زگیل مقعد چیست و چه روش‌هایی برای درمان زگیل وجود دارد؟

زگیل مقعد چیست و چه روش‌هایی برای درمان زگیل وجود دارد؟

زگیل مقعد از دیگر بیماریهای ناحیه تناسلی است که می‌تواند در ناحیه اطراف مقعد و دستگاه تناسلی بروز پیدا کند. در این مقاله اطلاعات جامعی درباره این بیماری در اختیارتان قرار داده ایم.

فیلم درمان زگیل مقعد با لیزر

زگیل مقعد چیست؟

زگیل مقعد یا condylomata acuminata محیط اطراف ناحیه مقعدی و دستگاه تناسلی را در بر می‌گیرد. زگیل در اول بصورت توده ی کوچک ایجاد شده و پس از مدتی به کل ناحیه مقعدی گسترش می یابد. زگیل مقعد معمولا دردناک نیست و خیلی از بیماران از حضور آن بی خبرند و ضمنا میتواند درون مجرای مقعد هم مخفی و رشد کند. از علائم آن باید به خارش، ناراحتی، خون ریزی، ترشح و یا احساس غده یا توده در این ناحیه اشاره کرد.

زگیل مقعد

دلیل ایجاد زگیل مقعد

زگیل به دلیل ویروس HPV (پاپیلوما) است كه طی تماس منتقل می‌شود. ویروس HPV یك بیماری مقاربتی است و برای انتقال آن نیازی به رابطه مقعدی نیست.

آیا زگیل باید حتما برداشته شود؟

معمولا بله، اگر زگیل برداشته نشود رشد و تكثیر میكند و درصورت عدم درمان امكان تبدیل آن به سرطان وجود دارد.

چه درمانی برای زگیل مقعد موجود است؟

زگیل های تخت بیرون ناحیه مقعدی, با دارو و پماد یا كرم رفع می‌شوند. ضمنا نیتروژن مایع برای منجمد كردن زگیل مقعد كاربرد دارد. در بعضی مواقع عمل جراحی هم استفاده می‌شود و طی آن معمولا زگیل را بی حس و برمیدارند . جراحی موثر است و نتیجه سریع می‌دهد و برای انجام آن نیاز به بی حس كننده یا بیهوشی بستگی به وسعت و محل زگیل دارد. آزمایش آنوسكوپ هم لازم است تا هرگونه زگیل داخل مجرا شناسایی شود. زگیل های داخل مجرا به راحتی با پماد درمان نمی‌شوند و باید جراحی شوند. درضمن پزشك كل ناحیه لگن و ناحیه تناسلی را هم آزمایش میكند تا زگیل های احتمالی شناسایی شوند. آزمایش برای بیماری های مقاربتی مانند HIV بستگی به عوامل خطر یا دیگر علائم نیز باید معاینه شوند.

آیا برای جراحی نیاز به بستری شدن است؟

خیر، عمل جراحی زگیل مقعد معمولا بسورت سرپایی در همان روز انجام میشود.

مدت استراحت پس از جراحی زگیل چقدر است؟

اكثرا تا چند روز پس از جراحی احساس درد و ناراحتی وجود دارد و برای آن مسكن تجویز میشود. در برخی موارد ، بستگی به وسعت محل زگیل ، شخص میتواند روز بعد از جراحی سركار برود ولی در برخی موارد دیگر شاید نیاز به چند روز تا چند هفته استراحت لازم باشد.

آیا مشكل فقط با یك نوع درمان رفع می‌شود؟

اگر زگیل مقعد پیشرفته باشد پزشك احتمالا جراحی را در چند مرحله انجام میدهد. درضمن زگیل ها ممكن است پس از جراحی مجددا عود كنند كه نیاز به درمان بیشتر خواهند داشت. چك آپ های مكرر مهم هستند چون امكان رشد مجدد زگیل پس از چند ماه وجود دارد. بیماران دارای ویروس HIV یا كسانیكه داروهای پیوند عضو مصرف میكنند باید مادام العمر تحت نظر باشند.

برای جلوگیری از بازگشت زگیل مقعد چكار باید كرد؟

در بعضی موارد زگیل حتی پس از جراحی موفقیت آمیز مجددا برمیگردد چون ویروس در بافت بدن در حالت خفته بسر میبرد ، لذا چهت بررسی و احتمال بازگشت زگیل با پزشك خود مشورت كنید. برای جلوگیری از پخش HPV عادات جنسی امن از قبیل خودداری از تماس جنسی با افرادی كه زگیل تناسلی یا مقعدی دارند استفاده از كاندوم و محدود كردن رابطه فقط به یك نفر توصیه میشود. جهت احتیاط ، شریك های جنسی می بایست برای زگیل و دیگر امراض مقاربتی (STD) تحت معاینه قرار گیرند حتی اگر علائمی نداشته باشند.

دیسپلازی مقعد چیست؟

بعضی زگیلها پس از جداسازی تغییرات غیر عادی زیر میكروسكوپ از خود نشان میدهند. این تغییرات دیسپلازی مقعد نام دارند و مطابق با پیشرفت آنها درجه بندی میشوند. این تغییرات توسط پزشكان به نئوپلازی داخلی كم یا زیاد ( LGAIN و HGAIN ) منسوب میشوند. سلول هایی كه بدخیم و سرطانی شده اند ولی هنوز به عمق پوست رخنه نكرده اند غالبا به HGAIN منسوب میشوند. هرچند این وضعیت احتمالا پیشروی سرطان مقعد است ولی سرطان حساب نمی آید و درمان آن متفاوت است. دیسپلازی مقعد LGAIN و HGAIN مشابه دیسپلازی گردن رحم (CIN) از عفونت HPV شروع میشود و میتواند به سرطان رحم و مقعد گسترش یابد. بنابراین بیماران با دیسپلازی مقعد باید تحت پیگیری دقیق قرار گیرند تا هرگونه آسیب و زخم سریعا تحت درمان قرار گیرد. معاینه زنان جهت HGAIN و ریسك CIN برای خانم ها توصیه میشود.

چه كسانی در معرض خطر دیسپلازی مقعد قرار دارند؟

عوامل خطر شامل:‌

  • بیماران با عفونت HPV (عمومی ترین)
  • بیماران با سابقه رابطه جنسی مقعدی
  • تست مثبت HIV
  • بیماران با سیستم ضعیف ایمنی بدن بخاطر برخی داروها (پیوند عضوی ، RA ، IBD)

چرا دیسپلازی مقعد نیاز به درمان دارد؟

زمانیكه دیسپلازی ایجاد شود بندرت از بین میرود. هرچند این بیماری بسیار نادر است ولی امكان تبدیل آن به سرطان مقعد برای كمتر از 5% از بیماران دیسپلازی مقعد وجود دارد و ضمنا برای بیماران HIV مثبت این احتمال تا 10 الی 50 درصد افزایش می یابد.

دیسپلازی مقعد چگونه تشخیص داده میشود؟

دیسپلازی در زگیل مقعد یافت میشود و بعضی مواقع هم بصورت تصادفی حین جراحی های دیگر مانند جراحی بواسیر پیدا میشود. تست هایی كه برای پیدا كردن دیسپلازی موجودند شامل سیتولوژی و آنوسكوپی رزولوشن بالا (HRA) هستند كه البته در همه جا فراگیر نشده اند:

  • در آزمایش Pap مقعد ، از سوآب برای نمونه برداری از سلول های مقعد ، هم برای بیمارانی كه در معرض خطر طبق توضیحات بالا قرار دارند و هم به عنوان پیگیری پس از درمان دیسپلازی استفاده میشود . متاسفانه در آزمایش Pap مقعد ، برای 45 درصد از بیمارن به اشتباه نتیجه ی تست دیسپلازی مثبت در می آید و ضمنا معلوم نیست اگر Pap اثربخش است یا ریسك سرطان مقعد را كم كند.
  • در آزمایش HRA از آغشته كردن موقت مجرا با استیك اسید3% و محلول ید و سپس بررسی با میكروسكوپ رزولوشن بالا جهت شناسایی و مشتق كردن بافت های سالم و غیرسالم بكار میرود. این روش مشابه كولپوسكوپی در زنان برای دیسپلازی گردن رحم می باشد. در اینجا نمونه برداری مستقیم از نواحی مشكوك جهت درمان های بعدی انجام میشود.

دیسپلازی مقعد چگونه درمان میشود؟

درمان دیسپلازی با مشاهده و معاینه پزشکی صورت میگیرد ولی هنوز روی بهترین نوع درمان توافق نظری حاصل نشده است . بخاطر احتمال بازگشت دیسپلازی پس از درمان , بیمار باید تحت مراقبت و معاینه پزشک هر 3 الی 6 ماه بستگی به عوامل خطر و اینکه تست های توضیح داده شده در محل زندگی فرد موجود باشند قرار گیرد. درضمن بدلیل خطر دیسپلازی گردن رحم مراحعه به دکتر زنان و زایمان توصیه میشود.

  • برای دیسپلازی از کرم آلدارا 5% (imiquimod) یا کرم 5-fluorouracil (5-FU) 5% بمدت 9 الی 16 هفته استفاده میشود. در بیش از 90% از موارد ضایعات مقعد از بین میروند و در بیش از 50% آنها مجددا برمیگردند. عوارض جانبی  کاملا معمول و عادی هستند که برای 85% از موارد رخ میدهند و شامل سوزش پوست یا هیپرپیگمانتاسیون ( بی رنگ شدن ناحیه اطراف مقعد) است , ولی این عوارض پس از درمان متوقف و به حالت عادی برمیگردند.
  • درمان فتودینامیک برای بیماران خاص کاربرد دارد. فتودینامیک از سال 1992 تا به امروز برای انواع سرطان های پوستی کاربرد داشته و حال برای دیسپلازی مقعد هم تجویز میشود. در این روش محل با ماده حساس کننده نور مانند کرم اسید 5-aminolevulinic آغشته و سپس در طول موج مشخصی با لیزر درمان میشود. روی این روش بررسی زیادی انجام نشده و نقش ان برای دیسپلازی هنوز نامعلوم است.
  • نابود سازی هدفمند و پیگیری های بلند مدت دقیق . برای برداشتن دیسپلازی مقعد و جلوگیری از پیشرفت بیماری از تکنیکهای جراحی متنوعی استفاده میشود . روشها شامل جداسازی گسترده محلی و درمان هدفمند بکمک آنوسکوپی رزولوشن بالا (HRA) است . در جداسازی گسترده محلی , سعی در برداشتن تمام محل بیماری و بافت های سالم محیط میشود , البته برداشت تمام بیماری بطور کامل غالبا سخت است. در بعضی مواقع هم از بافت های سالم برای پوشش دادن محل بیماری استفاده میشود.
  • در این روش علی رغم اینکه بخش گسترده ای از بافت برداشته میشود ولی هنوز احتمال بازگشت دیسپلازی و تنگی مجرای مقعد و بی اختیاری مدفوع بالا است. نابودسازی هدفمند بکمک آنوسکوپی رزولوشن بالا برای شناسایی , نمونه برداری و نابود کردن دیسپلازی بدون ریکاوری بلند مدت و عوارض مربوط به روش جداسازی گسترده بسیار موثر میباشد . البته در 20 الی 80 درصد از موارد گزارش شده بیماری بطور مداوم یا عود کننده بوده است. در کل اینکه عوارضی از قبیل بی اختیاری مدفوع و تنگی در HRA  دیده نشده است. خوشبختانه هردوی این روشها (جداسازی و نابودسازی بکمک HRA) از تبدیل دیسپلازی به سرطان جلوگیری میکند.

پیگیری پس از درمان دیسپلازی مقعد چگونه است؟

این دسته بیماران باید برای جلوگیری یا شناسایی عود کردن یا خطر پیشرفت به سرطان تحت مراقبت و پیگیری بلند مدت قرار بگیرند و معاینه پزشکی هر 3 تا 6 ماه لازم است . پیگیری معمولا شامل تست دیجیتالی مقعد , تست آنوسکوپی با یا بدون ذره بین یا بکارگیری استیک اسید و محلول لوگول , قابل انجام در مطب دکتر میباشند. سیتولوژی آنورکتال (تست Pap) و یا نمونه برداری , درصورت موجود بودن در محل زندگی بیمارهم قابل انجام است. بیمارانی که سابقه دیسپلازی مقعد دارند مخصوصا اگر جراحت جدید باشد می بایست حتما تحت پیگیری قرار بگیرند.

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
Subscribe
Notify of
5 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
شادی

سلام آقا ی دکتر من کنار مقعدم چندتا دونه ریز شبیه زگیل ظاهر شده و میخوام از داروی زگیل استفاده کنم لطفا راهنماییم کنید چه دارویی تاثیرش بیشتره

محدثه

دکتر من زگیل تناسلی داشتم و از پماد استفاده کردم و زگیل ها کمتر شدن ولی الان نزدیک مقعدم یک زگیل دیگه زده که بزرگتره
بدون جراحی نمیشه درمانش کرد؟

سعیده

سلام وقتتون به خیر من قبلا چندبار رابطه مقعدی داشتم و الان چندتا دونه ریز اطراف سوراخ مقعدم به وجود اومده
چطوری میتونم بفهمم زگیل هست یا نه؟ میتونم با لیزر درمانش کنم؟

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x