درمان بواسیر با لیزر

درمان بواسیر با لیزر در 30 دقیقه; عمل جراحی هموروئید سرپایی

برخی افراد هنگام مواجهه با علائم بواسیر از مراجعه به پزشک سرباز می‌زنند، زیرا تصورشان این است که هموروئید با گذشت زمان و خود به خود درمان می‌شود. در قدم اول برای تشخیص و درمان بواسیر باید حتما به دکتر متخصص مراجعه کنید. حتی اگر بیماری خفیف باشد، باز هم برای تشخیص درست و استفاده از روش‌های درمان خانگی و دارویی به نظر پزشک نیاز دارید.

در صورتیکه از مصرف دارو و مراقبت‌های خانگی بواسیر نتیجه نگرفته‌اید و بیماری شما هرچندوقت یکبار عود می‌کند، باید وارد فاز جدیدی از درمان شوید. زیرا بی توجهی باعث پیشرفت بیماری شده و مراحل درمان هموروئید را پیچیده می‌‌کند. پیش از اینکه به سراغ روش‌های درمان برویم، به بررسی این عارضه و علائم و نشانه‌هایی که ایجاد می‌کند، می‌پردازیم:

آیا راهی برای درمان قطعی بواسیر وجود دارد؟

اکثر مبتلایان به دنبال روش درمان قطعی بواسیر هستند که با انجام آن یکبار برای همیشه از این بیماری خلاص شوند. طبق نظر سنجی از بیماران و مراجعه کنندگان به کلینیک پایتخت، فاکتورهای بهترین و قطعی‌ترین روش درمان از نظر آن‌ها به شرح زیر است:

درمان قطعی بواسیر
 • نداشتن عوارض جانبی خطرناک مثل بی اختیاری
 • مراحل درمان آسان و با حداقل درد و ناراحتی
 • کوتاه بودن دوران نقاهت بعد از درمان
 • نداشتن ریسک عود مجدد بیماری
 • هزینه مناسب

با در نظر گرفتن این معیارها، درمان بواسیر با لیزر که بصورت یک عمل سرپایی در کمتر از 30 دقیقه انجام می‌شود را می‌توان به عنوان بهترین روش درمان قطعی این عارضه معرفی کرد.

علائم بیماری بواسیر یا هموروئید

به رگ‌های متورم و آسیب دیده ناحیه تحتانی مقعد (رکتوم) که در نتیجه ایجاد فشار در این بخش دچار آسیب شده‌اند، بواسیر (hemorrhoids) گفته می‌شود. افراد در هر سنی ممکن است به این عارضه شایع دچار شوند و این باور که بیماری بواسیر یا هموروئید تنها در افراد مسن ایجاد می‌شود، اشتباه است.

رگ‌های آسیب دیده هموروئیدی می‌توانند در دیواره داخلی یا در خارج و اطراف مقعد بروز پیدا کنند، بنابراین این عارضه با توجه به محل دقیق ایجاد آن به دو نوع هموروئید خارجی و داخلی تقسیم می‌شود. با توجه به اینکه علائم انواع مختلف هموروئید متفاوت است، برای درمان هموروئید خارجی و داخلی هم از روش‌های متفاوتی استفاده می‌شود.

علائم بواسیر داخلی و خارجی

دلایل اصلی ایجاد این بیماری را می‌توان یبوست، دفع مدفوع سخت، نشستن زیاد، اسهال مزمن، رابطه مقعدی، وزن بالا، ورزش سنگین و هر عاملی که می‌تواند ناحیه مقعد را تحت فشار قرار دهد، عنوان کرد. علائم هموروئید که بیمار با آن مواجه می‌شود، با توجه به محلی که این زائده ایجاد شده متفاوت است. بواسیر خارجی معمولا علائم آزاردهنده تری دارد. اما بطور کلی شایع ترین نشانه‌های این بیماری شامل موارد زیر است:

 • احساس درد زیاد
 • تورم و برآمدگی در ناحیه مقعد
 • خونریزی در زمان دفع مدفوع
 • خارش و سوزش در این ناحیه
 • التهاب و قرمزی

مسئله مهمی که ذهن بیماران را درگیر می‌کند، انتخاب بهترین راه درمان بواسیر است. افراد مبتلا به این عارضه علاوه بر احساس خجالت، به دلیل ترس از جراحی خیلی دیر برای درمان اقدام می‌کنند و باعث پیشرفته شدن بیماری و سخت تر شدن مراحل درمان می‌شوند. اما برای درمان بواسیر چه باید کرد؟

پزشک بعد از انجام معاینه و تشخیص اینکه هموروئید خارجی یا داخلی است، بهترین روش درمان را پیشنهاد می‌دهد. بنابراین هرگونه اقدام به درمان باید بعد از انجام معاینات و بررسی‌های لازم توسط پزشک انجام شود. اما لیزر بواسیر بهتر است یا جراحی هموروئید به روش های سنتی؟


مشاوره و تشخیص سریع هموروئید

اگر در شناسایی علائم بواسیر یا هموروئید مشکل دارید و به این بیماری مشکوک هستید، می‌توانید برای تعیین وقت فوری با کلینیک تماس بگیرید.

درمان بواسیر با لیزر و عمل سرپایی هموروئید (مراحل)

در گذشته تنها راه درمان بواسیر استفاده از تیغ جراحی بود و بیماران ناچار به تحمل درد و مشکلات عمل جراحی بودند. اما در حال حاضر جراحی روشی تقریبا منسوخ شده به حساب می‌آید و کمتر دیده می‌شود که فردی ریسک جراحی و عوارض بعد از آن را بپذیرد. درمان بواسیر با لیزر که امروزه جایگزین روش‌های جراحی سنتی شده، به دلیل نتایج رضایت بخشی که تاکنون داشته مورد استقبال بیماران و پزشکان قرار گرفته است.

درمان بواسیر با لیزر

عمل سرپایی لیزر هموروئید مناسب افرادی است که به دلیل ترس از عمل جراحی، درمان را تاکنون به تاخیر انداختند. عمل لیزر بواسیر کاملا ایمن، بی خطر و سریع بوده و تحت بی حسی موضعی در مراحل زیر انجام می‌شود:

مراحل درمان هموروئید با لیزر:

 1. ابتدا تزریق بی حسی به موضع بیماری برای رفع انقباض و عدم احساس درد در حین عمل انجام می‌شود
 2. پروب لیزر داخل مقعد قرار می‌گیرد تا کوچک شدن و حذف عروق هموروئیدی از داخل به بیرون اتفاق بیفتد
 3. لیزر جریان خون به عروق بواسیری را قطع می‌کند که همین امر باعث می‌شود علائم بیماری طی چندروز بهبود یابد
 4. گرمای ساطع شده از تابش متمرکز پرتوهای لیزر، به عمق عروق آسیب دیده نفوذ می‌کند و در سریع‌ترین زمان (کمتر از 30 دقیقه) آن‌ها را کوچک می‌کند یا از بین می‌برد
 5. در روش لیزر بواسیر معمولا برشی ایجاد نمی‌شود که نیاز به بخیه و پانسمان داشته باشد
 6. پزشک دستورالعمل‌هایی را به عنوان مراقبت بعد از لیزر به بیمار ارائه می‌دهد که رعایت آن‌ها درمان را تکمیل می‌کند
 7. بعد از اتمام عمل لیزر، می‌توانید در همان روز به خانه برگردید، اما حتما لازم است همراه داشته باشید
 8. استراحت یک تا دو روز و رعایت دستورالعمل‌ها حداقل تا 10 روز برای رسیدن به بهبودی کامل توصیه می‌شود

درمان هموروئید بیرون زده، ترومبوزه و خونی هم با لیزر انجام می‌شود و می‌توان گفت که اثربخشی لیزر در درمان انواع مختلف هموروئید یکسان است.

در فیلم زیر با نحوه درمان بواسیر (هموروئید) با لیزر آشنا می‌شوید.

ویدئو درمان بواسیر یا هموروئید با لیزر

تعیین وقت فوری

امکانات مرکزی که برای لیزر به آن مراجعه می‌کنید، نوع دستگاه لیزر و میزان تجربه پزشک از موارد مهمی هستند که باید به آن توجه کنید. کلینیک پایتخت یکی ازبهترین مراکز لیزر بیماری‌های مقعد و نشیمنگاه در تهران است که از سال 1391 تاکنون بیش از صدها هزار عمل موفق داشته و توانسته رضایت 90% بیماران را جلب کند.

مزایای لیزر هموروئید

در این بخش برای کمک به تصمیم گیری راحت ‌تر بیماران، مهم‌ترین مزایای لیزر هموروئید را در مقایسه با جراحی بررسی می‌کنیم:

 • عمل لیزر هموروئید به صورت سرپایی در مطب و با بی حسی موضعی انجام می‌شود، بنابراین بیمار درد و ناراحتی حین عمل را تجربه نخواهد کرد
 • لیزر روشی بسیار ایمن‌تر و موثرتر در مقایسه با سایر روش‌های جراحی بواسیر است و آسیبی به اسفنکتر وارد نمی‌کند
 • نیاز به بستری و استراحت مطلق نمی‌باشد و فرد میتواند بلافاصله بعد از لیزر، به محل زندگی خود بازگردد
 • روش لیزر برخلاف جراحی معمولا بدون برش انجام می‌شود و نیازی به پانسمان یا همان تامپون ندارد
 • درمان بواسیر با لیزر بسیار سریع و در کمتر از 30 دقیقه انجام می‌شود
 • احتمال بازگشت هموروئید در روش لیزر بسیار پایین‌تر از سایر درمان‌ها است
 • دوران نقاهت و بهبودی بعد از لیزر بسیار کوتاه‌تر از عمل جراحی و کمتر از یک هفته است

هزینه درمان بواسیر یا هموروئید با لیزر

هزینه درمان بواسیر با لیزر را نمی‌توان بطور دقیق مشخص کرد و معمولا بعد از معاینه توسط دکتر هموروئید و تشخیص نوع و درجه بیماری، هزینه تعیین می‌شود. قیمت‌های مشخص شده برای مراکز درمان بواسیر در تهران نسبت به شهرستان‌ها کمی بالاتر است.

البته در مقایسه با هزینه‌های جراحی مثل هزینه بستری، دوران نقاهت طولانی و مراقبت‌های بعد از عمل و احتمال بازگشت مجدد بیماری و غیره، لیزر یک روش مقرون به صرفه است.

بعضی از بیمه های تکمیلی ممکن است بخشی از هزینه لیزر هموروئید را به عهده بگیرند، اما برای اطلاعات دقیق تر باید از بیمه مربوطه سوال کنید.

لیزر بواسیر در تهران بهتر است؟

با توجه به اینکه مراکز زیادی برای لیزر بواسیر یا هموروئید در تهران وجود دارد، بیماران بسیاری از سایر شهر‌ها برای درمان این عارضه مراجعه می‌کنند. با اینکه لیزر یک عمل سرپایی است، تخصص و تجربه پزشک تاثیر زیادی در نتیجه این روش درمان دارد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. درمان هموروئید در تهران ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد، اما با توجه به تعداد زیاد مراکز لیزر هموروئید و پزشکان متخصص، قطعا گزینه بهتری برای افراد می‌باشد.

همچنین بیماران می‌توانند با هماهنگی قبلی، در یک روز برای معاینه و درمان هموروئید با لیزر به کلینیک ما مراجعه کنند و بلافاصله بعد از عمل به شهر خود بازگردند.

تعیین وقت فوری برای لیزر بواسیر

میتوانید جهت معاینه و تعیین وقت لیزر بواسیر یا هموروئید از طریق شماره‌های زیر با کلینیک تماس بگیرید.

بعد از لیزر هموروئید چه انتظاری دارید؟

پس از عمل سرپایی لیزر و از بین رفتن اثر بی حسی، ممکن است در نزدیکی نواحی که تحت درمان قرار گرفته‌اند، کمی درد، سوزن سوزن شدن یا کبودی را تجربه کنید.

 • معمولا می‌توانید درد را با داروهای بدون نسخه کنترل کنید. جراح به شما توضیح خواهد داد که کدام داروهای مسکن برایتان بی خطر هستند.
 • پس از انجام لیزر، احتمالا ظرف چند ساعت و در همان روز می‌توانید به خانه بروید، اما داشتن همراه به دلیل ماندگاری اثرات بی حسی تا چند ساعت توصیه می‌شود.
 • حرکات روده ممکن است برای چند روز کمی دردناک باشد. مصرف آب، فیبر کافی و یک نرم کننده مدفوع بدون نسخه می‌تواند کمک کننده باشد.
 • دیدن مقداری خون روی دستمال کاغذی هنگام پاک کردن طبیعی است. اگر در مواقع دیگر متوجه خونریزی یا ترشح شدید، می‌توانید از یک پد محافظ در لباس استفاده کنید.
 • نشستن در حمام سیتز دو تا سه بار در روز می‌تواند به افزایش راحتی و بهبود بیماری کمک کند.

در صورت مشاهده علائم زیر بعد از لیزر بواسیر باید با پزشکتان تماس بگیرید:در صورت مشاهده علائم زیر بعد از لیزر بواسیر باید با پزشکتان تماس بگیرید:

 • درد یا حساسیتی که بجای بهتر شدن بدتر می‌شود
 • تورم بیش از حد
 • خونریزی ناگهانی که قطع نمی‌شود
 • ترشحات زیاد که از بین نمی‌روند

سایر روش‌های عمل بواسیر یا هموروئید

همانطور که در بالا اشاره شد، عمل جراحی هموروئید روشی تقریبا منسوخ شده است، اما هنوز هم در موارد محدودی از این روش برای حذف بافت بیماری استفاده می‌شود. انواع روش‌های عمل جراحی بواسیر شامل هموروئیدکتومی باز و بسته، رابربند و استاپلر می‌باشد که در ادامه به تشریح آنها می‌پردازیم:

عمل بواسیر یا هموروئید

هموروئیدکتومی بسته

در این روش، زائده‌های هموروئیدی بوسیله چاقوی جراحی بطور کامل حذف می‌شوند و سپس از نخ بخیه برای بستن ناحیه برش داده شده، استفاده می‌شود. این روش معمولا برای هموروئیدهای داخلی درجه 3 و 4 استفاده می‌شود و در بیشتر موارد موفقیت آمیز است.

هموروئیدکتومی باز

عمل بواسیر یا هموروئید به روش هموروئیدکتومی باز، مشابه روش بسته انجام می‌شود. با این تفاوت که در روش باز محل جراحی بدون بخیه رها می‌شود تا مرور زمان ترمیم شود. این روش معمولا تا چند روز نیاز به پانسمان دارد.

جراحی هموروئید با رابربند

از این روش سرپایی معمولا برای هموروئید داخلی که دچار پرولاپس شده استفاده می‌شود. طی این جراحی پزشک با بستن باند لاستیکی به وسیله ابزاری مخصوص در اطراف زائده هموروئید، باعث قطع خونرسانی به آن می‌شود. در نتیجه بافت بیماری به مرور زمان و حدودا طی 6 تا 7 روز خشک شده و از بین می‌رود.

درمان بواسیر با استاپلر

عمل جراحی با استاپلر که با نام هموروئیدوپکسی هم شناخته می‌شود، برای درمان هموروئید درجه 3 و 4 و بیرون زده کاربرد دارد. درمان بواسیر با استاپلر تحت بیهوشی انجام می‌شود اما روند بهبود آن در مقایسه با عمل سنتی سریع‌تر است. البته احتمال بازگشت بیماری در این روش بالاتر است.

معایب و عوارض جراحی سنتی

جراحی بواسیر یا هموروئید به روش‌های قدیمی، با مشکلات و عوارض زیر همراه است:

 • نیاز به بستری و بیهوشی
 • درد و خونریزی زیاد هنگام جراحی
 • بی اختیاری در دفع
 • احتمال عفونت
 • بازگشت مجدد بیماری

مراقبت‌ بعد از عمل جراحی بواسیر

در طی عمل بواسیر بافت هموروئیدی از طریق جراحی بطور کامل حذف شده و این عمل در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام می‌شود. همچنین از آنجایی که در روش جراحی برش ایجاد می‌شود، احتمال خطا و آسیب بیشتر بوده و حتی ممکن است پس از عمل عوارضی مانند بی اختیاری برای بیمار ایجاد شود.

اما با انجام مراقبت‌هایی مخصوص می‌توان این مراحل را به راحتی طی نمود و خطر بروز عوارض جراحی هموروئید و عود مجدد را کاهش داد. این مراقبت‌ها عبارتند از :

رژیم غذایی: رژیم غذایی فردی که به تازگی جراحی بواسیر انجام داده باید ساده و مقوی باشد و بهتر است تا چند روز از خوراکی‌های مایع مانند سوپ استفاده نماید. پس از طی این دوره تاکید بر مصرف غذاهای پر فیبر است. زیرا خوراکی‌های حاوی فیبر نقشی اساسی در رفع یبوست و خشکی مزاج دارند.

افزون بر فیبر، افزایش مصرف مای مثل آب نیز یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند به رفع و درمان یبوست کمک نماید. حداقل میزان آب مصرفی 8 لیوان در طول روز است.

مراقبت از زخم: اولین مورد برای مراقبت از زخم رعایت بهداشت مقعد و شستشوی مداوم آن است. برای این منظور می‌توانید از آب و شوینده‌های بی بو نیز کمک بگیرید. ولی از زیاده روی در شستشو و خشک کردن مقعد بپرهیزید زیرا این امر خود موجب تحریک و التهاب بیشتر مقعد خواهد شد.

ترشحات مخاطی مقعد تا چندین روز پس از جراحی امری طبیعی محسوب می شود و نیاز به نگرانی ندارد. در این حالت می‌توانید از پانسمان و یا پدهای بهداشتی استفاده نمایید. اما در صورت بروز علائم هشدار دهنده مانند تب، خونریزی شدید و یا التهاب به پزشک خود اطلاع دهید.

کاهش درد: به منظور کاهش درد احتمالاً پزشک مصرف داروهای مسکن را تجویز می‌کند. اما انجام راهکارهایی دیگر نیز می‌تواند در این امر تاثیرگذار باشد. برای این منظور می‌توانید از کمپرس سرد استفاده نمایید. این روش می‌تواند به سرعت درد بیمار را کاهش دهد اما از قرار دادن مستقیم یخ بر روی موضع مورد نظر بپرهیزید.

سوالات متداول هموروئید

نام خود را وارد کنید
پر کردن این قیمت اجباری نیست
شماره موبایل خود را وارد کنید
412 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
فاضلی

واقعا عمل بواسیر من نیم ساعتم طول نکشید ممنونم ازتون الانم 10 روز گذشته اومدم دکتر معاینه کردم و همه چی خوب بود

مهدی یار

ممنون از مطلب خوبتون فقط من نفهمیدم تو روش لیزر هموروئید دیگه بخیه لازم نیست؟

سی سی

سلام دکتر من یکبار عمل کردم الا دوباره مقعدم ورم داره چیکار باید بکنم؟

سپهر

سلام من چند ماهه درد دارم و بعضی وقتا مفعدم بیرون میزنه باید چیکار کنم

روح الله

سلام من سه ساله باکلونوسکپی بواسیرتشخیص داده شددکترپمادآنتی هموروئیدتجویزکرد بی فایده هست الان درد وخونریزی دارم چون معتادم یبوست وخشکی مدفوع باعث درد خونریزی میشه

وحید

سلام چند وقتی میشه کنار مقعدم اندازه یه نخود بالا اومده
دردی نداره سوزشی نداری تا وقتی بهش دس نزنم
میشه بگین چیه؟

امید

سلام سه هفته پیش عمل لیزر بواسیر انجام دادم.هنوز درد دارم.نمی تونم بشینم.آیا طبیعیه؟

محسن

سلام دوستان یه معتاد اگه میخواد خوب بشه باید فقط بره کمپ با قرص شربت دارو نمیشه بشه هم یک سال بعد برمیگرده . همروید هم همونه باید براش اقدام کنی دو سه روز درد ارزش اینو داره چند سال خودتو عذاب ندی.

رضا

سلام
من هنگام انزال برای اینکه جلوش رو بگیرم عضلات پاها و باسنم رو منقبض کردم و فشار انزال رو داخل مقعدم حس کردم مثل نبض و تا حدودی جلوش رو گرفتم ٬ الان یک ساعته کمی حس خارش و سوزش دارم داخل مقعدم ممکنه بخاطر همین دچار بواسیر شده باشم؟

امیر

سلام وقت بخیر من ده روزی هست به علت اسهال یه زائده گوشتی از مقعدم در اومده که آزار دهنده نیس اما با چهار روز استفاده از پماد رکتول هم رفع نشد فقط بی حس شده بود تا یک ماه دیگه صبر کنم گریدش بالا تر میره و اینکه میتونم ورزش بدنسازی انجام بدم؟