ورزش کگل چه تاثیری بر درمان بواسیر یا هموروئید دارد؟

درمان بواسیر با کگل

ورزش کگل یکی از انواع ورزش‌های عضلانی است که می‌تواند با تقویت عضله پرینه به درمان مشکلات و اختلالات مقعدی و نیز تناسلی کمک نماید. این حرکت می‌تواند گردش خون در این ناحیه را افزایش داده و به درمان سریع تر مشکلات کمک نماید. همچنین در کاهش درد موثر است و مصرف مسکن ها را نیز کاهش می‌دهد.

کگل علاوه بر عضله پرینه، عضلات مثانه، رحم و روده کوچک و بزرگ را نیز درگیر می‌نماید. از ورزش کگل می‌توان برای درمان اختلالات نعوظ و انزال، کنترل دفع ادرار و مدفوع، تقویت مثانه و پیشگیری از افتادگی مثانه و مقعد و … استفاده نمود.

درمان بواسیر با کگل

بیماری بواسیر یا هموروئید چیست؟ یکی از شایع ترین انواع بیماری های مقعدی است. این بیماری موجب تورم و گشاد شدن عروق مقعدی شده و درد، خونریزی، خارش، سوزش و … را به همراه دارد. بواسیر در اثر اعمال فشار وارده بر مقعد بر اثر عواملی مانند یبوست، زایمان، رابطه مقعدی، کهولت سن و .. ایجاد می شود.

بواسیر معمولاً در مراحل اولیه با استفاده از درمان های خانگی قابل رفع و درمان است. یکی از راهکارهای درمان بواسیر انجام ورزش کگل است. این تمرین می‌تواند با افزایش گردش خون و تقویت عضله به درمان بیماری کمک نماید. همچنین از کگل می توان در دوران پس از جراحی هموروئید یا هموروئیدکتومی نیز استفاده نمود. زیرا با انجام ورزش می توان روند درمان را تسریع نمود.

به یاد داشته باشید هرگز برای درمان شقاق مقعدی از کگل استفاده نکنید. زیرا که نه تنها به درمان کمکی نمی کند، بلکه می تواند تاثیری منفی در تشدید بیماری گردد.

طی تحقیقات به عمل آمده ثابت شده است، بیماری که قبل از جراحی هموروئیدکتومی از ورزش کگل استفاده کرده اند، در مقایسه با بیمارانی که این ورزش را انجام نداده اند، متحمل درد کمتری شدند. در واقع با انجام ورزش می توان درد بواسیر را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

مراحل ورزش کگل

اساس ورزش کگل بر انقباض و انبساط عضله پرینه بنا شده است.  قبل از شروع این حرکت لازم است، عضله مورد نظر که تمرینات بر روی آن انجام می‌شود را شناسایی نمایید. این عضله در لگن و مابین دو استخوان ران واقع شده است. مهمترین وظیفه عضله کگل جلوگیری از خروج گاز و مدفوع است.  بعد از شناسایی دقیق عضله می‌توانید مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید.

  • در نظر داشته باشید، این تمرین را می توان در حالت خوابیده، نشسته و ایستاده انجام داد.
  • بهترین حالت برای انجام ورزش خوابیده است زیرا فرد تسلط بیشتری دارد.
  • برای انجام تمرین عضله مورد نظر را به مدت 5 ثانیه منقبض نمایید.
  • در طول ورزش تصور کنید که می خواهید از خروج گاز و مدفوع جلوگیری نمایید.
  • بعد از 5 ثانیه عضله را شل کرده و 5 ثانیه بعد مجدداً تکرار کنید.
  • تعداد دفعات تکرار این تمرین 10 الی 20 مرتبه در طول روز است. 
  • مطمئن شوید در طول ورزش عضلات شکم و سینه منقبض نشوند. برای اطمینان می‌توانید دست خود را بر روی شکم بگذارید تا از منقبض نشدن آن اطمینان خاطر داشته باشید.
نام خود را وارد کنید
پر کردن این قیمت اجباری نیست
شماره موبایل خود را وارد کنید
8 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
علی

سلام خسته نباشید من یه مشکلی دارم خب حتی نمیدونم مشکل هست یا نه یا شاید فقط من زیادی حساسیت نشون دادم و وسواس بودم در موردش من همیشه عادت موقع خواب عضلات باسن و پا رو منقبض کنم چه واسه ورزش و نشستن و خوابیدن هم عادت کرده بودم هم یه تمرین واسه تقویت ماهیچه هام بود ولی خب یه شب منقبض نکردم و راحت گرفتم خوابیدم و صبحش خب نمیدونم یه حس عجیب روی باسن و مقعد م حس کروم انگار باید منقبض بشندن و کلا یادم رفته و احساسش چجوری که منقبضشون کنم ۴ ماه کلا توی… Read more »

خدایاکمک کن

خیلی درد دارم…نمیتونم اجابت مزاج انجام دم.دکترداخلی شربت مینوگال داده باپماد انتی هموریید.ارجاع داد به جراح که عکسش،نشان دادم که تاربود…چون خجالت کشیدم.انترها زیاد بوند…پسیولیوم.ودیلیتازم نوشته هنوز نگرفتم نظرشماچیه

خدایاکمک کن

سلام .من بیرون زدگی مقعد دارم نمیدونم شقاقه یابواسیر..دکترگفت برپشت ..من عکسش،ارگوشی،نشان دادم

اکرم

سلام من شلی مقعد دارم از نان و شیرینی و غذاهای شیرین که میخورم بوی گاز معده من خوب نیست