علائم بواسیر خونی چیست؟ تشخیص و درمان خونریزی هموروئید

علائم بواسیر خونی چیست؟ تشخیص و درمان خونریزی هموروئید

منظور از بواسیر خونی، پاره شدن عروق هموروئیدی و ایجاد خونریزی است. وارد شدن فشار و دفع مدفوع سفت می‌تواند به سطح هموروئید آسیب برساند و باعث خونریزی آن شود. بواسیر خونی به علت خونریزی، به شدت بدن را تحت تاثیر قرار داده و علاوه بر ضعف و بی حالی، در طولانی مدت می‌تواند آنمی یا کم خونی را در پی داشته باشد. به همین جهت درمان هموروئید خونی اولویت بیشتری در مقایسه با انواع دیگر این بیماری دارد. خونریزی هموروئید روی یک تکه کاغذ توالت یا روی مدفوع، به رنگ قرمز روشن به نظر می‌رسد.

درمورد اینکه هموروئید چیست و چرا ایجاد می‌شود بطور کامل در صفحه مربوط به آن پرداخته ایم.

بواسیر خونی چیست؟

بواسیر یا هموروئید یک بیماری مقعدی است که در آن وارد آمدن فشار زیاد به هموروئید (بالشتک‌های خونی در مقعد) موجب تورم این عروق می‌گردد. این بیماری علائمی مانند درد، سوزش، خارش و خونریزی مقعد ایجاد می‌کند. هموروئید داخلی، خارجی و ترومبوزه همگی می توانند خونریزی کنند.

با وارد شدن فشار، هموروئید ترومبوزه می‌تواند دچار خونریزی جدی رکتوم به دلیل زخم (پارگی) و نکروز (مرگ سلولی) پوست اطراف شود. بواسیر ترومبوزه خطرناک نیست، اما می‌تواند باعث درد شدید و التهاب شود و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

علائم بواسیر خونی و نحوه تشخیص آن

مهمترین علائم بواسیر خونی به این شرح است :

 • دفع خون روشن به همراه دفع مدفوع یا پس از آن
 • خون در پوشش بیرونی مدفوع است نه مخلوط با آن
 • التهاب و تورم در اطراف مقعد
 • ترومبوزه (مشاهده زائده‌ها و بیرون زدگی‌های گوشتی در اطراف مقعد)
 • ترشحات مخاطی
 • ترشح مواد لزج، چسبنده و بی رنگ به هنگام دفع
 • احساس دفع ناکامل مدفوع
 • درد مقعد (تشدید درد هنگام اجابت مزاج)
 • سوزش و خارش مقعد
تصویر-بواسیر-خونی

بررسی و تشخیص این بیماری به سبب ایجاد علائم مختلف و واضح کار سختی نیست اما به سبب اینکه سایر بیماری های مقعد مانند سرطان مقعد علائمی مشابه با بواسیر را ایجاد می‌کنند، لازم است جهت اطمینان خاطر و تشخیص صحیح با پزشک مشورت نمایید.

از ما مشاوره بگیرید!

کارشناسان کلینیک پایتخت آماده اند تا در تشخیص بیماری تان به شما کمک کنند، از طریق شماره زیر برای وقت مشاوره و معاینه تماس بگیرید.

انواع بواسیر خونی

انواع بواسیر خونی عبارت است از :

 • بواسیر خونی داخلی : هموروئید خونی داخل موجب تورم عروق در ناحیه داخلی مقعد یا همان رکتوم می گردد. در این حالت بیمار علائم کمتری از بیماری را تجربه می کند و در واقع می توان گفت بیمار از آنها اطلاعی ندارد یعنی بیمار دچار خونریزی داخلی می‌شود.
 • بواسیر خونی خارجی : اگر عروق اطراف دهانه مقعد در زیر پوست دچار تورم شوند، هموروئید از نوع خونی خارجی است. در این حالت بیمار علائم بیماری را بیشتر تجربه می کند. یعنی متحمل درد بیشتری شده و خونریزی از مقعد را نیز مشاهده می کند.

اگر به موقع برای درمان هموروئید خارجی اقدام کنید تبدیل به ترومبوزه نخواهد بود.

روش‌های درمان بواسیر خونی

این بیماری نشان دهنده‌ی تحریک و آسیب هموروئید است و اهمیت درمان در آن فزونی می‌یابد. زیرا ابتلا به این نوع هموروئید عوارض بیشتری نسبت به بواسیر دارد و مهم‌ترین عارضه آن ابتلا به کم خونی است که مشکلات بسیاری را به همراه می آورد. بنابراین برای درمان خونریزی بواسیر نیاز به اقدامات فوری است.

جراحی و لیزر

اگر به دنبال یک روش فوری برای درمان خونریزی هموروئید هستید، جراحی و لیزر اولین گزینه های پیش روی شما هستند. زیرا وقنی بیماری شما به بواسیر خونی تبدیل می شود، نیاز به کنترل سریع خونریزی و اقدامات جدی برای درمان این عارضه است.

مطلب مرتبط: عمل جراحی و لیزر بواسیر یا هموروئید

تعیین وقت درمان هموروئید خونی

می توانید برای تعیین معاینه و درمان هموروئید از طریق تلفن زیر با کلینیک پایتخت تماس بگیرید.

درمان خانگی هموروئید خونی

در مراحل ابتدایی برای درمان بواسیر خونی می توان با استفاده از درمان های خانگی که در حالت کلی تغییر رویه سبک زندگی به روش صحیح است، این بیماری را تا حد قابل توجهی بهبود بخشید. برخی از روش های خانگی درمان بواسیر خونی به این شرح است:

 • حمام سیتز : سیتز یا نشیمن در حقیقت آب درمانی است که می تواند به شدت در بهبودی بواسیر اثرگذار باشد، برای انجام این روش درمانی می بایست روزی 3 مرتبه به مدت 15 دقیقه، قسمت نشیمن را در آب گرم قرار دهید. افزودن نمک اپسوم به آن می تواند تا حد زیادی در بهبودی نقش داشته باشد.
 • کیسه یخ : استفاده از سرما می تواند تا حد قابل توجهی در کاهش درد و بهبودی علائم بواسیر موثر باشد. برای این منظور می بایست کیسه یخ پیچیده شده در حوله را به مدت 20 دقیقه بر روی هموروئید قرار دهید.
 • کاهش وزن : کاهش توده بدن می تواند با کاهش فشار وارده بر روی بواسیر در درمان آن موثر باشد.
 • اجتناب از نشستن بر روی توالت به مدت طولانی
 • اجتناب از حمل و جا به جای اشیاء سنگین
 • مصرف کافی آب و فیبر : اگر به اندازه کافی از آب و خوراکی های غنی از فیبر استفاده کنید، یبوست که عامل اصلی بواسیر است درمان شده و هنگام دفع آسیبی به عروق بواسیری وارد نمی شود.
 • استفاده از لباس های مناسب با الیاف طبیعی

درمان بواسیر خونی در طب سنتی

درمان سنتی این بیماری شامل مصرف داروهای خانگی و طبیعی است که می تواند در مراحل ابتدایی بواسیر را درمان و در مراحل پیشرفته در تسریع فرآیند درمان تاثیرگذار باشد. مهم‌ترین درمان های خانگی پیشنهاد شده برای هموروئید به این شرح است :

 • چای کیسه ای : برای درمان بواسیر چای کیسه ای را به مدت چند دقیقه در آب گرم خیس کنید سپس آن را خارج کرده و به مدت 10 دقیقه بر روی ناحیه بواسیری شده قرار دهید. این درمان باید 2 الی 3 مرتبه در روز تکرار شود.
 • پیاز : استفاده از پیاز می تواند به سرعت علائم بیماری را کاهش دهد. 30 گرم پیاز را در آب رنده کنید. یک قاشق چای خوری شکر را به آن اضافه نموده و دو بار در روز آن را مصرف کنید.
 • آلوئه ورا : آلوئه ورا دارای خواص بسیاری است و یکی از کاربردهای آن درمان بیماری بواسیر است. برای استفاده از آن می توانید روزانه از نوشیدنی های این خوراکی استفاده کنید.
 • روغن نارگیل : روغن نارگیل به شدت در درمان این عارضه موثر است. برای استفاده از این روش درمانی می بایست مقداری از روغن نارگیل را بر روی نواحی مورد نظر استعمال کنید.
 • انجیر : مصرف میوه انجیر، درمان موثر و مفید برای بهبودی هموروئید است. انجیر می‌تواند با تامین فیبر مورد نیاز بدن حرکات روده را بهبود ببخشد. می توانید شب ها چند عدد انجیر را در آب خیس نموده و صبح روز بعد انجیر و آب آن را میل کنید.
 • سرکه سیب : خواص ضد التهابی سرکه سیب میتواند بواسیر را درمان نماید، برای انجام این روش درمانی می‌بایست مقداری از این سرکه را به آب اضافه نموده و در آن بنشیند همچنین می توانید پنبه ای را به این سرکه آغشته نموده و آن را بر روی نواحی بواسیری شده استعمال نمایید.

داروی بواسیر خونی

استفاده از داروهای مختلفی مانند قرص، پماد و شیاف در مواردی از بواسیر که در مراحل اولیه این بیماری است پیشنهاد می‌شود. درمان دارویی بواسیر خونی به این شرح است :

 • استفاده از قرص‌های آنتی بیوتیک؛ مسکن و ضد التهاب
 • مصرف داروهای ملین به منظور بهبود حرکات روده ای
 • پماد آنتی هموروئید : این پماد می‌تواند علائم بیماری هموروئید شامل سوزش، خارش و درد را بهبود ببخشد. این دارو بدون نسخه پزشک در دسترس است اما اگر بیماری پس از 7 روز بهبود نیابد لازم است، مصرف دارو را قطع و با پزشک مشورت کنید.

با این حال این درمان ها نمی‌تواند جایگزینی مناسب برای درمان‌های پزشکی باشد، در مواردی که خونریزی به بیش از یک هفته تداوم داشته و از علت دقیق این خونریزی یعنی بواسیر مطمئن نیستید لازم است با پزشک مشورت کنید. زیر این خونریزی‌ها می تواند ناشی از سایر بیماری‌ها نیز باشد.

سوالات متداول درباره هموروئید خونی

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
Subscribe
Notify of
22 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
عزیزی

سلام من چندبار رگه های خون تو مدفوعم دیدم و گاهی هم یبوست دارم ممکنه بواسیر باشه که خونریزی میکنه و وضعیت خطرناکیه؟

عطول

باسلام وعرض ادب دکتر عزیز بنده در حین قضای حاجت خیلی درد وخون ریزی دارم بعد درحین حاجت میزنه بیرون منتظر امرتونم قربان

جلالی

سلام چندوقته خون روشن به اندازه چند قطره رو مدفوعم میبینم ولی علائم دیگه ندارم ممکنه بواسیر باشه

امیرمحمد

سلام من چندبار خونریزی داشتم تقریبا به اندازه 5 قطره ممکنه بواسیر باشه

زهرا علیزاده

سلام اقای داکتر من مدت یازده ماه میشه کی از معقد ام خون میاد و وقتی رفع حاجت هم خیلی ازیت میشم چون به به سختی خارج میشه دلیل چیست آیا بواسیر دارم یا کدام مشکل دیگ

معصومه

سلام آقای دکتر من اصلاً یبوست ندارم هیچ بیرون زدگی و زایده هم ندارم بدون دلیل متوجه خونریزی شدم در ضمن سابقه پایین بودن پلاکتم را دارم که دکترا میگن خطری نداره یک ماه پیش 50000بوددو سالی هست که روی 50هزار مونده ،الان خیلی نگران شدم چون دردی هم نداره

Last edited 6 months ago by معصومه
مهدی

سلام
اقای دکتر ، من حدود دو هفته یبوست شدید شدم ، بعد از دو هفته شدت یبوست کاهش یافت اما بعد از اون بعد از دفع مدفوع خونریزی می‌بینم.
و درد هم احساس می شه
و خونریزی هم مثلا دو دفعه هست یک دفعه نیست
علتش چیه

رادمان وطن دوست

دورود دکتر
میشه بفرمایید باید به چه متخصصی مراجعه کنیم؟

مجتبی

سلام من دچار هموروئید خارجی شدم و زائده های گوشتی اطراف مقعدم در اومده که روز به روز داره کوچیکتر میشه ولی امروز هنگام دفع بهو ی عالمه خون شروع به ریختن کرد که خیلی ترسیدم میشه بفرمایید علت این خون ریزی چی میتونه باشه؟

شاکری

دکتر من چندبار دچار خونریزی شدم و یه گوشت اضافه هم از مقعدم بیرون زده یعنی بواسیر خونی هست؟

اکبر

سلام ببخشید آلوئورا رو میشه به ناحیه استعمال کرد؟

22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x