درمان زگیل تناسلی واژن و مقعد با لیزر و کرایو; راه قطعی

درمان زگیل تناسلی واژن و مقعد با لیزر و کرایو; راه قطعی

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های آمیزشی در دنیاست که با نام زگیل مقاربتی هم شناخته می شود. عامل ایجاد این بیماری نوعی از ویروس hpv است. روش های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی (با لیزر، کرایو، فریز و داروهای موضعی) وجود دارد که به حذف و از بین بردن زائده ها کمک زیادی می کند. اما معمولا ویروس زگیل در بدن فرد مبتلا باقی می ماند و مدت زمانی که طول می کشد تا بدن بطور کامل از این ویروس پاکسازی شود، برای هر فرد متفاوت است.

راه درمان قطعی زگیل تناسلی زنان و مردان

با توجه به شیوع بالای ویروس hpv در همه جوامع و افزایش روابط جنسی نا ایمن، بسیاری از افراد گرفتار این بیماری می شوند و به دنبال راهی برای درمان سریع آن هستند. مبتلایان می توانند راه های درمان زگیل تناسلی شامل روش‌های دارویی (محلول، پماد زگیل تناسلی و داروهای افزایش سیستم ایمنی بدن) و روش های پزشکی مثل لیزر و کرایو را برای رفع علائم این بیماری انتخاب کنند.

البته درمان قطعی زگیل تناسلی مردان و زنان فقط با روش های تهاجمی تر مثل لیزر و کرایو که بطور کامل زائده ها را از بین می‌برند، امکانپذیر است. همچنین باید در نظر داشته باشید که از این روش ها برای حذف و از بین بردن ضایعات زگیل استفاده می‌شود، اما فقط سیستم ایمنی بدن می تواند در مدت زمانی نامشخص، بدن را بطور کامل از ویروس اچ پی وی پاک کند. همچنین استفاده از هرگونه دارو و روش های درمانی باید تحت نظر دکتر زگیل تناسلی انجام شود. زیرا استفاده از برخی داروها می تواند باعث پخش شدن ویروس و سرایت آن به نواحی دیگر شود.


قبل از درمان زگیل تناسلی نیاز به مشاوره دارید؟

اگر به این بیماری مبتلا هستید و برای انتخاب بهترین روش درمان زگیل نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید وقت معاینه و مشاوره بگیرید.

ویروس اچ پی وی بیش از 100 گونه مختلف دارد که حدود 40 نوع آنها باعث ابتلا به زگیل تناسلی، زگیل واژن، مقعد و برخی دیگر از عارضه های تناسلی می شوند. همچنین در صورت داشتن رابطه دهانی احتمال بروز این زائده داخل دهان و روی زبان هم وجود دارد.

به نقل از www.healthline.com

تمام گونه های ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی خطرناک نیستند و حتی ممکن است بعد از مدتی بصورت خود به خود از بین بروند. با اینکه ویروس زگیل تناسلی بسیار مسری است و به راحتی منتقل می‌شود، اما رعایت نکاتی مثل نداشتن روابط جنسی گسترده و رعایت بهداشت می‌تواند فرد را از ابتلا به این عارضه مصون نگه دارد.

البته بهترین و قطعی ترین راه پیشگیری از این عارضه تزریق واکسن گارداسیل یا واکسن زگیل تناسلی قبل از شروع فعالیت‌های جنسی در زنان و مردان است.

راه درمان زگیل تناسلی با لیزر

درمان زگیل تناسلی با لیزر

لیزر یکی از روش های پرکاربرد، سریع و بطور قطع بهترین درمان زگیل تناسلی و همچنین درمان زگیل واژن و مقعد است که اخیرا مورد استقبال بیماران بسیاری قرار گرفته و به عنوان روشی نوین توانسته رضایت بالای بیماران را جلب کند. 

در حقیقت لیزر زگیل تناسلی جدیدترین روش درمان این عارضه شناخته می‌شود که نتایج آن در بیش از 90% موارد قطعی است. پرتوهای لیزر با نفوذ به عمق زائده ها آن ها را بطور تهاجمی از بین می‌برند و به همین دلیل احتمال بازگشت و عود مجدد در این روش وجود نخواهد داشت. در عین حال عوارض جانبی مثل سوزش و درد بعد از لیزر در مقایسه با سایر روش ها به حداقل می‌رسد.

در این روش با تابش اشعه لیزر co2 بافت زگیل را از بین می‌برند و معمولا از آن برای زائده‌های بزرگ و با تعداد زیاد هم استفاده می‌شود. روش درمان زگیل تناسلی با لیزر معمولا در مطب یا کلینیک، تحت بی حسی موضعی و در زمان کوتاهی انجام می شود. 

فیلم لیزر زگیل تناسلی

در ادامه فیلم لیزر زگیل تناسلی را مشاهده می‌کنید که با استفاده از دستگاه مکش، از پخش شدن گاز حاصل از سوزاندن این ضایعه جلوگیری می شود :

آیا لیزر باعث پخش شدن زگیل می شود؟

برخی از بیماران نگران پخش شدن زگیل تناسلی در روش لیزر هستند که تصور کاملا اشتباهی است. زیرا وجود دستگاه های وکیوم در لیزر که خاصیت مکش دارند، بخار و گازهای حاصل از لیزر زگیل را بطور کامل جذب می کند و در نتیجه ویروس به نواحی اطراف منتقل نمی شود.

دستگاه مکش

درمان زگیل تناسلی با لیزر به دلیل سهولت و ایمن بودن در مقایسه با روش‌های دیگر یکی از بهترین گزینه‌هایی است که می‌توان انتخاب کرد.

مزایای برداشتن زگیل تناسلی با لیزر

بخشی از مزایای لیزر درمانی به شرح زیر است:

 • لیزر یک روش درمان قطعی است که احتمال عود مجدد زائده‌ها در آن بسیار پایین است
 • لیزر درمانی فقط در یک جلسه انجام می‌شود و بدون عوارض است
 • بعد از لیزر زگیل تناسلی نیازی به پانسمان نیست
 • در این روش بیمار حداقل میزان درد و خونریزی را تجربه می‌کند
 • تاثیر لیزر تقریباً دو برابر روش های دیگر درمان است
 • به لحاظ هزینه ای لیزر روش مناسب تری است
 • بعد از لیزر زگیل جای زائده ها (اسکار) روی پوست باقی نمی ماند
 • از روش لیزر برای درمان انواع زگیل تناسلی داخل و بیرون واژن و مقعد استفاده می‌شود

عوارض لیزر زگیل

این روش درمانی معمولا هیچگونه عوارض خطرناکی به همراه ندارد و احساس درد، زخم جزئی و کمی سوزش از شایع ترین عوارض لیزر زگیل تناسلی است که بعد از گذشت یکی دو روز بهبود می یابد.

مطلب مرتبط: زگیل مقعد چیست؟

مراحل بعد از لیزر زگیل

مراقبت های جزئی بعد از درمان زگیل با لیزر مورد نیاز است که شامل:

 • مصرف پماد و کرم های ترمیمی برای برطرف کردن جای لیزر
 • رعایت بهداشت ناحیه تناسلی و جلوگیری از تجمع باکتری
 • استفاده از داروهای آنتی بیوتیک طبق دستور پزشک

بنابراین برای تعیین دقیق هزینه لیزر زگیل نیاز به معاینه است. زیرا علاوه بر تمامی عواملی که در بالا گفته شد، گاهی بیماران قادر به مشاهده زگیل های داخل واژن و مقعد خود نیستند و در زمان معاینه زائده های جدیدی شناسایی می شود.

البته باید این نکته را هم در نظر بگیرید که روش لیزر یکی از جدیدترین و موثرترین روش های درمان این بیماری شناخته می‌شود و به دلیل استفاده از تجهیزات گران قیمت در این روش، هزینه لیزر زگیل تناسلی کمی گران تر از سایر روش هاست.

تعیین هزینه لیزر و کرایوتراپی در کلینیک پایتخت

از طریق شماره تلفن روبرو با کلینیک تماس بگیرید تا وقت معاینه و مشاوره حضوری برای مشخص شدن هزینه برای شما تعیین شود.

کرایوتراپی زگیل

کرایوتراپی زگیل

در کرایوتراپی زگیل تناسلی، با منجمد کردن نیتروژن مایع و فریز کردن زگیل‌ها در چند مرحله این زائده ها را از بین می برند. به دلیل اینکه دمای نیتروژن مایع خیلی پایین است، هر دمایی می‌تواند باعث ذوب شدن این ماده شود. بنابراین بعد از اسپری ازت مایع روی زگیل ها، گرمای بدن باعث ذوب شدن این مایع می‌شود و طی این فرآیند، سلول ها تخریب شده و از بین می روند. البته با توجه به اندازه و تعداد زائده ها ممکن است نیاز به تکرار این فرآیند باشد.

مراقبت بعد از کرایو زگیل تناسلی

بعد از انجام این روش معمولا تا چند روز درد کمی احساس می‌شود و ایجاد زخم و تاول در ناحیه زائده ها طبیعی است. حدودا دو هفته زمان می برد تا این زائده ها بطور کامل از بین بروند. اگر بعد از انجام کرایو روی تاول ها زخم شد، باید محل زخم ها را کاملا ضد عفونی کنید تا ویروس زگیل پخش نشود.

هرچند ساعت یکبار باید از پمادهای ترمیم کننده استفاده شود و شستشوی محل و رعایت بهداشت ناحیه هم یکی دیگر از موارد مهم است که باید به آن توجه شود. همچنین تا بهبودی کامل از تحریک ناحیه با اصلاح و برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

هزینه کرایو و لیزر زگیل تناسلی، واژن و مقعد

هزینه درمان برای بیماران نکته حائز اهمیتی است و یکی از مهم ترین سوالاتی است که در اینجا به آن پاسخ می دهیم. هزینه لیزر زگیل تناسلی واژن و مقعد به عوامل گوناگونی وابسته است که در ادامه برخی از آنها را عنوان کرده ایم:

 • گاهی ممکن است زائده‌ها داخل واژن و مجاری ادرار قرار داشته باشند یا بیرون و اطراف آن باشند
 • اندازه و شکل زائده‌ها می‌تواند کوچک یا بزرگ باشد
 • میزان پراکندگی زائده‌ها در هر فردی متفاوت است
 • دستمزد پزشک و کلینیکی که به آن مراجعه می‌کنید هم در تعیین هزینه نقش دارد

مطلب مرتبط: هزینه لیزر زگیل تناسلی و کرایو، تعرفه درمان

هزینه لیزر زگیل

تعداد جلسات کرایوتراپی با توجه به تعداد و اندازه زگیل ها تعیین می شود. بنابراین هزینه کرایو زگیل هم به تعداد زائده ها و تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان این عارضه بستگی دارد و تعیین دقیق هزینه کرایو زگیل هم بعد از انجام معاینه امکانپذیر است.

الکتروکوتر

الکتروکوتر در حقیقت دستگاهی الکتریکی است که با ایجاد جریان الکتریکی و حرارت در ناحیه مورد نظر، باعث از بین رفتن و نابودی بافت زگیل می‌شود. مزیت این روش امکان انعقاد خون همزمان با ایجاد برش است و در این روش طی یک جلسه زائده ها از بین می رود.

بهبودی کامل این زائده ها و زخم های ایجاد شده بین یک تا شش هفته زمان می‌برد و در مواقع بسیاری این روش موفق عمل می‌کند. رعایت بهداشت بعد از انجام این روش هم یکی از نکات مراقبتی مهم به شمار می‌رود و شستشوی محل زخم مشکلی ندارد.

آیا حتما باید زگیل را درمان کنیم؟

اینکه زگیل تناسلی را درمان کنید یا خیر کاملا به تصمیم شما و پزشک معالجتان وابسته است. بسیاری از مردم مایلند که این زائده ها را تحت درمان قرار دهند، زیرا زگیل ها می توانند ناراحت کننده باشند.

هدف از درمان باید حذف زائده های قابل مشاهده و تسکین علائم آزاردهنده باشد. همچنین درمان آن می تواند ریسک انتقال ویروس به شریک جنسی شما را کاهش دهد.

به خصوص زنانی که باردار هستند، حتما باید قبل از زایمان طبیعی زگیل ها را درمان کنند تا حین زایمان مشکلی برای کودک ایجاد نشود.

سوالات متداول درمان زگیل تناسلی

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
Subscribe
Notify of
153 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
یک بیمار

سلام برای تقویت سیستم ایمنی و از بین رفتن ویروس زگیل تناسلی چی پیشنهاد میدین؟

صادقی

سلام لطفا بگید تو روش لیزر زگیل تناسلی زگیل ها پخش نمیشه؟

بهار

سلام من زگیل داخل واژن دارم میشه بگید چجوری درمان میشه

صادقی

همسر من لیزر زگیل تناسلی انجام داد و زائده هاش درمان شد میخواستم ازتون تشکر کنم و سوالم اینه که الان احتمال انتقالش پایین اومده؟

خالقی

بعد از درمان زگیل تناسلی میتونیم رابطه جنسی داشته باشیم؟

حسینی

اگر دستم با ناحیه تناسلی شخصی که زگیل داره تماس داشته باشه ممکنه منم دچار زگیل بشنم

آیدا

من درمان زگیل با لیزر و انجام دادم و مشکلم برطرف شد تو یه جلسه ممنونم از مجموعه خوبتون

الی

سلام چندوقت بعد از لیزر زگیل تناسلی میشه رابطه داشت؟

محمد
Reply to  الی

سلام بعد از کرایو زخم هایی که ایجاد میشه ممکنه باعث پخش شدن زگیل بشه؟

محدثه

سلام بگید کدوم روش برای درمان زگیل تناسلی داخل واژن بهتره

احمد

سلام من زگیل تناسلی دارم میخوام بدونم بعد از درمان با لیزر بازم منتقل میشه؟

153
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x