درمان کیست مویی با لیزر و عمل سرپایی در تهران؛ جراحی باز و بسته

درمان کیست مویی با لیزر

کیست مویی یکی از انواع بیماری‌های مقعدی است، که موجب بروز کیست حاوی مو و عفونت در قسمت پایین کمر و آخرین بخش ستون فقرات می‌گردد. این کیست در اثر سایش پوست و برگشت مو به داخل ایجاد شده و همراه با درد و عفونت و ترشحات بد بو ظهور می‌کند. بهتر است درمان کیست مویی هر چه زودتر انجام شود چون با گذشت زمان وسعت عفونت این بیماری بیشتر می شود.

ما بصورت جداگانه به بررسی اینکه کیست مویی چیست و چرا به آن دچار می شویم؟ پرداخته ایم که در صورت تمایل می توانید به آن مراجعه کنید.

درمان کیست مویی با روش های خانگی و دارویی به جز کاهش موقت عفونت تاثیر دیگری نداشته و برای درمان قطعی نیاز به روش های تهاجمی تری نظیر لیزر و عمل جراحی است. در این بخش با قرار دادن فیلم عمل کیست مویی با لیزر و در ادامه مقایسه و بررسی دو روش لیزر و جراحی با یکدیگر کمک می‌کنیم تا راه مناسب را برای درمان بیماری خود انتخاب نمایید.

فیلم عمل سرپایی کیست مویی با لیزر

همانگونه که در ویدئو مشاهده می کنید با استفاده از روش سرپایی لیزر، بطور کامل عفونت تخلیه شده و این عارضه در کمترین زمان درمان می شود. همچنین به دلیل کنترل خونریزی، جراح با دقت بیشتری می تواند مسیر سینوس را بدون آسیب به بافت اطراف تخلیه کند.

درمان بدون جراحی و لیزر کیست مویی در تهران

درمان کیست مویی بدون جراحی و با لیزر، به عنوان جدیدترین متد درمان این عارضه به شمار می‌رود که با استقبال زیادی مواجه شده و تاکنون نتایج موفقیت آمیزی داشته است. در روش لیزر کیست مویی که توسط دکتر یا پزشک متخصص انجام می‌شود، بوسیله اشعه لیزر برشی روی سینوس ایجاد می‌شود تا عفونت و زائده هایی که داخل آن تجمع پیدا کرده بطور کامل تخلیه شود.

با اینکه عمل لیزر کیست مویی از لحاظ برداشتن زائده تفاوت چندانی با عمل جراحی ندارد، اما به دلیل سوزاندن رگ‌های خونی در این روش، میزان خونریزی به حداقل می‌رسد. همچنین به دلیل دقت و ظرافت بالای عمل کیست مویی با لیزر، میزان صدمه به رگ‌ها و بافت اطراف بیماری به حداقل می‌رسد و به همین دلیل بیمار دچار درد نخواهد شد. این جراحی به صورت سرپایی و در کلینیک یا مطب انجام می‌شود و تبحر پزشک و نوع دستگاه لیزر تاثیر زیادی در نتیجه این درمان خواهد داشت.

مقاله مرتبط: دکتر متخصص کیست مویی

چندین کلینیک تخصصی برای درمان کیست مویی با لیزر در تهران وجود دارند که کلینیک پایتخت با سابقه بیش از پانزده سال یکی از این مراکز به شمار می‌رود و با بکارگیری پزشکان متخصص و پیشرفته ترین دستگاه های لیزر، آماده ارائه بهترین خدمات به بیماران می‌باشد.

چرا کلینیک پایتخت را برای درمان کیست مویی در تهران پیشنهاد می‌دهیم؟ این مرکز بصورت تخصصی در زمینه درمان بیماری های نشیمنگاه فعالیت می‌‌کند و تا کنون بیش از هزاران درمان موفق را در کارنامه خود داشته است.

همه عمل ها توسط دکتر علیرضا زارعی که از پزشکان با تجربه و ماهر در زمینه درمان کیست مویی هستند انجام می شود.

همچنین برای بیمارانی که قصد مراجعه از شهرهای دیگر برای درمان کیست مویی در تهران را دارند، شرایطی در نظر می‌گیریم که بتوانند در همان روز و بعد از عمل به شهر خود برگردند.

برای درمان سریع سینوس مویی اقدام کنید

اگر به عارضه سینوس مویی دچار هستید، درمان را به تعویق نیندازید و همین حالا با کلینیک تماس بگیرید.

مزایای درمان کیست مویی با لیزر نسبت به جراحی

از مزیت‌های درمان کیست مویی با لیزر در مقایسه با عمل جراحی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

صرفه جویی در زمان: عمل کیست مویی با لیزر به صورت سرپایی انجام گرفته و مدت زمان مورد نیاز برای آن کمتر از یک ساعت است، در صورتی که انجام جراحی نیاز به بستری شدن در بیمارستان قبل و پس از عمل دارد.

صرفه جویی در هزینه ها: عمل سرپایی کیست مویی با لیزر در مقایسه با جراحی نیاز به پرداخت هزینه کمتر دارد، زیرا نیاز به استراحت طولانی و هزینه‌های جانبی بستری و پانسمان و غیره ندارد.

کاهش درد و خونریزی بیمار: انجام درمان با لیزر به سبب ترمیم عروق و اعصاب آسیب دیده، درد و نیز خونریزی بیمار را به شدت کاهش می‌دهد. در حالی که جراحی با استفاده از تیغ و چاقو انجام شده و به طبع بیمار متحمل درد و خونریزی بسیاری خواهد شد.

کاهش دوره نقاهت: درمان با لیزر موجب می شود، بیمار به سرعت بهبود یافته و به زندگی عادی خود باز گردد، در حالی که جراحی مدت زمان بهبودی بیشتری دارد.

کاهش عوارض بیماری: جراحی می تواند عوارض متعددی را در پی داشته باشد و حتی عامل بی اختیاری شود، در صورتی که عمل سرپایی کیست مویی با لیزر عوارض کمتری را برای بیمار به دنبال دارد.

جراحی تحت بی حسی: جراحی کیست مویی با لیزر بصورت سرپایی و تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

نتیجه قطعی: آمارها نشان داده، لیزر درمانی نتیجه قطعی تری را به دنبال دارد، در صورتی که جراحی ریسک بازگشت بیماری را افزایش میدهد.

زیبایی: عمل لیزر بدون تیغ جراحی انجام می شود، در نتیجه هیچ اسکاری و جای زخمی را بر روی بدن بیمار به جای نمی گذارد. در حالی که جراحی می تواند ظاهر نا زیبایی را بر روی پوست بیمار به جای بگذارد.

قبل از لیزر نیاز به مشاوره دارید؟

می توانید برای دریافت مشاوره حضوری از طریق شماره زیر با کلینیک تماس بگیرید.

مراقبت‌های بعد عمل لیزر کیست مویی

رعایت برخی نکات و انجام مراقبت ها علاوه بر اینکه می‌تواند نتیجه بهتری را از درمان ارائه دهد، می‌تواند در پیشگیری از کیست مویی هم موثر باشد. برخی از این نکات به این شرح است:

مراقبت بعد لیزر کیست مویی
 • مراقبت عفونت زخم باشید. برای جلوگیری از این امر لازم است، ناحیه مورد نظر را پاکیزه نگه داشته و ضد عفونی کنید، همچنین لازم است پانسمان روزانه تعویض شود.
 • مصرف مسکن ها و آنتی بیوتیک‌ها باید با نظر پزشک و میزان تجویز شده وی باشد.
 • استراحت و مراقبت از خود می‌تواند دوره نقاهت را کاهش دهد. به علاوه لازم است پس از عمل از فعالیت‌های سنگین و حمل و جابه جایی اشیاء سنگین بپرهیزید.
 • 48 ساعت بعد از لیزر میتوانید حمام کنید
 • مصرف غذاهای ملین و قوی می‌تواند درمان سریع تر بیماری کمک نماید.
 • برای نشستن از بالش های نرم به شکل دونات استفاده نمایید، تا فشاری به زخم وارد نشود.
 • از پوشیدن لباس های تنگ با الیاف مصنوعی اجتناب کنید.
 • از نشستن به مدت طولانی اجتناب کنید.

میزان موفقیت درمان با لیزر کیست پیلونیدال چقدر است؟

لیزر درمانی یک فناوری جدید امیدوارکننده برای درمان کیست‌های پیلونیدال است و آمارها نشان می‌دهند که میزان موفقیت برای اولین بار در محدوده 87.5 درصد است. این روش تقریباً برای همه بیماران موفقیت طولانی مدت داشته و میزان عود مجدد فقط 2 درصد گزارش شده است.

عمل کیست مویی به روش های قدیمی

طبق گفته سایت pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

عمل جراحی کیست مویی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود و نتایج و نحوه انجام آن با لیزر کاملا متفاوت است که در ادامه هر روش را بطور کامل شرح می‌دهیم:

عمل باز کیست مویی

این روش معمولا تحت بیهوشی کامل یا بی حسی از کمر به پایین و در اتاق عمل انجام می شود. در جراحی باز بوسیله تیغ جراحی بافت درگیر بیماری و بخشی از بافت اطراف آن به طور کامل برش داده شده و تخلیه می شود.

محلی که برش داده شده، به همان شکل باقی می ماند تا بصورت خود به خود و از داخل ترمیم شود که حدودا چند هفته (حدود 2 ماه) تا بهبودی کامل زخم جراحی زمان لازم است. معمولا داخل این زخم با پانسمان پر می شود و باید طبق توصیه پزشک از زخم مراقبت کنید و شستشو و تعویض پانسمان را تا بهبودی کامل بطور مرتب انجام دهید.

احتمال عود مجدد بیماری در عمل باز پایین است اما در روزهای ابتدایی بعد از عمل شاهد ترشحاتی از محل جراحی خواهید بود که امری طبیعی است و نیاز به نگرانی نیست. اگر زخم در جراحی باز عفونت کند، به دلیل باز بودن محل جراحی چرک در زیر پوست باقی نمی ماند و تخلیه می شود.

اما تعویض پانسمان و شستشوی زخم معمولا باید توسط پزشک یا شخص دیگری برای بیمار انجام شود و دوره نقاهت در این روش طولانی است . ممکن است بیمار درد و ناراحتی بیشتری را در مقایسه با سایر روش ها تجربه کند.

قبل و بعد از جراحی سینوس

عمل جراحی به روش بسته

جراحی بست هم کاملا مشابه روش باز انجام می شوئد، با این تفاوت که محل کیست به شکل بیضی برش داده می شود. بعد از تخلیه کامل عفونت و قطعات مو، محل زخم با بخیه بسته می شود. احتمال عفونت محل جراحی یا عود کیست مویی در این روش بیشتر است و به همین دلیل باید از داروهای آنتی بیوتیک استفاده شود و بطور دقیق دستورات پزشک انجام شود.

به دلیل بسته شدن محل جراحی با بخیه، دوران نقاهت در این روش کوتاه تر است و بیمار در زمان کوتاه تری به روال عادی زندگی برمیگردد.

جراحی پلاستیک یا فلپ

در گزینه هایی که محل عمل به دلیل پیچیدگی و پیشرفت بیماری زیاد گود می شود، از جراحی پلاستیک برای بستن محل زخم استفاده می کنند و محل جراحی را می بندند. در این روش بعد از تخلیه کامل کیست و بافت اطراف آن، بخشی از پوست اطراف را روی محل اولیه سینوس مویی میکشند و آن را بخیه میزنند.

عمل کیست مویی

دوران نقاهت و نحوه خوابیدن بعد از عمل کیست مویی

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، دوران نقاهت و مراقبت بعد از عمل کیست مویی بخش مهمی از درمان است. مدت زمان بهبودی شما به روش جراحی و اینکه آیا بخیه زده اید یا خیر بستگی دارد. به طور کلی، احتمالاً بین 1 تا 3 ماه طول می کشد تا زخم حاصل از جراحی به طور کامل بهبود یابد:

اکثر افراد می توانند یک ماه بعد از جراحی فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند. احتمالاً حدود 6 هفته پس از عمل، یک قرار ملاقات بعدی با پزشک خود خواهید داشت. قرار ملاقات های بعدی به این بستگی دارد که آیا بخیه ها باید برداشته شوند یا خیر؟

پزشک دستورالعمل هایی را در مورد نحوه تمیز نگه داشتن زخم به شما ارائه می دهد. برای جلوگیری از عفونت یا عود، این دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید. حتما باید در اولین روزهای بعد از جراحی باز و بسته کیست مویی، روی شکم بخوابید و حتما از نشستن های طولانی پرهیز کنید.

اگر موارد زیر را تجربه کردید با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب
 • ترشح چرک از برش شما
 • افزایش درد، تورم، گرما یا قرمزی در نزدیکی محل برش

هزینه لیزر و جراحی کیست مویی

تعیین دقیق هزینه لیزر کیست مویی و عمل جراحی آن که باید توسط بیمار پرداخت شود، کار مشکلی است زیرا این هزینه به عوامل متعددی بستگی دارد. پس برای تعیین دقیق هزینه نیاز به مراجعه به کلینیک و بررسی زخم بیمار است. در مورد پرداخت هزینه های این عمل ها توسط بیمه باید بگوییم، هزینه های مربوط به عمل تنها در صورتی توسط بیمه پرداخت می شوند، که عمل جراحی حداقل 6 ساعت به طول بیانجامد و بیمار بستری شود.
بنابراین هزینه های مربوط به عمل جراحی پرداخت می شوند، اما هزینه های لیزر تحت پوشش بیمه قرار ندارد. اما نکته ای که باید در نظر بگیرید، این است که حتی با این وجود نیز هزینه هایی که بابت جراحی پرداخت می شود، بیشتر است. با توجه به اینکه بیمار باید مدت زمان بیشتری را صرف عمل جراحی نماید که گاهاً تا چندین ماه نیز به طول می انجامد، لیزر درمانی باز هم از نظر اقتصادی به صرفه تر است.

سوالات متداول لیزر کیست مویی

نام خود را وارد کنید
پر کردن این قیمت اجباری نیست
شماره موبایل خود را وارد کنید
224 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
لیلا

سلام من عمل کردم دو ساله اما بازم عفونت میاد

سروش

سلام و خسته نباشید.
من دوبار به روش باز کیست مویی عمل کردم ولی الان بعد از گذشت 6 ماه دوباره وقتی با دست جای عمل لمس میکنم و فشار آرام میدم درد کمی احساس میکنم نظر شما چیه عود کرده

سمی

سلام دکتر تو روش لیزر هم نیاز به پانسمان هست

نامدار

سلام من به روش بسته عمل کردم اما یکم ترشح با خون دارم این خطرناکه؟

مولوی

سلام دکتر لیزر کیست مویی پانسمان نمیخواد؟

دلاوری

سلام من قبلا کیست مویی عمل کردم اما بازم برگشت به نظرتون با لیزر درمان میشه؟

محمد

سلام من کیست مویی دارم و کمرم هم درد میکنه اینها بهم ربط دارن

نازنین

سلام ببخشید هزینه عمل کیست مویی بالیزر چقد میشه حدودا

شهره

سلام شما امروز فردا هم هستید من برای معاینه کیست مویی میخوام بیام

یاسین

سلام من دوماه پیش عمل کیست مو یا لیز انجام دادم قبل ازعمل درقسمت کیست مو دوتا سوراخ داشتم الان متوجه شدم دوباره دوتا سوراخو دارم بنظرتون طبیعیه یا دوباره پیش دکتر برم ممنون