تغییر رنگ مدفوع نشانه چیست؟

تغییر رنگ مدفوع نشانه چیست؟

مدفوع ماده‌ای خمیری شکل است که در روده و با باقی مانده مواد هضم شده در بدن تولید می شود و در حالت عادی خمیری شکل و نیمه جامد بوده و از راه مقعد خارج می شود. توجه به تغییر رنگ مدفوع و سایر علائم ظاهری آن می‌تواند شما را از سلامت بدن و یا ابتلا به عارضه ای خاص آگاه نماید. ما در این مقاله به تشریح تغییراتی در مدفوع که از ابتلا به بیماری های مختلف هشدار می دهد، می‌پردازیم :

مدفوع نرمال چه ویژگی هایی دارد؟

در صورتی که مدفوع شما و یا کودکتان دارای ویژگی‌های زیر است؛ نیازی به نگرانی و بررسی های بیشتر نیست :

  •  رنگ نرمال، نه تیره رنگ است و نه رنگی روشن دارد.
  • غلظت نرمال همانند غلظت خمیردندان در نظر گرفته می شود.
  • طول مدفوع نرمال 10 الی 20 سانت است.
  • مدفوع نرمال بدون فشار و به راحتی خارج می‌شود.

ما در ادامه به بررسی علت تغییر غلظت و تغییر رنگ مدفوع می پردازیم :

تغییر رنگ مدفوع

رنگ مدفوع از بیلی روبین نشات می گیرد. بیلی‌روبین ماده ای است که در کبد و از تخریب هموگلوبین و گلبول‌های قرمز خون تولید می شود. و از سلول های کبدی به صفرا ترشح می شود. بسته به میزان غلظت این ماده رنگ صفرا از سیاه به زرد کم رنگ تغییر پیدا می کند. در مرحله بعد صفرا ترشح شده در مجرای صفراوی به درون روده ها راه پیدا کرده و بسته به سرعت حرکت محتویات روده، صفرا دچار تغییر رنگ می شود و این عامل بر تغییر رنگ مدفوع تاثیر می گذارد. در این مورد دو حالت ایجاد می شود :

  • حرکت محتویات روده با سرعت طبیعی، تغییر رنگ مدفوع به قهوه ای کمرنگ تا پررنگ
  • حرکت محتویات روده با سرعت بالا، تغییر رنگ مدفوع به سبز به علت تغییرات شیمیایی بیلی روبین یا فقدان آنها ست که تغییر رنگ مهمی محسوب نمیشود. اما اگر مدفوع فاقد بیلی روبین باشد، رنگ مدفوع خاکستری رنگ شده و جریان صفرا به روده قطع شده است. علت این امر معمولاً وجود تومور در در مجرای صفرا یا پانکراس است.

تغییر رنگ مدفوع به این شرح است :

سیاه شدن مدفوع

تغییر رنگ مدفوع به سیاه به علت نفوذ خون درون آن است. در صورتی که میزان خونریزی زیاد بوده و حجم هموگلوبین در روده‌ها زیاد شود، رنگ آن به سیاه تغییر  پیدا می کند. همچنین در صورتی که این خونریزی از قسمت بالای دستگاه گوارش باشد به علت اینکه خون زمان زیادی را دستگاه گوارش باقی مانده می تواند تیره شده و مدفوع را سیاه رنگ نماید.

این نوع مدفوع معمولاً به شدت چسبناک بوده و بوی بسیار بدی نیز می دهد. زخم دئودنوم، خونریزی داخلی در بخش بالایی دستگاه گوارش می‌تواند عامل سیاه شدن رنگ مدفوع باشد، البته ممکن است مصرف آهن یا داروهای حاوی بیسموت و یا خوراکی هایی مثل زیتون، شیرین بیان، تمشک آبی و الکل علت سیاه رنگ شدن آن باشد.

قرمز شدن مدفوع

علت تغییر رنگ مدفوع به قرمز، خونریزی است. اما نشان می دهد خونریزی از قسمت انتهایی دستگاه گوارش بوده و چون خون مقدار زمان کمتری را دستگاه گوارش بوده تغییر رنگ چندانی نداشته است.

تغییر رنگ مدفوع به قرمز روشن ناشی از مشکلات بواسیر، اختلالات دستگاه گوارش، سرطان روده بزرگ است و تغییر رنگ به قرمز تیره ناشی از خونریزی داخلی بخش پایینی دستگاه گوارش، بواسیر داخلی، شقاق مقعد، پولیپ روده بزرگ، دیورتیکولیت یا سرطان روده بزرگ است.

زرد شدن مدفوع

علت تغییر رنگ مدفوع به زرد بیمار شدن لوزالمعده (پانکراس) است. در حالت عادی آنزیم هایی از لوزالمعده ترشح می‌شود که به هضم چربی، پروتئین و کربوهیدرات کمک می کند. در صورتی که این آنزیم ها وجود نداشته باشند، فرآیند هضم به طور کامل صورت نگرفته و چربی ها هضم نمی شوند. در نتیجه مدفوع زرد رنگ و بد بو می شود.

یکی از علت های عدم ترشح آنزیم از لوزالمعده، مسدود شدن مجرای لوزالمعده توسط تومورها است. همچنین ابتلا به پانکراتیت مزمن در اثر زیاده روی در مصرف الکل از دیگر علت هایی است که تولید آنزیم را با  اختلال مواجه می کند.

کم رنگ شدن مدفوع

مصرف مداوم برنج  و غذاهای کم رنگ شایع ترین علت کم رنگ شدن رنگ مدفوع است. ولی در صورتی که این مشکل تا چند روز ادامه پیدا کند، احتمالاً مشکل از جای دیگری است.

در حالت عادی ترشح صفرا از کبد موجب تیره شدن رنگ مدفوع می‌شود، اگر رنگ مدفوع کم رنگ است، یعنی صفرا به میزان کافی از کبد ترشح نمی شود. بیماری های مربوط به کبد نظیر التهاب همراه با درد زیاد، موجب تغییر رنگ مدفوع نیز می شوند. به علاوه این مشکل با اختلال در عملکرد لوزالمعده نیز بی ارتباط نیست.

غلظت مدفوع

شکل مدفوع

همان طور که ذکر کردیم مدفوع نرمال باید غلظتی شبیه به خمیر دندان داشته و به راحتی از مقعد خارج شود. در صورتی که غلظت مدفوع تغییر یابد، می توان نتیجه گرفت اختلالی در بدن ایجاد شده است. مشکلات مربوط به غلظت مدفوع به این شرح است:

مدفوع خشک

مدت زمان حدودی برای مصرف غذا تا خروج آن از دستگاه گوارش 40 الی 45 دقیقه تعیین شده است. در صورتی که مواد بیش از این مقدار در روده بماند، آب آن ها باز جذب شده و مدفوع خشک می شود.

علت مدفوع خشک ممکن است مصرف زیاد لبنیات، عدم مصرف کافی آب، مصرف برخی داروها مثل فشارخون، آنتی هیستامین و داروهای ضد افسردگی باشد.

مدفوع تکه تکه

در صورتی که عبور مدفوع از دستگاه گوارش مدت زمان زیادی طول بکشد، مدفوع تکه تکه می‌شود. کمبود فیبر در رژیم غذایی می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. رژیم غذایی سرشار از پروتئین با کربوهیدرات کم می‌تواند باعث بروز این مشکل شود.

مدفوع آبکی

به طور متوسط بدن انسان در طول یک روز در حدود 8 لیتر آب از معده، غدد بزاقی و پانکراس تولید می کند. در حالت طبیعی مقدار زیادی از این مایعات جذب شده و مدفوع حالت نرمال دارد. اما در صورتی که مواد غذایی به سرعت از روده عبور کنند فرصتی برای جذب آنها نبوده در نتیجه مدفوع آبکی خواهد شد.

عبور سریع مواد غذایی می تواند ناشی از افزایش قابل توجه مصرف فیبر و یا عفونت ها باکتریایی و ویروسی باشد. زیرا در اثر ابتلا به عفونت بدن شروع به تولید سم نموده و در نتیجه مقدار زیادی آب آزاد می کند.

مدفوع باریک

باریک شدن مدفوع احتمالاً نشانه ای از بروز سرطان روده و یا وجود پولیپ است.  وجود هرگونه توده در مسیر عبور مدفوع باعث ایجاد انسداد شده و مدفوع را باریک می کند.

مدفوع شناور و بدبو

در صورتی که بدن در جذب چربی ها دچار مشکل باشد، چربی در مدفوع ظاهر شده و موجب می شود، مدفوع زرد رنگ، چرب و متعفن به نظر برسد. بیماری های گوارشی عامل این مشکل هستند.

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
Subscribe
Notify of
42 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
سبحان

سلام آقای دکتر وقت بخیر من دو روزه که مدفوع سیاه شده ولی هیچ علائم دیگه ای ندارم شما نظرتونه چیه

مهدی

سلام اقای دکتر من جوان ۳۰ساله هستم که ۵ماه پیش اپاندیس عمل جراحی کردم وداخل مدفوع خلط خونی وزرد دیده می شود والان هم رنگ مدفوع روشن هست علتش چی میتونه باشه ممنون میشم

ستاره

با سلام
اقای دکتر پسرم سه سال ونیمه است.آمیب مبتلا شده بود بعد اینکه داروی میترانیدازول خورد اسهالش بند اومد و مدفوعش نرمال شد.ولی حدود ده روز بعد مدفوعش زرد و بدبو شد .قوام مدفوع نرماله ولی زرده .گاهی آبکی میشه به همراه مدفوع زرد و با قوام نرمال. آزمایش دادیم گفتن نه امیب داره نه عفونت . دکترش هم دارو نداد.من چه کار کنم؟مشکلش کجاست؟

حسین

سلام اقای دکتر من یک جوان ۳۰ ساله هسم ک چن ساله مصرف تریاک دارم اما تا ب حال یبوست نگرفته بودم اما متأسفانه الان یک ماهی میشه ک اصلا شکمم کار نمیکنه و هر ۳ روز یک بار میرم دسشوی و ببخشید با فشار زیاد شاید یکم بتونم دسشوی کنم و الان دو بار هس ک متوجه چن قطر خون رنگ روشن شدم البته مدفعم رنگش تیره نیس روشنه ولی سفته میخواسم دلیلشو بدونم ممنون میشم از راهنمایی شما

مژگان

سلام وقت بخیر من همیشه یبوست دارم ولی سعی میکنم با رژیم غذایی کنترلش کنم و پماد هم دارم که در در صورت نیاز استفاده کنم الان یه هفته ای هست که رنگ مدفوعم کاملا تیره شده اما هیچ دردی به جز قسمت خارجی مقعد که همیشه داشتم ندارم و در کل بعضی وقتا توی دلم و روده هام احساس درد میکنم .۲۳ساله هستم

Kiana

سلام آقای دکتر خسته نباشین .من چند هفته پیش ازمایش دادم دکتر گفتن ک در مرز کبد چرب هستم همیشه احساس خستگی .ودرد در بالای سمت راست شکمم دارم و امروز مدفوع ب رنگ سبز بود خواستم بدونم مشکل از کبدم هست یا ن؟

النا

سلام اقای دکتر من دو روز دچار یبوست شدید شدم و دل پیچه شدید بعد اسهال شدم بعد از دو روز در مدفوع خون دیدم خون رگه رگه نیست، زیاده. الان خون زیاد در مدفوع شل وجود دارد. یهو دل پیچه ی شدید میگیرم انگار شکمم میخاد بترکه. هرچیز کمی هم که بخورم یک ربع بعدش باید برم دستشویی . میشه راهنماییم کنید

ترانه پروازه

سلام شب شما بخیر من ۴روزه که عمل هیسترکتومی رادیکال انجام دادم قبل از جراحی شستشوی روده انجام شد این چندروز بعد از عمل مدفوعم کاملا سیاه هست مشکل از چی میتونه باشه البته عرض کنم که کپسول فروفورت میخورم و کم خونی شدید دارم

مریم خزایی

سلام جناب دکتر وقت شما بخیر چند روز رنگ مدفوع قرمز روشن شده و هنگامی که می خوام اجابت مزاج کنم با درد تا ناحیه ستون فقرات ایجاد میشه بصورتی که مجبور میشم کمی نیم خیر اجابت مزاج کنم …در حالت عادی در ناحیه مقعد دردی ندارم ولی کمر درد گرفتم بصورتی که در تختخواب پهلو به

Z🌹

سلام من دوروزه ک مدفوعم رنگش تغیر کرده اول قرمز بود الان شده سیاه و باریکم هستش مدفوعم اما هیچ نوع دردی یا چیزی ندارم خاستم ببینم علتش چی هست

42
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x