تصویر زگیل تناسلی
زگیل تناسلی یا زگیل مقاربتی یکی از شایع ترین بیماری های پوستی و عفونی است که در گروه بیماری های آمیزشی (STD) قرار می گیرد. این بیماری در اثر تماس مستقیم پوست با پوست فرد آلوده و از طریق برقراری روابط جنسی بین افراد منتقل می شود. از آنجایی که این بیماری به شدت سرایتی است، معمولا با اولین تماس جنسی سریعا به بدن فرد منتقل می گردد و به دنبال آن زگیل ها و زائده هایی در اطراف ناحیه ی تناسلی و مقعد به وجود می آید.

بیماری زگیل تناسلی چیست ؟

عکس زگیل تناسلیعکس زگیل تناسلی

بیماری زگیل تناسلی یک بیماری عفونی است که عامل اصلی به وجود آورنده ی آن نوعی ویروس DNA دار با نام HPV یا پاپیلومای انسانی می باشد. این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست افراد و عمدتا در اثر ارتباطات جنسی منتقل می شود.

با تغییر الگوها و عادات جنسی افراد در جوامع امروزی متاسفانه سن شیوع این بیماری بسیار کاهش یافته و به مرز ۱۲ سال رسیده است. میزان شیوع این بیماری در مردان و زنان به یک اندازه است و در فاصله ی سالهای ۱۲ تا ۳۵ زندگی که افراد معمولا از نظر جنسی فعال هستند احتمال ابتلا به این بیماری بسیار افزایش می یابد.

حتی امکان ابتلای کودکان به زگیل تناسلی وجود دارد.در کودکانی که به زگیل تناسلی دچار می شوند. به خصوص در کودکان زیر  ۲ سال باید دو عامل زیر را در نظر گرفت:

 • تماس مستقیم دست آلوده با پوست کودک
 • تجاوز جنسی به کودک

تصویر زگیل تناسلی در کودکانتصویر زگیل تناسلی در کودکان

ویروس HPV در سه ناحیه ی بدن که در برقراری روابط جنسی بیشتر درگیر هستند می تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی شود .

 • ناحیه ی تناسلی که از طریق ارتباط جنسی واژینال منتقل می شود.

تصویر زگیل تناسلی واژینالتصویر زگیل تناسلی واژینال

 • ناحیه ی مقعد که بر اثر ارتباط جنسی دچار زگیل مقعدی می شود.

تصویز زگیل مقعدیتصویر زگیل مقعدی

 • دهان، زبان، لب ها و گلو که ناشی از ارتباط جنسی دهانی است.

عکس زگیل دهانعکس زگیل دهان

در ادامه ی این مقاله بیشتر با این بیماری و علائم و روش های درمان آن آشنا خواهید شد.

علائم، نشانه ها و نحوه ی تشخیص زگیل تناسلی

بیماری زگیل تناسلی با علائم و نشانه های واضح و مشخصی همراه است که بسیاری از آنها به سادگی توسط خود فرد قابل تشخیص هستند. البته در برخی موارد زگیل ها درون نواحی داخلی دستگاه تناسلی (درون واژن یا دهانه ی رحم)به وجود می آیند که با عوارض و علائم خاصی هم همراه نیستند. در چنین شرایطی تشخیص این زگیل ها کار آسانی نیست و به بررسی های پزشکی نیاز دارد. بیشتر افراد زمانی به وجود زگیل های تناسلی در بدن خود پی می برند که با علائم و نشانه های ظاهری آن برخورد می کنند.

علائم و نشانه های کلی این بیماری به شرح زیر است:

 • وجود زائده های برجسته، سفت و توپر گوشتی شکل در اطراف ناحیه ی تناسلی و مقعد به شکل تک زگیل هایی پراکنده و ریز و یا زگیل های بزرگ تر به شکل خوشه ای و متمرکز هستند.
 • رنگ زگیل های تناسلی غالبا به رنگ پوست است ولی در برخی موارد ممکن است تیره تر یا روشن تر از رنگ پوست فرد باشد.
 • در افرادی که رابطه ی جنسی دهانی داشته اند زگیل ها ممکن است در اطراف نواحی دهان، زبان، لب ها و گلو ایجاد شده باشد.
 • احساس خارش و سوزش در محل زگیل ها
 • وجود رطوبت و ترشح در محل زگیل های تناسلی
 • اگر زگیل های تناسلی در مسیر مجاری ادراری قرار گرفته باشند می توانند باعث ایجاد خونریزی، بروز درد و انسداد مجاری ادراری شوند.

عکس شکل ظاهری زگیل تناسلی

عکس زگیل تناسلی

نحوه ی تشخیص زگیل تناسلی

برای تشخیص زگیل های تناسلی پزشک ابتدا یک معاینه ی روتین و ساده انجام می دهد و با معاینه ی ظاهری فرد زگیل های تناسلی او را بررسی می کند. زگیل های تناسلی ظاهر و علائم مشخصی دارند و به سادگی قابل تشخیص هستند.

اگر علائم زگیل های تناسلی در بدن فرد وجود نداشت حسب مورد، پزشک قسمت های پنهان و داخلی دستگاه تناسلی و مقعد را به وسیله ی دستگاه مورد بررسی قرار می دهد. چون گاهی زگیل ها در نواحی داخلی مثل دهانه ی رحم و درون واژن رشد می کنند از این رو به راحتی قابل مشاهده نیستند.

در صورتی که احتمال ابتلای فرد به ویروس HPV و یا سایر عفونت های ناشی از آن وجود داشته باشد پزشک از روش های دیگری برای تشخیص ویروس در بدن فرد استفاده می کند.

این روش ها شامل دو روش زیر می باشد:

 • تست پاپ اسمیر
 • آزمایش خون

تست پاپ اسمیر

برای تشخیص ویروس عامل زگیل تناسلی و بررسی خطرات احتمالی آن به زنان بالای ۳۵ سال توصیه می شود که حداقل سالیانه یک بار تست پاپ اسمیر را انجام دهند.این تست فقط مختص خانم هاست و با نمونه برداری مختصری از سلول های دهانه ی رحم و واژن ی توان یک بررسی دقیق پیرامون این بیماری و تبعات آن انجام داد. همچنین تست پاپ اسمیر بسیاری از عفونت ها و سرطان هایی  که دستگاه تناسلی زنان را درگیر خود می کند را به خوبی نشان می دهد.

در این روش دهانه ی رحم به وسیله ی دستگاهی به نام اسپکولوم به آرامی باز می شود و سپس با یک برس استریل از سلول های دیواره ی رحم و واژن نمونه برداری های لازم را انجام می دهند.

عکس تست پاپ اسمیر برای تشخیص ویروس HPV

آزمایش خون زگیل تناسلی

برای تشخیص نوع زگیل های تناسلی و وجود ویروس HPV در بدن فرد علاوه بر انجام تست پاپ اسمیر که روشی مخصوص خانم هاست، روشی با نام روش مولکولی وجود دارد که هم برای خانم ها و هم برای آقایان قابل استفاده است. میزان حساسیت و دقت این روش بسیار بالاست و می تواند به طور دقیق مشخص کند که آیا شخص به ویروس HPV مبتلا است یا خیر ؟

یکی از راه های انجام روش مولکولی انجام روش ژنوتایپینگ است که به وسیله ی آن ژن HPV را توالی یابی می کنند و از این طریق به این مساله که آیا فرد به ویروس آلوده است یا خیر پی می برند.

همچنین برای تشخیص HPV  روش دیگری هم با نام  REAL TIME  PCR وجود دارد که در آن ژن مورد نظر بیش از هزاران بار مورد تکثیر قرار می گیرد و سپس نتایج حاصل از آن را روی دستگاه آنالیز میکنند.

راه های انتقال زگیل تناسلی در مردان و زنان

تصویر زگیل تناسلی در زنانتصویر زگیل تناسلی در زنانتصویر زگیل تناسلی در مردانتصویر زگیل تناسلی در مردان

شناخته شده ترین عامل انتقال زگیل تناسلی، تماس مستقیم پوست با پوست بدن فرد آلوده در حین برقراری ارتباط جنسی است و این هیچ تفاوتی در مردان و زنان ایجاد نمی کند.ارتباط جنسی با فرد آلوده به یک میزان در زنان و مردان تاثیرگذار است و در اولین ارتباط جنسی با فرد آلوده، ویروس این بیماری می تواند به بدن فرد منتقل شود.

البته عوامل تاثیرگذاری وجود دارند که باعث می شود برخی افراد برای ابتلا به زگیل تناسلی مستعدتر باشند و حتی ممکن است  بدون داشتن رابطه ی جنسی به زگیل های تناسلی مبتلا شوند.

عوامل تاثیرگذار در ابتلا به زگیل تناسلی:

 • افرادی که از نظر جنسی فعال هستند و بیش از یک شریک جنسی دارند.
 • افرادی که از نظر جنسی بی بند و بار هستند و به اصول اخلاقی پایبند نیستند.
 • افرادی که در رنج سنی ۱۲ تا ۳۵ سال قرار دارند .
 • افرادی که مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی مصرف می کنند.
 • افرادی که تجربه ی تجاوز جنسی در زندگی خود داشته اند.
 • افرادی که سیستم ایمنی بدنی آنها بسیار ضعیف است.
 • مبتلایان به ایدز
 • افرادی که نکات بهداشتی را رعایت نمی کنند.
 • افرادی که به سایر بیماری های STD یا آمیزشی مبتلا هستند.
 • نوزادانی که مادر آنها به ویروس HPV مبتلا است.

انواع زگیل تناسلی و عکس آن

عکس انواع زگیل تناسلی

تصویر انواع زگیل تناسلی

ویروس HPV دارای تیپ ها و ژن های مختلفی است که حسب مورد، هر کدام عملکردهای متفاوتی را به دنبال دارند . تا به امروز در حدود ۱۰۰  تیپ مختلف از این ویروس شناسایی شده است .

به طور کلی انواع تیپ های متفاوت این ویروس به دو نوع کلی زیر تقسیم بندی می شوند:

تیپ کم خطر ویروس HPV

تیپ کم خطر ویروس HPV فقط باعث به وجود آمدن زگیل های تناسلی در اطراف نواحی تناسلی، مقعد و دهان و انواع زگیل های معمولی  در سرتاسر بدن می شوند. این زگیل ها عفونت خاصی در بر ندارند و مشکل خاصی به وجود نمی آورند.این زگیل ها  معمولا پس از گذشت مدت زمانی در حدود ۱۸ الی ۲۴ ماه خود به خود از بین می رود و ناپدید می شوند.

از انواع کم خطر ویروس HPV می توان به نوع ۶، ۱۱، ۴۰، ۴۳، ۴۴، ۵۳، ۵۴، ۶۱، ۷۲ و ۷۳ اشاره کرد.

تیپ پرخطر ویروس HPV

این نوع تیپ های ویروس HPV می توانند علاوه بر ایجاد زگیل های تناسلی مشکلات دیگری هم به همراه داشته باشند. یکی از مهلک ترین بیماری هایی که در اثر این نوع تیپ از ویروس HPV به وجود می آید سرطان دهانه ی رحم ، واژن و مقعد است که سالیانه جان عده ی زیادی را در سرتا سر جهان می گیرد.سرطان دهانه ی رحم سومین نوع سرطان شایع در میان زنان جهان است.

از پرخطر ترین انواع ویروس HPV میتوان به نوع ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹،۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸ ، ۵۹ و۶۸ اشاره کرد.

تیپ پرخطر ویروس HPV می تواند باعث ایجاد سرطان در نواحی زیر شود:

 • سرطان دهانه ی رحم
 • سرطان واژن
 • سرطان دهانه ی واژن
 • سرطان بیضه و آلت تناسلی در مردان
 • سرطان مقعد
 • سرطان زبان
 • سرطان حنجره
 • سرطان دهان

همانطور که مشاهده کردید HPV فقط عامل ایجاد زگیل های تناسلی نیست. بلکه به دنبال آن بیماری های دیگری هم مانند سرطان ممکن است به وجود بیاید از این رو داشتن آگاهی های عمومی و اطلاعات لازم در رابطه با این بیماری امری ضروری به نظر می رسد.

علل به وجود آمدن زگیل تناسلی

همان طور که گفته شد علت اصلی ایجاد زگیل های تناسلی نوعی ویروس  DNA دار به نام  HPV  یا پاپیلومای انسانی می باشد. این ویروس به طور کلی مسبب به وجود آمدن تمامی انواع زگیل هاست ولی از آنجایی که تا به امروز بیش از ۱۰۰ تیپ مختلف از آن شناسایی شده است، هر تیپ زگیل های متفاوتی را در سطوح مختلف بدن ایجاد می کنند.

برخی از تیپ های ویروس  HPV عامل ایجاد زگیل های تناسلی شناخته شده اند.

به طور کلی تمامی زگیل ها و زگیل های تناسلی که در بدن فرد به وجود می آیند در اثر ابتلا به ویروس  HPV می باشد و عامل دیگری در بروز آن سهیم نیست.

اما نکته ی مهمی که در این رابطه وجود دارد دوره ی خاموشی این بیماریست .

همانطور که گفتیم ویروس  HPV در اثر اولین تماس و رابطه ی جنسی با فرد آلوده به بدن فرد منتقل می شود. ولی علائم و نشانه های زگیل های تناسلی بلافاصله در بدن فرد به وجود نمی آید.

با توجه به وضعیت سیستم ایمنی بدن هر فرد مدت زمانی طول می کشد تا زگیل های تناسلی علائم و نشانه های خود را نشان دهند. این مدت زمان را نمی توان به طور دقیق مشخص کرد و به فاکتورهای زیادی بستگی دارد ولی به طور کلی از زمان دریافت ویروس، در حدود ۳ ماه طول می کشد تا علائم و نشانه های زگیل های تناسلی بر روی بدن فرد مشاهده شود.

البته در برخی افراد که به سایر بیماری های آمیزشی مبتلا هستند و سیستم ایمنی بدنی آنها بسیار ضعیف است علائم و نشانه های زگیل های تناسلی در مدت زمان بسیار کوتاه تری ایجاد می شوند.

در  برخی موارد مشاهده شده است که فرد پس از رابطه ی جنسی با شریک جنسی خود به زگیل تناسلی مبتلا شده است ولی خود فرد آلوده ممکن است تا سال ها هیچ علائمی از زگیل های تناسلی بر روی بدنش نداشته باشد.

احتمال ابتلا به زگیل های تناسلی بدون رابطه جنسی

البته گاهی سیستم ایمنی بدن فرد به قدری ضعیف است که شخص بدون برقراری رابطه ی جنسی هم می تواند به زگیل های تناسلی مبتلا شود احتمال ابتلا به زگیل های تناسلی بدون برقراری رابطه ی جنسی در موارد زیر بسیار بالاست:

 • مبتلایان به بیماری ایدز
 • افرادی که به انواع سرطان ها و عفونت ها مبتلا هستند.
 • افرادی که عمل های پیوندی داشته اند و عضو جدیدی دریافت کرده اند.
 • استفاده ی بیش از اندازه از قرص های ضدبارداری
 • افرادی که در سنین پایین از نظر جنسی فعالیت دارند.

روش های درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان

زگیل های تناسلی قابل درمان هستند و برای درمان و از بین بردن آن روش های درمانی متعددی وجود دارد. اگر به زگیل تناسلی مبتلا شده اید قبل از هرچیز باید آرامش خود را حفظ کنید و بلافاصله به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید. شاید افراد زیادی از مراجعه به پزشک خجالت بکشند ولی باید بدانید که هرچه درمان زگیل های تناسلی خود را سریع تر و زودتر آغاز نمایید درمان آن راحت تر است. داشتن استرس و پنهان کردن بیماری زگیل تناسلی فقط روند درمانی آن را کند تر و سخت تر می کند.

از آنجایی که برخی تیپ های این ویروس می تواند باعث بروز انواع سرطان شود درمان سریع و زودهنگام زگیل های تناسلی از اهمیت بالایی برخوردار است. از طرفی تا زمانی که شما به زگیل های تناسلی مبتلا هستید نمی توانید با شریک جنسی خود ارتباط جنسی برقرار نمایید زیرا امکان سرایت زگیل ها وجود دارد

به طور کلی برای تمامی انواع زگیل های تناسلی درمان های زیر در نظر گرفته می شود:

 • لیزردرمانی
 • کرایوتراپی
 • سوزاندن
 • عمل جراحی
 • دارودرمانی
 • درمان خانگی

درمان با لیزر زگیل تناسلی

عکس لیزر درمانی زگیل تناسلیعکس لیزر درمانی زگیل تناسلی

لیزر درمانی زگیل های تناسلی نوین ترین روش پزشکی است که برای درمان این بیماری وجود دارد. این روش به عنوان قطعی ترین و موثرترین روش درمان این بیماری شناخته شده است و در میان تمامی روش های درمان پزشکی این بیماری بالاترین رتبه ی رضایت و موفقیت را به همراه دارد.

در روش لیزردرمانی دی اکسید کربن پرتوهای مادون قرمز که کاملا بی خطر و بدون عارضه هستند به طور مستقیم به سمت محل زگیل ها تابنده می شود.زگیل ها و بافتهای آسیب دیده ی پیرامون آن انرژی نور لیزر را جذب میکنند و آن را به انرژی گرمایی تبدیل می نمایند در نتیجه ناحیه ی مورد تهاجم لیزر به آرامی تبخیر می شود.

روش لیزردرمانی بالاترین اثربخشی و میزان پاکسازی را نسبت به سایر روش ها مانند کرایوتراپی زگیل های تناسلی دارد و حدود ۲ برابر موثرتر است. این روش از آنجایی امکان نفوذ اشعه ی لیزر به لایه های عمیق تر بافت پوست وجود دارد به صورت قدرتمندتری بافت های درگیر ویروس را از بین می برد و در نتیجه خود ویروس به طور کامل از بافت ها زدوده می شود. به همین دلیل مناسب ترین گزینه برای افرادی است که سیستم ایمنی آنها بسیار ضعیف می باشد و به طور مکرر با زگیل های تناسلی مواجه می شوند.

با ۱ جلسه لیزر درمانی می توان تمامی زگیل های تناسلی را از سطح پوست پاک کرد و نیازی به مراجعات مکرر و استفاده از سایر روش های درمانی نیست.

لیزردرمانی نیازی به بیهوشی و بستری ندارد و بیمار بلافاصله می تواند به منزل بازگردد. بیمار در روش لیزردرمانی با هیچ گونه درد ، خونریزی و سوزشی مواجه نخواهد شد و نیازی به پانسمان ندارد.

کرایوتراپی زگیل تناسلی

عکس کرایوتراپی زگیل تناسلیعکس کرایوتراپی زگیل تناسلی

کرایوتراپی (فریز کردن یا منجمد کردن)یکی از روش های درمان زگیل تناسلی است که در آن از روش سرما درمانی و منجمد کردن برای درمان و از بین بردن زگیل های تناسلی و ضایعات پوستی استفاده می شود . در این روش با کمک مواد خنک کننده مانند نیتروژن مایع زگیل های تناسلی را تحت دمای بسیار پایینی قرار می دهند و بدین ترتیب زگیل ها از بین می روند.

این روش درمانی به چندین جلسه مراجعه ی حضوری بیمار نیاز دارد و در هر جلسه چندین زگیل جدید و زگیل های قبلی تحت کرایوتراپی قرار می گیرند تا جایی که کاملا از بین بروند.

هزینه کرایوتراپی

کرایوتراپی زگیل تناسلی قطعا نسبت به سایر روش های درمانی مانند لیزر درمانی قیمت پایین تری دارد و از این رو همیشه به عنوان اولین خطر درمانی برای درمان این بیماری انتخاب می شود ولی درباره ی میزان هزینه های دقیق و قطعی آن باید بگوییم که نمی توان هزینه ی مشخصی برای آن عنوان کرد.

بستگی دارد که شما به چه مرکزی مراجعه کرده اید. پس از معاینه ی دقیق تعداد و محل زگیل ها و میزان گستردگی آنها برای شما جلسات درمانی تعیین می شود و درمان شما آغاز می گردد . برای اطلاع از هزینه های دقیق این روش بهتر است که به مراکز انجام کرایوتراپی زگیل های تناسلی مراجعه نمایید. بیمارستان راضی یکی از بهترین این مراکز است.

واکسن زگیل تناسلی

تصویر واکسن زگیل تناسلیتصویر واکسن زگیل تناسلی

واکسن زگیل تناسلی با نام علمی گارداسیل Gardasil برای پیشگیری از ابتلا به چند تیپ خطرناک ویروس HPV  به خصوص تیپ های ۶ ، ۱۱ ، ۱۶ و ۱۸ استفاده می شود .

همچنین این واکسن تنها دارویی است که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده ی آمریکا تایید شده است و تنها واکسنی است که برای پیشگیری از ابتلا به سرطان دهانه ی رحم در جهان وجود دارد.

این واکسن از آلوده شدن بدن فرد به انواع تیپ های ویروس  HPV  و ابتلا به انواع سرطان های دهانه ی رحم و واژن جلوگیری میکند و حتی اگی شخصی با فرد آلوده به ویروس هرگونه ارتباط جنسی اعم از ارتباط جنسی دهانی، مقعدی و واژینال برقرار کرد به این ویروس آلوده نخواهد شد.

بهترین زمان برای تزریق این واکسن در فاصله ی سال های ۹ تا ۲۶ زندگی است که با شروع و اوج گرفتن فعالیت های جنسی افراد همراه است.

این واکسن در یک فاصله ی زمانی ۶ ماهه به صورت عضلانی تزریق می شود و مراحل تزریق آن بدین صورت است که ابتدا اولین واکسن به بدن فرد تزریق می شود . پس از گذشت ۲ ماه نوبت به تزریق دومین واکسن می رسد و ۴ ماه پس از تزریق دوم نوبت به تزریق واکسن سوم است .

پماد برای زگیل تناسلی

برای درمان زگیل های تناسلی یکی از روش های درمانی استفاده از داروهاست. داروهایی که برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد به شکل پمادهای موضعی در دسترس هستند و شامل موارد زیر است:

 • پماد آلدارا: این پماد بیشتر یک اصلاح کننده ی پاسخ ایمنی بدن است و توانایی سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با زگیل های تناسلی افزایش می دهد.
 • پماد پودوفیلین و پودوفیلوکس: نوعی رزین گیاهی است که برای درمان انواع زگیل های تناسلی ناحیه ی مقعد و سطوح خارجی دستگاه تناسلی کاربرد دارد.
 • محلول اسید سالسیلیک: این محلول یک لایه بردار قوی است که می تواند بافت های لایه ی بیرونی پوست را از بین ببرد.بدین ترتیب تمامی ضایعات پوستی و زگیل ها از سطح پوست پاک می شوند.
 • سینکاتچینز: سینکاتچینز یا ورجین نام نوعی پماد موضعی است که برای درمان انواع زگیل های ناحیه ی خارجی دستگاه تناسلی و مقعد کاربرد دارد.

بهترین روش درمان زگیل تناسلی

بهترین و موثرترین روشی که امروزه برای درمان قطعی زگیل های تناسلی وجود دارد روش لیزردرمانی است. این روش درمانی می تواند تا حد زیادی زگیل های تناسلی را ریشه کند و از آنجایی که در این روش زگیل های تناسلی از عمق پوست تحت درمان قرار می گیرند ضایعات و بافت های آسیب دیده به طور کلی از بین می روند و از این رو امکان بازگشت و عود مجدد زگیل های تناسلی بسیار کم است.

با انجام ۱ جلسه لیزردرمانی می توان تمامی زگیل های تناسلی روی پوست را پاک کرد و از بین برد.

درمان خانگی زگیل تناسلی

تصویر درمان حانگی زگیل تناسلیتصویر درمان خانگی زگیل تناسلی

برای درمان و از بین بردن زگیل های تناسلی برخی روش های درمان خانگی وجود دارد که اثربخشی و قدرت درمانی آنها به اثبات رسیده است.روش های درمان خانگی مبتنی بر اصول طب سنتی و برآمده از دل طبیعت هستند و بسیاری از اطباء طی سالیان متمادی از این روش ها برای درمان بسیاری از امراض استفاده کرده اند و در بسیاری از موارد هم به پاسخ مورد نظر خود رسیده اند.

از آنجایی که انجام این روش ها به راحتی در منزل امکان پذیر است و هیچ گونه عارضه و خطری برای فرد به دنبال ندارد بسیاری از افراد تمایل دارند که در زمان آغاز درمان زگیل های تناسلی خود به عنوان اولین خطر درمانی از روش های خانگی استفاده نمایند.

در ادامه با موثرترین روش های درمان خانگی زگیل های تناسلی آشنا خواهیم شد:

 • عصاره ی درخت چای

عصاره ی درخت چای یکی از قدرتمندترین ضدعفونی کننده های طبیعی است. برای درمان زگیل های تناسلی یک پنبه ی کوچک را به کمی عصاره ی درخت چای آغشته کنید و آن را به آرامی بر روی زگیل های خود مالش دهید.پس از بیست دقیقه محل زگیل ها را بشویید و خشک کنید. این کار را تا دو هفته روزی ۱ بار انجام دهید تا زگیل های شما کوچک تر و کم رنگ تر شود.

 • سرکه ی سیب

یکی از موثرترین روش ها برای درمان زگیل های تناسلی، شستشوی روزانه ی محل زگیل ها با کمی سرکه ی سیب است. همچنین می توانید محل زگیل ها را با یک پنبه ی آغشته به سرکه مالش دهید.

 • سیر

از موثرترین ماده ها برای درمان و از بین بردن زگیل های تناسلی می توان به سیر اشاره کرد.چند حبه سیر را له کنید و آن را بر روی زگیل های خود قرار دهید و با یک نوار تمیز ببندید.پس از نیم ساعت خودتان را بشویید و خشک کنید.این کار را هروز می توانید انجام دهید.

 • پیاز

برای از بین بردن و درمان زگیل های تناسلی می توانید حلقه های پیاز را بر روی آن قرار دهید. همچنین می توانید آب یا عصاره ی پیاز را تهیه کنید و شبها بر روی محل زگیل ۸های خود بمالید و صبح بشویید.

 • روغن کرچک

روغن کرچک می تواند شما را از شر انواع عفونت ها مانند زگیل های تناسلی رها کند. کمی روغن کرچک را بر روی زگیل های تناسلی خود بمالید و پس از چند دقیقه محل آن را بشویید.

 • جو دوسر

کمی جو را در آب داغ خیس کنید و پس از نرم شدن آن را کاملا له نمایید.میتوانید این ماده را با کمی آب گرم ترکیب کنید و برای ۲۰ دقیقه داخل آن بنشینید به طوری که تمامی زگیل ها در آب قرار بگیرند.

 • نوار درمانی

بر روی زگیل های تناسلی خود برش های نوار چسبی قرار دهید و تا ۶ روز این کار را ادامه دهید . زگیل ها درمان می شوند و از بین می روند.

 • جوش شیرین

می توانید جوش شیرین را در آب گرم ترکیب کرده و داخل آن بنشینید . همچنین می توانید کمی جوش شیرین را با روغن کرچک ترکیب کنید تا خمیر نرم و یکدستی حاصل شود .این خمیر را بر روی زگیل های تناسلی خود قرار دهید و آن را با باند تمیزی بپوشانید.

 • عسل

عسل را به صورت مستقیم بر روی زگیل های تناسلی خود بمالید.

 • آلوئه ورا

ژل برگ های آلوئه ورا می توانند بسیاری از عفونت ها را از بین ببرند و در ترمیم بافت های آسیب دیده ی پوست بسیار موثرند.هروز بر روی زگیل های تناسلی خود ژل آلوئه ورا بمالید و اجازه دهید که جذب شود.

۰۹۹۰۱۹۴۲۴۷۴ | ۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶
پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل
آدرس: میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

پاک کردن ارسال