درمان بواسیر با لیزر، عمل جراحی هموروئید سرپایی و بدون درد

درمان بواسیر با لیزر، عمل جراحی هموروئید سرپایی و بدون درد

برخی افراد هنگام مواجهه با علائم بواسیر از مراجعه به پزشک سرباز می‌زنند و گمان می‌کنند هموروئید خود به خود درمان می‌شود، اما در بسیاری از موارد اینطور نیست. اگر علائم هموروئید بعد از مراقبت‌های خانگی از بین نمی‌رود و دائما دچار عود مجدد بیماری می‌شوید، برای درمان هموروئید باید به پزشک مراجعه کنید. زیرا بی توجهی به درمان، بواسیر را وارد مرحله پیشرفته‌تر می‌کند که درمان آن پیچیده‌تر است. پیش از اینکه به سراغ روش‌های درمان بواسیر یا هموروئید برویم، به بررسی این عارضه و علائم و نشانه‌هایی که ایجاد می‌کند، می‌پردازیم:

بواسیر بیماری شایعی است که افراد در هر سنی ممکن است به آن مبتلا شوند. این باور که بیماری بواسیر یا هموروئید تنها در افراد مسن ایجاد می‌شود، اشتباه است. یکی از راه‌هایی که تا حدی به کنترل علائم بواسیر کمک می‌کند، کاهش فشار در ناحیه مقعد با پیشگیری و درمان یبوست است. برای این منظور استفاده از غذاهای سرشار از فیبر، مایعات و تحرک کافی توصیه می‌شود. البته درمان قطعی بواسیر تنها با رعایت نکات تغذیه ممکن نیست و گاهی نیاز به مراقبت‌های پزشکی است.

علائم بیماری بواسیر یا هموروئید

به رگ‌های متورم و آسیب دیده ناحیه تحتانی مقعد (رکتوم) که در نتیجه ایجاد فشار در این بخش دچار آسیب شده‌اند، بواسیر (hemorrhoids) گفته می‌شود. رگ‌های آسیب دیده هموروئیدی میتوانند در دیواره داخلی یا در خارج و اطراف مقعد بروز پیدا کنند، بنابراین این عارضه با توجه به محل دقیق ایجاد آن به دو نوع هموروئید خارجی و داخلی تقسیم می‌شود. با توجه به اینکه علائم انواع مختلف هموروئید متفاوت است، برای درمان هموروئید خارجی و داخلی هم از روش‌های متفاوتی استفاده می‌شود.

انواع-بواسیر

دلایل اصلی ایجاد این بیماری را می‌توان یبوست، دفع مدفوع سخت، نشستن زیاد، اسهال مزمن، رابطه مقعدی، وزن بالا، ورزش سنگین و هر عاملی که می‌تواند ناحیه مقعد را تحت فشار قرار دهد، عنوان کرد. علائم هموروئید که بیمار با آن مواجه می‌شود، با توجه به محلی که این زائده ایجاد شده متفاوت است. بواسیر خارجی معمولا علائم آزاردهنده تری دارد. اما شایع ترین نشانه‌های این بیماری شامل موارد زیر است:

 • احساس درد زیاد
 • تورم و برآمدگی در ناحیه مقعد
 • خونریزی در زمان دفع مدفوع
 • خارش و سوزش در این ناحیه
 • التهاب و قرمزی

مسئله مهمی که ذهن بیماران را درگیر می‌کند، انتخاب بهترین راه درمان بواسیر است. افراد مبتلا به این عارضه علاوه بر احساس خجالت، به دلیل ترس از جراحی خیلی دیر برای درمان اقدام می‌کنند و باعث پیشرفته شدن بیماری و سخت تر شدن مراحل درمان می‌شوند. اما برای درمان بواسیر چه باید کرد؟

پزشک بعد از انجام معاینه و تشخیص اینکه هموروئید خارجی یا داخلی است، بهترین روش درمان را پیشنهاد می‌دهد. بنابراین هرگونه اقدام به درمان باید بعد از انجام معاینات و بررسی‌های لازم توسط پزشک انجام شود. اما لیزر بواسیر بهتر است یا جراحی هموروئید به روش های سنتی؟

مقاله مرتبط: دکتر بواسیردکتر هموروئید در تهران

مشاوره و تشخیص سریع هموروئید

اگر در شناسایی علائم بواسیر یا هموروئید مشکل دارید و به این بیماری مشکوک هستید، می‌توانید برای تعیین وقت فوری با کلینیک تماس بگیرید.

درمان بواسیر با لیزر و عمل سرپایی هموروئید

درمان قطعی بواسیر یا لیزر هموروئید که امروزه جایگزین عمل های سنتی شده، به دلیل نتایج رضایت بخشی که تا کنون داشته مورد استقبال بیماران و پزشکان قرار گرفته است. روش لیزر درمانی به عنوان جدیدترین متد درمان انواع عارضه های نشیمنگاهی شناخته می شود که کاملا ایمن، بی خطر و سریع است. درمان هموروئید با لیزر هم یک عمل سرپایی به حساب می‌آید که تحت بی حسی موضعی، رگ‌های هموروئیدی حذف می‌شود و نیازی به چاقوی جراحی نیست. در فیلم زیر با نحوه درمان بواسیر (هموروئید) با لیزر آشنا می‌شوید.

طی فرآیند لیزر بواسیر، عروق آسیب دیده مقعد با تابش اشعه مستقیم و یکپارچه اشعه لیزر و بدون درد و خونریزی از بین می‌رود. بیمار بلافاصله بعد از این عمل مرخص می شود و به زندگی عادی خود برمی‌گردد. البته رعایت برخی نکات بعد از لیزر ضروری است.

برای درمان هموروئید بیرون زده، ترومبوزه و خونی هم از همین روش نوین استفاده می‌شود و می توان گفت که اثربخشی لیزر در انواع مختلف هموروئید یکسان است.

امکانات مرکزی که برای لیزر به آن مراجعه می کنید، نوع دستگاه لیزر و میزان تجربه پزشک از موارد مهمی هستند که باید به آن توجه کنید. کلینیک پایتخت یکی از قدیمی ترین مراکز لیزر بیماری‌های مقعد و نشیمنگاه در تهران است که با داشتن پزشک متخصص و مجرب و کادری حرفه ای، توانسته طی این سال‌ها رضایت بیماران را جلب کند.

در گذشته تنها راه درمان بواسیر استفاده از تیغ جراحی بود و بیماران ناچار به تحمل درد و مشکلات عمل جراحی بودند. اما در حال حاضر جراحی روشی تقریبا منسوخ شده به حساب می‌آید و کمتر دیده می‌شود که فردی ریسک جراحی و عوارض بعد از آن را بپذیرد.

مزایای لیزر هموروئید

در اینجا مهم ترین مزایای لیزر را در مقایسه با جراحی بررسی می کنیم:

 • عمل لیزر هموروئید به صورت سرپایی در مطب و با بی حسی موضعی قابل انجام است
 • نیاز به بستری و استراحت مطلق نمی باشد و فرد میتواند بلافاصله به محل زندگی خود بازگردد
 • روش لیزر نیازی به پانسمان یا همان تامپون ندارد
 • در کمتر از نیم ساعت قابل انجام است
 • عوارضی مشابه عوارض عمل بواسیر به دنبال ندارد (بی اختیاری، عفونت و….)
 • احتمال بازگشت هموروئید در روش لیزر بسیار پایین است
 • هیچگونه آسیبی به بافت های اطراف وارد نمی شود

هزینه جراحی بواسیر با لیزر

هزینه جراحی بواسیر با لیزر را نمی‌توان بطور دقیق مشخص کرد و معمولا بعد از معاینه توسط دکتر هموروئید و تشخیص نوع و درجه بیماری این هزینه مشخص می شود. قیمت های مشخص شده برای مراکز درمان بواسیر در تهران نسبت به شهرستان ها کمی بالاتر است.

البته در مقایسه با هزینه های جراحی مثل هزینه بستری، دوران نقاهت طولانی و مراقبت های بعد از عمل و احتمال بازگشت مجدد بیماری و غیره، لیزر یک روش مقرون به صرفه است.

بعضی از بیمه های تکمیلی ممکن است بخشی از هزینه لیزر هموروئید را به عهده بگیرند، اما برای اطلاعات دقیق تر باید از بیمه مربوطه سوال کنید.

لیزر بواسیر در تهران بهتر است؟

با توجه به اینکه مراکز زیادی برای لیزر بواسیر یا هموروئید در تهران وجود دارد، بیماران بسیاری از سایر شهر‌ها برای درمان این عارضه مراجعه می‌کنند. با اینکه لیزر یک عمل سرپایی است، تخصص و تجربه پزشک تاثیر زیادی در نتیجه این روش درمان دارد و نمی‌توان آن را نادیده گرفت. درمان هموروئید در تهران ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد، اما با توجه به تعداد زیاد مراکز لیزر هموروئید و پزشکان متخصص، قطعا گزینه بهتری برای افراد می‌باشد.

همچنین بیماران می‌توانند با هماهنگی قبلی، در یک روز برای معاینه و درمان هموروئید با لیزر به کلینیک ما مراجعه کنند و بلافاصله بعد از عمل به شهر خود بازگردند.

تعیین وقت سریع برای لیزر بواسیر

میتوانید جهت معاینه و تعیین وقت لیزر بواسیر یا هموروئید از طریق شماره های زیر با کلینیک تماس بگیرید.

سایر روش‌های عمل بواسیر یا هموروئید

همانطور که در بالا اشاره شد، عمل جراحی هموروئید روشی تقریبا منسوخ شده است، اما هنوز هم در موارد محدودی از این روش برای حذف بافت بیماری استفاده می شود. انواع روش های عمل جراحی بواسیر شامل هموروئیدکتومی باز و بسته، رابربند و استاپلر می باشد که در ادامه به تشریح آنها می‌پردازیم:

عمل جراحی بواسیر

هموروئیدکتومی بسته

در این روش، زائده های هموروئیدی بوسیله چاقوی جراحی بطور کامل حذف می‌شوند و سپس از نخ بخیه برای بستن ناحیه برش داده شده، استفاده می‌شود. این روش معمولا برای هموروئیدهای داخلی درجه 3 و 4 استفاده می‌شود و در بیشتر موارد موفقیت آمیز است.

هموروئیدکتومی باز

عمل بواسیر یا هموروئید به روش هموروئیدکتومی باز، مشابه روش بسته انجام می‌شود. با این تفاوت که در روش باز محل جراحی بدون بخیه رها می‌شود تا مرور زمان ترمیم شود. این روش معمولا تا چند روز نیاز به پانسمان دارد.

رابربند

از این روش سرپایی معمولا برای هموروئید داخلی که دچار پرولاپس شده استفاده می‌شود. طی این جراحی پزشک با بستن باند لاستیکی به وسیله ابزاری مخصوص در اطراف زائده هموروئید، باعث قطع خونرسانی به آن می‌شود. در نتیجه بافت بیماری به مرور زمان و حدودا طی 6 تا 7 روز خشک شده و از بین می‌رود.

درمان بواسیر با استاپلر

عمل جراحی با استاپلر که با نام هموروئیدوپکسی هم شناخته می‌شود، برای درمان هموروئید درجه 3 و 4 و بیرون زده کاربرد دارد. درمان بواسیر با استاپلر تحت بیهوشی انجام می‌شود اما روند بهبود آن در مقایسه با عمل سنتی سریع تر است. البته احتمال بازگشت بیماری در این روش بالاتر است.

معایب و عوارض جراحی سنتی

جراحی بواسیر یا هموروئید به روش های قدیمی، با مشکلات و عوارض زیر همراه است:

 • نیاز به بستری و بیهوشی
 • درد و خونریزی زیاد هنگام جراحی
 • بی اختیاری در دفع
 • احتمال عفونت
 • بازگشت مجدد بیماری

مراقبت‌ بعد از عمل جراحی بواسیر

در طی عمل بواسیر بافت هموروئیدی از طریق جراحی بطور کامل حذف شده و این عمل در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام می‌شود. همچنین از آنجایی که در روش جراحی برش ایجاد می‌شود، احتمال خطا و آسیب بیشتر بوده و حتی ممکن است پس از عمل عوارضی مانند بی اختیاری برای بیمار ایجاد شود.

اما با انجام مراقبت‌هایی مخصوص می‌توان این مراحل را به راحتی طی نمود و خطر بروز عوارض جراحی هموروئید و عود مجدد را کاهش داد. این مراقبت ها عبارتند از :

رژیم غذایی

رژیم غذایی فردی که به تازگی جراحی بواسیر انجام داده باید ساده و مقوی باشد و بهتر است تا چند روز از خوراکی های مایع مانند سوپ استفاده نماید. پس از طی این دوره تاکید بر مصرف غذاهای پر فیبر است. زیرا خوراکی های حاوی فیبر نقشی اساسی در رفع یبوست و خشکی مزاج دارند.

افزون بر فیبر، افزایش مصرف مای مثل آب نیز یکی دیگر از مواردی است که می تواند به رفع و درمان یبوست کمک نماید. حداقل میزان آب مصرفی 8 لیوان در طول روز است.

مراقبت از زخم

اولین مورد برای مراقبت از زخم رعایت بهداشت مقعد و شستشوی مداوم آن است. برای این منظور می‌توانید از آب و شوینده های بی بو نیز کمک بگیرید. ولی از زیاده روی در شستشو و خشک کردن مقعد بپرهیزید زیرا این امر خود موجب تحریک و التهاب بیشتر مقعد خواهد شد.

ترشحات مخاطی مقعد تا چندین روز پس از جراحی امری طبیعی محسوب می شود و نیاز به نگرانی ندارد. در این حالت می توانید از پانسمان و یا پد های بهداشتی استفاده نمایید. اما در صورت بروز علائم هشدار دهنده مانند تب، خونریزی شدید و یا التهاب به پزشک خود اطلاع دهید.

کاهش درد

به منظور کاهش درد احتمالاً پزشک مصرف داروهای مسکن را تجویز می‌کند. اما انجام راهکارهایی دیگر نیز می تواند در این امر تاثیرگذار باشد. برای این منظور می توانید از کمپرس سرد استفاده نمایید. این روش می‌تواند به سرعت درد بیمار را کاهش دهد اما از قرار دادن مستقیم یخ بر روی موضع مورد نظر بپرهیزید.

سوالات متداول هموروئید

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
Subscribe
Notify of
339 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
محمدی

سلام، دکتر یه گوشت اضافه به اندازه برنج بیرون مقعد من در اومده که فقط هنگام دفع درد دارم.
نیاز به عمل یا لیز دارم یا یه مدت میتونم درمان داشته باشم برای بهبود؟

بهناز

سلام دکتر من تحمل دردم خیلی کمه بخاطر همین از عمل بواسیر میترسم یعنی روش لیزر اصلا درد نداره؟

حسین تاتوره

سلام خوبی عمل بواسیر با لیزر کردم الان بیرون زدگی کردم الان چیکار کنیم

محمد

سلام‌ ببخشید کلینیک شما دکتر خانم برای لیزر همورئید دارن؟

مام

سلام دخترم 8 سالشه یکم خونریزی از مقعدش داره و یه گوشت اضافه اگه بواسیر باشه در کودکان چجوری درمان میشه

عبدالظاهر

سلام آقای دوکتور عبدالظاهر محمدی از افغانستان ۴برج پیش به کلینیک شما مراجعه نمودم که شما گفتید بوی بد از بواسیر نیست باید ورزش بکنی تا اکنون ورزش میکنم وورزش های فیدبک را انجام دادم ولی بوی بد مقعد گم نشد چون خدم میدانم زمان که به بواسیر دچار شدم این بوی بد ایجاد شده آیا درمان دیگری وجود داره

لطف اله

سلام
پدر من85سال داره الان هموروئید داره
دکترا گفتن چون سنش بالاس نمیتونه عمل کنه وبا دارو باید درمان بشه الانم خیلی اذیت میشه یعنی واقعا نمیشه عمل بکنه نظر شما چیه

شهریار

سلام من شهریارم مدت ۵ سال می‌شود که به مشکل هیمورویید دچار شده ام اوایل آنقدر سخت نبود ولی الان خیلی جدی شده میتونید کمکم کنید.

علی

سلام دکتر من یک هفته میشه ک علیمی باوسیردارم یک تکه گوشت اضافه دارم دقیق بیرون مقعد میشه سوزش خارش درد داره موقع ک میرم دستشوی دارم میشه رانمای کنی بیرون مقعد باشه لیز انجام میشه ی جراحی میشه رانمای کنی

نوید خسروی یکتا

با سلام خسته نباشید دکتر من چند ساله ی تازه فهمبدم یکه وبواسیر داشتم و نمیدونستم این وبواسیر هس تازع یک ماهه هست که فهمیدم دکتر الان ی تیکه گوشت اویزونه بادی هم نیس بگم بادیه ن ی تیکه هست اویزونه ن دردی دارم ن چیزی فقط گاهی وقتا میخواره داریم ی پماد از عطاری گرفتم میزنم اینجوری میشه میخواره فقط تو این چند سال یبوست داشتم اونم ب خاطر معتادیم بوده الان اینجور مشکلی برام پیش اومده خون ریزی موقعه ای که مدفوع میکنم اونم ی زره کم ب نظرتون چه راهی هس براش دکتر عکسشم میتونم بفرستم تو… Read more »

339
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x