گوشت اضافه مقعدی، علت و دلیل، درمان با لیزر زائده مقعدی

گوشت اضافه مقعدی، علت و دلیل، درمان با لیزر زائده مقعدی

گوشت اضافه مقعدی یکی از اختلالاتی است که به دلایل گوناگون بروز پیدا می کند. لمس هرگونه برآمدگی و زائده اضافی در ناحیه نشیمنگاه ممکن است برای بیماران نگران کننده باشد اما این زائده ها همیشه هم خطرناک نیستند.

ممکن است عارضه هایی مثل بواسیر(هموروئید)، شقاق و غیره عامل ایجاد گوشت اضافه باشند که کشنده و خطرناک نیستند اما نیاز به درمان قطعی دارند.

با ما همراه باشید تا علائم و دلایل شایع ایجاد زائده مقعدی و روش‌های درمان آن را یک به یک بررسی کنیم:

علائم

گوشت اضافی، زائده ای است که در داخل یا دهانه مقعد ایجاد شده و با لمس دست احساس شود. این اختلال ممکن است در هر فردی با اندازه و شکل متفاوتی بروز پیدا کند.

  • بافت این زائده سفت نیست و گاها از بافت اطراف آن نرم تر است.
  • رنگ گوشت اضافی معمولا به رنگ پوست یا کمی تیره تر است.
  • با توجه به علت ایجاد در مواردی این زائده می تواند با خارش و التهاب همراه باشد.
  • اندازه آن در هر فردی متفاوت است اما بزرگتر از چند میلیمتر نیست.

مشاوره و تشخیص علت گوشت اضافه مقعد

اگر درمورد علائم گوشت اضافه مقعدی سوال دیگری دارید می توانید از طریق واتساپ با مشاوران ما در ارتباط باشید.

علت های بوجود آمدن گوشت اضافه مقعد

همانطور که در ابتدای مقاله هم اشاره کردیم، عوامل مختلفی ممکن است به عنوان علت گوشت اضافه مقعدی شناخته شوند که آنها را بررسی می کنیم:

آبسه مقعدی

اگر غدد اطراف رکتوم مسدود شوند، عفونت در اطراف این ناحیه تجمع می‌کند و بیماری آبسه ایجاد می شود. علائم آبسه شامل درد اطراف نشیمنگاه، تورم و التهاب این ناحیه می باشد.

گاهی علائم این بیماری شدت می‌گیرد و از تحمل بیمار خارج می شود. چون آبسه یک بیماری عفونی است و عفونت خطرناک است، بهتر است به موقع برای درمان آن اقدام کنید.

تورم ناشی از آبسه می تواند به شکل گوشت اضافه نمایان شود.

بواسیر یا هموروئید

بواسیر شایع ترین بیماری ناحیه نشیمنگاه است که بیشتر از نصف مردم جهان به آن دچار می‌شوند. وقتی فشار ناحیه نشیمنگاه افزایش می یابد، رگ های این ناحیه متورم شده و دچار آسیب می شوند.

اگر این آسیب دیدگی در رگ های داخلی دیواره روده ایجاد شود هموروئید داخلی و اگر در رگ های خارج مقعد ایجاد شود، بواسیر خارجی است.

بواسیر خارجی

در هموروئید داخلی برآمدگی در داخل انتهای روده نمایان می شود که در درجات بالا ممکن است بیرون بزند و به آن بواسیر بیرون زده گفته می شود.

اما هموروئید خارجی به شکل زائده یا گوشت اضافه بروز پیدا می‌کند و ممکن است دردناک یا بدون درد باشد.

اگر سوالات بیشتری در مورد علائم، دلایل و روش های درمان بواسیر دارید لطفا به صفحه مربوط به آن مراجعه کنید.

پولیپ روده

گاهی ضایعه هایی روی سطح روده بزرگ ایجاد می‌شوند که در بیشتر موارد علائمی ندارند و بی خطر هستند. برخی از این پولیپ ها ممکن است به سرطان تبدیل شوند که برای پیشگیری، باید بیمار تحت نظر باشد. به ندرت اتفاق می‌افتد که این زائده ها در ناحیه رکتوم یا همان انتهای روده ایجاد شوند اما احتمال آن وجود دارد.

پولیپ روده

شقاق یا زخم مقعدی

بیماری شقاق که با نام زخم مقعدی هم شناخته می شود، همان ایجاد بریدگی و ترک در ناحیه انتهای روده است و دلیل اصلی آن ایجاد فشار در این ناحیه می باشد.

زخم شقاق اگر به موقع درمان نشود به شقاق مزمن تبدیل شده و علاوه بر ایجاد درد زیاد، سوزش و خارش باعث بروز گوشت اضافه هم خواهد شد.

اطلاعات بیشتر در مورد دلایل،علائم و راه های درمان شقاق را در لینک مربوط به آن مشاهده کنید.

شقاق مقعد

بیماری کرون روده

این عارضه باعث بروز التهاب در سیستم گوارش می شود و در گروه بیماری های التهابی روده قرار دارد. کرون می تواند تمام قسمت های دستگاه گوارش از دهان تا انتهای روده را درگیر کند، اما اغلب در بخش های انتهایی روده بزرگ یا رکتوم بروز پیدا می کند.

بیماری کرون به دلیل تحریک و التهاب سیستم گوارشی ممکن است عامل بروز برخی از بیماری های نشیمنگاهی مثل آبسه، فیستول و حتی ایجاد زائده گوشتی در اطراف مقعد باشد.

رابطه جنسی مقعدی

برقراری رابطه جنسی از مقعد و بصورت مکرر می تواند عوارض جدی به دنبال داشته باشد. این عمل با ایجاد فشار زیاد باعث ایجاد زخم و حتی بروز بی اختیاری مدفوع می شود. معمولا این زخم بعد از ترمیم باعث ایجاد گوشت اضافی می شود.

اصطکاک مقعد

ایجاد اصطکاک زیاد به دلیل استفاده از دستمال های زبر، پوشیدن لباس تنگ، نشستن های طولانی، سبک زندگی غلط و عدم رعایت بهداشت و غیره ممکن است باعث بروز چنین زائده ای در ناحیه نشیمنگاه شود.

تشخیص زائده مقعدی

بهتر است برای بررسی علت گوشت اضافه به پزشک متخصص جراح یا متخصص گوارش مراجعه کنید. زائده مقعدی با یک معاینه ساده براحتی قابل تشخیص است، اما بررسی علت آن نیاز به انجام آزمایشات و روش های تشخیصی دیگر مثل کولونوسکوپی، سیگموئیدوسکوپی و تصویربرداری خواهد داشت.

تفاوت گوشت اضافه و جوش مقعدی

بطور کلی جوش ها به دلیل عواملی مثل عفونت و باکتری ایجاد می شوند و گاها متورم شده و با چرک همراه هستند. معمولا جوش های چرکی ناحیه نشیمنگاه ملتهب و دردناک هستند و با هرگونه لمس درد آنها تشدید می شود. اما گوشت اضافی در اطراف مقعد به شکل ورم و التهاب نیست و یک زائده کاملا گوشتی است که در مواردی هم بدون درد است.

درمان با لیزر گوشت اضافه مقعد

بهترین و کم خطرترین راه برای درمان گوشت اضافه مقعد استفاده از لیزر است. لیزر گوشت اضافه در کمتر از نیم ساعت به صورت سرپایی انجام می شود و بیمار هیچگونه درد و ناراحتی را احساس نمی کند.

  • دقت بالای لیزر کمک می کند که بافت اطراف این زائده دچار آسیب نشود
  • برشی که در روش لیزر ایجاد می شود بسیار جزئی است و بعد از مدتی بهبود می یابد و باعث ایجاد اسکار نمی شود
  • درد و خونریزی در عمل لیزر اتفاق نمی افتد
  • احتمال بروز عفونت و عوارض بعد از عمل وجود نخواهد داشت
  • احتمال عود مجدد بعد از لیزر نزدیک به صفر است

هزینه لیزر گوشت اضافه مقعدی

تعیین هزینه لیزر گوشت اضافه مقعدی به عوامل گوناگونی وابسته است. عامل ایجاد این زائده، اندازه و محل قرار گیری آن، کلینیک و پزشکی که به آن مراجعه می کنید همگی در تعیین هزینه تاثیرگذار هستند.

تعیین وقت معاینه و لیزر گوشت اضافه

برای اطلاعات بیشتر درمورد لیزر و هزینه های مربوط به آن با کلینیک تماس بگیرید.

سایر روش های درمان

گاهی بیماران از روش های دیگری هم برای درمان این عارضه استفاده می کنند که در ادامه به آنها می پردازیم:

درمان خانگی

با صراحت می توانیم بگوییم که زائده گوشتی مقعد با استفاده از روش های خانگی درمان نمی شود. بیماران معمولا با استفاده از داروها و پمادها یا روش های خانگی سعی می کنند این بیرون زدگی را درمان کنند.

اما توصیه می کنیم بدون تشخیص و دستور پزشک هیچ دارویی را برای برطرف کردن این زائده استفاده نکنید، چون ممکن است باعث تحریک و بدتر شدن شرایط بیماری شوید.

عمل جراحی

در روش های جراحی سنتی، با استفاده از چاقو و تیغ جراحی گوشت اضافی مقعد را حذف می کنند که امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

چون دوره نقاهت طولانی، درد و خونریزی زیاد و احتمال بروز عوارض گوناگون در این روش معمولا بیماران را از انجام این جراحی ها منصرف می کند.

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
Subscribe
Notify of
121 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
محسن

سلام من چند سال قرص متادون مصرف میکنم گوشت اضافه اندازه نخود کنار مقعد م هست بعضی وقتها خارش دارم چجوری درمان کنم ممنون

مهر

سلام من بادوست دخترم یکسال رابطه مقعدی داشتم حالا یکم گوشت اضافه دور مقعدش پیدا شده ولی هیچ گونه درد یا سوزشی چیزی ندارع آیا هموریئد هستش یا به علت سایش به وجود اومده؟؟؟

سمانه

سلام آقای دکترچندوقت یکم فاصله ازمقعدم گوشت اضافه درآورده یک بودولی الان سه چهارتا شده ولی اوناخیلی کوچیک دردندارم چی نمادی یادآوری استفاده کنم

خانم گنجی

صبا
سلام اقای دکتر من 19 سالمه تقریبا ی هشت نه ماهی میشه بیرون مقعدم گوشت اضافی اخساس میکنم خیلی درد شدید دارم و بر رفع دردش از وازلین استفاده میکنم میشه بگین دلیلش چیه

خانم گنجی

بله بسیار درد سوزش داره ممکنه بگین مشکلم با قرص حل میشه؟

خانم گنجی

بله بسیار بسیار درد سوزش دارم ممکنه مشکلم با قرص حل بشه؟

حمید

سلام آقای دکتر بیرون مقعدم گوشت اضافه زده یکم هم درد داره میشه عکسشو براتون بفرستم تشخیص بدین چیه،

ناشناس

سلام دکتر دو سه ماهی میشه یه گوشت اضافه خیلی کوچیک‌کنار مقعد دارم و نرم هستش و اصلا درد نداره فقط بعضی روزا خارش زیاد دارم،از صابون زیاد استفاده میکنم دلیلش چی می‌تونه باشه؟

سحر

سلام من ٥ ساله مبتلا به كوليت زخمي روده uc هستم و يك ماهي هستش كه حس ميكنم يه چيزي شبيه گوشت اضافه يا توده يكم سفت
انتهاي روده ودر ركتوم حس ميكنم و داخلي هستش بيرون نيست كامل زير پوسته ولي سفته دردم نداره،نگرانم كرده نميدونم چيه دقيقا

بهنام حیدری

سلام اقای دکتر، ۴ سال پیش مقعدم دچار سوزش و درد و احساس زخم میکردم .بعد از ۳ ماه درد و سوزش گوشت اضافه در اومد به اندازه ۲ سانت ، اوایل همراه با درد و خونریزی بود .ولی الان ۲ سالی میشه نه درد داره نه سوزش نه خون ریزی … به نظرتون به چه بیماری مبتلا شدم آیا درمان لازمه ؟ آیا حتمن باید به دکتر مراجعه کنم ؟؟؟ لطفا کمکم کنید نگرانم

عباس

سلام آقای دکتر من ۴ سال میش خدمت شما عمل بواسیر کردم الان یه مدته یه گذشت اضافه ملتهب درآوردم نمیتونم بشینم علتش چی هست ؟

جمشید

سلام من چند سالی شقاق و گوشت اضافه داشتم که توسط دکتر گوشت اضافمو برداشتم ولی الان گوشه بالا مقعدم بعد از دستشویی تا ۶ ساعتی درد می کنه بعد دردش میوفته کرم دیلژل هم می زنم سوزش داره

121
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x