علت وجود خون در مدفوع چیست؟ درمان سریع انواع مدفوع خونی

علت وجود خون در مدفوع چیست؟ درمان سریع انواع مدفوع خونی

وجود خون در مدفوع می‌تواند سوال برانگیز، نگران کننده و شاید کمی ترسناک به نظر برسد. در حقیقت مدفوع خونی امری عادی و طبیعی نیست و نیاز به بررسی و انجام معاینات پزشکی دارد. روبرو شدن با چنین موضوعی حاکی از آن است که در قسمتی از دستگاه گوارش شما مشکلی به وجود آمده که موجب خونریزی داخلی شده است.

دستگاه گوارش از دهان آغاز شده و به مقعد ختم می شود و شامل مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ و مقعد است. تمامی علل و منشا این عارضه، به مشکلات یکی از قسمت های دستگاه گوارش مربوط می‌باشد. در این قسمت نگاهی کوتاه به نشانه ها، علل و روش‌های درمان خون در مدفوع خواهیم داشت:

علت وجود خون در مدفوع

اینکه چه دلایلی باعث می شود در مدفوع شما خون رسوخ کند نیازمند تشخیص پزشک و انجام معاینات پزشکی دقیق است و هیچگاه خودتان نمی توانید به منشا آن پی ببرید. خون در مدفوع بدون درد گاهی ناشی از یک بواسیر ساده است و گاهی هم ممکن است دستگاه گوارش شما میزبان بیماری های جدی تری مثل سرطان شده باشد.

مشاوره آنلاین برای تشخیص علت خون در مدفوع

برای تشخیص علت خون در مدفوع و ویزیت آنلاین، می‌توانید از طریق واتساپ با مشاوران ما در ارتباط باشید.

به طور کلی علت مدفوع خونی و خونریزی های مقعدی به یکی از موارد زیر باز می گردد:

بواسیر یا هموروئید

بیماری هموروئید به معنی ایجاد تورم و التهاب در رگ های دیواره رکتوم و مقعد است که در پی فشار زیاد ایجاد می شود. مشاهده خون در مدفوع یا خونریزی یکی از اولین و شایع ترین نشانه های هموروئید است، اما با توجه به نوع بواسیر ممکن است بیمار علائمی مثل درد، خارش و سوزش را هم تجربه کند.

اگر می خواهید درمورد اینکه هموروئید چیست و چه علائمی ایجاد می کند اطلاعات بیشتری داشته باشید، به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

شقاق

شقاق یا زخم مقعدی از عارضه های دردناک ناحیه نشیمنگاه است و به ایجاد نوعی شکاف و ترک در دهانه یا داخل مقعد اطلاق می‌شود. یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد فیشر، یبوست است که باعث ایجاد فشار بیش از حد در مقعد و در نهایت ایجاد زخم و پارگی در این ناحیه می‌شود. بنابراین مشاهده خون روی مدفوع در پی ابتلا به شقاق مقعدی امری طبیعی است. البته این خونریزی با علائم دیگری مثل خارش، سوزش و درد هنگام دفع همراه است.

مطلب مرتبط: شقاق یا فیشر مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی

فیستول به معنی ایجاد نوعی اتصال غیر عادی میان دو ارگان از بدن است که بیشتر در ناحیه مقعد ایجاد می شود. ایجاد یک تونل باریک میان دیواره مقعد و بخشی از روده به معنی ابتلا به فیستول مقعدی است. فیستول یک عارضه عفونی است و معمولا در پی ابتلا به آبسه مقعدی ایجاد می‌شود.

سرطان روده بزرگ

سرطان مقعد یا سرطان روده بزرگ یکی دیگر از دلایل خونریزی و مشاهده خون در مدفوع است. در حقیقت تومورهایی که در روده و مقعد ایجاد می‌شوند، برای رشد به عروق خونی نیاز دارند. رگ های خونی در روده بزرگ آسیب پذیر هستند و می توانند پاره شوند و باعث خونریزی شوند. تنها 3.4 درصد از موارد خونریزی مقعدی یا خون در مدفوع به دلیل سرطان روده بزرگ است.

دیورتیکولیت

به التهاب کیسه ها و دیورتیکول های دیواره روده بزرگ گفته می‌شود که در نتیجه التهاب و عفونت این کیسه های داخل روده ایجاد می شود. بیماری دیورتیکولیت معمولا با درد، یبوست و خون در مدفوع همراه است.

زخم معده

مشاهده مدفوع تیره رنگ یا سیاه معمولا نشان دهنده خونریزی و زخم معده است. زخم معده معمولا به دلیل باکتری هلیکوباکتر پیلوری ایجاد می شود و عواملی مثل استرس می تواند آن را تشدید کند.

سایر دلایلی که می‌توانند به خونریزی مقعدی و مشاهده خون در مدفوع منجر شوند:

 • اسهال و استفراغ
 • آنژیودیسپالزی
 • بیماری کرون
 • پرولاپس رکتوم
 • داروهای ضدانعقاد خون
 • پولیپ روده بزرگ و رکتوم
 • کیست گانگلیون
 • ضربه و شوک

علائم وجود خون در مدفوع

این عارضه  می‌تواند به اشکال و انواع مختلفی خود را نشان دهد. در حالت کلی اگر همراه با مدفوع شما خون روشن و تازه دفع شود یا مدفوع شما به خون روشن و لخته‌ی خون در مدفوع آغشته باشد نشان می دهد که خونریزی در مقعد یا قسمت‌های نزدیک به مقعد مانند راست روده رخ داده است.

ولی اگر رنگ خونی که در مدفوع شما وجود دارد تیره باشد و به شکل رگه های خونی سیاه مشاهده شود نشان دهنده ی این امر است که منشا خونریزی در نواحی فوقانی دستگاه گوارش مانند معده و روده ی کوچک می باشد و خون مدت زمان زیادی در روده های شما باقی مانده است تا همراه با مدفوع خارج شود.

انواع مدفوع خونی

انواع مدفوع خونی
 • ملنا مدفوعی قیری شکل و بدبو با رنگ بسیار تیره است که نشان دهنده ی مشکل خونریزی در معده و روده ی کوچک است.
 • هماتوشزی مدفوعی با خون روشن و به رنگ خرمایی است که منشا خونریزی آن از روده ی بزرگ و راست روده است.
 • خون مخفی در مدفوع که فقط به وسیله ی بررسی های آزمایشگاهی می توان به وجود آن پی برد.

شما ممکن است همراه با خونریزی مقعدی و مشاهده مدفوع خونی با علائم و نشانه های زیر مواجه شوید:

 • درد در ناحیه ی مقعد
 • سوزش و خارش در ناحیه ی مقعد
 • التهاب در ناحیه ی مقعد
 • ابتلا به یبوست
 • اسهال
 • کاهش وزن
 • استفراغ
 • تهوع
 • احساس ضعف و خستگی
 • مشکلات تنفسی
 • تپش قلب

درمان خون در مدفوع

برای درمان این مشکل باید سریعا به منشا و زمینه ی ایجاد آن پی برد تا بتوان درمانی مناسب و قطعی برای آن آغاز کرد. تمامی علت‌هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم، روش‌های درمانی منحصر به فرد خود را دارند که با درمان آنها خون موجود در مدفوع هم از بین می رود.
به عبارت دیگر مدفوع خونی به تنهایی بیماری نیست بلکه نشانه و علامتی است ناشی از یک بیماری یا مشکل زمینه ای که با درمان آن خون موجود در مدفوع شما هم برطرف خواهد شد.

اقدام برای درمان سریع

همین حالا از طریق شماره های زیر با کلینیک پایتخت تماس بگیرید و برای درمان این عارضه اقدام کنید.

اگر علت خونی که در مدفوع شما وجود دارد ناشی از عواملی مثل بواسیر و شقاق باشد باید درمان آن را آغاز کنید. اگر علائم شما خفیف است از روش های زیر کمک بگیرید:

 • نشستن در ظرف آب گرم به مدت 15 دقیقه
 • استفاده از پماد آنتی هموروئید
 • استفاده از کیسه و کمپرس آب سرد و یخ جهت تسکین درد و التهاب
 • درمان یبوست
 • مصرف میوه جات و سبزیجات

اگر علت خونی که در مدفوع شما وجود دارد ناشی از بیماری های روده ای مثل پولیپ روده و دیورتیکولیت است تنها راهی که به خونریزی و درمان شما کمک خواهد کرد انجام عمل جراحی و خارج کردن آنها از بدن است.

در برخی موارد هم پزشک با تزریق دارو به داخل رگ های خونی از طریق آنژیوگرافی یا سوزاندن رگها می تواند به درمان خون در مدفوع شما کمک کند.

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
Subscribe
Notify of
266 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
مهتاب

سلام وقت بخیر
مدفوعی که اغشته به رنگ روشن است و خونریزی زیادی دارد و در یک روز که دومرتبه دفع اتفاق افتاده و هر دو مرتبه به خون اغشته باشد علت ان چیست و راه درمانی دارد یا باید به دکتر مراجعه کرد البته هیچ درد و سوزش و خارشی ندارد

Erfan

سلام من هنگام مدفوع همیشه گی نیست دلی گاهی مواقع هوا گرم فکر میکنم هنگام مدفوع میسوزه درد میکن بعد خون همین طوری میاد

نیایش

سلام دکتر من ۱۲ سالمه واز امروز در مدفوع ام همش خون میاد ولی کم میاد و دردی هم ندارم علتش چیه؟

نیایش

و دردی هم ندارم فقط خونی میشه

نیایش

سلام دکتر من ۱۲ سالمه و از امروز داخل مدفوع ام همش خونی میشه بنظرتون دلیلش چیه؟

حدیث

سلام دکتر من 20 سالمه و مدتی هست که در کنار مدفوع خون با رنگ روشن هم میبینم و هیچ دردی هم ندارم علتش چی میتونه باشه؟

علی

سلام دکتر من 16 سالمه و اسهال دارم و کمی سوءهاضمه و جدیدا که دقت میکنم میبینم دانه های قرمز روشنی و رگه های قرمزی در مدفوع مشاهده می‌شود علت چیه
؟؟

ستایش

سلام خسته نباشید من شانزده سالمه داخل مدفونم خون میبینم یبوست هم دارم چند ماه همین مشکل دارم به خصوص احساس خستگی هم میکنم میشه بگین احتمالا چه بیماری دارم؟

رها

سلام من چند روزیه داخل مدفوع ام خون دیده میشه البته روده ام هم خیلی درد میکنه میشه راهنمایی کنید

پروین

سلام. من بیست و یک سالمه. بعضاً (بیشتر موقعی که استرس و فشار عصبی رومه) همراه با درد نیمه پایینی شکمم، مدفوع نسبتا روشن همراه خونریزی (به صورت لخته روشن در مدفوع یا نهایتا چند قطره خون از مقعد) دارم که ابتداش سفته و به سختی خارج میشه و مجبور به خیلی زور زدن هستم. وزنم۶۴ و تو دوره های تنش و استرس مثل امتحانات، وزن کم میکنم.

پروین

بله ممنون. این سندروم خیلی خطرناکه؟

266
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x