تبخال تناسلی زنان و مردان {علائم، عکس و درمان سریع}

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی می‌تواند باعث ایجاد تاول یا زخم در ناحیه تناسلی و مقعد شود. پس از آلوده شدن، دوره‌هایی از علائم را در طول زندگی خود خواهید داشت. این عارضه یک بیماری مقاربتی و عفونت STI است که عامل ایجاد آن ویروس هرپس herpes simplex بوده که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. اگر فکر می‌کنید تبخال تناسلی دارید، مهم است که در اسرع وقت برای تایید تشخیص و شروع درمان به پزشک مراجعه کنید.

تبخال تناسلی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عفونی پوستی است که از طریق برقراری روابط جنسی بین افراد منتقل می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر بیش از 500 میلیون نفر در سر تا سر دنیا به این بیماری مبتلا هستند. برای تبخال فعلا هیچ راه درمان قطعی و مشخصی شناخته نشده و افرادی که ناقل آن هستند می‌توانند از طریق آمیزش جنسی آن را به شرکای جنسی خود منتقل کنند.

با توجه به عادات و رفتارهای جنسی جوانان می توان احتمال داد که هر روز برشمار تعداد مبتلایان به این بیماری افزوده می شود بدون اینکه درمانی برای آن وجود داشته باشد.

عفونت‌های STI دسته ای از بیماری‌های عفونی هستند که افراد از طریق برقراری رابطه جنسی با شریک جنسی شان به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند. از شایع‌ترین این بیماری‌ها می توان به سفلیس ، ایدز ، زگیل تناسلی و تبخال تناسلی اشاره کرد.

تبخال تناسلی چیست؟

این بیماری پوستی عفونی که از طریق برقراری رابطه جنسی با فرد آلوده به وجود می‌آید و به شکل تاول‌هایی با ظاهر تبخال معمولی ولی به شکل زخم‌های عفونی و دردناک در ناحیه تناسلی، مقعد، باسن، ران‌ها و اطراف دهان خود را نشان می‌دهد.

این بیماری به طور کلی در طول برقراری رابطه جنسی با فرد آلوده از طریق تماس مستقیم پوست با پوست، زخم و مایعات آلوده بدن او منتقل می‌شود و از آنجایی که به شدت مسری است در اولین تماس جنسی می‌تواند به شخص مقابل سرایت کند. پس از ابتلا به این عارضه ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها زمان ببرد تا علائم ظاهری بروز پیدا کنند، به همین دلیل دقیقا مشابه زگیل تناسلی، نمی‌توانید بفهمید که چه زمانی به این بیماری مبتلا شده‌اید.

ویروسی که عامل آن شناخته شده می‌تواند تا پایان عمر در بدن میزبان باقی بماند و به صورت دوره‌ای همانند تبخال‌های معمولی عود کند. هرچه سیستم ایمنی بدنی فرد ضعیف تر باشد تعداد دوره‌های عود این بیماری افزایش می‌یابد. این ویروس توانایی ادامه حیات در خارج از بدن را ندارد و از راه توالت فرنگی، حوله، استخر و وسایل شخصی به هیچ وجه منتقل نمی‌شود.

علائم تبخال تناسلی

اولین علائم این بیماری عفونی معمولا 2 روز الی 2 هفته پس از اولین آمیزش جنسی با فرد آلوده و آلودگی به ویروس هرپس به وجود می‌آیند. ممکن است در ابتدا در ناحیه تناسلی و مقعد احساس سوزش و خارش شدید احساس شود و به مرور علائم زیر مشاهده گردد:

 • ایجاد تاول‌هایی دردناک و آبدار به شکل زخم‌های عفونی  بر روی پوست ناحیه تناسلی، مقعد ، باسن و ران‌ها
 • قرمزی و ملتهب شدن پوست نواحی فوق
 • درد که ناشی از عبور ادرار از روی زخم‌هاست که بیشتر در زنان اتفاق می‌افتد
 • سردرد
 • علائم آنفلوانزا
 • تب
 • خستگی شدید
 • ضعف و درد عضلانی
 • تورم غدد لنفاوی
 • وجود ترشحات در محل زخم‌ها

تبخال تناسلی در زنان

به طور کلی زنان نسبت به عفونت این بیماری آسیب پذیری بیشتری دارند زیرا این ویروس از مردان به زنان راحت تر و سریع تر منتقل می‌شود. در روزهای اول این بیماری نشانه‌ی خاصی ندارد و حداقل بین 2 روز تا 2 هفته در حالت خاموشی به سر می‌برد ولی به تدریج علائم تبخال تناسلی در نقاط زیر به وجود می‌آید:

 • احساس سوزش و خارش در ناحیه تناسلی و مقعد
 • به وجود آمدن تاول‌های پوستی دردناک در نزدیکی واژن، مقعد و باسن
 • احساس درد در محل زخم‌ها هنگام عبور ادرار از روی آن‌ها
 • ترشحات واژن

مقاله مرتبط: زگیل تناسلی زنان، تشخیص و درمان سریع

پس از اولین دوره این بیماری امکان عود و بازگشت مجدد بیماری در دوره‌های مختلف زندگی تا پایان عمر وجود دارد و از آنجایی که فرد به عنوان ناقل این ویروس شناخته می‌شود، می‌تواند آن را به شریک جنسی خود منتقل کند.

تبخال تناسلی زنان
عکس تبخال تناسلی در زنان

بررسی‌ها نشان داده که میان ویروس عامل تبخال و ابتلا به سرطان سرویکس (سرطان دهانه رحم) در زنان رابطه معناداری وجود دارد و ابتلای به این ویروس می‌تواند امکان ایجاد این نوع سرطان را در زنان به شدت افزایش دهد.

تبخال تناسلی در مردان

آسیب پذیری مردان نسبت به زنان در این بیماری کمتر است ولی بررسی‌ها نشان می‌دهد که درصد قابل توجهی از مبتلایان به این بیماری را جامعه ی مردان تشکیل می‌دهد. علائم کلی و نشانه‌های عمومی این بیماری در مردان با زنان تفاوتی ندارد و در اولین بار با احساس سوزش و خارش در ناحیه تناسلی و مقعد آغاز می‌شود و سپس علائم و نشانه‌های آن در نقاط  زیر به وجود می‌آید:

تبخال تناسلی مردان
عکس تبخال تناسلی در مردان
 • احساس سوزش و خارش در ناحیه تناسلی و مقعد
 • به وجود آمدن تاول‌های پوستی دردناک در نزدیکی ران‌ها ، اندام تناسلی، بیضه ها ، مقعد و باسن

مقاله مرتبط: علائم زگیل تناسلی در مردان

علت تبخال تناسلی یا هرپس تناسلی

تبخال تناسلی یا هرپس تناسلی یک عفونت ویروسی است که از طریق نوعی ویروس با نام هرپس سیمپلکس (HSV) به وجود می‌آید. این ویروس با ویروس عامل زگیل‌های تناسلی کاملا متفاوت است و به دو نوع زیر تقسیم بندی می شود:

 • ویروس هرپس نوع اول (HSV-1)
 • ویروس هرپس نوع دوم (HSV-2)

ویروس هرپس نوع اول منجر به ایجاد تبخال معمولی در اطراف دهان و لب‌ها می‌شود. تبخال تناسلی در اثر ویروس هرپس نوع دوم به وجود می‌آید و بر اثر برقراری رابطه جنسی با فرد آلوده منتقل می‌گردد. این نوع تبخال‌ها با ظاهری شبیه به تبخال‌های معمولی به شکل یک زخم دردناک و عفونی که داخل آن پر از مایع است در بدن شخص ظاهر می‌شوند.

بر اساس نوع رفتارهای جنسی افراد تبخال تناسلی در اطراف دهان، ناحیه ی تناسلی یا اطراف مقعد و باسن به وجود می آید. این بیماری میتواند پس از مدتی کوتاهی به طور کامل بهبود یابد و هیچ علامت خاصی نداشته باشد ولی از آنجایی که بدن فرد تا پایان عمر ناقل این ویروس می‌باشد همیشه امکان عود مجدد آن و انتقال به شریک جنسی وجود دارد.

چگونه بفهمم تبخال تناسلی دارم؟

معمولا مبتلایان به تبخال تناسلی در ابتدا هیچ علامتی ندارند یا علائم آن‌ها بسیار خفیف است. علائم خفیف ممکن است جدی گرفته نشوند یا با سایر بیماری‌های پوستی مانند جوش تناسلی یا موهای زیر پوستی اشتباه گرفته شوند. به همین دلیل، اکثر مردم نمی‌دانند که عفونت تبخال دارند.

زخم‌های تبخال معمولاً به صورت یک یا چند تاول در تطراف یا روی اندام تناسلی، راست روده یا دهان ظاهر می‌شوند. تاول‌ها باز می‌شوند و زخم‌های دردناکی ایجاد می‌کنند که ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا بهبود یابد. علائم شبه آنفولانزا (مانند تب، بدن درد، یا غدد متورم) نیز ممکن است در اولین شیوع ظاهر شوند.

افرادی که شیوع اولیه تبخال را تجربه می‌کنند، ممکن است شیوع‌های مکرر داشته باشند، به خصوص اگر HSV-2 داشته باشند. با این حال، عودهای مکرر معمولاً کوتاه‌تر و شدیدتر از شیوع اول هستند. اگرچه تبخال تناسلی یک عفونت مادام العمر است، اما ممکن است با گذشت زمان تعداد شیوع آن کاهش یابد.

Most people with genital herpes have no symptoms or have very mild symptoms. Mild symptoms may go unnoticed or be mistaken for other skin conditions like a pimple or ingrown hair. Because of this, most people do not know they have a herpes infection

Herpes sores usually appear as one or more blisters on or around the genitals, rectum or mouth. This is known as having an “outbreak”. The blisters break and leave painful sores that may take a week or more to heal. Flu-like symptoms (e.g., fever, body aches, or swollen glands) also may occur during the first outbreak

People who experience an initial outbreak of herpes can have repeated outbreaks, especially if they have HSV-2. However, repeat outbreaks are usually shorter and less severe than the first outbreak. Although genital herpes is a lifelong infection, the number of outbreaks may decrease over time

cdc.gov/std/herpes/stdfact-herpes.htm

درمان تبخال تناسلی

متاسفانه در شرایط فعلی برای درمان قطعی تبخال تناسلی هیچ گونه دارو و روش درمانی موثری وجود ندارد فقط می‌توان به وسیله‌ داروهای ضدویروس علائم و نشانه‌های آن را کمرنگ کرد و دوره‌های عود مجدد آن را به تعویق انداخت. این داروها تا حد زیادی می‌توانند در بهبود زخم‌ها و کاهش درد بیماری موثر باشند و دوره بهبود زخم‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهند و کوتاه‌تر کنند.

از دیگر مکانیسم اثربخشی این داروها طولانی تر کردن دوره های عود مجدد بیماری است به طوری که می توان تا چندین سال از بروز آن ها جلوگیری نمود.

مطالب مرتبط: درمان زگیل تناسلی با لیزر‌فریز کردن زگیل تناسلی

ویروس تبخال به محض ورود به بدن فرد برای همیشه در بدن او باقی می‌ماند و در صورتی که شرایط برای عود آن مهیا شود به صورت دوره ای خود را نشان می دهد.این دوره‌ها بر حسب وضعیت سیستم ایمنی بدن فرد متفاوت است ولی فرد در طول سال ممکن است 3 الی 4 بار و شاید هم بیشتر با بازگشت مجدد تبخال های تناسلی خود مواجه شود.

از جمله داروهایی که برای بهبودی و درمان عفونت تبخال موثرند:

 • والترکس
 • فامویر
 • زوویراکس
 • آسیکلوویر

2 روش‌ درمان هرپس تناسلی

برای درمان هرپس تناسلی معمولا از دو روش استفاده می‌شود:

1- با مصرف داروهای ضد ویروسی خوراکی در زمان ظهور تبخال های تناسلی بر روی پوست می‌توان دوره بیماری را کاهش داد و به بهبود سریع زخم‌ها و ضایعات پوستی کمک کرد. در بار اول ابتلا به تبخال‌های تناسلی مصرف داروها باید برای 7 تا 10 روز ادامه یابد و اگر تبخال‌ها عود مجدد داشتند مصرف داروها باید تا 5 روز ادامه داشته باشد.

2- درمان طولانی مدت نگهدارنده برای افرادی تجویز می شود که به طور مکرر با عود تبخال های تناسلی خود مواجه می شوند. این افراد می توانند از 3 ماه الی 1 سال از این داروها به طور مرتب و روزانه استفاده کنند.

راه‌های پیشگیری

تنها راه برای جلوگیری کامل از بیماری‌های مقاربتی این است که رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی نداشته باشید. اگر از نظر جنسی فعال هستید، می‌توانید کارهای زیر را برای کاهش شانس ابتلا به تبخال تناسلی انجام دهید:

 • قرار گرفتن در یک رابطه طولانی مدت متقابل تک همسری با شریکی که تبخال ندارد
 • استفاده صحیح از کاندوم در هر بار رابطه جنسی
 • توجه داشته باشید که همه زخم‌های تبخال در مناطقی که کاندوم می‌تواند پوشش دهد ایجاد نمی‌شود. همچنین، پوست می‌تواند ویروس را از مناطقی که زخم تبخال قابل مشاهده نیست، آزاد کند. به این دلایل، کاندوم ممکن است به طور کامل شما را از ابتلا به تبخال محافظت نکند.

سوالات متداول درمورد تبخال تناسلی

نام خود را وارد کنید
پر کردن این قیمت اجباری نیست
شماره موبایل خود را وارد کنید
14 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
Artam

تماس مداوم مایع منی با پوست اطراف دستگاه تناسلی، ایا خطر ابتلا رو داره؟

ناپریشا

سلام. من ۱۸ ساله که ازدواج کردم و هیچ وقت چه قبل چه بعد از ازدواج به غیر همسرم با هیچ مردی رابطه نداشتم و کاملا هم مطمئنم که همسرم هم بعد از ازدواج به غیر از من با کسی رابطه نداشته. دو سال پیش به خاطر انجام لقاح مصنوعی تمام آزمایش های مربوط به بیماریهای مقاربتی و همینطور ایدز و هپاتیت رو دادیم و هر دو کاملا سالم بودیم. ما بهداشت رو خیلی رعایت میکنیم. چند وقت پیش خودم تو خونه اپیلاسیون انجام دادم و بعد یکی دو روز بعدش متوجه ی یک جوش ریز و سر سفید و… Read more »

الیسا

سلام
حدود 10روز پیش رابطه داشتم از اونجایی که زیر واژنم پوست نازکی داره وبر اثر رابطه یکم پاره میشه ،اما این سری دوروز بعداز رابطم همون پارگی زیر واژنم عفونت کرد تا سه چار روز اما چون پریود همزمان داشتم درست محل زخم خوب نشد با قرص عفونت برطرف شد اما الان اطراف مقعدم یکم ملتهب هست یجوری شبیه تاول شده میخوام بدونم این التهاب بخاطر این عارضه بوده یا چیز جدیدیه؟

حسین

سلام ببخشید من هر وقت عصبانی یا خودخوری می کنم لب وروی انگشتانم سیاه وکمی خارش دارن ولی التم بغل التم التهاب میزنه لطفا راهنمایی کنیدچکار کنم

نیلوفر

تقریبا یک هفتع پیشت رابطه داشتم از پست الا دور مقعدم ی چیزی مثل جوش چرکی یا تاول هستش درد میکنع…میخام بدونم از چی هستش درمانش چیع؟!

علی

سلام من 32 سالمه و یک ماهی میشه که روی آلتم خارش داره و پوسته پوسته میشه میخوام بدونم ممکنه تبخال باشه؟

وحید

سلام من 3 ماه پیش رابطه جنسی داشتم و الان چندتا دونه قرمز رو آلتم زده که حساسه و سوزش داره بعضی وقتا میتونه تبخال تناسلی باشه