توده تناسلی چیست؟ علت و روش‌های درمان

توده تناسلی چیست؟ علت و روش‌های درمان

اگر تا به حال به این فکر کرده اید که آیا توده‌ها، برآمدگی‌ها و رنگ پوست ناحیه تناسلی شما طبیعی است یا خیر؟ شما تنها نیستید. همه افراد گاهی در ناحیه تناسلی خود دچار توده و برآمدگی می‌شوند. توده تناسلی می‌تواند روی آلت تناسلی، مقعد، واژن و لابیا و اطراف آن ظاهر شود. یا ممکن است یک توده حساس را درست در زیر پوست خود احساس کنید که نمی‌توانید آن را ببینید.

بسیاری از برآمدگی‌ها خود به خود از بین می‌روند، اما گاهی آنها می‌توانند نشان دهنده وضعیت جدی‌تری باشد. دو نوع برآمدگی و توده تناسلی که نباید نادیده گرفته شوند، عفونت و سرطان پوست هستند. در چنین شرایطی باید برای بررسی وضعیت به پزشک مراجعه کنید.

توده تناسلی چیست؟

ایجاد هرگونه توده و برجستگی در ناحیه تناسلی می‌تواند غیر طبیعی و نشان دهنده وجود مشکلی در بدن باشد. البته همه توده‌های تناسلی در زنان و مردان هم جدی و خطرناک نیستند و ممکن است به دلایل خیلی ساده مثل برگشتن مو یا ایجاد چربی در زیر پوست ایجاد شوند.

گاهی هم برخی بیماری‌ها و عفونت‌های جنسی، عارضه‌های پوستی و حتی سرطان عامل ایجاد توده‌های تناسلی شناخته می‌شوند که برای تشخیص قطعی، بهتر است از یک پزشک عمومی یا متخصص کمک بگیرید.

مشاوره و درمان با لیزر توده‌های تناسلی

جهت تعیین وقت مشاوره و درمان توده تناسلی می‌توانید از طریق شماره زیر با کلینیک تماس بگیرید.

علت ایجاد توده تناسلی در زنان و مردان

علل مختلفی می‌تواند باعث ایجاد توده‌ و برجستگی در ناحیه تناسلی شود. این عارضه در زنان شایع‌تر است اما گاهی توده تناسلی در مردان هم قابل مشاهده است. در ادامه دلایل متداولی که باعث ایجاد توده‌های تناسلی زنان و مردان می‌شود را معرفی خواهیم کرد:

کیست: توده‌های گرد مایل به زردی در زیر پوست که شبیه یک توپ یا سنگ‌ریزه کوچک هستند و به راحتی می‌توان آن‌ها را جابجا کرد. کیست‌ها ممکن است کمی بزرگ شوند، اما به طور کلی تقریباً ثابت می‌مانند و مشکلی ایجاد نمی‌کنند. آنها معمولاً به دلیل مسدود شدن فولیکول‌های مو ایجاد می‌شوند.

کیست بارتولن که یکی از شایع‌ترین کیست‌های واژن شناخته می‌شود، به وضعیتی گفته می‌شود که در مجرایی به نام بارتولن کیست‌هایی ایجاد می‌شود. این کیست‌ها در صورتی که درمان نشوند و پیشرفت کنند، می‌توانند زمینه ساز بروز شرایط پیچیده‌ای باشند.

زگیل ناحیه تناسلی: زگیل تناسلی که توسط ویروس HPV ایجاد می‌شود، از طریق تماس پوستی نواحی تناسلی منتقل می‌شود. این عارضه می‌تواند باعث ایجاد توده تناسلی شود. زگیل‌های تناسلی معمولاً توده‌های نرمی هستند که دردناک نیستند، اما می‌توانند خارش، تحریک و خونریزی داشته باشند. اگر فکر می‌کنید زگیل تناسلی دارید، ضروری است که برای غربالگری و درمان سلامت جنسی خود به پزشک عمومی یا متخصص زنان مراجعه کنید، که معمولاً یا کرم موضعی است یا از طریق جراحی جزئی برداشته می شود.

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی با لیزر و کرایو

انواع زگیل تناسلی

رگ‌های واریسی یا آنژیوم: توده‌های نرم و مایل به آبی روی اندام تناسلی شما هستند. وریدهای واریسی که به عنوان واریکوسل فرج نیز شناخته می‌شوند، فقط روی پاها ظاهر نمی‌شوند. آنها به ویژه در زنانی که برای مدت طولانی می‌ایستند یا می‌نشینند شایع است. ورزش و رابطه جنسی نیز می‌تواند باعث ایجاد رگ های واریسی و بروز آ‌ن‌ها به شکل توده تناسلی شود.

بارداری بزرگ‌ترین عامل خطر برای واریس است که در آن حجم خون در قسمت پایین شکم افزایش می‌یابد. اگرچه بیشتر زنان هیچ علامتی ندارند، اما برخی از آنها درد، تورم، خارش و کبودی را تجربه می‌کنند. همچنین کمپرس سرد می‌تواند تسکین دهنده باشد. 

برگشتن مو به زیر پوست: به دلیل برخی از روش های حذف موهای زائد، ایجاد موهای زیر پوستی رایج است. این زمانی اتفاق می‌افتد که موها شروع به رشد کرده و به جای بیرون آمدن از پوست، در زیر پوست پیچیده می‌شوند. برای پیشگیری از این عارضه باید روش مناسبی را برای اصلاح موهای زائد انتخاب کنید و اصلاح را هر دو هفته یکبار انجام دهید.

تبخال: اگر توده‌ها و جوش‌های ناهمواری دارید که کمی شبیه تاول‌های روی فرج شما هستند، ممکن است تبخال تناسلی داشته باشید. این بسیار شایع است و از طریق تماس پوست به پوست مانند بوسیدن، رابطه جنسی دهانی و رابطه جنسی عمیق منتقل می‌شود. درمانی وجود ندارد، اما باید به کلینیک مراجعه کنید تا از گسترش آن پیشگیری کنید و علائم این عارضه را کاهش دهید.

اگر علائم بیماری‌های مقاربتی دارید یا رابطه جنسی محافظت نشده داشته‌اید، باید یک غربالگری سلامت جنسی دریافت کنید.

ایجاد جوش بر اثر تعریق زیاد: عرق کردن بیش از اندازه در اثر ورزش کردن‌های زیاد و پوشیدن لباس زیرهای تنگ می‌تواند باعث ایجاد جوش و توده چربی در ناحیه تناسلی بشود. چرا که چربی می‌تواند به عنوان روان کننده عمل کرده و منافذ طبیعی پوست را ببندد.

سرطان‌های جنسی یا پوست:سرطان پوست در ناحیه تناسلی در نوجوانان بسیار نادر است، اما غیرممکن نیست. اگر لکه سیاهی پیدا کردید که همچنان در حال بزرگ شدن است، ممکن است ملانوما باشد. این نوع سرطان پوست در صورت عدم درمان می‌تواند کشنده باشد. ملانوم می تواند کاملاً مسطح باشد و می‌تواند در پوستی که در معرض نور خورشید قرار نمی‌گیرد، ایجاد شود. سرطان پوست غیر ملانوما معمولاً شبیه یک برآمدگی همرنگ یا قرمز است که اغلب به راحتی خونریزی می‌کند و از بین نمی‌رود.

همچنین برخی از انواع اچ پی وی یا بیماری‌های جنسی، می‌توانند منجر به ایجاد سرطان ناحیه تناسلی شوند که با بروز توده‌های تناسلی همراه هستند.

درمان توده تناسلی

درمان توده تناسلی به عامل ایجاد کننده آن وابسته است و برخی از آن‌ها مثل کیست و جوش، نیازی به درمان ندارند و با مراقبت‌های خانگی برطرف می‌شوند:

مراقبت و درمان خانگی

یکی از روش‌هایی که برای از بین بردن علائم دردناک این عارضه توصیه می‌شود، نشستن در حمام آبگرم یا حمام سیتز است. از این روش برای کاهش التهاب و درمان سایر بیماری‌های نشیمنگاهی هم استفاده می‌شود. طی این روش شما باید روزانه 2 تا 3 بار به مدت 15 دقیقه در یک لگن آب گرم بشینید.

در صورتی که این توده‌ها نیاز به درمان پزشکی داشته باشند، یکی از روش‌های زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

مصرف داروهای‌ آنتی بیوتیک

اگر توده‌های تناسلی عفونی باشند، مصرف آنتی بیوتیک‌ها برای کنترل عفونت و از بین بردن این عارضه‌ها توصیه می‌شود.

عمل جراحی

زمانی که این توده‌ها بزرگ و دردناک هستند، باید به کمک روش‌های جراحی آن‌ها را تخلیه و درمان کرد. این جراحی معمولا به صورت سرپایی و در مطب پزشک انجام می‌شود و نیازی به بیهوشی ندارد. طی عمل عفونت داخل کیست و توده تناسلی بطور کامل تخلیه می‌شود و در انتهای جراحی ممکن است محل عمل را بخیه نزنند تا دوباره توده عفونی تشکیل نشود.

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x