علائم تبخال تناسلی در زنان و مردان و انواع روش های درمان آن

علائم تبخال تناسلی در زنان و مردان و انواع روش های درمان آن

تبخال تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های عفونی پوستی است که از طریق برقراری روابط جنسی بین افراد منتقل می شود . بررسی ها نشان می دهد در حال حاضر بیش از 500 میلیون نفر در سر تا سر دنیا به این بیماری مبتلا هستند. برای تبخال فعلا هیچ راه درمان قطعی و مشخصی شناخته نشده است و افرادی که ناقل آن هستند می توانند از طریق آمیزش جنسی آن را به شرکای جنسی خود منتقل کنند.

با توجه به عادات و رفتارهای جنسی جوانان می توان احتمال داد که هر روز برشمار تعداد مبتلایان به این بیماری افزوده می شود بدون اینکه درمانی برای آن وجود داشته باشد.

عفونت های STI دسته ای از بیماری های عفونی هستند که افراد از طریق برقراری رابطه ی جنسی با شریک جنسی شان به این بیماری ها مبتلا می شوند. از شایع ترین این بیماری ها می توان به سفلیس ، ایدز ، زگیل تناسلی و تبخال تناسلی اشاره کرد.

تبخال تناسلی چیست؟

این بیماری پوستی عفونی که از طریق برقراری رابطه ی جنسی با فرد آلوده به وجود می آید و به شکل تاول هایی با ظاهر تبخال معمولی ولی به شکل زخم های عفونی و دردناک در ناحیه ی تناسلی، مقعد، باسن، ران ها و اطراف دهان خود را نشان می دهد.

این بیماری به طور کلی در طول برقراری رابطه ی جنسی با فرد آلوده از طریق تماس مستقیم پوست با پوست، زخم و مایعات آلوده ی بدن او منتقل می شود و از آنجایی که به شدت مسری است در اولین تماس جنسی می تواند به شخص مقابل سرایت کند.

ویروسی که عامل آن شناخت شده می‌تواند تا پایان عمر در بدن میزبان باقی بماند و به صورت دوره ای همانند تبخال های معمولی عود کند. هرچه سیستم ایمنی بدنی فرد ضعیف تر باشد تعداد دوره های عود این بیماری افزایش می یابد.

این ویروس توانایی ادامه ی حیات در خارج از بدن را ندارد و از راه توالت فرنگی ، حوله، استخر و وسایل شخصی به هیچ وجه منتقل نمی شود.

تبخال تناسلی در زنان

به طور کلی زنان نسبت به عفونت این بیماری آسیب پذیری بیشتری دارند زیرا این ویروس از مردان به زنان راحت تر و سریع تر منتقل می شود. در روزهای اول این بیماری نشانه‌ی خاصی ندارد و معمولا بین 2 روز تا 2 هفته در حالت خاموشی به سر می برد ولی به تدریج علائم تبخال تناسلی در نقاط زیر به وجود می آید:

 • احساس سوزش و خارش در ناحیه ی تناسلی و مقعد
 • به وجود آمدن تاول های پوستی دردناک در نزدیکی واژن، مقعد و باسن
 • احساس درد در محل زخم ها هنگام عبور ادرار از روی آنها
 • ترشحات واژن

تصویر عکس تبخال تناسلی در زنان

تصویر عکس تبخال تناسلی در زنان

پس از اولین دوره ی این بیماری امکان عود و بازگشت مجدد بیماری در دوره های مختلف زندگی تا پایان عمر وجود دارد و از آنجایی که فرد به عنوان ناقل این ویروس شناخته می شود می تواند آن را به شریکجنسی خود منتقل کند.

بررسی ها نشان داده که میان ویروس عامل تبخال و ابتلا به سرطان سرویکس ( سرطان دهانه ی رحم ) در زنان رابطه ی معناداری وجود دارد و ابتلای به این ویروس می تواند امکان ایجاد این نوع سرطان را در زنان به شدت افزایش دهد.

تبخال تناسلی در مردان

آسیب پذیری مردان نسبت به زنان نسبت به این بیماری کمتر است ولی بررسی ها نشان می دهد که درصد قابل توجهی از مبتلایان به این بیماری را جامعه ی مردان تشکیل می دهد. علائم کلی و نشانه های عمومی این بیماری در مردان با زنان تفاوتی ندارد و در اولین بار با احساس سوزش و خارش در ناحیه ی تناسلی و مقعد آغاز می شود و سپس علائم و نشانه های آن در نقاط  زیر به وجود می آید:

 • احساس سوزش و خارش در ناحیه ی تناسلی و مقعد
 • به وجود آمدن تاول های پوستی دردناک در نزدیکی ران ها ، اندام تناسلی، بیضه ها ، مقعد و باسن

تصویر عکس تبخال تناسلی در مردان

تصویر عکس تبخال تناسلی در مردان

علت تبخال تناسلی

تبخال تناسلی یا هرپس تناسلی یک عفونت ویروسی است که از طریق نوعی ویروس با نام هرپس سیمپلکس (HSV) به وجود می آید. این ویروس با ویروس عامل زگیل های تناسلی کاملا متفاوت است و به دو نوع زیر تقسیم بندی می شود:

 • ویروس هرپس نوع اول (HSV-1)
 • ویروس هرپس نوع دوم (HSV-2)

ویروس هرپس نوع اول منجر به ایجاد تبخال معمولی در اطراف دهان و لب ها می شود. تبخال تناسلی در اثر ویروس هرپس نوع دوم به وجود می آید و بر اثر برقراری رابطه ی جنسی با فرد آلوده منتقل می گردد. این نوع تبخال ها با ظاهری شبیه به تبخال های معمولی به شکل یک زخم دردناک و عفونی که داخل آن پر از مایع است در بدن شخص ظاهر می شوند.

بر اساس نوع رفتار های جنسی افراد تبخال تناسلی در اطراف دهان، ناحیه ی تناسلی یا اطراف مقعد و باسن به وجود می آید. این بیماری میتواند پس از مدتی کوتاهی به طور کامل بهبود یابد و هیچ علامت خاصی نداشته باشد ولی از آنجایی که بدن فرد تا پایان عمر ناقل این ویروس می باشد همیشه امکان عود مجدد آن و انتقال به شریک جنسی وجود دارد.

علائم تبخال تناسلی

اولین علائم این بیماری عفونی معمولا 2 روز الی 2 هفته پس از اولین آمیزش جنسی با فرد آلوده و آلودگی به ویروس هرپس به وجود می آیند. ممکن است در ابتدا در ناحیه ی تناسلی و مقعد احساس سوزش و خارش شدید احساس شود و به مرور علائم زیر مشاهده گردد:

 • ایجاد تاول هایی دردناک و آبدار به شکل زخم های عفونی  بر روی پوست ناحیه ی تناسلی، مقعد ، باسن و ران ها
 • قرمزی و ملتهب شدن پوست نواحی فوق
 • درد که ناشی از عبور ادرار از روی زخم هاست که بیشتر در زنان اتفاق می افتد.
 • سردرد
 • علائم آنفلوانزا
 • تب
 • خستگی شدید
 • ضعف و درد عضلانی
 • تورم غدد لنفاوی
 • وجود ترشحات در محل زخم ها

درمان تبخال تناسلی

متاسفانه در شرایط فعلی برای درمان قطعی تبخال تناسلی هیچ گونه دارو و روش درمانی موثری وجود ندارد فقط می توان به وسیله‌ی داروهای ضدویروس علائم و نشانه های آن را کمرنگ کرد و دوره های عود مجدد آن را به تعویق انداخت. این داروها تا حد زیادی می توانند در بهبود زخم ها و کاهش درد بیماری موثر باشند و دوره ی بهبود زخم ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهند و کوتاه تر کنند.

از دیگر مکانیسم اثر بخشی این داروها طولانی تر کردن دوره های عود مجدد بیماری است به طوری که می توان تا چندین سال از بروز آنها جلوگیری نمود.

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی با کرایو و لیزر

ویروس تبخال به محض ورود به بدن فرد برای همیشه در بدن او باقی می ماند و در صورتی که شرایط برای عود آن مهیا شود به صورت دوره ای خود را نشان می دهد.این دوره ها بر حسب وضعیت سیستم ایمنی بدن فرد متفاوت است ولی فرد در طول سال ممکن است 3 الی 4 بار و شاید هم بیشتر با بازگشت مجدد تبخال های تناسلی خود مواجه شود.

از جمله داروهایی که برای بهبودی و درمان عفونت تبخال موثرند:

 • والترکس
 • فامویر
 • زوویراکس
 • آسیکلوویر

انواع روش‌های درمان تبخال تناسلی

برای درمان تبخال تناسلی دو نوع روش درمان انتخاب می شود.

1- با مصرف داروهای ضد ویروسی خوراکی در زمان ظهور تبخال های تناسلی بر روی پوست می توان دوره ی بیماری را کاهش داد و به بهبود سریع زخم ها و ضایعات پوستی کمک کرد. در بار اول ابتلا به تبخال های تناسلی مصرف داروها باید برای 7 تا 10 روز ادامه یابد و اگر تبخال ها عود مجدد داشتند مصرف داروها باید تا 5 روز ادامه داشته باشد.

2- درمان طولانی مدت نگهدارنده برای افرادی تجویز می شود که به طور مکرر با عود تبخال های تناسلی خود مواجه می شوند. این افراد می توانند از 3 ماه الی 1 سال از این داروها به طور مرتب و روزانه استفاده کنند.

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
Subscribe
Notify of
8 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
حسین

سلام ببخشید من هر وقت عصبانی یا خودخوری می کنم لب وروی انگشتانم سیاه وکمی خارش دارن ولی التم بغل التم التهاب میزنه لطفا راهنمایی کنیدچکار کنم

نیلوفر

تقریبا یک هفتع پیشت رابطه داشتم از پست الا دور مقعدم ی چیزی مثل جوش چرکی یا تاول هستش درد میکنع…میخام بدونم از چی هستش درمانش چیع؟!

علی

سلام من 32 سالمه و یک ماهی میشه که روی آلتم خارش داره و پوسته پوسته میشه میخوام بدونم ممکنه تبخال باشه؟

وحید

سلام من 3 ماه پیش رابطه جنسی داشتم و الان چندتا دونه قرمز رو آلتم زده که حساسه و سوزش داره بعضی وقتا میتونه تبخال تناسلی باشه

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x