بواسیر در زنان؛ علت، علائم و درمان هموروئید زنان

بواسیر در زنان

بر اساس تحقیقات انجام شده بیماری بواسیر در زنان شایع تر از مردان است که علت این امر را می‌توان تفاوت در آناتومی بدن زن و مرد دانست. می‌دانیم که بواسیر یا هموروئید به گشاد شدن و ایجاد تورم در رگ‌های داخلی و خارجی مقعد اطلاق می‌شود. زنان به دلیل تجربه هایی مثل بارداری و زایمان، داشتن رابطه مقعدی، تغییرات هورمونی نزدیک به عادت ماهانه و … بیشتر به این عارضه مبتلا می‌شوند.

علائم هموروئید در زنان

شناخت علائم بواسیر به شما کمک می کند تا در مراحل ابتدایی و خفیف بیماری برای درمان آن اقدام کنید. علائم این بیماری در هر فردی متفاوت است اما شایع ترین نشانه‌های هموروئید در زنان شامل خونریزی از مقعد، احساس درد بعد از دفع مدفوع، بیرون زدگی، التهاب و تورم می‌باشد. تنها حدود پنج درصد از عارضه‌های هموروئیدی بدون جراحی و با دارو درمان می‌شوند.

عکس بواسیر در زنان

فورا وقت معاینه بگیرید

اگر علائم بالا را تجربه می کنید خیلی سریع از طریق شماره زیر برای گرفتن وقت معاینه در کلینیک پایتخت اقدام کنید.

علت ایجاد بواسیر در زنان

علت بواسیر در زنان در مواردی می تواند با مردان متفاوت باشد. در ادامه علل ایجاد این عارضه در زنان را بررسی می‌کنیم.

اگر به دنبال بهترین روش‌های درمان بواسیر هستید به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

تغییرات هورمونی

هورمون‌ها بر عملکرد اندام های مختلف بدن تاثیرگذارند و در دوره‌های متفاوت زندگی مثل زایمان، بارداری ،قبل از قاعدگی و یائسگی دچار تغییراتی می‌شوند که کاملا طبیعی است. تاثیر تغییرات هورمونی بر متابولیسم کلی بدن، ممکن است یکی از علل ایجاد بواسیر در زنان باشد. ابتلا به یبوست گاهی بخاطر تغییرات هورمونی قبل از قاعدگی اتفاق می‌افتد و یبوست رابطه ای مستقیم با هموروئید دارد. در حقیقت یبوست و سختی مدفوع فشار زیادی را به مقعد وارد می‌کند و باعث ایجاد آسیب در رگ‌های دیواره مقعد و در نهایت بواسیر یا هموروئید می‌شود.

رابطه مقعدی

برقراری رابطه جنسی از طریق مقعد، مشکلات زیادی برای بدن به همراه دارد. این امر باعث ایجاد فشار بیش از اندازه در دیواره و عضلات اسفنکتر مقعد و در نهایت منجر به ایجاد آسیب‌های جدی می‌شود. این آسیب در عضلات اسفنکتر حتی می‌تواند باعث بروز بی اختیاری در کنترل مدفوع شود. رابطه مقعدی در صورت تکرار یکی از عوامل اصلی ایجاد بواسیر در زنان به شمار می‌رود.

بارداری و زایمان

بی شک بسیاری از زنانی که بارداری و زایمان را تجربه کرده اند، به بیماری بواسیر یا هموروئید مبتلا شده اند. تغییرات هورمونی و همچنین افزایش وزن و فشار وارده در کانال مقعد می‌تواند منجر به این بیماری شود که در صفحه بواسیر در بارداری به طور کامل به آن پرداخته‌ایم.

هموروئید بارداری

درمان بواسیر زنان

روشهای مختلفی برای درمان بواسیر زنان وجود دارد که بسته به شدت پیشرفت و نوع بیماری این روش‌ها متفاوت اند. ممکن است زنان از مراجعه به پزشک و معاینه کمی خجالت بکشند و آن را به تاخیر بیندازند. به همین دلیل است که بسیاری پس از بدتر شدن علائم خود به دکتر مراجعه می‌کنند.

توصیه می‌کنیم اگر در حین اجابت مزاج خونریزی یا درد وجود داشت، حتما برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. در چنین شرایطی احتمالا روش‌های خانگی و دارویی برای درمان موثر نیستند و تنها راه درمان بواسیر با لیزر و جراحی است.

نام خود را وارد کنید
پر کردن این قیمت اجباری نیست
شماره موبایل خود را وارد کنید
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments