مزایای درمان بواسیر یا هموروئید با لیزر نسبت به عمل جراحی

مزایای درمان بواسیر یا هموروئید با لیزر نسبت به عمل جراحی

بسیاری از افرادی که در جامعه ما مبتلا به بیماری بواسیر (هموروئید) و یا سایر بیماری‌های نشیمنگاه هستند به دلیل ترس و خجالت، برای درمان بواسیر خود به پزشک مراجعه نمی‌کنند.

این افراد علاوه بر تحمل درد و رنج زیاد، باعث وخیم تر شدن شرایط بیماری هم می‌شوند و باید در آینده متحمل پرداخت هزینه عمل بواسیر شوند. در صورتی که اگر در همان روزهای اول و با مشاهده نخستین علائم بواسیر به پزشک مراجعه کنند، شانس بیشتری برای درمان هموروئید با روش های خانگی و دارویی خواهند داشت.

در نظر داشته باشید هرگونه اقدام به درمان باید بعد از انجام معاینه و بررسی های لازم توسط پزشک انجام شود. با توجه به اینکه انتخاب مناسب ترین روش درمان به آیتم های گوناگونی وابسته است، ما در اینجا انواع روش‌های درمان بواسیر یا هموروئید را بررسی خواهیم کرد. اگر علائم شدیدی از بیماری را تجربه می کنید، بهترین و قطعی ترین گزینه پیش رو لیزر است.

لیزر بواسیر یا هموروئید

درمان بواسیر با لیزر که امروزه جایگزین عمل سنتی شده، توانسته رضایت و توجه تعداد زیادی از بیماران و حتی پزشکان را به خود جلب کند. در گذشته تنها راه درمان بواسیر استفاده از تیغ جراحی بود و بیماران ناچار به تحمل درد و مشکلات عمل جراحی بودند.

تمام افرادی که در سالیان قبل از بیماری بواسیر (هموروئید) رنج می‌بردند باید در بیمارستان و تحت بیهوشی کامل عمل می‌شدند و بعد از جراحی بواسیر فرد بیمار باید 1 الی 2 روز در بیمارستان بستری می شد. همچنین بیمار تا مدت ها از درد و ناراحتی بعد از عمل بی قراری می کرد.

اما امروزه هر چقدر که جلوتر می رویم، با پیشرفت تکنولوژی و پیدایش دستگاه های جدید لیزر، روند درمان بواسیر خارجی و داخلی و سایر بیماری های نشیمنگاه را برای افراد مبتلا و جامعه پزشکی بسیار رضایت بخش نموده است.

درمان بواسیر با لیزر به دو صورت قابل انجام است که پس از مراجعه به پزشک بواسیر و تشخیص نوع و درجه بیماری شما، یکی از روش های زیر پیشنهاد می شود:

1-اشعه مادون قرمز یا IRC

2-جراحی هموروئید با لیزر CO2

لیزر بواسیر به روش اشعه مادون قرمز

این روش برای درمان بواسیرهای کوچک و داخلی درجه 1 و 2 بسیار مناسب می‌باشد و نتیجه رضایت بخشی به همراه دارد. اشعه مادون قرمز با ایجاد حرارت باعث قطع جریان خونرسانی و کوچک شدن و در نهایت از بین رفتن زائده هموروئیدی می شود. در ادامه به شرح علائم و نشانه های هموروئید داخلی درجه یک و دو پرداخته ایم.

درمان بواسیر یا هموروئید با لیزر مادون قرمز

علائم بواسیر درجه یک: بالشتک های هموروئید از مقعد بیرون نمی زنند و نشانه های آن تنها شامل دفع خون از مقعد و یا دفع خون همراه با مدفوع است. در این مرحله هموروئیدهای کوچکی در سطح درونی دهانه مقعد به وجود می‌آیند که خیلی از اشخاص به این مرحله چندان توجهی نمی کنند تا هنگامی که کشیده شدن مدفوع بر روی آنها موجب ایجاد خونریزی می گردد.

علائم بواسیر درجه دو: در این درجه بالشتک های هموروئیدی از مقعد بیرون می زنند اما به خودی خود می توانند دوباره به جای اولشان برگردند و نشانه آن عموما خونریزی به همراه درد است. در این درجه بخش کوچکی از هموروئید در هنگام دفع مدفوع از مقعد خارج می شود که به علت سفت بودن بافت پیوندی کانال مقعد، هموروئید مجددا به درون باز می گردد.

درمان بواسیر با اشعه مادون قرمز، با حداقل تهاجم و به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی، بدون درد وخون ریزی و بدون نیاز به بستری در کمتر از یک ساعت در مطب قابل انجام است.

درمان بواسیر با لیزر CO2

از عمل بواسیر با لیزر CO2 برای افرادی که به هموروئید درجه 3 و 4 یا بواسیر خارجی پیشرفته مبتلا هستند استفاده می‌شود. با اینکه لیزر CO2 دارای تهاجم بیشتری است و برای حذف بافت بیماری از آن استفاده می شود، ظرافت و دقت در آن بسیار بالا است.

درمان بواسیر یا هموروئید با لیزر CO2

درمان بواسیر با لیزر بهترین و قطعی ترین روش برای درمان بواسیر بیرون زده و همچنین بواسیر خونی به حساب می آید.احتمال عود مجدد بیماری در این روش بسیار کم است و در کمتر از نیم ساعت بصورت سرپایی انجام می شود. در ادامه می توانید با علائم هموروئید درجه سه و چهار و هموروئید خونی بیشتر آشنا شوید.

علائم بواسیر درجه سه: در این درجه از بیماری بالشتک های هموروئید داخلی از مقعد بیرون می زنند، اما به خودی خود نمی توانند به محل اصلی شان برگردند و باید با دست آنها را به درون مقعد هل داد که نشانه آن احساس درد همراه با خونریزی است.

بواسیر درجه چهار: در این درجه بالشتک های هموروئیدی همواره در بیرون از مقعد هستند و به داخل نمی روند. این نوع هموروئید خیلی دردناک بوده و با خونریزی همراه است که باید در این درجه خیلی سریع به پزشک متخصص برای درمان هموروئید مراجعه کرد.

علائم بواسیر خونی: این نوع هموروئید که می تواند داخلی یا خارجی باشد، معمولا با خونریزی زیادی در مقایسه با انواع دیگر بروز پیدا می کند. این خونریزی بعد از دفع مدفوع یا حتی در حالت عادی ایجاد شده و در صورت عدم درمان بواسیر خونی، می تواند منجر به کم خونی و فقر آهن شود.

مزیت های درمان هموروئید با لیزر

  • عمل لیزر هموروئید به صورت سرپایی در مطب و با بی حسی موضعی قابل انجام است
  • نیاز به بستری و استراحت مطلق نمیباشد و فرد میتواند بلافاصله به محل زندگی و یا کار خود باز گردد
  • این روش بدون درد وخون ریزی میباشد و نیاز به پانسمان  یا همان تامپون ندارد
  • این روش در کمتر از یک ساعت و توسط متخصص بواسیر انجام پذیر است
  • لیزر عوارضی مشابه عوارض جراحی به دنبال ندارد
  • احتمال بازگشت بواسیر در روش لیزر بسیار پایین است

سایر روش‌های عمل بواسیر یا هموروئید

زمانی که هموروئید پیشرفت می‌کند و به درجه ای می‌رسد که نیاز به برداشتن کامل بافت بیماری است، باید یکی از روش‌های عمل جراحی را برای درمان قطعی بواسیر انتخاب کرد. انواع روش های عمل جراحی بواسیر شامل هموروئیدکتومی باز و بسته، رابربند و استاپلر می باشد که در ادامه به تشریح آنها می‌پردازیم:

عمل جراحی بواسیر

هموروئیدکتومی بسته: در این روش جراحی بواسیر، برای حذف بافت هموروئید ابتدا زائده های بواسیری برش داده می شود. سپس از نخ بخیه برای بستن ناحیه برش داده شده، استفاده می‌شود. این روش معمولا برای هموروئیدهای داخلی استفاده می شود و در بیشتر موارد موفقیت آمیز است.

هموروئیدکتومی باز: عمل بواسیر یا هموروئید به روش اسفنکتروتومی باز، مشابه روش بسته انجام می شود. تنها تفاوت این دو روش، باز رها کردن زخم و برش ایجاد شده در این نوع جراحی است. اما در شرایطی که احتمال عفونت وجود داشته باشد، ممکن است زخم بسته شود.

رابربند: از این روش معمولا برای هموروئید داخلی پرولاپس شده استفاده می شود. طی این جراحی پزشک با بستن باند لاستیکی با ابزاری مخصوص در اطراف زائده هموروئید، باعث قطع خونرسانی به آن می شود. در نتیجه بافت بیماری به مرور زمان خشک شده و از بین می رود.

درمان بواسیر با استاپلر: عمل جراحی بواسیر با استاپلر که با نام هموروئیدوپکسی هم شناخته می‌شود، برای هموروئید درجه 3 و 4 که دچار پرولاپس شده کاربرد دارد. درمان بواسیر با استاپلر تحت بیهوشی انجام می شود اما روند بهبود آن در مقایسه با عمل سنتی سریع تر است.

مراقبت‌های بعد از جراحی بواسیر

در طی عمل بواسیر بافت هموروئیدی از طریق جراحی بطور کامل حذف شده و این عمل در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام می شود. همچنین از آنجایی که در روش جراحی برش ایجاد می‌شود، احتمال خطا و آسیب بیشتر بوده و حتی ممکن است پس از عمل عوارضی مانند بی اختیاری برای بیمار ایجاد شود.

اما با انجام مراقبت هایی مخصوص می‌توان این مراحل را به راحتی طی نمود و خطر بروز عوارض جراحی و عود مجدد را کاهش داد. این مراقبت ها عبارتند از :

رژیم غذایی

رژیم غذایی فردی که به تازگی جراحی بواسیر انجام داده باید ساده و مقوی باشد و بهتر است تا چند روز از خوراکی های مایع مانند سوپ استفاده نماید. پس از طی این دوره تاکید بر مصرف غذاهای پر فیبر است. زیرا خوراکی های حاوی فیبر نقشی اساسی در رفع یبوست و خشکی مزاج دارند.

افزون بر فیبر، آب آشامیدنی نیز یکی دیگر از مواردی است که می تواند به رفع و درمان یبوست کمک نماید. حداقل میزان آب مصرفی 8 لیوان در طول روز است.

مراقبت از زخم

اولین مورد برای مراقبت از زخم رعایت بهداشت مقعد و شستشوی مداوم آن است. برای این منظور می‌توانید از آب و صابون نیز کمک بگیرید. ولی از زیاده روی در شستشو و خشک کردن مقعد بپرهیزید زیرا این امر خود موجب تحریک و التهاب بیشتر مقعد خواهد شد.

ترشحات مخاطی مقعد تا چندین روز پس از جراحی امری طبیعی محسوب می شود و نیاز به نگرانی ندارد. در این حالت می توانید از پانسمان و یا پد های بهداشتی استفاده نمایید. اما در صورت بروز علائم هشدار دهنده مانند تب، خونریزی شدید و یا التهاب به پزشک خود اطلاع دهید.

کاهش درد

به منظور کاهش درد احتمالاً پزشک مصرف داروهای مسکن را تجویز می کند اما انجام راهکارهایی دیگر نیز می تواند در این امر تاثیرگذار باشد. برای این منظور می توانید از کمپرس سرد استفاده نمایید. این روش می تواند به سرعت درد بیمار را کاهش دهد اما از قرار دادن مستقیم یخ بر روی موضع مورد نظر بپرهیزید.

هزینه جراحی و لیزر هموروئید

هزینه جراحی بواسیر با لیزر را نمی‌توان بطور دقیق مشخص کرد و معمولا بعد از معاینه توسط دکتر هموروئید و تشخیص نوع و درجه بیماری این هزینه مشخص می شود. هزینه عمل بواسیر بسته به نوع لیزر، متخصص و همچنین کلینیک بواسیر قابل تغییر است. قیمت های مشخص شده برای مراکز درمان بواسیر در تهران نسبت به شهرستان ها کمی بالاتر است و معمولا بیمه آن را به عهده نمی گیرد.

سوالات متداول

بیرون زدن زائده گوشتی از مقعد نشانه بواسیر است؟

یکی از نشانه‌های هموروئید احساس برآمدگی و بیرون زدگی در ناحیه مقعد است اما برای بررسی دقیق‌تر باید به پزشک مراجعه کنید.

کدام روش درمان هموروئید اثربخشی بهتری دارد؟

درمان هموروئید با لیزر یکی از روش‌های قطعی برای درمان این عارضه است که احتمال بازگشت بیماری در آن به حداقل می‌رسد.

جراحی بواسیر با لیزر چقدر زمان می‌برد؟

این عمل در کمتر از یک ساعت انجام می‌شود.

زنان بارداری که به هموروئید مبتلا می‌شوند می‌توانند جراحی با لیزر انجام دهند؟

لیزر خطری برای مادر و نوزاد ایجاد نمی‌کند، اما پزشک بسته به شدت بیماری تصمیم می‌گیرد که قبل یا بعد از زایمان این جراحی انجام شود.

کسانی که هموروئید دارند نباید ورزش کنند؟

انجام ورزش های سبک مثل یوگا، شنا و پیاده روی که باعث افزایش گردش خون در بدن می‌شود می‌تواند به کاهش التهاب رگ های هموروئیدی کمک کند اما ورزش های سنگین معمولا باعث تشدید بیماری می‌شود.

آیا کبود شدن هموروئید خطرناک است؟

احتمالا یک لخته خون در داخل بواسیر ایجاد شده که اصطلاحا به آن ترومبوزه می‌گویند و بهتر است زودتر برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

بعد از لیزر بواسیر چه مراقبت‌هایی باید انجام دهیم؟

لیزر هموروئید شبیه جراحی نیاز به مراقبت ندارد اما استفاده از توالت فرنگی، حمام سیتز، مصرف فیبر و داروهای تجویزی حداقل تا یک هفته توصیه می‌شود.

بعد از لیزر باید بستری شویم؟

خیر، شما بلافاصله بعد از لیزر مرخص می‌شوید چون جراحی با بی حسی موضعی و بدون بیهوشی انجام می‌شود.

هزینه لیزر بواسیر چقدر است؟

برای تعیین هزینه دقیق باید معاینات لازم انجام شود و به آیتم‌های مختلفی بستگی دارد که برای مشاوره و گرفتن نوبت می‌توانید با شماره 88870896-021 تماس بگیرید.

آیا عمل بواسیر با لیزر عوارضی به دنبال دارد؟

خیر این روش هیچ یک از خطرات و عوارض سایر روش های جراحی مثل خطر بی اختیاری مدفوع را به دنبال ندارد.

برای درمان بواسیر کودکان چه روش‌هایی وجود دارد؟

اگر هموروئید پیشرفته نباشد طبق نظر پزشک از روش های درمان خانگی استفاده می‌شود اما اگر عارضه خیلی پیشرفته شود ممکن است نیاز به جراحی باشد.

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5

48
دیدگاه بگذارید

25 Comment threads
24 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
Notify of
مرتضی

my comment 2

مرتضی

my comment

سمیه

سلام دچار بواسیر خارجی هستم حدود 9ماه است و میخواهم درمان خانگی ان را بدونم

کامران

خیلی دارم اذیت میشم تقصیر خودمم هست بی اعتنایی به درد کردم الان دیگه دارم از پا می یفتم.فقط تنها مشگلم سر کارمه

سهیلا

سلام مدت طولانی است که دچار شقاق هستم و گوشت اضافه ای دور مقعدم وجود دارد و روز به روز در حال بزرگ تر شدن است علاوه بر آن در هنگام اجابت مزاج یک گوشت طولی از داخل مقعد به بیرون می افتد آیا امکان درمان با بوتاکس وجود دارد یا اینکه باید حتما جراحی کنم

مجتبی

مشاوره و معاینه .دکتر جان سلام .من 4 ماهی میشه که کنار مقعدم بیرون زدگی گوشتی وجود داره و داخل هم نمیره و با خوددن فیبرو الو و انجیر هم ابتدای دفع دارای مدفوع سفت هستم و از داخل گهگاهی خونریزی دارم چه کنم دکتر جان ؟

مالک

سلام اقای دکتر من چهار روزه که عمل باباسیر کردم امروز از مقعدم خون میاد و احساس میکنم که خیلی ورم کرده درد م خیلی دارم باید چی کار کنم

کیان

سلام آقای دکتر. من در خارج از کشور دانشجو هستم. به دلیل تغذیه ایی نامناسبی که داشتم دچار یبوست شدم. الان دو روز که همورویید خارجی پیدا کردم. لطفا راهنمایی کنید تا سه ماه آینده به ایران برمیگردم. می تونید یک دارو معرفی کنید. فکرم خیلی خراب شده

سیما

من همراه مدفوع خونریزی زیاد و با رنگ قرمز روشن دیدم این موضوع دوبار تکرار شده. اینطور که از صحبت ها در سایت شما دیدم باید مجرای داخلی مقعد دچار اسیب شده باشه.

عبدالله

سلام 8ماه سوزش وخارش شدید مفعد سمت چب دارم کولنسکبی کردم 2تا بولیب 2میلمتری بدون خطر داشتم تنها یکبار 4 سیسی خون ریزی کردم بواسیر داخلی دارم سوزش وخارش خوب نمشود