درمان بواسیر داخلی، علائم هموروئید درجه 4،3،2،1 با عکس

بواسیر یا هموروئید داخلی

مقعد بخش انتهایی دستگاه گوارش است که عمل دفع به وسیله آن انجام می پذیرد. به دلیل وجود عروق و عصب های زیاد در دیواره و اطراف مقعد، این ناحیه از حساسیت بالایی برخوردار است. بنابراین مستعد بروز بیماری های مختلف مقعدی از جمله بواسیر یا هموروئید داخلی و خارجی است. وقتی رگ‌های ناحیه مقعد دچار آسیب، تورم، کشیدگی و یا پارگی شوند، شما به هموروئید مبتلا شده اید. بیماری بواسیر یا هموروئید بسیار شایع تر از سایر بیماری های ناحیه مقعد و نشیمنگاه است.

برای آشنایی کامل با این بیماری و علائم و دلایل ایجاد آن می‌توانید به صفحه هموروئید چیست مراجعه کنید.

این بیماری به دو شکل هموروئید داخلی و خارجی بروز پیدا می کند که هر یک می توانند با علائم متفاوتی نمایان شوند. در این مقاله قصد داریم علائم، دلایل و روش های درمان هموروئید داخلی را بطور کامل شرح دهیم:

هموروئید داخلی چیست؟

بواسیر یا هموروئید داخلی، به ایجاد آسیب و التهاب در رگ های داخلی مقعد اطلاق می شود. در مقابل بواسیر خارجی در بیرون و نواحی اطراف مقعد ایجاد می شود. البته بعضی از بیماران ممکن است بطور همزمان به هر دو نوع داخلی و خارجی مبتلا شوند.

شایع ترین علائم هموروئید داخلی

ممکن است علائم هموروئید داخلی در ابتدای بیماری کمتر قابل لمس باشد. اما معمولا بیماران مبتلا به این عارضه، در مرحله اول رگه های خون روشن را روی مدفوع خود مشاهده می‌کنند. مشاهده خون در مدفوع گاهی تنها نشانه بواسیر داخلی نیست. 

هرچقدر این عارضه پیشرفت کند، تورم زائده های هموروئیدی داخل مقعد بیشتر شده و این عروق متورم می توانند از مقعد بیرون بزنند و دچار پرولاپس شوند. احساس خیسی و ترشحات مقعدی هم یکی دیگر از علائم آزاردهنده بیرون زدگی زدگی مخاط روده از مقعد است که منجر به ایجاد این ترشحات می شود.

همچنین احساس درد، دفع ناکامل مدفوع، سوزش و خارش مقعد هم از دیگر علائم هموروئید داخلی است که با توجه به شرایط و گرید بیماری شدت آن در هر فرد تغییر می‌کند.

نیاز به تشخیص قطعی دارید؟

اگر علائمی مشابه نشانه‌های هموروئید داخلی مشاهده می‌کنید و نیاز به تشخیص قطعی توسط پزشک متخصص دارید، با ما تماس بگیرید.

درجات مختلف هموروئید داخلی با عکس

هموروئید داخلی با توجه به زمانی که از شروع بیماری می‌گذرد و همچنین شدت پیشرفت و بیرون زدگی این عارضه، دارای انواع و درجات گوناگونی است که برای هر یک باید از درمان مناسب آن استفاده کرد:

بواسیر درجه 1

هموروئید داخلی درجه 1

در این نوع هموروئید داخلی رگ های داخل مقعد متورم و ملتهب شده، اما به سطح بیرونی راه پیدا نمی کنند.

بواسیر درجه 2

هموروئید داخلی درجه 2

در گرید دو ضایعه های بواسیری هنگام دفع مدفوع و ایجاد فشار از مقعد بیرون می‌زنند، اما بصورت خود به خود به داخل برمی‌گردند.

بواسیر درجه 3

هموروئید داخلی درجه 3

در بواسیر داخلی درجه سه، عروقی که هنگام دفع از مقعد خارج می‌شوند دیگر به صورت خود به خود به داخل برنمی گردند و برای بازگشت آنها نیاز به استفاده از نیروی انگشت است.

بواسیر درجه 4

هموروئید داخلی درجه 4

در این حالت رگ های وریدی بطور کامل پرولاپس شده و از مقعد بیرون می‌زنند و تنها راه درمان این بیرون زدگی جراحی و لیزر است.

دلایل و عوامل زمینه ساز ابتلا به هموروئید

به دلیل حساسیت بالای ناحیه مقعد، ایجاد فشار زیاد در این ناحیه به دلایل گوناگون می‌تواند منجر به بروز بیماری هموروئید شود. عواملی که باعث ایجاد فشار در این ناحیه می‌شوند شامل:

کم تحرکی و نشستن به مدت طولانی: یکی از عواملی که فشار زیادی در مقعد ایجاد می کند، کم تحرکی است. نشستن به مدت طولانی بخصوص در کارمندان و رانندگان یکی از دلایل تورم رگ‌های ناحیه رکتوم و بروز بیماری هایی مثل بواسیر است. 

یبوست طولانی مدت: سختی مدفوع یکی از اصلی ترین دلایل هموروئید به حساب می آید. یبوست اگر طولانی شود عوارض زیادی به دنبال دارد که یکی از آنها ایجاد آسیب در رگ های دیواره رکتوم و بروز بواسیر است. 

مصرف کم آب و مواد غذایی حاوی فیبر می توانند منجر به ایجاد یبوست و خشکی مدفوع شوند. برای مشاهده روش های درمان یبوست به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

زور زدن هنگام اجابت مزاج: توصیه می کنیم از زور زدن زیاد در زمان دفع مدفوع خودداری کنید، چون این عمل می تواند فشار وارده به ناحیه رکتوم را چندین برابر کند.

اسهال مزمن: اسهال هم نوعی حرکت غیر عادی روده است که در آن بیمار بطور مکرر نیاز به دفع دارد و خروج مدفوع به شکل شل و آبکی است. اگر اسهال طولانی و مزمن شود باعث ایجاد آسیب و بروز بیماری‌های مقعدی خواهد شد.

چاقی و افزایش وزن: وزن بالا باعث ایجاد فشار زیاد در ناحیه رکتوم و تورم رگ‌های خونی این ناحیه و در نهایت بروز بیماری بواسیر یا هموروئید می‌شود.

بارداری و زایمان در زنان: بارداری علاوه بر افزایش وزن و بزرگ شدن شکم، باعث بروز تغییرات هورمونی در بدن می‌شود. این دو عامل با تحریک ناحیه رکتوم می‌توانند زمینه ساز بروز بیماری‌های شقاق و بواسیر باشند.

بسیاری از زنان در دوران بارداری و یا بعد از فشار زیاد زایمان به این بیماری‌ها مبتلا می شوند.

ورزش های سنگین: بلند کردن اجسام و وزنه های سنگین در برخی افراد می تواند فشار زیادی به ناحیه نشیمنگاهی وارد کند و باعث ایجاد آسیب شود.

برای تشخیص هموروئید داخلی به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برای تشخیص بواسیر داخلی و بواسیر خارجی باید به پزشک متخصص گوارش و یا متخصص جراح مراجعه کنید. هموروئید خارجی معمولا با بررسی سوابق بیمار و معاینه فیزیکی قابل تشخیص است. 

اما برای تشخیص هموروئید داخلی ممکن است به انجام آزمایشاتی برای معاینه و مشاهده کامل ناحیه داخل رکتوم نیاز باشد که دکتر بواسیر با توجه به شرایط بیماری یکی از آنها را تجویز می‌کند.

مرتبط: بهترین دکتر بواسیر

مشاوره برای تشخیص آسان هموروئید داخلی

اگر درمورد تشخیص علائم هموروئید داخلی سوالی دارید، می توانید از طریق واتساپ با مشاوران ما در ارتباط باشید.

راه‌های تشخیص

این آزمایشات با توجه به شرایط پیشرفت بیماری می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • آنوسکوپی
  • کولونوسکوپی
  • ام آر آی
  • عکس برداری

پیشگیری

معمولا داشتن سبک زندگی و تغذیه درست می تواند در پیشگیری از چنین بیماری هایی موثر باشد. برای پیشگیری از ایجاد بواسیر سعی کنید موارد زیر را در روتین زندگی خود داشته باشید:

مصرف کافی آب: روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید تا حجم مدفوع افزایش یابد و دفع آسانی داشته باشید.

استفاده از غذاهای پرفیبر: مصرف میوه و سبزیجات و غلات سبوس دار می تواند به نرم شدن مدفوع و جلوگیری از ایجاد فشار در زمان دفع که عامل اصلی بواسیر است کمک کند. البته مصرف فیبر باید به آرامی صورت گیرد.

تحرک و انجام ورزش های سبک: برای افزایش حرکات روده ای، انجام ورزش های سبک و پیاده روی را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

عمل دفع را به تعویق نیندازید: سعی کنید به محض احساس دفع به دستشویی بروید، چون اگر اجابت مزاج به موقع انجام نشود مدفوع سفت و خشک شده و باعث ایجاد فشار می شود.

از زور زدن پرهیز کنید: هنگام دفع از زور زدن زیاد خودداری کنید چون این عمل فشار زیادی را به رگ های خونی ناحیه مقعد وارد می کند.

گزینه های درمان

بعد از اینکه به دکتر هموروئید مراجعه کردید و آزمایشات لازم برای تشخیص نوع و درجه بیماری شما انجام شد، پزشک یکی از مناسب ترین گزینه های درمان را برای شما تجویز می‌کند. 

روش های مختلفی برای درمان هموروئید وجود دارد که در ادامه آنها را بررسی می کنیم:

آشنایی کامل با روش درمان بواسیر با لیزرعمل سرپایی هموروئید

خانگی و دارویی

 بسیاری از بیماران مبتلا به بواسیر داخلی و خارجی سعی دارند با استفاده از روش های خانگی بیماری خود را برطرف کنند. استفاده از روش‌های مختلف خانگی و دارویی هرگز به عنوان درمان قطعی هموروئید شناخته نمی‌شود.

ممکن است روش های خانگی، دارویی و حتی درمان بواسیر داخلی با طب سنتی در مراحل ابتدایی بیماری و بصورت موقت علائم را کاهش دهند، اما بعد از مدتی بیماری دوباره عود می‌کند.

استفاده طولانی مدت و خودسرانه از این روش ها حتی می تواند باعث پیشرفت و بدتر شدن شرایط بیماری شود.

درمان بواسیر داخلی با لیزر

درمان بواسیر داخلی و خارجی با لیزر یکی از بهترین روش‌های درمان این عارضه است که احتمال عود مجدد بیماری در آن نزدیک به صفر است. لیزر هموروئید که امروزه مورد استقبال بسیاری از بیماران قرار گرفته، یک روش عمل سرپایی و بدون بیهوشی است.

این عمل بدون درد و خونریزی و با استفاده از روش نوین لیزر در کمتر از یک ساعت انجام می شود و هیچ یک از عوارض جراحی را به دنبال ندارد. 

مزایای لیزر

  • احتمال بازگشت مجدد بیماری بسیار پایین است
  • این روش هیچگونه عوارضی مثل بی اختیاری، عفونت و غیره را به همراه ندارد
  • در روش لیزر بواسیر نیازی به بستری و گذراندن دوران نقاهت طولانی نیست و فرد می تواند به فعالیت های روزانه خود بپردازد
  • این عمل در کمتر از یک ساعت و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود
  • در این روش نیازی به استفاده از پانسمان و تامپون نیست
  • جای زخم حاصل از عمل بسیار جزئی است و بعد از مدتی از بین می رود

جراحی

جراحی بواسیر داخلی و خارجی به روش های مختلفی انجام می شود و معمولا عوارض و مشکلات زیادی به همراه دارد.

ایجاد آسیب در عضلات اسفنکتر و بروز بی اختیاری، عفونت، احتمال بازگشت مجدد بیماری، نیاز به بستری شدن در بیمارستان، نیاز به پانسمان و دوران نقاهت طولانی از مشکلات این جراحی ها می باشد. 

سایر روش های عمل بواسیر به شرح زیر است که در صفحه مربوطه هر روش را بطور کامل توضیح داده ایم:

نتیجه گیری: اگر هر یک از علائم مشابه با علائم بواسیر داخلی و خارجی را مشاهده می کنید، باید در اولین فرصت برای تشخیص بیماری خود به پزشک مراجعه کنید. زیرا هرگونه خود درمانی و تاخیر در درمان، می تواند باعث پیشرفت بیماری، پرولاپس و بیرون زدگی، ترومبوز و خونریزی و غیره شود که پروسه درمان را سخت تر و طولانی تر خواهد کرد.

سوالات متداول بیماران درباره هموروئید داخلی

نام خود را وارد کنید
پر کردن این قیمت اجباری نیست
شماره موبایل خود را وارد کنید
200 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
عبداله مجیدی

لطفا ساعت کار کلینیک ایا صبح و عصر است

مهناز محمدی

سلام من از اول خشکیت خیلی زیاد داشتم اما با درمان خانگی حل میشد اما وقتی ازدواج کردم در دوران بارداری ماه هفتم معقدم خون شد و خیلی خارش و سوزش داشت که چند وقت بعد تکه ای گوشت اضافی در معقدم پیدا شد اما دیگه درد نداشت بعضی اوقات با خشکیت بعضی وقتا با سرما خیلی درد داشت ولی اصلا خونریزی نداشتم الان ۶ سال میشه فقط پارسال سرما خوردگی گرفته بودم که اسهال برام پیدا شد تا الان بعد این برآمدگی یک کم خارش و سوزش داشتم موقع اجابت رفتم دکتر اول برام شیاف معقدی نوشت یه سری… Read more »

زهرا ریاحی

سلام ببخشید دکتر من چند ساله پیش خونریزی داشتم دکتر پماد برام تجویز کرد خوب شدم ولی الان یه مدت مقعدم میسوزه دلیلش چی میتونه باشه

فرهاد

سلام من انگار داخل مقعدم ورم داره دلیلش میتونه بواسیر داخلی باشه؟

سحر

سلام من دو ماهی میشه متوجه شدم یکم مقعدم بیرون زده و بعضی وقتا زیاد میشه این بواسیره؟ علائم دیگه ای ندارم باید درمانش کنم؟

مهدیه

سلام .وقت بخیر
من متاسفانه من چند بار رابطه کوتاه مدت مقعدی داشتم اون لحظه ی خورده دردم داشتم ولی بعدش مشکلی نداشتم بعد اومدم چک کنم انگاری ک تو قسمت داخلی دو سه تا زائده کوچیک شاخک مانند تقریبا سفید و صورتی ک روبروی هم بودند دیدم یعنی اینا همون خطوط دندانه دار مقعدن یا ی چیز دیگن. ممکنه همورویید داخلی باشه . و اینکه حالت متورم یا گوشتی اینا نداره علامتی هم ندارم

سعید

سلام من یبوست دارم و یه طرف مقعدم یکم ورم کرده ممکنه بواسیر باشه؟

فاطمه

سلام روز بخیر من احساس می‌کنم داخل مقعدم یه برآمدگی هست اما نه درد داره نه چیزی باید برم دکتر؟

طاهری

سلام من بعضی وقتا که مدفوعم سفت باشه یکم دور مقعدم میزنه بیرون این طبیعیه؟

Raha

سلام.من حدود ۱۰ روزه که هنگام مدفوع با مشکل مواجه میشم.و حس اینو دارم که یک طرف ورودی مقعد ام برآمده است .خونریزی هم ندارم ولی هنگام مدفوع درد و سوزش خیلی زیادی دارم .ودر حالت عادی هم انگار یک شی تیز قصد خروج داره .مشکل یبوست هم ندارم .و اینکه احساس میکنم قسما خرج مقعدام داره بسته میشع امکان داره هموروئید باشه؟ راهنمایی کنید لطفا

Last edited 6 months ago by Raha