم لکه های خون روشن نه تیره تا چند روز بعدش اسهال بهتر شد فقط از اون موقع که نزدیک چهار ماه میگذره بیرون رویم ببخشید شل هست من از بچگی بیشتر موقع ها یبوست داشتم حالا این شرایط نگرانم کرده از طرفی یه عده بهم گفتن دستگاه های آندوسکوپیو خیلی جاها خوب ضد عفونی نمی کنن و باعث انتقال بیماری های دیگه میشه همین باعث شده دکتر مراجعه نکنم شما میفرمایید من چیکار کنم؟ مشکلم جدیه؟ لطفا یه راهنمایی بفرمایید متشکر

  • پاسخ دکتر

   سلام شما تشریف بیارید اول معاینه شوید اگر نیاز به آندوسکوپی داشتید من جای مطمئن شما را میفرستم

 37. علی

  سلام وعرض ادب من یه دختر۱۷ساله دارمچند روزی است که من ومادرش متوجه یه زخم شکافته حدودا” بیش از۲سانت بین دونشیمنگاه وبالاتر ازمقعد شده ایم که خونریزی هم دارد میشه مارو هم راهنمایی بفرمایین

  • پاسخ دکتر

   با سلام حتما ایشان را جهت بررسی ومعاینه بیارید کلینیک تا تشخیص قطعی داده شود

 38. حمیده

  سلام ببخشید یک سوال داشتم من الان یه ۴باری هست که به تازگی ها هروقت دستشویی بزرگ میکنم وچون سفت گاهی اوقات وبازور همراه خون همراهش خارج میشه .این موضوع باعث نگرانی من شده وترسیدم باپزشک مشورت کنم میشه راهنماییم کنید وبگید مشکل چیه

  • پاسخ دکتر

   با سلام خون ریزی از مقعد دلایل متعددی داره ولی با علائمی که شما فرمودید احتمالا به بواسیر مبتلا شده اید جای نگرانی نیست مشکل شما با کمک لیزر به راحتی قابل درمان است

 39. فرخ

  سلام زمانی که یبوست میشم مدفوع همراه با خون میباشد اگرشربت منیزیوم بخورم مشکلی نیست میترسم سرطان باشه مرسی

  • پاسخ دکتر

   با سلام بهتر است قبل از اینکه فکر بد بکنید جهت تشخیص قطعی به پزشک مراجعه کنید همان طور که قبلا هم گفتم خون ریزی از مقعد دلایل مختلفی دارد معمولا کسانی که دچار یبوست میشوند وخون ریزی از مفعد دارند مبتلا به بواسیر هستند که به راحتی قابل درمان است

 40. علی

  با سلام .من الان تقریبا ۲هفته ای میشه که در مدفوع من خون دیده میشه البته به صورت همیشه نه ۲روز در میون یا ۳روز در میون خاستم بپرسم ببینم درمانش چیه مشکل از چیه .هیچ گونه دردی هم ندارم البته اینم بگم استرس اظطراب دارم واسه مراسمی و اینکه ببخشید شکمم هم خوب کار نمیکنه

  • پاسخ دکتر

   با سلام حتما باید مشکلتان بررسی شود جهت تشخیص قطعی تشریف بیارید تا معاینه شوید

 41. فاطمه

  باسلام.من حدودهفت هشت سالی هست که اسهال دارم وچندماهی است که درمدفوعم خون دیده میشود.موقعی هم که اسهال میگیرم نمیتوانم جلوی خودرابگیرم.به دکترهم مراجعه کردم میگن عصبیه.ولی این جواب قانع کننده برای من نیست.لطفابه من بگیدبایدچکارکنم؟

  • پاسخ دکتر

   با سلام حتما باید معاینه شوید واگر آزمایشات گذشتتون هم دارید بیارید تامشکلتان بررسی شود

 42. رضا

  سلام جناب دکتر من گاهی اوقات بعد از مدفوع وقتی از دستمال کاغذی استفاده میکنم خون میبینم در دستمال کاغذی ولی در خود مدفوع خون ندیدم من هلند هستم خیلی مچکرم اگر اینترنتی جوابم رو بدین سپاس

  • پاسخ دکتر

   با سلام احتمال اینکه به بواسیر داخلی مبتلا شده باشید هست بهتر است برای تشخیص قطعی به پزشک مراجعه کنید

 43. زهرا

  سلام , من امروز موقع دستشویی کردن همراه مدفوع ام خون قرمز و شفافی دیدم.مدفوع ام قهوه ای کم رنگ بود و خون قاطیش نبود. این اتفاق ۱ ساعت بعد از خوردن دو عدد قرص متفورمین رخ داد, این قرص رو دکتر به علت نامنظمی پریود به من داده بودن.میخواستم بدونم علتش چیه حسابی نگرانم کرده

  • پاسخ دکتر

   با سلام باید حتما معاینه شوید چون خون ریزی از مقعد میتواند دلایل متعددی داشته باشد

 44. علی09

  سلام. بنده ۶ماه خون بعد از مدفوع کردنم میاد ، اونم فقط ۲ یا ۳ قطره هر سه روز یبار یا دوروز پشت سر هم یا یک هفته خون ریزی ندارم …. مدفوعم سیاه یا خونی نیست..لاغرم نشدم …مشکل ارثی ندارم. فقط بعد از مدفوع کردنم خیلی خیلی کم سوزش در مقعد دارم هیچ دردی ندارم رودهام درد نمیکنن فقط کم اب مصرف میکنم و غذاهای ابدار زیاد نمی خورم . خون قرمز و شفاف هست .

  • پاسخ دکتر

   به احتمال زیاد به بواسیر داخلی مبتلا هستید باید تشریف بیارید تا معاینه شوید تا شدت آن بررسی شود اگر لازم شد با دارو و رژیم غذایی نسبت به درمانش اقام شود واگر هم نیاز به عمل داشتید با لیزر به راحتی درمان میشوید

 45. سعید

  سلام، من تقریبا یک ماه هست ک دچار سردرد خیلی شدیدی شدم، دکترا گفتن میگرن هس چن تا قرص از جمله دپاکین مصرف میکنم ولی خب هیچ تاثیری نداشتن.. الان چند روزی هس ک تغییر در اجابت مزاج دارم (حتی چند روز اصلا نداشتم) امروز هم در مدفوعم خون خیلی کمی دیدم ک ب رنگ روشن بود و با مدفوع قاطی نشده بود.. دردی در قسمت معده و شکم ندارم ولی خب شکمم بیش از حد قار قور میکنه، سردرد هم خیلی زیاد هستم. چیکار باید بکنم؟ ممنون

  • پاسخ دکتر

   شما با خوردن ملین ها باید جلوگیری از یبوست خود کنید و احتمال اینکه به بواسیر داخلی هم مبتلا شده باشید هست باید تشریف بیارید تا معاینه شوید تا شرایط شما بدتر نشده معمولا کسانی که در روزهای اول ایجاد بواسیر مراجعه میکنند با دارو و رژیم غذایی مناسب درمان میشوند