فیلم درمان زگیل با لیزر

زگیل مقعد چیست ؟

زگیل مقعد یا condylomata acuminata  محیط اطراف مقعد و دستگاه تناسلی را در بر میگیرد. زگیل در اول بصورت توده ی کوچک و پس از مدتی به کل ناحیه ی مقعد گسترش می یابد. زگیل معمولا دردناک نیست و خیلی از بیماران از حضور آن بی خبرند و ضمنا میتواند درون مجرا مقعد هم مخفی و رشد کند. از علائم آن باید به خارش ، ناراحتی ، خون ریزی ، ترشح و یا احساس غده یا توده در محل مقعد اشاره کرد.

زگیل مقعد

دلیل ایجاد زگیل مقعد

زگیل به دلیل ویروس HPV (پاپیلوما) است که طی تماس منتقل میشود.  ویروس HPV یک بیماری مقاربتی است و برای انتقال آن نیازی به رابطه مقعدی نیست.

آیا زگیل باید حتما برداشته شود؟

معمولا بله ، اگر زگیل برداشته نشود رشد و تکثیر میکند و درصورت عدم درمان امکان تبدیل آن به سرطان وچود دارد.

چه درمانی برای زگیل مقعد موجود است؟

زگیل های تخت ، بیرون ناحیه ی مقعد , با دارو و پماد یا کرم رفع میشوند. ضمنا نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل کاربرد دارد. در بعضی مواقع عمل جراحی هم استفاده میشود و طی آن معمولا زگیل را بی حس و برمیدارند . جراحی موثر است و نتیجه سریع میدهد و برای انجام آن نیاز به بی حس کننده یا بیهوشی بستگی به وسعت و محل زگیل دارد. آزمایش درون مقعد بکمک آنوسکوپ هم لازم است تا هرگونه زگیل داخل مجرا شناسایی شود. زگیل های داخل مجرا به راحتی با پماد درمان نمیشوند و باید جراحی شوند. درضمن پزشک کل ناحیه لگن و ناحیه تناسلی را هم آزمایش میکند تا زگیل های احتمالی شناسایی شوند. آزمایش برای بیماری های مقاربتی مانند HIV بستگی به عوامل خطر یا دیگر علائم نیز باید معاینه شوند.

آیا برای جراحی نیاز به بستری شدن است؟

خیر ، عمل جراحی زگیل معمولا بسورت سرپایی در همان روز انجام میشود.

مدت استراحت پس از جراحی چقدر است ؟

اکثرا تا چند روز پس از جراحی احساس نارحتی وجود درد و برای آن مسکن تجویز میشود. در برخی موارد ، بستگی به وسعت محل زگیل ، شخص میتواند روز بعد از جراحی سرکار برود ولی در برخی موارد دیگر شاید نیاز به چند روز تا چند هفته استراحت لازم باشد.

آیا مشکل فقط با یک نوع درمان رفع میشود؟

اگر زگیل پیشرفته باشد پزشک احتمالا جراحی را در چند مرحله انجام میدهد. درضمن زگیل ها ممکن است پس از جراحی مجددا عود کنند که نیاز به درمان بیشتر خواهند داشت. چک آپ های مکرر مهم هستند چون امکان رشد مجدد زگیل پس از چند ماه وجود دارد . بیماران دارای ویروس HIV یا کسانیکه داروهای پیوند عضو مصرف میکنند باید مادام العمر تحت نظر باشند.

برای جلوگیری از بازگشت زگیل چکار باید کرد؟

در بعضی موارد زگیل حتی پس از جراحی موفقیت آمیز مجددا برمیگردد چون ویروس در بافت بدن در حالت خفته بسر میبرد ، لذا چهت بررسی و احتمال بازگشت زگیل با پزشک خود مشورت کنید. برای جلوگیری از پخش HPV عادات جنسی امن از قبیل خودداری از تماس جنسی با افرادی که زگیل تناسلی یا مقعدی دارند استفاده از کاندوم و محدود کردن رابطه فقط به یک نفر توصیه میشود. جهت احتیاط ، شریک های جنسی می بایست برای زگیل و دیگر امراض مقاربتی (STD) تحت معاینه قرار گیرند حتی اگر علائمی نداشته باشند.

دیسپلازی مقعد چیست؟

بعضی زگیلها پس از جداسازی تغییرات غیر عادی زیر میکروسکوپ از خود نشان میدهند. این تغییرات دیسپلازی مقعد نام دارند و مطابق با پیشرفت آنها درجه بندی میشوند. این تغییرات توسط پزشکان به نئوپلازی داخلی کم یا زیاد ( LGAIN و HGAIN ) منسوب میشوند. سلول هایی که بدخیم و سرطانی شده اند ولی هنوز به عمق پوست رخنه نکرده اند غالبا به HGAIN منسوب میشوند. هرچند این وضعیت احتمالا پیشروی سرطان مقعد است ولی سرطان حساب نمی آید و درمان آن متفاوت است. دیسپلازی مقعد LGAIN و HGAIN مشابه دیسپلازی گردن رحم (CIN) از عفونت HPV شروع میشود و میتواند به سرطان رحم و مقعد گسترش یابد. بنابراین بیماران با دیسپلازی مقعد باید تحت پیگیری دقیق قرار گیرند تا هرگونه آسیب و زخم سریعا تحت درمان قرار گیرد. معاینه زنان جهت HGAIN و ریسک CIN برای خانم ها توصیه میشود.

چه کسانی در معرض خطر دیسپلازی مقعد قرار دارند؟

عوامل خطر شامل:‌

  • بیماران با عفونت HPV (عمومی ترین)
  • بیماران با سابقه رابطه جنسی مقعدی
  • تست مثبت HIV
  • بیماران با سیستم ضعیف ایمنی بدن بخاطر برخی داروها (پیوند عضوی ، RA ، IBD)

چرا دیسپلازی مقعد نیاز به درمان دارد؟

زمانیکه دیسپلازی مقعد ایجاد شود بندرت از بین میرود. هرچند این بیماری بسیار نادر است ولی امکان تبدیل آن به سرطان مقعد برای کمتر از ۵% از بیماران دیسپلازی مقعد وجود دارد و ضمنا برای بیماران HIV مثبت این احتمال تا ۱۰ الی ۵۰ درصد افزایش می یابد.

دیسپلازی مقعد چگونه تشخیص داده میشود؟

دیسپلازی در زگیل مقعد یافت میشود و بعضی مواقع هم بصورت تصادفی حین جراحی های دیگر مانند جراحی بواسیر پیدا میشود. تست هایی که برای پیدا کردن دیسپلازی موجودند شامل سیتولوژی و آنوسکوپی رزولوشن بالا (HRA) هستند که البته در همه جا فراگیر نشده اند:

  • در آزمایش Pap مقعد ، از سوآب برای نمونه برداری از سلول های مقعد ، هم برای بیمارانی که در معرض خطر طبق توضیحات بالا قرار دارند و هم به عنوان پیگیری پس از درمان دیسپلازی استفاده میشود . متاسفانه در آزمایش Pap مقعد ، برای ۴۵ درصد از بیمارن به اشتباه نتیجه ی تست دیسپلازی مثبت در می آید و ضمنا معلوم نیست اگر Pap اثربخش است یا ریسک سرطان مقعد را کم کند.
  • در آزمایش HRA از آغشته کردن موقت مجرای مقعد با استیک اسید۳% و محلول ید و سپس بررسی با میکروسکوپ رزولوشن بالا جهت شناسایی و مشتق کردن بافت های سالم و غیرسالم بکار میرود. این روش مشابه کولپوسکوپی در زنان برای دیسپلازی گردن رحم می باشد. در اینجا نمونه برداری مستقیم از نواحی مشکوک جهت درمان های بعدی انجام میشود.

دیسپلازی مقعد چگونه درمان میشود؟

درمان دیسپلازی با مشاهده و معاینه پزشکی صورت میگیرد ولی هنوز روی بهترین نوع درمان توافق نظری حاصل نشده است . بخاطر احتمال بازگشت دیسپلازی پس از درمان , بیمار باید تحت مراقبت و معاینه پزشک هر ۳ الی ۶ ماه بستگی به عوامل خطر و اینکه تست های توضیح داده شده در محل زندگی فرد موجود باشند قرار گیرد. درضمن بدلیل خطر دیسپلازی گردن رحم مراحعه به دکتر زنان و زایمان توصیه میشود.

  • برای دیسپلازی از کرم آلدارا ۵% (imiquimod) یا کرم ۵-fluorouracil (5-FU) 5% بمدت ۹ الی ۱۶ هفته استفاده میشود. در بیش از ۹۰% از موارد ضایعات مقعد از بین میروند و در بیش از ۵۰% آنها مجددا برمیگردند. عوارض جانبی  کاملا معمول و عادی هستند که برای ۸۵% از موارد رخ میدهند و شامل سوزش پوست یا هیپرپیگمانتاسیون ( بی رنگ شدن ناحیه اطراف مقعد) است , ولی این عوارض پس از درمان متوقف و به حالت عادی برمیگردند.
  • درمان فتودینامیک برای بیماران خاص کاربرد دارد. فتودینامیک از سال ۱۹۹۲ تا به امروز برای انواع سرطان های پوستی کاربرد داشته و حال برای دیسپلازی مقعد هم تجویز میشود. در این روش محل با ماده حساس کننده نور مانند کرم اسید ۵-aminolevulinic آغشته و سپس در طول موج مشخصی با لیزر درمان میشود. روی این روش بررسی زیادی انجام نشده و نقش ان برای دیسپلازی مقعد هننوز نامعلوم است.
  • نابود سازی هدفمند و پیگیری های بلند مدت دقیق . برای برداشتن دیسپلازی مقعد و جلوگیری از پیشرفت بیماری از تکنیکهای جراحی متنوعی استفاده میشود . روشها شامل جداسازی گسترده محلی و درمان هدفمند بکمک آنوسکوپی رزولوشن بالا (HRA) است . در جداسازی گسترده محلی , سعی در برداشتن تمام محل بیماری و بافت های سالم محیط میشود , البته برداشت تمام بیماری بطور کامل غالبا سخت است. در بعضی مواقع هم از بافت های سالم برای پوشش دادن محل بیماری استفاده میشود. در این روش علی رغم اینکه بخش گسترده ای از بافت برداشته میشود ولی هنوز احتمال بازگشت دیسپلازی و تنگی مجرای مقعد و بی اختیاری مدفوع بالا است. نابودسازی هدفمند بکمک آنوسکوپی رزولوشن بالا برای شناسایی , نمونه برداری و نابود کردن دیسپلازی بدون ریکاوری بلند مدت و عوارض مربوط به روش جداسازی گسترده بسیار موثر میباشد . البته در ۲۰ الی ۸۰ درصد از موارد گزارش شده بیماری بطور مداوم یا عود کننده بوده است. در کل اینکه عوارضی از قبیل بی اختیاری مدفوع و تنگی در HRA  دیده نشده است. خوشبختانه هردوی این روشها (جداسازی و نابودسازی بکمک HRA) از تبدیل دیسپلازی مقعد به سرطان جلوگیری میکند.

پیگیری پس از درمان دیسپلازی مقعد چگونه است؟

این دسته بیماران باید برای جلوگیری یا شناسایی عود کردن یا خطر پیشرفت به سرطان تحت مراقبت و پیگیری بلند مدت قرار بگیرند و معاینه پزشکی هر ۳ تا ۶ ماه لازم است . پیگیری معمولا شامل تست دیجیتالی مقعد , تست آنوسکوپی با یا بدون ذره بین یا بکارگیری استیک اسید و محلول لوگول , قابل انجام در مطب دکتر میباشند. سیتولوژی آنورکتال (تست Pap) و یا نمونه برداری , درصورت موجود بودن در محل زندگی بیمارهم قابل انجام است. بیمارانی که سابقه دیسپلازی مقعد دارند مخصوصا اگر جراحت جدید باشد می بایست حتما تحت پیگیری قرار بگیرند.

 

 

 


نظرات کاربران در مورد این مطلب

۰۹۹۰۱۹۴۲۴۷۴ | ۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶
پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل
آدرس: میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

پاک کردن ارسال