تغییر رنگ مدفوع نشانه چیست؟

تغییر رنگ مدفوع نشانه چیست؟

مدفوع ماده‌ای خمیری شکل در روده است که با باقی مانده مواد هضم شده در بدن تولید می‌شود و در حالت عادی خمیری شکل و نیمه جامد است و از راه مقعد خارج می‌شود. با توجه به تغییر رنگ مدفوع و سایر علائم ظاهری آن، شما می‌توانید از سلامت بدن و یا ابتلا به عارضه های گوارشی گوناگون آگاه شوید.

هرگونه تغییر در شکل و رنگ مدفوع می‌تواند به دلیل یک عارضه ساده مثل یبوست یا بیماری‌های گوارشی گوناگون مثل کرون، کولیت، سندروم روده تحریک پذیر و حتی عارضه های جدی مثل سرطان باشد. ما در این مقاله به تشریح تغییرات مدفوع که از ابتلا به بیماری‌های مختلف خبر می‌دهد، می‌پردازیم:

مدفوع نرمال چه ویژگی هایی دارد؟

در صورتی که مدفوع شما و یا کودکتان دارای ویژگی‌های زیر است؛ نیازی به نگرانی و بررسی های بیشتر نیست :

  • رنگ نرمال، نه تیره رنگ است و نه رنگی روشن دارد.
  • غلظت نرمال همانند غلظت خمیردندان در نظر گرفته می‌شود.
  • طول مدفوع نرمال 10 الی 20 سانت است.
  • مدفوع نرمال بدون فشار و به راحتی خارج می‌شود.

ما در ادامه به بررسی علت تغییر غلظت و تغییر رنگ مدفوع می‌پردازیم :

دلایل تغییر رنگ مدفوع

رنگ مدفوع از بیلی روبین نشات می گیرد. بیلی‌روبین ماده ای است که در کبد و از تخریب هموگلوبین و گلبول‌های قرمز خون تولید می شود. و از سلول های کبدی به صفرا ترشح می شود. بسته به میزان غلظت این ماده رنگ صفرا از سیاه به زرد کم رنگ تغییر پیدا می کند. در مرحله بعد صفرا ترشح شده در مجرای صفراوی به درون روده ها راه پیدا کرده و بسته به سرعت حرکت محتویات روده، صفرا دچار تغییر رنگ می شود و این عامل بر تغییر رنگ مدفوع تاثیر می گذارد. در این مورد دو حالت ایجاد می‌شود :

  • حرکت محتویات روده با سرعت طبیعی، تغییر رنگ مدفوع به قهوه ای کمرنگ تا پررنگ
  • حرکت محتویات روده با سرعت بالا، تغییر رنگ مدفوع به سبز به علت تغییرات شیمیایی بیلی روبین یا فقدان آنها ست که تغییر رنگ مهمی محسوب نمی‌شود. اما اگر مدفوع فاقد بیلی روبین باشد، رنگ مدفوع خاکستری رنگ شده و جریان صفرا به روده قطع شده است. علت این امر معمولاً وجود تومور در در مجرای صفرا یا پانکراس است.

نیاز به مشاوره آنلاین دارید؟

اگر دچار تغییر رنگ و شکل در مدفوع شده‌اید و به مشاوره نیاز دارید، می‌توانید از طریق واتساپ با مشاوران ما در ارتباط باشید.

معمولا تغییر رنگ مدفوع به شکل های زیر اتفاق می افتد:

سیاه شدن مدفوع

تغییر رنگ مدفوع به سیاه به علت نفوذ خون درون آن است. در صورتی که میزان خونریزی زیاد بوده و حجم هموگلوبین در روده‌ها زیاد شود، رنگ آن به سیاه تغییر  پیدا می کند. همچنین در صورتی که این خونریزی از قسمت بالای دستگاه گوارش باشد به علت اینکه خون زمان زیادی را دستگاه گوارش باقی مانده می تواند تیره شده و مدفوع را سیاه رنگ نماید.

این نوع مدفوع معمولاً به شدت چسبناک بوده و بوی بسیار بدی نیز می دهد. زخم دئودنوم، خونریزی داخلی در بخش بالایی دستگاه گوارش می‌تواند عامل سیاه شدن رنگ مدفوع باشد، البته ممکن است مصرف آهن یا داروهای حاوی بیسموت و یا خوراکی هایی مثل زیتون، شیرین بیان، تمشک آبی و الکل علت سیاه رنگ شدن آن باشد.

قرمز شدن مدفوع

علت تغییر رنگ مدفوع به قرمز، خونریزی است. اما نشان می دهد خونریزی از قسمت انتهایی دستگاه گوارش بوده و چون خون مقدار زمان کمتری را دستگاه گوارش بوده تغییر رنگ چندانی نداشته است.

تغییر رنگ مدفوع به قرمز روشن ناشی از مشکلات بواسیر، اختلالات دستگاه گوارش، سرطان روده بزرگ است و تغییر رنگ به قرمز تیره ناشی از خونریزی داخلی بخش پایینی دستگاه گوارش، بواسیر داخلی، شقاق مقعد، پولیپ روده بزرگ، دیورتیکولیت یا سرطان روده بزرگ است.

مطلب مرتبط: بواسیر چیست؟ علت و علائم انواع هموروئید

زرد شدن مدفوع

علت تغییر رنگ مدفوع به زرد بیمار شدن لوزالمعده (پانکراس) است. در حالت عادی آنزیم هایی از لوزالمعده ترشح می‌شود که به هضم چربی، پروتئین و کربوهیدرات کمک می کند. در صورتی که این آنزیم ها وجود نداشته باشند، فرآیند هضم به طور کامل صورت نگرفته و چربی ها هضم نمی شوند. در نتیجه مدفوع زرد رنگ و بد بو می شود.

یکی از علت های عدم ترشح آنزیم از لوزالمعده، مسدود شدن مجرای لوزالمعده توسط تومورها است. همچنین ابتلا به پانکراتیت مزمن در اثر زیاده روی در مصرف الکل از دیگر علت هایی است که تولید آنزیم را با  اختلال مواجه می کند.

کم رنگ شدن مدفوع

مصرف مداوم برنج  و غذاهای کم رنگ شایع ترین علت کم رنگ شدن رنگ مدفوع است. ولی در صورتی که این مشکل تا چند روز ادامه پیدا کند، احتمالاً مشکل از جای دیگری است.

در حالت عادی ترشح صفرا از کبد موجب تیره شدن رنگ مدفوع می‌شود، اگر رنگ مدفوع کم رنگ است، یعنی صفرا به میزان کافی از کبد ترشح نمی شود. بیماری های مربوط به کبد نظیر التهاب همراه با درد زیاد، موجب تغییر رنگ مدفوع نیز می شوند. به علاوه این مشکل با اختلال در عملکرد لوزالمعده نیز بی ارتباط نیست.

غلظت مدفوع

شکل مدفوع

همان طور که ذکر کردیم مدفوع نرمال باید غلظتی شبیه به خمیر دندان داشته و به راحتی از مقعد خارج شود. در صورتی که غلظت مدفوع تغییر یابد، می توان نتیجه گرفت اختلالی در بدن ایجاد شده است. مشکلات مربوط به غلظت مدفوع به این شرح است:

مدفوع خشک

مدت زمان حدودی برای مصرف غذا تا خروج آن از دستگاه گوارش 40 الی 45 دقیقه تعیین شده است. در صورتی که مواد بیش از این مقدار در روده بماند، آب آن ها باز جذب شده و مدفوع خشک می شود.

علت مدفوع خشک ممکن است مصرف زیاد لبنیات، عدم مصرف کافی آب و فیبر، مصرف برخی داروها مثل فشارخون، آنتی هیستامین و داروهای ضد افسردگی باشد.

مدفوع تکه تکه

در صورتی که عبور مدفوع از دستگاه گوارش مدت زمان زیادی طول بکشد، مدفوع تکه تکه می‌شود. کمبود فیبر در رژیم غذایی می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. رژیم غذایی سرشار از پروتئین با کربوهیدرات کم می‌تواند باعث بروز این مشکل شود.

مدفوع آبکی

به طور متوسط بدن انسان در طول یک روز در حدود 8 لیتر آب از معده، غدد بزاقی و پانکراس تولید می کند. در حالت طبیعی مقدار زیادی از این مایعات جذب شده و مدفوع حالت نرمال دارد. اما در صورتی که مواد غذایی به سرعت از روده عبور کنند فرصتی برای جذب آنها نبوده در نتیجه مدفوع آبکی خواهد شد.

عبور سریع مواد غذایی می تواند ناشی از افزایش قابل توجه مصرف فیبر و یا عفونت ها باکتریایی و ویروسی باشد. زیرا در اثر ابتلا به عفونت بدن شروع به تولید سم نموده و در نتیجه مقدار زیادی آب آزاد می کند.

مدفوع باریک

باریک شدن مدفوع احتمالاً نشانه ای از بروز سرطان روده و یا وجود پولیپ است.  وجود هرگونه توده در مسیر عبور مدفوع باعث ایجاد انسداد شده و مدفوع را باریک می کند.

مدفوع شناور و بدبو

در صورتی که بدن در جذب چربی ها دچار مشکل باشد، چربی در مدفوع ظاهر شده و موجب می شود، مدفوع زرد رنگ، چرب و متعفن به نظر برسد. بیماری های گوارشی عامل این مشکل هستند.

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
Subscribe
Notify of
111 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
فرزان اعتمادی

سلام وعرض خسته نباشید خدمت آقای دکتر چند وقت پیش دچار اسهال خیلی شدید همراه با تهوع شدم که همراه با باد گلو که بوی گندیدگی داخل دهانم میشد شدم بعد از چند روز حالم رفته رفته خوب شد ولی مدفوعم کم رنگ شده و رنگ مدفوعم بین سبز و زرد هستش ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

هدیه

سلام جناب دکتر من نزدیک‌به ۱ ماهه یه یکباره حالت تهوع های خیلی شدید با حالت سنگینی شکم و با مدفوع خیلی تیره داشتم که قرص ناشتا امپرازول دکتر عمومی تجویز کرد با مصرف اون تهوع خوب شد اما همچنان مدفوعم تیرس و امروز یه قسمت از پایین شکمم خود به خود به اندازه یه گردو کبود شده.البته نا گفته نماند که من از همون زمان مکمل تقویتی اکتی ومن روزی یدونه میخوردم.ممنون میشم پاسخ بدین

اذر

سلام جناب دکترعزیز.من 10ساله بخاطر ناراحتی اعصاب دچاریبوست خیلی حادشدم.یوبی اس گرفتم.ولی هیچ وقت مدفوع عادی خارج نمیشه.یعنی باید دستکش بپوشم ومقعدم روخیلی تحریک کنم تا کم کم خارج بشه.تو شهرخودمون دکترا گفتن دیگه نمیدونن چه دارویی بهم بدن تا مشکلم حل شه.متاسفانه من بخاطر شرایط زندگی چندین بارم خودکشی با میزان خیلی زیاد قرص داشتم.وبخاطر شرایط بدمالی نتونستم بجزشهرخودمون جایی برا درمان برم.لطفا کمکم کنید

داود

سلام .خدمت جناب دکتر
من چند ساله یبوست دارم .جدیدا رنگ ادرارم قهوه ای تیره شده و تکه تکه .انگار اب بدنم کمه…خیلی دیر دستشویی میرم.قار و قور شکمم هر از گاهی دارم…و نفخ معده دارم .میشه بگین علتش چی میتونه باشه

سید قاسم

سلام وعرض ادب جناب دکتر .
من شوهرم حدود یک ماه هست مدفوع رنگ قهوه ای تیره است وبد بو است گاهی اوقات حالت تهوع دارن ممنون میشم راهنمایی کنید

محمد

سلام.اقای دکتر من مدفوعم رنگش قرمز شده.یبوست دارم .چن وقت پیش برا انگل ازمایش مدفوع دادم گفتن انگل نداری. و دهنم بوی بدی میده خواهش میکنم راهنمایی کنید

هانیه

سلام و عرض ادب خواهری دارم6ساله بیشتر مواقع یبوست دارد و 2/3روزه رنگ مدفوع تیره رنگ شده و هنگام دفع مدفوع دچار شکم درد میشود علتش چیست؟

رضا

سلام کو عرض ادب جناب دکتر من یکی دو روز رو دل کره کرده بودم که فشارخونم هم افتاده بود بعد خوب شد ولی الان نزدیک یک‌هفته که گذشته هنوز مدفوعم سیاه رنگ‌هستش و غذا که میخورم احساس سنگینی میکنم ممنون میشم راهنمایی کنید

مهدی

سلام و عرض ادب جناب دکتر بنده مدتیه به شدت در انتهای گلو مزه چرک حس میکنم و مدتیه مداوم خلت دارم و دماغم کیپه و دهنم تلخ مزه میشه و یه بوی خاصی میگیره و اینکه حس میکنم هضم غذای خوبی ندارم و راحت مدفوع نمیکنم دلیلش چی میتونه باشه ممنون میشم کمکم کنید

ملکا

سلام با عرض سلام دختر من ۴سالشه چند روزی میشه که یه تغییر در مدفوش ایجاد شده واونم اینه که به صورت دو رنگ در امده یعنی سبز تیره وتکه های خاکستری میشه راهنمایی کنید

111
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x