کولونوسکوپی روشی موثر برای یافتن موارد غیرعادی مانند سرطان و پلیپ های کلورکتال در روده ی بزرگ است. کولونوسکوپ لوله ای بلند ، باریک و انعطاف پذیر برای مشاهده دقیق داخل روده و رکتوم است. این روش معمولا در مطب پزشک و با کمترین ناراحتی انجام میگیرد. کولونوسکوپی روشی موثر برای درمان و حتی نجات بیمار است چون طی آن میتوان پلیپ های خاص روده که امکان تبدیل به سرطان دارند را شناسایی و برداشت کرد.

چه کسانی نیاز به کولونوسکوپی دارند؟

این تست برای معاینه بیماران و شناسایی پلیپ ها و سرطان بکار میرود. هدف این آزمایش شناسایی بیماری در مراحل اولیه و درمان موفقیت آمیز آن است. کولونوسکوپی به عنوان بخشی از آزمایشات روتین برای بزرگسالان از سن ۵۰ سالگی توصیه میشود. کسانیکه سابقه ی ارثی سرطان روده یا پلیپ داشته اند باید زودتر از بقیه و به دفعات بیشتر کولونوسکوپی انجام دهند. این تست درضمن برای بررسی مواردی از قبیل خون ریزی رکتال ، تغییر در حالت و عادات دفع یا دردهای غیرعادی بکار میرود.

کولونوسکوپی برای موارد ذیل هم توصیه میگردد:

 • به عنوان آزمایشات پیگیری برای بیماری که قبلا سرطان روده یا مقعد یا پلیپ داشته اند.
 • بیمارانی که کم خونی حاد یا مزمن دارند
 • بیمارانی که التهاب روده بزرگ دارند (بیماری کرون یا کولیت روده)
 • بیمارانی که سابقه ارثی سرطان دارند

کولونوسکوپی را چه کسی انجام میدهد؟

کولونوسکوپی توسط متخصص باتجربه که در این کار تعلیم دیده انجام میشود که معمولا متخصص بیماری های روده و گوارشی ، جراح کلورکتال یا جراح عمومی میباشد.

کولونوسکوپی چگونه انجام میشود؟

یک الی دو روز قبل ار انجام آزمایش بیمار باید روده را “آماده” کند و اینکار بکمک مایعات ، دارو و یا تنقیه برای پاکسازی کامل روده از مدفوع صورت میگیرد. اینکار برای مشاهده ی کامل جداره روده کاملا ضروری است. پزشک یک سری دستورالعمل جهت محدودیت های رژیم غذایی و دارو چند روز قبل از کولونوسکوپی تجویز میکند . مهمترین بخش کولونوسکوپی انجام کامل مراحلی است که پزشک جهت پاکسازی توصیه میکند.

تصویر کولونوسکوپی

بیمار قبل از آزمایش یک سری آرام بخش وریدی دریافت میکند تا طی مراحل احساس راحتی کند. لوله ی کولونوسکوپ از طریق مقعد داخل و به اولین بخش از روده ی بزرگ که به انتهای روده ی کوچک متصل است میرسد  . در اینجا هرگونه پلیپ یا موارد غیرعادی برداشت و یا جهت تجزیه و تحلیل نمونه برداری میشوند.

 

عکس کولونوسکوپی

کولونوسکوپی معمولا کمتر از یک ساعت طول میشکد و پس از آن بیمار کمی احساس درد و ناراحتی و گاز خواهد داشت که با عبور آن سریعا رفع میشود. در اکثر مواقع بیمار به خاطر داروهای آرام بخش چیز خاصی از مراحل کولونوسکوپی بیاد ندارند و باید همراه داشته باشد تا دستورالعمل های مربوط به تخلیه روده را درست انجام دهد.

بیمار میتواند درست پس از کولونوسکوپی به رژیم غذایی عادی خود برگردد . به خاطرداروهای آرام بخش ، قبل از انجام کار برای بیمار محدودیت هایی قایل میشود مانند رانندگی و یا فعالیت شدید چون این داروها برای مدت زمانی روی تمرکز و تعادل اثر دارند. اکثر بیماران صبح روز بعد میتوانند به فعالیت های روزمره خود ادامه دهند.

کولونوسکوپی چه مزیت هایی دارد؟

کولونوسکوپی آزمایشی است برای تشخیص سرطان کلورکتال و میتوان طی آن پلیپ هایی که احتمال تبدیل به سرطان دارند را خارج کرد.

کولونوسکوپی چه خطرهایی دارد؟

کولونوسکوپی بسیار امن است و فقط در ۱% از بیماران مشکل ساز میشود. خطرات جزئی و نادر شامل خون ریزی ، سوراخ شدن روده و عوارض بسیار نادر ناشی از آرام بخش ها و مشاهده ی ناقص پلیپ ها در کل روده میباشند. پزشک شاید بدلایل کالبدی انجام کولونوسکوپی را نا امن و آن را کنسل کند که در اینصورت گزینه های دیگر پیش رو خواهد داشت


نظرات کاربران در مورد این مطلب

۰۹۹۰۱۹۴۲۴۷۴ | ۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶
پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل
آدرس: میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

پاک کردن ارسال

2 دیدگاه در “کولونوسکوپی چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

 1. زینب

  از سال ۶۸ سابقه معده درد دارم. اندوسکوپی انجام دادم.نتیجه زخم کوچک اثنی عشر بود. اماحالا نفخ خیلی خیلی شدید ودرد از ناحیه روده دارم.بعضی وقتها هم هنگام مدفوع درد شدید دارم

  • پاسخ دکتر

   سلام حتما باید معاینه شوید در صورت تمایل تشریف بیارید کلینیک