لیزر بواسیر یا هموروئید

درمان بواسیر با لیزر، عمل جراحی هموروئید سرپایی و بدون درد

برخی افراد هنگام مواجهه با علائم بواسیر از مراجعه به پزشک سرباز می‌زنند و گمان می‌کنند هموروئید خود به خود درمان می‌شود، اما در بسیاری از موارد اینطور نیست. اگر علائم هموروئید بعد از مراقبت‌های خانگی از بین نمی‌رود و دائما دچار عود مجدد بیماری می‌شوید، برای درمان هموروئید باید به پزشک مراجعه کنید. زیرا بی توجهی به درمان، بواسیر را وارد مرحله پیشرفته‌تر می‌کند که درمان آن پیچیده‌تر است. پیش از اینکه به سراغ روش‌های درمان بواسیر یا هموروئید برویم، به بررسی این عارضه و علائم و نشانه‌هایی که ایجاد می‌کند، می‌پردازیم:

بواسیر بیماری شایعی است که افراد در هر سنی ممکن است به آن مبتلا شوند. این باور که بیماری بواسیر یا هموروئید تنها در افراد مسن ایجاد می‌شود، اشتباه است. یکی از راه‌هایی که تا حدی به کنترل علائم بواسیر کمک می‌کند، کاهش فشار در ناحیه مقعد با پیشگیری و درمان یبوست است. برای این منظور استفاده از غذاهای سرشار از فیبر، مایعات و تحرک کافی توصیه می‌شود. البته درمان قطعی بواسیر تنها با رعایت نکات تغذیه ممکن نیست و گاهی نیاز به مراقبت‌های پزشکی است.

علائم بیماری بواسیر یا هموروئید

به رگ‌های متورم و آسیب دیده ناحیه تحتانی مقعد (رکتوم) که در نتیجه ایجاد فشار در این بخش دچار آسیب شده‌اند، بواسیر (hemorrhoids) گفته می‌شود. رگ‌های آسیب دیده هموروئیدی میتوانند در دیواره داخلی یا در خارج و اطراف مقعد بروز پیدا کنند، بنابراین این عارضه با توجه به محل دقیق ایجاد آن به دو نوع هموروئید خارجی و داخلی تقسیم می‌شود. با توجه به اینکه علائم انواع مختلف هموروئید متفاوت است، برای درمان هموروئید خارجی و داخلی هم از روش‌های متفاوتی استفاده می‌شود.

انواع-بواسیر

دلایل اصلی ایجاد این بیماری را می‌توان یبوست، دفع مدفوع سخت، نشستن زیاد، اسهال مزمن، رابطه مقعدی، وزن بالا، ورزش سنگین و هر عاملی که می‌تواند ناحیه مقعد را تحت فشار قرار دهد، عنوان کرد. علائم هموروئید که بیمار با آن مواجه می‌شود، با توجه به محلی که این زائده ایجاد شده متفاوت است. بواسیر خارجی معمولا علائم آزاردهنده تری دارد. اما شایع ترین نشانه‌های این بیماری شامل موارد زیر است:

 • احساس درد زیاد
 • تورم و برآمدگی در ناحیه مقعد
 • خونریزی در زمان دفع مدفوع
 • خارش و سوزش در این ناحیه
 • التهاب و قرمزی

مسئله مهمی که ذهن بیماران را درگیر می‌کند، انتخاب بهترین راه درمان بواسیر است. افراد مبتلا به این عارضه علاوه بر احساس خجالت، به دلیل ترس از جراحی خیلی دیر برای درمان اقدام می‌کنند و باعث پیشرفته شدن بیماری و سخت تر شدن مراحل درمان می‌شوند. اما برای درمان بواسیر چه باید کرد؟

پزشک بعد از انجام معاینه و تشخیص اینکه هموروئید خارجی یا داخلی است، بهترین روش درمان را پیشنهاد می‌دهد. بنابراین هرگونه اقدام به درمان باید بعد از انجام معاینات و بررسی‌های لازم توسط پزشک انجام شود. اما لیزر بواسیر بهتر است یا جراحی هموروئید به روش های سنتی؟

مقاله مرتبط: دکتر بواسیردکتر هموروئید در تهران

مشاوره و تشخیص سریع هموروئید

اگر در شناسایی علائم بواسیر یا هموروئید مشکل دارید و به این بیماری مشکوک هستید، می‌توانید برای تعیین وقت فوری با کلینیک تماس بگیرید.

درمان بواسیر با لیزر و عمل سرپایی هموروئید

درمان قطعی بواسیر یا لیزر هموروئید که امروزه جایگزین عمل های سنتی شده، به دلیل نتایج رضایت بخشی که تا کنون داشته مورد استقبال بیماران و پزشکان قرار گرفته است. روش لیزر درمانی به عنوان جدیدترین متد درمان انواع عارضه های نشیمنگاهی شناخته می شود که کاملا ایمن، بی خطر و سریع است. درمان هموروئید با لیزر هم یک عمل سرپایی به حساب می‌آید که تحت بی حسی موضعی، رگ‌های هموروئیدی حذف می‌شود و نیازی به چاقوی جراحی نیست. در فیلم زیر با نحوه درمان بواسیر (هموروئید) با لیزر آشنا می‌شوید.

ویدئو درمان بواسیر یا هموروئید با لیزر

طی فرآیند لیزر بواسیر، عروق آسیب دیده مقعد با تابش اشعه مستقیم و یکپارچه اشعه لیزر و بدون درد و خونریزی از بین می‌رود. بیمار بلافاصله بعد از این عمل مرخص می شود و به زندگی عادی خود برمی‌گردد. البته رعایت برخی نکات بعد از لیزر ضروری است.

برای درمان هموروئید بیرون زده، ترومبوزه و خونی هم از همین روش نوین استفاده می‌شود و می توان گفت که اثربخشی لیزر در انواع مختلف هموروئید یکسان است.

امکانات مرکزی که برای لیزر به آن مراجعه می کنید، نوع دستگاه لیزر و میزان تجربه پزشک از موارد مهمی هستند که باید به آن توجه کنید. کلینیک پایتخت یکی از قدیمی ترین مراکز لیزر بیماری‌های مقعد و نشیمنگاه در تهران است که با داشتن پزشک متخصص و مجرب و کادری حرفه ای، توانسته طی این سال‌ها رضایت بیماران را جلب کند.

در گذشته تنها راه درمان بواسیر استفاده از تیغ جراحی بود و بیماران ناچار به تحمل درد و مشکلات عمل جراحی بودند. اما در حال حاضر جراحی روشی تقریبا منسوخ شده به حساب می‌آید و کمتر دیده می‌شود که فردی ریسک جراحی و عوارض بعد از آن را بپذیرد.

مزایای لیزر هموروئید

در اینجا مهم ترین مزایای لیزر را در مقایسه با جراحی بررسی می کنیم:

 • عمل لیزر هموروئید به صورت سرپایی در مطب و با بی حسی موضعی قابل انجام است
 • نیاز به بستری و استراحت مطلق نمی باشد و فرد میتواند بلافاصله به محل زندگی خود بازگردد
 • روش لیزر نیازی به پانسمان یا همان تامپون ندارد
 • در کمتر از نیم ساعت قابل انجام است
 • عوارضی مشابه عوارض عمل بواسیر به دنبال ندارد (بی اختیاری، عفونت و….)
 • احتمال بازگشت هموروئید در روش لیزر بسیار پایین است
 • هیچگونه آسیبی به بافت های اطراف وارد نمی شود

هزینه جراحی بواسیر با لیزر

هزینه جراحی بواسیر با لیزر را نمی‌توان بطور دقیق مشخص کرد و معمولا بعد از معاینه توسط دکتر هموروئید و تشخیص نوع و درجه بیماری این هزینه مشخص می شود. قیمت های مشخص شده برای مراکز درمان بواسیر در تهران نسبت به شهرستان ها کمی بالاتر است.

البته در مقایسه با هزینه های جراحی مثل هزینه بستری، دوران نقاهت طولانی و مراقبت های بعد از عمل و احتمال بازگشت مجدد بیماری و غیره، لیزر یک روش مقرون به صرفه است.

بعضی از بیمه های تکمیلی ممکن است بخشی از هزینه لیزر هموروئید را به عهده بگیرند، اما برای اطلاعات دقیق تر باید از بیمه مربوطه سوال کنید.

لیزر بواسیر در تهران بهتر است؟

با توجه به اینکه مراکز زیادی برای لیزر بواسیر یا هموروئید در تهران وجود دارد، بیماران بسیاری از سایر شهر‌ها برای درمان این عارضه مراجعه می‌کنند. با اینکه لیزر یک عمل سرپایی است، تخصص و تجربه پزشک تاثیر زیادی در نتیجه این روش درمان دارد و نمی‌توان آن را نادیده گرفت. درمان هموروئید در تهران ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد، اما با توجه به تعداد زیاد مراکز لیزر هموروئید و پزشکان متخصص، قطعا گزینه بهتری برای افراد می‌باشد.

همچنین بیماران می‌توانند با هماهنگی قبلی، در یک روز برای معاینه و درمان هموروئید با لیزر به کلینیک ما مراجعه کنند و بلافاصله بعد از عمل به شهر خود بازگردند.

تعیین وقت سریع برای لیزر بواسیر

میتوانید جهت معاینه و تعیین وقت لیزر بواسیر یا هموروئید از طریق شماره های زیر با کلینیک تماس بگیرید.

سایر روش‌های عمل بواسیر یا هموروئید

همانطور که در بالا اشاره شد، عمل جراحی هموروئید روشی تقریبا منسوخ شده است، اما هنوز هم در موارد محدودی از این روش برای حذف بافت بیماری استفاده می شود. انواع روش های عمل جراحی بواسیر شامل هموروئیدکتومی باز و بسته، رابربند و استاپلر می باشد که در ادامه به تشریح آنها می‌پردازیم:

عمل جراحی بواسیر

هموروئیدکتومی بسته

در این روش، زائده های هموروئیدی بوسیله چاقوی جراحی بطور کامل حذف می‌شوند و سپس از نخ بخیه برای بستن ناحیه برش داده شده، استفاده می‌شود. این روش معمولا برای هموروئیدهای داخلی درجه 3 و 4 استفاده می‌شود و در بیشتر موارد موفقیت آمیز است.

هموروئیدکتومی باز

عمل بواسیر یا هموروئید به روش هموروئیدکتومی باز، مشابه روش بسته انجام می‌شود. با این تفاوت که در روش باز محل جراحی بدون بخیه رها می‌شود تا مرور زمان ترمیم شود. این روش معمولا تا چند روز نیاز به پانسمان دارد.

رابربند

از این روش سرپایی معمولا برای هموروئید داخلی که دچار پرولاپس شده استفاده می‌شود. طی این جراحی پزشک با بستن باند لاستیکی به وسیله ابزاری مخصوص در اطراف زائده هموروئید، باعث قطع خونرسانی به آن می‌شود. در نتیجه بافت بیماری به مرور زمان و حدودا طی 6 تا 7 روز خشک شده و از بین می‌رود.

درمان بواسیر با استاپلر

عمل جراحی با استاپلر که با نام هموروئیدوپکسی هم شناخته می‌شود، برای درمان هموروئید درجه 3 و 4 و بیرون زده کاربرد دارد. درمان بواسیر با استاپلر تحت بیهوشی انجام می‌شود اما روند بهبود آن در مقایسه با عمل سنتی سریع تر است. البته احتمال بازگشت بیماری در این روش بالاتر است.

معایب و عوارض جراحی سنتی

جراحی بواسیر یا هموروئید به روش های قدیمی، با مشکلات و عوارض زیر همراه است:

 • نیاز به بستری و بیهوشی
 • درد و خونریزی زیاد هنگام جراحی
 • بی اختیاری در دفع
 • احتمال عفونت
 • بازگشت مجدد بیماری

مراقبت‌ بعد از عمل جراحی بواسیر

در طی عمل بواسیر بافت هموروئیدی از طریق جراحی بطور کامل حذف شده و این عمل در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام می‌شود. همچنین از آنجایی که در روش جراحی برش ایجاد می‌شود، احتمال خطا و آسیب بیشتر بوده و حتی ممکن است پس از عمل عوارضی مانند بی اختیاری برای بیمار ایجاد شود.

اما با انجام مراقبت‌هایی مخصوص می‌توان این مراحل را به راحتی طی نمود و خطر بروز عوارض جراحی هموروئید و عود مجدد را کاهش داد. این مراقبت ها عبارتند از :

رژیم غذایی

رژیم غذایی فردی که به تازگی جراحی بواسیر انجام داده باید ساده و مقوی باشد و بهتر است تا چند روز از خوراکی های مایع مانند سوپ استفاده نماید. پس از طی این دوره تاکید بر مصرف غذاهای پر فیبر است. زیرا خوراکی های حاوی فیبر نقشی اساسی در رفع یبوست و خشکی مزاج دارند.

افزون بر فیبر، افزایش مصرف مای مثل آب نیز یکی دیگر از مواردی است که می تواند به رفع و درمان یبوست کمک نماید. حداقل میزان آب مصرفی 8 لیوان در طول روز است.

مراقبت از زخم

اولین مورد برای مراقبت از زخم رعایت بهداشت مقعد و شستشوی مداوم آن است. برای این منظور می‌توانید از آب و شوینده های بی بو نیز کمک بگیرید. ولی از زیاده روی در شستشو و خشک کردن مقعد بپرهیزید زیرا این امر خود موجب تحریک و التهاب بیشتر مقعد خواهد شد.

ترشحات مخاطی مقعد تا چندین روز پس از جراحی امری طبیعی محسوب می شود و نیاز به نگرانی ندارد. در این حالت می توانید از پانسمان و یا پد های بهداشتی استفاده نمایید. اما در صورت بروز علائم هشدار دهنده مانند تب، خونریزی شدید و یا التهاب به پزشک خود اطلاع دهید.

کاهش درد

به منظور کاهش درد احتمالاً پزشک مصرف داروهای مسکن را تجویز می‌کند. اما انجام راهکارهایی دیگر نیز می تواند در این امر تاثیرگذار باشد. برای این منظور می توانید از کمپرس سرد استفاده نمایید. این روش می‌تواند به سرعت درد بیمار را کاهش دهد اما از قرار دادن مستقیم یخ بر روی موضع مورد نظر بپرهیزید.

سوالات متداول هموروئید

نام خود را وارد کنید
پر کردن این قیمت اجباری نیست
شماره موبایل خود را وارد کنید
408 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
سی سی

سلام دکتر من یکبار عمل کردم الا دوباره مقعدم ورم داره چیکار باید بکنم؟

سپهر

سلام من چند ماهه درد دارم و بعضی وقتا مفعدم بیرون میزنه باید چیکار کنم

روح الله

سلام من سه ساله باکلونوسکپی بواسیرتشخیص داده شددکترپمادآنتی هموروئیدتجویزکرد بی فایده هست الان درد وخونریزی دارم چون معتادم یبوست وخشکی مدفوع باعث درد خونریزی میشه

وحید

سلام چند وقتی میشه کنار مقعدم اندازه یه نخود بالا اومده
دردی نداره سوزشی نداری تا وقتی بهش دس نزنم
میشه بگین چیه؟

امید

سلام سه هفته پیش عمل لیزر بواسیر انجام دادم.هنوز درد دارم.نمی تونم بشینم.آیا طبیعیه؟

محسن

سلام دوستان یه معتاد اگه میخواد خوب بشه باید فقط بره کمپ با قرص شربت دارو نمیشه بشه هم یک سال بعد برمیگرده . همروید هم همونه باید براش اقدام کنی دو سه روز درد ارزش اینو داره چند سال خودتو عذاب ندی.

رضا

سلام
من هنگام انزال برای اینکه جلوش رو بگیرم عضلات پاها و باسنم رو منقبض کردم و فشار انزال رو داخل مقعدم حس کردم مثل نبض و تا حدودی جلوش رو گرفتم ٬ الان یک ساعته کمی حس خارش و سوزش دارم داخل مقعدم ممکنه بخاطر همین دچار بواسیر شده باشم؟

امیر

سلام وقت بخیر من ده روزی هست به علت اسهال یه زائده گوشتی از مقعدم در اومده که آزار دهنده نیس اما با چهار روز استفاده از پماد رکتول هم رفع نشد فقط بی حس شده بود تا یک ماه دیگه صبر کنم گریدش بالا تر میره و اینکه میتونم ورزش بدنسازی انجام بدم؟

نیازی

سلام دکتر میتونیم بواسیر داخلی رو درمان نکنیم؟ من فقط بعضی وقتا بیرون زدگی دارم زیاد نیست

محمد بابایی

با بیمه تکمیلی ایران قرار داد دارین