درمان زگیل تناسلی با لیزر و کرایو قطعی و صد در صد است؟

درمان زگیل تناسلی با لیزر و کرایو قطعی و صد در صد است؟

روش‌های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی (با لیزر، کرایو، فریز و داروهای موضعی) وجود دارد که به حذف و از بین بردن زائده ها کمک زیادی می‌کند. اما معمولا ویروس زگیل در بدن فرد مبتلا باقی می‌ماند و مدت زمانی که طول می‌کشد تا بدن بطور کامل از این ویروس پاکسازی شود، برای هر فرد متفاوت است. سیستم ایمنی بدن شما ممکن است با ویروسی که باعث زگیل تناسلی می‌شود مبارزه کند و این عارضه بدون هیچ درمان دیگری از بین برود. اما در موارد زیادی هم ممکن است اینطور نباشد و شکل ظاهری زائده‌های ایجاد شده ناراحت کننده باشد و به افراد دیگر منتقل شود.

زگیل تناسلی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های آمیزشی در دنیاست که با نام زگیل مقاربتی هم شناخته می‌شود. عامل ایجاد این بیماری نوعی از ویروس hpv است.


قبل از درمان زگیل تناسلی نیاز به مشاوره دارید؟

اگر به این بیماری مبتلا هستید و برای انتخاب بهترین روش درمان زگیل نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید وقت معاینه و مشاوره بگیرید.

راه درمان قطعی زگیل تناسلی زنان و مردان

با توجه به شیوع بالای ویروس hpv در همه جوامع و افزایش روابط جنسی نا ایمن، بسیاری از افراد گرفتار این بیماری می‌شوند و به دنبال راهی برای درمان سریع آن هستند. هدف از درمان باید از بین بردن زگیل تناسلی قابل مشاهده و تسکین علائم آزاردهنده باشد. چندین روش درمانی در دسترس وجود دارد اما هر روشی برای همه افراد یا همه انواع زگیل‌ها ایده آل نیست و این به وضعیت بیمار و نظر پزشک معالج بستگی داد.

مبتلایان می‌توانند راه‌های درمان زگیل تناسلی شامل روش‌های دارویی (محلول، پماد و داروهای افزایش سیستم ایمنی بدن) و روش‌های پزشکی مثل لیزر و کرایو زگیل را برای رفع علائم این بیماری انتخاب کنند. البته درمان قطعی زگیل تناسلی مردان و زنان فقط با روش‌های تهاجمی تر مثل لیزر و کرایو که بطور کامل زائده‌ها را از بین می‌برند، امکانپذیر است.

همچنین باید در نظر داشته باشید که از این روش‌ها برای حذف و از بین بردن زائده‌هااستفاده می‌شود، اما فقط سیستم ایمنی بدن می‌تواند در مدت زمانی نامشخص، بدن را بطور کامل از ویروس اچ پی وی پاک کند. استفاده از هرگونه دارو و روش‌های درمانی باید تحت نظر دکتر زگیل تناسلی انجام شود. زیرا ممکن است برخی از داروها باعث پخش شدن ویروس و سرایت آن به نواحی دیگر شود.

ویروس اچ پی وی بیش از 100 گونه مختلف دارد که حدود 40 نوع آنها باعث ابتلا به زگیل تناسلی، زگیل واژن، مقعد و برخی دیگر از عارضه‌های تناسلی می شوند. همچنین در صورت داشتن رابطه دهانی احتمال بروز این زائده داخل دهان و روی زبان هم وجود دارد.

تمام گونه های ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی خطرناک نیستند و حتی ممکن است بعد از مدتی بصورت خود به خود از بین بروند. با اینکه زگیل تناسلی بسیار مسری است و به راحتی منتقل می‌شود، اما رعایت نکاتی مثل نداشتن روابط جنسی گسترده و رعایت بهداشت و روابط حفاظت شده می‌تواند فرد را از ابتلا به این عارضه مصون نگه دارد.

البته بهترین و قطعی‌ترین راه پیشگیری از این بیماری تزریق واکسن گارداسیل یا واکسن زگیل تناسلی قبل از شروع فعالیت‌های جنسی در زنان و مردان است.

نکات مهمی که قبل از اقدام به درمان زگیل باید بدانید:

 • توصیه می‌شود قبل از شروع هرگونه روش درمان، با پزشک مشورت کنید.
 • از پزشک توضیحی در مورد درمان، از جمله هزینه‌ها و مزایا و همچنین عوارض احتمالی بخواهید.
 • حتماً دستورالعمل‌های بعد از درمان و توصیه‌های پزشک را به خوبی انجام دهید.
 • صبور باشید، درمان اغلب به چندین ویزیت و رویکردهای مختلف نیاز دارد.
 • اگر باردار هستید، به پزشک اطلاع دهید تا بتواند درمان مناسب را انتخاب کند.
 • از درمان‌های بدون نسخه که مخصوص زگیل تناسلی نیستند (مثلاً درمان‌های زگیل روی دست و پا) استفاده نکنید. اینها برای پوست حساس تناسلی مناسب نیستند و می‌توانند آسیب بیشتری به پوست شما وارد کنند.
 • توصیه می‌شود در طول درمان از تماس جنسی خودداری کنید تا از ناحیه تحت درمان در برابر اصطکاک محافظت کنید و به بهبود آن کمک کنید.
 • حمام آب نمک به تسکین و التیام ناحیه تناسلی در طول درمان کمک می‌کند. دو مشت نمک ساده در هر حمام یا دو قاشق غذاخوری در یک کاسه بزرگ، ترجیحاً دو بار در روز.

www.hpv.org.nz

راه درمان زگیل تناسلی با لیزر

درمان زگیل تناسلی با لیزر

لیزر یکی از روش‌های پرکاربرد، سریع و بطور قطع بهترین درمان زگیل تناسلی و همچنین درمان زگیل واژن و مقعد است که اخیرا مورد استقبال بیماران بسیاری قرار گرفته و به عنوان روشی نوین توانسته رضایت بالای بیماران را جلب کند. 

در حقیقت لیزر زگیل تناسلی جدیدترین روش درمان این عارضه شناخته می‌شود که نتایج آن در بیش از 90% موارد قطعی است. پرتوهای لیزر با نفوذ به عمق زائده ها آن‌ها را بطور تهاجمی از بین می‌برند و به همین دلیل احتمال بازگشت و عود مجدد در این روش بسیار پایین است. در عین حال عوارض جانبی مثل سوزش و درد بعد از لیزر در مقایسه با سایر روش‌ها به حداقل می‌رسد.

در این روش با تابش اشعه لیزر co2 بافت زگیل را از بین می‌برند و معمولا از آن برای زائده‌های بزرگ و با تعداد زیاد هم استفاده می‌شود. روش درمان زگیل تناسلی با لیزر معمولا در مطب یا کلینیک، تحت بی حسی موضعی و در زمان کوتاهی انجام می شود.

توصیه می‌کنیم درمان زگیل تناسلی در دختر مجرد هم در صورتی که زائدها خود به خود از بین نرفت، بوسیله لیزر انجام شود. زیرا این روش هیچگونه عوارضی به دنبال ندارد.

فیلم لیزر زگیل تناسلی

در ادامه فیلم لیزر زگیل تناسلی را مشاهده می‌کنید که با استفاده از دستگاه مکش، از پخش شدن گاز حاصل از سوزاندن این ضایعه جلوگیری می شود :

آیا لیزر باعث پخش شدن زگیل می شود؟

برخی از بیماران نگران پخش شدن زگیل تناسلی در روش لیزر هستند که تصور کاملا اشتباهی است. زیرا وجود دستگاه های وکیوم در لیزر که خاصیت مکش دارند، بخار و گازهای حاصل از لیزر زگیل را بطور کامل جذب می کند و در نتیجه ویروس به نواحی اطراف منتقل نمی شود.

دستگاه مکش

درمان زگیل تناسلی با لیزر به دلیل سهولت و ایمن بودن در مقایسه با روش‌های دیگر یکی از بهترین گزینه‌هایی است که می‌توان انتخاب کرد.

مزایای برداشتن زگیل تناسلی با لیزر

بخشی از مزایای لیزر درمانی به شرح زیر است:

 • لیزر یک روش درمان قطعی است که احتمال عود مجدد زائده‌ها در آن بسیار پایین است
 • فقط در یک جلسه انجام می‌شود و بدون عوارض است
 • بعد از لیزر زگیل تناسلی نیازی به پانسمان نیست
 • در این روش بیمار حداقل میزان درد و خونریزی را تجربه می‌کند
 • تاثیر لیزر تقریباً دو برابر روش های دیگر درمان است
 • به لحاظ هزینه ای لیزر روش مناسب تری است
 • بعد از لیزر زگیل جای زائده ها (اسکار) روی پوست باقی نمی ماند
 • از روش لیزر برای درمان انواع زگیل تناسلی داخل و بیرون واژن و مقعد استفاده می‌شود

عوارض لیزر زگیل

این روش درمانی معمولا هیچگونه عوارض خطرناکی به همراه ندارد و احساس درد، زخم جزئی و کمی سوزش از شایع ترین عوارض لیزر زگیل تناسلی است که بعد از گذشت یکی دو روز بهبود می یابد.

مطلب مرتبط: زگیل مقعد چیست؟

مراحل بعد از لیزر زگیل

مراقبت های جزئی بعد از درمان زگیل با لیزر مورد نیاز است که شامل:

 • مصرف پماد و کرم های ترمیمی برای برطرف کردن جای لیزر
 • رعایت بهداشت ناحیه تناسلی و جلوگیری از تجمع باکتری
 • استفاده از داروهای آنتی بیوتیک طبق دستور پزشک

بنابراین برای تعیین دقیق هزینه لیزر زگیل نیاز به معاینه است. زیرا علاوه بر تمامی عواملی که در بالا گفته شد، گاهی بیماران قادر به مشاهده زگیل های داخل واژن و مقعد خود نیستند و در زمان معاینه زائده های جدیدی شناسایی می شود.

البته باید این نکته را هم در نظر بگیرید که روش لیزر یکی از جدیدترین و موثرترین روش های درمان این بیماری شناخته می‌شود و به دلیل استفاده از تجهیزات گران قیمت در این روش، هزینه لیزر زگیل تناسلی کمی گران تر از سایر روش هاست.

تعیین هزینه لیزر و کرایوتراپی در کلینیک پایتخت

از طریق شماره تلفن روبرو با کلینیک تماس بگیرید تا وقت معاینه و مشاوره حضوری برای مشخص شدن هزینه برای شما تعیین شود.

کرایوتراپی زگیل تناسلی

کرایوتراپی زگیل

در کرایوتراپی زگیل تناسلی، با منجمد کردن نیتروژن مایع و فریز کردن زگیل‌ها در چند مرحله این زائده‌ها را از بین می‌برند. به دلیل اینکه دمای نیتروژن مایع خیلی پایین است، سلول ها نمی‌توانند در این سرمای شدید دوام بیاورند و پس از درمان می میرند. بنابراین بعد از اسپری ازت مایع روی زگیل‌ها، گرمای بدن باعث ذوب شدن این مایع می‌شود و طی این فرآیند، سلول ها تخریب شده و از بین می‌روند. البته با توجه به اندازه و تعداد زائده‌ها ممکن است نیاز به تکرار این فرآیند باشد.

پزشک شما می‌تواند از چند ماده مختلف برای ایجاد سرمای شدید در روش کرایو (فریز کردن) استفاده کند. این مواد می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • نیتروژن مایع
 • اکسید نیتروژن مایع
 • گاز آرگون

عوارض و مراقبت بعد از کرایو زگیل تناسلی

بعد از انجام این روش معمولا تا چند روز درد کمی احساس می‌شود و ایجاد زخم و تاول در ناحیه زائده ها طبیعی است. حدودا یک هفته زمان می‌برد تا این زائده ها بطور کامل از بین بروند. اگر بعد از انجام کرایو روی تاول‌ها زخم شد، باید محل زخم‌ها را کاملا ضدعفونی کنید تا ویروس زگیل پخش نشود.

هرچند ساعت یکبار باید از پمادهای ترمیم کننده استفاده شود و شستشوی محل و رعایت بهداشت ناحیه هم یکی دیگر از موارد مهم است که باید به آن توجه شود. همچنین تا بهبودی کامل از تحریک ناحیه با اصلاح و برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

هزینه کرایو و لیزر زگیل تناسلی، واژن و مقعد

برای تعیین دقیق هزینه لیزر زگیل تناسلی نیاز به معاینه است. زیرا گاهی بیماران قادر به مشاهده زگیل های داخل واژن و مقعد خود نیستند و در زمان معاینه زائده‌های جدیدی شناسایی می‌شود. البته باید این نکته را هم در نظر بگیرید که روش لیزر یکی از جدیدترین و موثرترین روش‌های درمان این بیماری شناخته می‌شود و به دلیل استفاده از تجهیزات گران قیمت در این روش، هزینه لیزر زگیل تناسلی کمی گران تر از سایر روش‌هاست. هزینه درمان به عوامل گوناگونی وابسته است که در ادامه برخی از آن‌ها را عنوان کرده‌ایم:

 • گاهی ممکن است زائده‌ها داخل واژن و مجاری ادرار قرار داشته باشند یا بیرون و اطراف آن باشند
 • اندازه و شکل زائده‌ها می‌تواند کوچک یا بزرگ باشد
 • میزان پراکندگی زائده‌ها در هر فردی متفاوت است
 • دستمزد پزشک و کلینیکی که به آن مراجعه می‌کنید هم در تعیین هزینه نقش دارد

مطلب مرتبط: هزینه لیزر زگیل تناسلی و کرایو، تعرفه درمان

تعداد جلسات کرایوتراپی با توجه به تعداد و اندازه زگیل‌ها تعیین می‌شود. بنابراین هزینه کرایو زگیل هم به تعداد زائده‌ها و تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان این عارضه بستگی دارد و تعیین دقیق هزینه کرایو هم بعد از انجام معاینه امکانپذیر است.

الکتروکوتر

الکتروکوتر در حقیقت دستگاهی الکتریکی است که با ایجاد جریان الکتریکی و حرارت در ناحیه مورد نظر، باعث از بین رفتن و نابودی بافت زگیل می‌شود. مزیت این روش امکان انعقاد خون همزمان با ایجاد برش است و در این روش طی یک جلسه زائده ها از بین می رود.

بهبودی کامل این زائده ها و زخم های ایجاد شده بین یک تا شش هفته زمان می‌برد و در مواقع بسیاری این روش موفق عمل می‌کند. رعایت بهداشت بعد از انجام این روش هم یکی از نکات مراقبتی مهم به شمار می‌رود و شستشوی محل زخم مشکلی ندارد.

الکتروکوتر

آیا حتما باید زگیل را درمان کنیم؟

اینکه زگیل تناسلی را درمان کنید یا خیر کاملا به تصمیم شما و پزشک معالجتان وابسته است. بسیاری از مردم مایلند که این زائده ها را تحت درمان قرار دهند، زیرا زگیل ها می توانند ناراحت کننده باشند. هدف از درمان باید حذف زائده های قابل مشاهده و تسکین علائم آزاردهنده باشد. همچنین درمان آن می تواند ریسک انتقال ویروس به شریک جنسی شما را کاهش دهد. به خصوص زنانی که باردار هستند، حتما باید قبل از زایمان طبیعی زگیل ها را درمان کنند تا حین زایمان مشکلی برای کودک ایجاد نشود.

حتی بعد از درمان هم شما می‌توانید تا آخر عمر ناقل باشید و باید رابطه جنسی محافظت شده برقرار کنید.

سوالات متداول درمان زگیل تناسلی

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
Subscribe
Notify of
219 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
احمد

سلام خسته نباشید هزینه لیزر زگیل چقد هست برای آقایون

محمدعلی

سلام دکتر تا چند وقت بعد از لیزر زگیل تناسلی نباید رابطه داشته باشیم

فاطمه

سال ۹۵ کرایو درمانی داشتم. سال ۱۴۰۰ در جلسات لیزر موهای زائد برخورد دستگاه با ناحیه ی تناسلی بعد از ۵ جلسه موجب فعال شدن زگیل تناسیلی شد و کرایو مجددا انجام دادم درمان شد. واکسن نزدم. بعد گذشت یکسال و نیم ضایعه ای ندیدم حالا میخوام ازدواج کنم نمی دونم باید به همسرم بگم یا نه؟ در صورت گفتن این موضوع احتمال به هم خوردن ازدواج هست، میتونم با کاندوم رابطه داشته باشم؟ احتمال انتقال با کاندوم هست اگر بله بدن ایشون زگیل میزنه بعد انتقال؟

فوژان

سلام دکتر من دوبار سرما درمانی انجام دادم زگیل ها خوب شدن اما جاشون مونده ممکنه از بین نره؟

سهیل

سلام دکتر من پارسال کرایو کردم یه مدت هم قرص مصرف کردم تقریبا خوب شده بود ولی جدیدا دوباره یه زگیل خیلی ریز زده زیر آلتم باید چیکار کنم؟

امیر

سلام اقای دکتر
ایا کپسول powerfit برای همه نوع ویروس زگیل تناسلی تاثیر گذار هستش؟

فراهانی

سلام دکتر من رو واژنم چندتا زگیل زده بود پارسال با پماد خوب شدلی بازم دونه های جدید زده باید با چه روشی درمانش کنم؟

حسین

سلام دکتر من مدت زیادی زگیل تناسلی گرفتم وروز بروز بیشترمیشه وچندروز دورمقعدهم دوتا زده وهمه زگیل ها بزرگ شودن وحالت روحی مناسب نیست بدنم ضعیف شده وهمیشه خابیده هستم یبوست هم دارم چون مقعدبسته شوده ومدفوع بافشارزیادهمراه ترشحات خونی وچسبنده سفیدرنگ تیکه تیکه میاد لطفا یک نوبت بهم بدین هرچه زودتربهترمرسی

مینا

سلام دکتر من قبلا زگیل تناسلی داشتم الان خوب شده و دیگه علائمی ندارم بازم ناقلم؟

امیر

سلام دکتر من چند وقته دچار زگیل تناسلی شدم پارتنرم یک دوز واکسن زده ممکنه مبتلا بشه؟

219
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x