تغییر رنگ مدفوع نشانه چیست؟

تغییر رنگ مدفوع نشانه چیست؟

مدفوع ماده‌ای خمیری شکل در روده است که با باقی مانده مواد هضم شده در بدن تولید می‌شود و در حالت عادی خمیری شکل و نیمه جامد است و از راه مقعد خارج می‌شود. با توجه به تغییر رنگ مدفوع و سایر علائم ظاهری آن، شما می‌توانید از سلامت بدن و یا ابتلا به عارضه های گوارشی گوناگون آگاه شوید.

هرگونه تغییر در شکل و رنگ مدفوع می‌تواند به دلیل یک عارضه ساده مثل یبوست یا بیماری‌های گوارشی گوناگون مثل کرون، کولیت، سندروم روده تحریک پذیر و حتی عارضه های جدی مثل سرطان باشد. ما در این مقاله به تشریح تغییرات مدفوع که از ابتلا به بیماری‌های مختلف خبر می‌دهد، می‌پردازیم:

مدفوع نرمال چه ویژگی هایی دارد؟

در صورتی که مدفوع شما و یا کودکتان دارای ویژگی‌های زیر است؛ نیازی به نگرانی و بررسی های بیشتر نیست :

  • رنگ نرمال، نه تیره رنگ است و نه رنگی روشن دارد.
  • غلظت نرمال همانند غلظت خمیردندان در نظر گرفته می‌شود.
  • طول مدفوع نرمال 10 الی 20 سانت است.
  • مدفوع نرمال بدون فشار و به راحتی خارج می‌شود.

ما در ادامه به بررسی علت تغییر غلظت و تغییر رنگ مدفوع می‌پردازیم :

دلایل تغییر رنگ مدفوع

رنگ مدفوع از بیلی روبین نشات می گیرد. بیلی‌روبین ماده ای است که در کبد و از تخریب هموگلوبین و گلبول‌های قرمز خون تولید می‌شود. و از سلول های کبدی به صفرا ترشح می شود. بسته به میزان غلظت این ماده رنگ صفرا از سیاه به زرد کم رنگ تغییر پیدا می کند. در مرحله بعد صفرا ترشح شده در مجرای صفراوی به درون روده ها راه پیدا کرده و بسته به سرعت حرکت محتویات روده، صفرا دچار تغییر رنگ می شود و این عامل بر تغییر رنگ مدفوع تاثیر می گذارد. در این مورد دو حالت ایجاد می‌شود :

  • حرکت محتویات روده با سرعت طبیعی، تغییر رنگ مدفوع به قهوه ای کمرنگ تا پررنگ
  • حرکت محتویات روده با سرعت بالا، تغییر رنگ مدفوع به سبز به علت تغییرات شیمیایی بیلی روبین یا فقدان آنها ست که تغییر رنگ مهمی محسوب نمی‌شود. اما اگر مدفوع فاقد بیلی روبین باشد، رنگ مدفوع خاکستری رنگ شده و جریان صفرا به روده قطع شده است. علت این امر معمولاً وجود تومور در در مجرای صفرا یا پانکراس است.

نیاز به مشاوره آنلاین دارید؟

اگر دچار تغییر رنگ و شکل در مدفوع شده‌اید و به مشاوره نیاز دارید، می‌توانید از طریق شماره زیر برای تعیین وقت مشاوره تماس بگیرید.

معمولا تغییر رنگ مدفوع به شکل های زیر اتفاق می افتد:

سیاه شدن مدفوع

تغییر رنگ مدفوع به سیاه به علت نفوذ خون درون آن است. در صورتی که میزان خونریزی زیاد بوده و حجم هموگلوبین در روده‌ها زیاد شود، رنگ آن به سیاه تغییر  پیدا می کند. همچنین در صورتی که این خونریزی از قسمت بالای دستگاه گوارش باشد به علت اینکه خون زمان زیادی را دستگاه گوارش باقی مانده می تواند تیره شده و مدفوع را سیاه رنگ نماید.

این نوع مدفوع معمولاً به شدت چسبناک بوده و بوی بسیار بدی نیز می دهد. زخم دئودنوم، خونریزی داخلی در بخش بالایی دستگاه گوارش می‌تواند عامل سیاه شدن رنگ مدفوع باشد، البته ممکن است مصرف آهن یا داروهای حاوی بیسموت و یا خوراکی هایی مثل زیتون، شیرین بیان، تمشک آبی و الکل علت سیاه رنگ شدن آن باشد.

قرمز شدن مدفوع

علت تغییر رنگ مدفوع به قرمز، خونریزی است. اما نشان می‌دهد خونریزی از قسمت انتهایی دستگاه گوارش بوده و چون خون مدت زمان کمتری را دستگاه گوارش بوده تغییر رنگ چندانی نداشته است.

تغییر رنگ مدفوع به قرمز روشن ناشی از مشکلات بواسیر، اختلالات دستگاه گوارش، شقاق و حتی سرطان روده بزرگ است و تغییر رنگ به قرمز تیره ناشی از خونریزی داخلی بخش پایینی دستگاه گوارش، بواسیر داخلی، مقعد، پولیپ روده بزرگ، دیورتیکولیت یا سرطان روده بزرگ است.

مطلب مرتبط: بواسیر چیست؟ علت و علائم انواع هموروئید

زرد شدن مدفوع

علت تغییر رنگ مدفوع به زرد بیمار شدن لوزالمعده (پانکراس) است. در حالت عادی آنزیم هایی از لوزالمعده ترشح می‌شود که به هضم چربی، پروتئین و کربوهیدرات کمک می کند. در صورتی که این آنزیم ها وجود نداشته باشند، فرآیند هضم به طور کامل صورت نگرفته و چربی ها هضم نمی شوند. در نتیجه مدفوع زرد رنگ و بد بو می شود.

یکی از علت های عدم ترشح آنزیم از لوزالمعده، مسدود شدن مجرای لوزالمعده توسط تومورها است. همچنین ابتلا به پانکراتیت مزمن در اثر زیاده روی در مصرف الکل از دیگر علت هایی است که تولید آنزیم را با  اختلال مواجه می کند.

کم رنگ شدن مدفوع

مصرف مداوم برنج  و غذاهای کم رنگ شایع ترین علت کم رنگ شدن رنگ مدفوع است. ولی در صورتی که این مشکل تا چند روز ادامه پیدا کند، احتمالاً مشکل از جای دیگری است.

در حالت عادی ترشح صفرا از کبد موجب تیره شدن رنگ مدفوع می‌شود، اگر رنگ مدفوع کم رنگ است، یعنی صفرا به میزان کافی از کبد ترشح نمی شود. بیماری های مربوط به کبد نظیر التهاب همراه با درد زیاد، موجب تغییر رنگ مدفوع نیز می شوند. به علاوه این مشکل با اختلال در عملکرد لوزالمعده نیز بی ارتباط نیست.

غلظت مدفوع

شکل مدفوع

همان طور که ذکر کردیم مدفوع نرمال باید غلظتی شبیه به خمیر دندان داشته و به راحتی از مقعد خارج شود. در صورتی که غلظت مدفوع تغییر یابد، می توان نتیجه گرفت اختلالی در بدن ایجاد شده است. مشکلات مربوط به غلظت مدفوع به این شرح است:

مدفوع خشک

مدت زمان حدودی برای مصرف غذا تا خروج آن از دستگاه گوارش 40 الی 45 دقیقه تعیین شده است. در صورتی که مواد بیش از این مقدار در روده بماند، آب آن ها باز جذب شده و مدفوع خشک می شود.

علت مدفوع خشک ممکن است مصرف زیاد لبنیات، عدم مصرف کافی آب و فیبر، مصرف برخی داروها مثل فشارخون، آنتی هیستامین و داروهای ضد افسردگی باشد.

مدفوع تکه تکه

در صورتی که عبور مدفوع از دستگاه گوارش مدت زمان زیادی طول بکشد، مدفوع تکه تکه می‌شود. کمبود فیبر در رژیم غذایی می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. رژیم غذایی سرشار از پروتئین با کربوهیدرات کم می‌تواند باعث بروز این مشکل شود.

مدفوع آبکی

به طور متوسط بدن انسان در طول یک روز در حدود 8 لیتر آب از معده، غدد بزاقی و پانکراس تولید می کند. در حالت طبیعی مقدار زیادی از این مایعات جذب شده و مدفوع حالت نرمال دارد. اما در صورتی که مواد غذایی به سرعت از روده عبور کنند فرصتی برای جذب آنها نبوده در نتیجه مدفوع آبکی خواهد شد.

عبور سریع مواد غذایی می تواند ناشی از افزایش قابل توجه مصرف فیبر و یا عفونت ها باکتریایی و ویروسی باشد. زیرا در اثر ابتلا به عفونت بدن شروع به تولید سم نموده و در نتیجه مقدار زیادی آب آزاد می کند.

مدفوع باریک

باریک شدن مدفوع احتمالاً نشانه ای از بروز سرطان روده و یا وجود پولیپ است.  وجود هرگونه توده در مسیر عبور مدفوع باعث ایجاد انسداد شده و مدفوع را باریک می کند.

مدفوع شناور و بدبو

در صورتی که بدن در جذب چربی ها دچار مشکل باشد، چربی در مدفوع ظاهر شده و موجب می شود، مدفوع زرد رنگ، چرب و متعفن به نظر برسد. بیماری های گوارشی عامل این مشکل هستند.

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
Subscribe
Notify of
149 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
ستایش

سلام دختر من 12 سالشه…. دیروز ظهر بکم لبو خورده امروز ظهر کاملا متفوعش به رنگ قرمز تیره شده؟؟
به خاطر چیه؟؟

ستایش

تا چند روز ادامه دار باشه طبیعی هست؟؟

ستایش

هیچ وقت اینطوری نمیشد

ناشناس

سلام و خسته نباشید، من یک سوالیـ داشتم درباره رنگ مدفوع، من تابحال مشکلیـ نداشتم در مدفوع ولی امروز از صبح ب رنگ قرمز و خونی هست ب چه دلیلی میباشد البالو و کیک چغندر خوردم

لیلاسادات

سلام دوهفته ای هست ک دل درددارم هرچی میخورم. رنگ مدفوع هم سیا وتیره است حالت تهوع دارم راه ک میرم پاهام جون نداره

سحر

سلام حدود یه ماهی میشه که مدفوع چسبناک دارم واین اواخر تغییر رنگ به زرد روشن وخیلی بد بو ومدفوع شل هست وشکمم یکبار کارنمیکنه چند بار درروز باید دستشویی برم البته زیر دنده ها سمت راستم بعضی مواقع درد میگیره سونو کبد وصفرا وآزمایش آنزیم کبد دادم نرمال بود علت چیه کبدم فقط گرید یک هست خیلی نگرانم

Shayan

سلام ببخشید .رنگ سبز نشونه چیه؟عادیه یا خیر‍

محبی

سلام پسرکوچیکم بهمن ماه ۳ساله میشه آب هویج خورد بعدش مدفوعش کاملا زرد رنگ شد مشکلی بوده یانه چرارنگ مدفوعش کلا زرد شده ؟

سارا

سلام من تیر1401 بود که برام هلیوباکتر و زخم های وسیع ولی سطحی از مری تا اثنی عشر تشخیص داده شد با ورم معده و داروهای زیادی رو کامل مصرف کردم، داروهای افسردگی هم تا حدود شهریور داروی ضد افسردگی داشتم با دستور متخصص گوارشم مصرف می کردم… چند هفته بعد از اینکه کل داروها تموم شد، خیلی ببخشید، وقتی می رفتم جایی که مثلا پله داره و مثلا 50 تا پله می رفتم، همش حس می کردم لباس زیرم کثیف شده و چک که می کردم یه چیز آبکی مانند بود که کمی هم انگار توش مدفوع باشه… ولی… Read more »

هادی مرادی

سلام روز بخیر بنده چنده ساعتی هست که مدفوع ابکی و سفید مانندی مثل منی از مقعدم دفع میشه در استانه ۲۰سالگی هم هستم مشکل چی هست؟

مصطفی

سلام من 31سالمه تا جایی که یادم میاد مدفوع من زرد رنگ قهوای کم رنگ ولی بصورت شل غیر منجسم و حالت چسبندگی داره و بد بو هستش و گاهی هم غذای هضم نشده هست که فکر کنم بخاطر عجول بودن در خوردن غذا و نجویدن درست باشه لطفا راهنمایی بفرمائید

راضیه شمسی،

سلام آقا دکترین مدتی هست که دلپیچه قبل ازمدفوع دارم بعدازمدفوع خوب میشم ومدفوع خیلی بدبو تیکه ای هست ازچی میتونه مشکلم باشه ممنونم ازتون

149
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x