هموروئید یا بواسیر یکی از عوارض رابطه مقعدی

هموروئید یا بواسیر یکی از عوارض رابطه مقعدی

بیماری هموروئید یا بواسیر شایع ترین بیماری ناحیه مقعد است که هر شرایطی از زندگی می تواند بر آن تاثیرگذار باشد. علت این امر آسیب پذیر بودن عروق در ناحیه مقعد است. بواسیر موجب تورم و یا گشاد شدن عروق در ناحیه مقعد می گردد و می تواند موجب بیرون زدگی گوشتی از ناحیه مقعد شود. علت اصلی پدید آمدن هموروئید اعمال فشار به این عروق در اثر عوامل مختلف است. مهمترین عللی که در ایجاد بواسیر نقش دارند، شامل زایمان، یبوست، بلند کردن جسم سنگین، رابطه مقعدی و… می‌شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی رابطه آنال و چگونگی ارتباط آن با هموروئید بپردازیم :

آیا رابطه مقعدی باعث ایجاد یا بازگشت هموروئید می‌شود؟

پاسخ مثبت است، یکی از مهم‌ترین علل بواسیر در زنان جوانتر، رابطه جنسی مقعدی است. در این نوع آمیزش جنسی، مقعد به عنوان عضو جنسی زنانه مورد استفاده قرار گرفته که این امر می‌تواند فشار بیش از اندازه را به مقعد وارد نماید. زیرا که ساختار مقعد برخلاف واژن آمادگی رابطه را نداشته و قابلیت انعطاف پذیری و کشیدگی را ندارد، بنابراین آمیزش جنسی مقعدی می‌تواند عروق را تحت فشار قرار داده و زمینه را برای هموروئید فراهم کند. این آمیزش جنسی به خصوص برای افرادی که قبلاً سابقه هموروئید داشته‌اند، مضر است زیرا احتمال عود مجدد را به شدت افزایش می دهد.

مهم‌ترین مضرات و عوارض رابطه مقعدی

آمیزش مقعدی می‌تواند شانس انتقال بیماری‌ها را افزایش دهد و به سبب آلوده بودن مقعد می تواند برای هر دو طرف مضر باشد و باعث بیماری‌های مقاربتی شود. اما بیماری‌ها تنها عوارض آمیزش مقعدی نیستند، بلکه انجام چنین رابطه ای می‌تواند به شدت زندگی زوجین را تحت تاثیر قرار دهد که مهم‌ترین مضرات آن به شرح زیر است:

سرد مزاجی و بی میلی جنسی : از آنجایی که اغلب زنان از طریق رابطه جنسی مقعدی به ارگاسم نمی‌رسند، در نتیجه به مرور زمان دچار سرد مزاجی می‌شوند.

بی اختیاری مدفوع : مقعد بر خلاف واژن قابلیت ارتجاعی و لغزندگی ندارد، در نتیجه به مرور و با تکرار این نوع رابطه عضلات اسفنکتر آسیب دیده و بی اختیاری مدفوع ایجاد می‌شود.

بیماری های آمیزشی : آمیزش مقعدی برای هر دو طرف مضر است و موجب انتقال آلودگی می‌گردد، زیرا مقعد مملو از عفونت و باکتری است. همچنین در اثر رابطه احتمال پارگی مقعد زیاد است در نتیجه ویروس‌هایی مثل HIV به راحتی منتقل می‌شود.

فشار به کیسه منی : دیواره‌های مقعدی مانند یک کش محکم اطراف آلت را می‌پوشاند. به هنگام خروج مایع منی این کش ممکن است باعث پس زدن مایع شود و از خروج آن جلوگیری کند. این امر فشار زیادی را به کیسه های منی و غده پروستات وارد می کند.

زود انزالی : به مرور زمان و تکرار رابطه جنسی مقعدی فرد ممکن است به زود انزالی دچار شود.

کاهش عوارض 

با وجود مضرات مختلف برای این نوع آمیزش، برخی از زوجین علاقه‌مند به برقراری چنین رابطه ای هستند، برای همین منظور قصد داریم به راهکارهایی بپردازیم که توسط آنها می توان عوارض رابطه مقعدی را کاهش داد. این راهکارها عبارتند از :

  • استفاده از ژل های روان کننده و لوبریکانت به جهت برقراری راحت تر رابطه، برای این منظور می‌توانید از لوبریکانت‌های بر پایه سیلیکون استفاده کنید. لوبریکانت های بر پایه آب برای آمیزش واژنی مناسب تر هستند. در این مورد می توان از لوبریکانت‌های طبیعی مانند روغن زیتون، روغن نارگیل و … نیز استفاده نمود.
  • پرهیز از انجام تنقیه، این امر می‌تواند موجب التهاب روده شده و شانس آسیب به روده و مقعد را افزایش دهد.
  • به منظور دخول راحت تر می‌تواند از انگشت برای باز کردن مقعد استفاده نمایید.
  • استفاده از کاندوم، رابطه همراه با کاندوم ریسک انتقال بیماری ها را کاهش می دهد.
  • بهتر است این رابطه دائمی نباشد و تنها برای تنوع انجام شود.
  • دخول آرام، بهتر است آمیزش مقعدی با آرامش انجام شود و عمق دخول را کاهش دهید.
  • در صورت دردناک شدن رابطه از انجام آن بپرهیزید.
clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x