دلایل ایجاد و روش‌های درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

آوریل 26, 2016
دلایل ایجاد و روش‌های درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال همان سینوسی است که معمولا مو دار است و زیر پوست بین کفل ها کمی بالاتر از خط مقعد ایجاد می‌شود. سینوس بصورت عمودی بین کفل ها ایجاد می‌شود و به ندرت در نواحی دیگر بدن رخ می‌دهد و مستعد عفونت است. معمولا تنها راه درمان کیست مویی مقعدی خارج کردن کیست به روش جراحی می‌باشد.

درمان دارویی و یا گیاهی سینوس روش های قابل اطمینانی برای درمان ریشه ای این عارضه نیستند و به جز موارد اندکی، تنها به کاهش التهاب بیماری آن هم بصورت موقت کمک می کنند. بیماران معمولا نگران هزینه جراحی و لیزر کیست مویی هستند که در صفحه مربوطه به آن پرداخته ایم.

بیماری سینوس پیلونیدال یا کیست مویی چیست؟

سینوس یک کانال باریک غیرعادی در بدن شما است و مسیر آن معمولا از مرکز عفونت در بافت های عمیق تر به سطح پوست می‌باشد, بدین معنی که چرک هر از گاهی به پوست منتقل و تخلیه میشود. اما در صورتیکه سوراخ‌های سطح پوست بسته شوند، ترشحات داخل حفره پیلونیدال تجمع پیدا می‌کنند و منجر به ایجاد آبسه می‌شوند.

دلایل ایجاد کیست مویی چیست؟

دلیل واقعی سینوس پیلونیدال هنوز مشخص نیست و فرضیه های مختلفی وجود دارد. برای مثال فرضیه ای میگوید این یک ناهنجاری جزئی مادرزادی بین کفل ها است و به همین خاطر بین افراد خانواده رخ میدهد. ناهنجاری در این بخش از پوست بخاطر این است که مو به جای بیرون آمدن به درون پوست رشد میکند. این بیماری در افراد پرمو و کسانی که به سبب شغلشان، ساعات زیادی از روز را در حالت نشسته هستند، بیشتر دیده می‌شود.

فرضیه دیگر میگوید در اثر فشار یا اصطکاک پوست بین کفل ها , گودی یا فرورفتگی پيدا ميكند و این خود مسئول فشرده شدن و رشد مو به درون و ایجاد کیسه یا غده ی چرکی میشود.

دلیل هرچه باشد، زمانیکه مو در پوست گیر کند باعث خارش و التهاب میشود. پوست ملتهب هم عفونت ميكند و پس از مدتی عفونت دائمی و تکراری میشود. سپس عفونت منجر به سینوسی میشود که دارای قطعاتی از مو است.

چه کسانی دچار کیست پیلونیدال می‌شوند؟

در انگلستان از هر صد هزار نفر حدود 26 نفر دچار کیست مویی پایین کمر می‌شوند و در کودکان و افراد بالای 40 سال نادر و برای مردان چهار برابر زنان رخ می‌دهد (چون بیش از زنان مو دارند)

یک سری عوامل نیز در ایجاد این مشکل دخیل هستند مانند:

 • شغلی که نشستن زیاد از حد لازم دارد
 • چاقی یا وزن زیاد
 • خارش یا آسیب دیدگی دائمی محل
 • کفل پر از مو
 • سابقه خانوادگی
 • مشکلات هورمونی

این مشکل در قدیم به “صندلی جیپ” معروف بود چون بین رانندگان جیپ های ارتش متداول بود , احتمالا به خاطر ساعت ها رانندگی و بالا و پایین جستن که منجر به خارش و جراحت جزئی و فشار به کفل ها بوده است.

علائم کیست مویی

سینوس پیلونیدال در وحله اول علائمی ندارد و شخص از وجود آن بی اطلاع است. بعضی ها در ابتدا و هنگام شستشو احساس توده‌ای بی درد در محل می‌کنند. در واقع علائم این بیماری زمانی ظاهر می‌شود که کیست عفونی شده و تبدیل به آبسه شود.

علائم نوع حاد

در صورتیکه بیماری حاد و مزمن شود، می‌تواند علایم زیر را داشته باشد:

 • احساس درد و قرمزی
 • چرک و ترشح
 • درد هنگام نشستن
 • تب و لرز

علائم نوع مزمن

از هر ده نفر حدود چهار نفر دچار سینوس پیلونیدال تکراری میشوند و درد ناشي از آن كمتر از مورد حاد است چون معمولا مقداري چرك از سينوس خارج و فشار كمتر ميشود و هرچند عفونت كاملا رفع نميشود ولي درد كاهش مي يابد  و آنچنان شديد نخواهد بود. بنابراين علائم درد و تخليه چرك براي مدت طولاني ادامه خواهد داشت و هر از گاهي عود ميكند تا سينوس طي جراحي درمان شود.

روش‌های درمان کیست مویی

اگر علائمی وجود ندارد: درصورتیکه علائمی موجود نباشد توصیه می‌شود سریعا موها تراشیده و محل عاری از مو و تمیز نگهداری شود و با مصرف داروها و استفاده از روش های خانگی باید بیماری را کنترل و درمان کرد.

اگر علائم حاد باشد: درمان با دارو و به روش خانگی به هیچ عنوان قطعی نیست و در اکثر مواقع برای کاهش عفونت و التهاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورت عفونت باید داروهای آنتی بیوتیک مصرف شود و برای رفع درد مسکن هایی مانند پاراسیتامول و یا آیبوپروفن تجویز می‌شوند. عمل کیست مویی و جراحی با لیزر در این مرحله احتمالی است.

در اکثر موارد عمل جراحی به عنوان درمان قطعی این عارضه شناخته می شود که شامل جراحی باز و بسته و در نوع کم تهاجمی و آسان تر جراحی با لیزر است. پزشک بیمار را از مزایا و معایب هر یک از این روش ها مطلع می کند و ما هم در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

لیزر کیست مویی

 • عمل جراحی باز: در درمان کیست مویی با روش جراحی باز، بخشی از پوست پیرامون این عارضه با چاقو برش میخورد و عفونت خارج می شود. در این روش زخم بسته نمیشود تا بطور طبیعی التیام یابد که معمولا چندین هفته طول میکشد و باید کاملا طبق دستور پزشک از آن مراقبت شود. مزیت این روش در این است که به دلیل حذف کل بافت ملتهب و درگیر بیماری، احتمال عود مجدد بسیار کم است.
 • جراحی بسته: بدین معنا است که فقط بخش سینوس یا کیست برداشته میشود. در این روش برش سینوس تقریبا بیضی شکل است و سپس دو طرف برش به هم رسانده و بخیه می خورد. مزیت این روش در صورت موفقیت این است که زخم سریع تر التیام مییابد ولی احتمال برگشت سینوس و یا عفونت محل در مقایسه با روش اول بیشتر است. البته درصورتیکه بخیه از بین کفل ها به بیرون زده شود خطرهای احتمالی کمتر خواهند بود.
 • تکنیک جراحی پلاستیک: در بعضی موارد که سینوس تکراری و گسترده است برای برداشتن سینوس و پوست پیرامون جراحی پلاستیک توصیه میشود.
 • جراحی کیست مویی با لیزر: در عصر حاضر به دلیل پیشرفت علم پزشکی و پیدایش روش های نوین درمانی، بیماران دیگر ملزم به تحمل مشکلات جراحی به روش های قدیمی و تحمل درد و ناراحتی های بعد از آن نیستند. درمان کیست مویی بدون جراحی و با لیزر که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد، به عنوان روشی قطعی و بدون بازگشت شناخته شده و نیازی به بیهوشی یا بستری شدن در بیمارستان را نخواهد داشت. روش لیزر مزایای بی شماری در مقایسه با سایر درمانها دارد که عدم ایجاد درد و خونریزی، عدم نیاز به پانسمان و همچنین کوتاه و آسان شدن دوران نقاهت از مهم ترین امتیازات این روش شمرده می شود.

دوره‌ی پس از لیزر و عمل کیست مویی

مراقبت بعد از عمل باید طبق دستور پزشک و بسته به نوع جراحی انجام شود تا از عود مجدد بیماری و یا بروز عفونت جلوگیری شود. زخم باید کاملا تمیز و عاری از مو نگهداری شود. طبق توصیه ی جراحان معمولا باید زخم را حتی پس از التیام عاری از مو نگه داشت و هر چند هفته یک بار موها را به روش های گوناگون از بین برد که در این صورت احتمال برگشت بیماری کاهش می یابد.

همچنین رعایت بهداشت فردی، استفاده از توالت فرنگی تا چند روز بعد از جراحی و نشستن صحیح از موارد دیگری است که باید رعایت شود. اگر شما هم برای انتخاب روش جراحی و لیزر کیست مویی سر دو راهی قرار گرفتید، بهتر اسن با مشورت پزشک یک روش را انتخاب کنید.

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5

74 دیدگاه

 1. شهابی گفت:

  چنووقتیه با مشکل کیست مویی مواجه شدم ولی حدود1ماه دردگرفته شدید چگونه به غیرجراحی درمانش کنم چه دارویی توصیه میشود

  1. پاسخ دکتر گفت:

   آقای شهابی عزیز کیست مویی فقط به روش جراحی درمان میشه وهیچ دارویی برای درمانش وجود ندارد

 2. ریحانه گفت:

  سلام من قسمت كشاله رانم كيستي داشتم كه ازش چرك و خون خارج ميشد دكتر تشخيص جراحي داد كه ٧تا بخيه هم خورد و گفت از تيغ جهت تراشيدن مو استفاده نكنم الان مجددا درگير همون كيست هستم مخصوصا وقتي لباس زير تنگ ميپوشم از ترس جراحي مجدد دكتر نرفتم وبا آب و صابون تميزش ميكنم درد هم دارم لطفا راهنمايي كنيد جراحي هم فايده نداشت

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام لطفا تشریف بیارید تا بررسی شود اگر احتیاج به عمل بود با لیزر وتکنیکی خاص بدون خون ریزی مشکلتان بر طرف میشه کیست مویی درمان دارویی نداره

 3. امیر گفت:

  ابسه چرکی عمل کردم بعده یکماه دریچه بشکل جوش بوجود آمده که ازش چرک خارج میشه و التهاب و خارش داره .عمل جراح بصورت باز انجام شده.

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام عمل شما عفونت کرده تشریف بیارید تا معاینه شوید

 4. رحیم گفت:

  سلام آقای دکترمن دوروزپیش عمل بازسینوس انجام دادم ازچه دارویی استفاده کنم که زخم زودترمیم شود

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام درعملهایی که من میکنم فقط شستشو وپانسمان اما شما رو نمیدونم به چه روشی جراحی کردن بهتر است از خود جراحتان بپرسید

 5. زهرا گفت:

  سلام اقای دکتر من دختری 15 ساله هستم از بالای باسن من مقداری خون اومد ک وقتی مشاهده کردم متوجه یک سوراخ در ان ناحیه شدم با جست و جو در اینترنت شک کردم ک کیست مویی داشته باشم،پدرم سال های پیش داشت و گفت ک این کیست ارثی است و از بدو تولد ب صورت سوراخ های ریزی است ک پدرم گفتند ک وقتی کوچک بودم او همچین چیزی را مشاهده نکرده است لطفا بگویید من چکار کنم ب شدت ترسیده ام.

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام یکی از دلایل ایجاد کیست مویی ارثی بودن آن است با علائمی که شما فرمودید مبتلا به کیست مویی هستیدجای هیچ گونه ترسی هم ندارد امروزه با کمک لیزر عمل کیست مویی را میتوان در کمتر از یک ساعت بدون بیهوشی ودرد وخون ریزی درمان کرد وبعد از عمل هم میتوانی به محل کار ویا زندگی روز مره خود برگردی بسیاری از بیماران در روز از شهرستانها مراجعه میکنند وبعد از عمل خودشان دوباره به شهر خود برمیگردند

 6. طاهره گفت:

  درد خونریزی درناحیه معقد وگوشت اضافه در بیرون معقدالاندوسال این مریضی را دارم

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام به احتمال زیاد شما مبتلا به هموروئید یا بواسیر همراه با شقاق هستید تشریف بیارید با لیزر مشکلتان برطرف میشود

 7. محمدی گفت:

  در اطراف مقعد کیست بوجود آمده که درد شدیدی دارم درد همراه با استفراغ و تب ولرز است لطف کنید اورژانسی بنده رو معالجه کنید

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام با شماره های کلینیک جهت هماهنگی تماس بگیرید

 8. امیر گفت:

  سلام من 25سالمه 3روز عمل سینوس انجام دادم به صورت عمل بازولی وقتی اومدم مطالب ونظرات شماروخوندم دودل شدم له بالیزرانجام ندادم آیا عمل باز باعث میشه بازسینوس به جودبیاد ؟بعد هزینه عمل بالیزر چقدره؟

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام بستگی به تکنیک عمل شما داره اگر کیست کامل برداشته شده باشد نه احتمال عود نداره

 9. رباعی گفت:

  با سلام من دیروز متوجه کیست مویی در انتهای کمرم شدم و دردی ندارم و فقط شب ها مقداری ترشحات داره میخواستم بدونم میتونم تا یکماه دیگه صبر کنم و بعد از کنکور عمل کنم؟و آیا با جراحی با لیزر امکان عود کیست هست؟

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام بله اگر علائمش اذیتتان نمیکنه مشکلی نیست در ضمن من کیست مویی را با لیزر را باتکنیک خاصی عمل میکنم که جای هیچ نگرانی نیست

 10. علی گفت:

  سلام خسته نباشید من چند وقت پیش نزدیک دو ساعت رو ی سنگ نشستم مجبور بودم بعد وقتی بلند شدم دقیقا پایین کمرم درد گرفت و چون قبلا هم چن باری اینجوری شده بود بی توجه بودم این سری هم گفتم خوب میشه حالا بعد یک هفته همون قسمت شروع به درد کرده بعد اول فکر کردم جوشه بعد که فشار دادم دیدم مایعی زرد رنگ میاد بیرون البته زیاد نمیاد میخواستم ببینم همین بیماریه کیست مویی ؟چیکار باید بکنم.

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام تشریف بیارید کلینیک بعد از معاینه خدمتتون عرض میکنم

 11. دریا گفت:

  سینوس داشتم چرکش خیلی زیاد بود چون دیر به دکتر مراجعه کردم دکترم گفت باید در دو مرحله عمل کنه مرحله اول خارج کردن چرک و مرحله دوم دراوردن خوده کیست الان واقعا اعصاب عمل جراحی دوباره رو ندارم میخوام بدونم با لیزر میتونم عمل کنم؟آیا کاملا رفع میشه یا ممکنه دوباره برگرده؟

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام بله با لیزر هم میشه عمل کرد ولی اگر کیست شما خیلی عفونی باشه تا 5روز باید چرک خشکن بخورید بعد عمل کنید وبرای همیشه از دستش خلاص شوید

 12. ارمین گفت:

  با سلام من حدود ی سالی هست عمل سینوس باز رو انجام دادم یه بار بسته شد اما دباره باز شد ب دکترم مراجعه کردم گفته عادیه یکم چرک داره به نظرتون باید چیکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام از نظر من بعداز یک سال عادی نیست تشریف بیارید معاینه شوید

 13. مرضیه گفت:

  سلام اقای دکتر من 4 سال پیش کیست مویی در پشتم پایین کمر داشتم که با سه بار عمل موفق به تخلیه کامل شدم . الان باردارم با توجه به اینکه هرسه بار عمل در یک نقطه صورت گرفته و الان از لحاظ فیزیکی برامدگی در جای عمل هست امکان زایمان طبیعی برای من وجود داره یا سزارین پیشنهاد شماست

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام کجا عمل کردی که بعد از 3بار کیست را خارج کردن درضمن شما به خاطر بارداری به پزشک زنان مراجعه فرمائید.

 14. مهدی گفت:

  با سلام مردی هستم 31ساله 8ماه پیش عمل سینوس داشتم البته عمل باز بعد 8ماه هنوزخوب نشده وعفونت داره راه چاره چیست

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام بهتر است به پزشک معالجتان مراجعه کنید شرایط شما طبیعی نیست

 15. سحر گفت:

  سلام وعرض ادب فراوان خدمت شما.
  ببخشید بنده به صورت مادر زاد سوراخهای سیاهی در ناحیه شقیقه ام وجود دارد که اندازه ارزن هستند که تا به حال اصلا اذیت نکرده بود اما الان یکساله که چرک میکنن گاهی به اندازه یک گردو چرک زیر پوستم جمع مبشه که به دلیل فشردگی از سوراخها خارج نمیشود و باید چرک با سرنگ تخلیه شود.گاهی هم بی سرنگ به بیرون پاشیده میشود.بسیار بسیار بسیار ناراحتم زیرا من خانم زیبا وحساس هستم. واین خیلی منزجر کنندست.
  دکتر گفت جراحی کنم اما برخی میگویند چون مادر زادیست بدخیم هست ونباید دست بزنی به خدا نمیدونم چیکار کنم.تا بحال خیلی دکتر رفتم اصلا و ابدا توجه نمیکنن فقط یک کلمه میگن خواستی بیا عمل کن اما من ترس از سرطان دارم.میگن باید عمل کنی بعد ما تشخیص میدیم بد خیم بوده یا نه که این اصلا فایده نداره زیرا تودخ سرطان بد خیم همه میگن نباید دست بخوره.خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید.متشکرم که وقت گران رو در راه خدا استفاده میکنید

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام سحر خانم من باید هم شما را معاینه کنم هم جواب آزمایشاتتون رو ببینم تا بتوانم کمکتون کنم پس تماس بگیرید جهت گرفتن وقت

 16. مهران گفت:

  سلام وعرض ادب خدمت جناب دکتر. من 31 ساله هستم و چن روزی میشه روی اسخوان دنبالچه دقیق نزدیک مقعد درد شدیدی دارم و نمیتونم درست بنشینم دست هم که میزارم سفته و هیچ ترشح و چرکی نیست ممنونم راهنماییم کنید دکتر عزیز

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام احتمال کیست مویی است برای بررسی بیشتر ودرمان تشریف بیارید کلینیک

 17. فردین گفت:

  با سلام و خسته نباشید من دو سه روزه یه جوش تو پشتم جایی که علائم کیست یا مو برگشتی هست در اومده ولی دقیقا نمیدونم هست یا نه ولی از جستو جو توی فضای مجازی تو ذهنم تصور کردم که این بیماریه لطفا به من بگید میشه یه جوش ساده باشه یادحتما کیست موئیه لطفا منو راهنمایی کنید

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام اگر علائمش از بین رفت که جوشه اگر علائمش روز به روز شدید تر شد جهت معاینه وبررسی دقیقتر تشریف بیارید کلینیک

 18. رویا گفت:

  روی گودی کمر کیست مویی به وجود اومده و چون روی نخاع هستش خیلی میترسم دکتر برم شما چه راه حلی برای درمان توصیه میکنید

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام رویا خانم بیشتر کیست موئی ها در این قسمت رشد میکنند پس جای ترس وخجالت نسبت به درمانش اقدام کن هیچ راهی هم جز عمل کردن نداره

 19. کیانا گفت:

  سلام من میخواستم بدونم که از کجا باید فهمید که سینوس پیلونیدال دارم اگر میشه من رو راهنمایی کنید به نظر شما عمل جراجی باز بهتر هستش یا بسته و برای چه جور سینوسی؟

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام من علائم کیست مویی را کاملا درون سایت توضیح داده ام اگر شما مشکوک به داشتن کیست مویی هستید تشریف بیارید کلینیک تا معاینه شوید

 20. ساناز گفت:

  با سلام دختری 20 ساله و مجرد هستم كه 3 ماهی هست كیست پلونیدالم ترشح میده و بعد مراجعه به پزشك گفتن باید عمل كنم كیست رو بردارم.
  مبخواستم بدونم این عمل بیهوشی هم داره یانه؟! عملش درد داره ایا؟
  و اینكه دوره نقاهت چند روزه است چون من دانشجو هستم

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام من عمل کیست مویی را با تکنیکی خاص بدون بیهوشی ودرد وخون ریزی حدودا یک ساعته عمل میکنم وشما میتوانی بعد از عمل به خانه برگردی بدون اینکه نیاز به بستری شدن داشته باشی وفردای ان روز هم میتوانی به محل کار خود بروی.

 21. ادهم گفت:

  سلام اقای دکترخسته نباشید من بین باسنام چندتاجوش بودندکه چند وقت بعد بزرگ شدند چند ماه امدم عسلویه برای کار ک جوش ها شروع ب اب دادن کردن الان خیلی اذیتم شماروبجون کسی ک دوستش داری واسم کاری انجام بدید تنها امیدم اول خدا بعد شما منتظرجوابم باتشکر.

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام جناب ادهم جای نگرانی نیست تماس حاصل فرمائید تا وقت برایتان بزارن تشریف بیارید

 22. معروف گفت:

  من کیست مویی دارم و میخواستم در زمان کوتاهی درمان بشم چون امکان استراحت برای من وجود نداره میشه راهنمایی کنید.

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام من کیست مویی را در کمتر از یک ساعت عمل میکنم بدون بیهوشی ودرد وخون ریزی بعد از عمل هم میتوانید به منزل برگردید واز فردای روز عمل هم میتوانی به سر کار بروی نیازی به مرخصی هم نداری

 23. بنیامین گفت:

  من 22سالمه کیست مویی عمل کردم هم ترشح داره هم عفونت دردم دارم چیکار کنم قرصم میخورم دوازده ساعت یک بار

  1. پاسخ دکتر گفت:

   حتما به جراحت مراجعه کن وزیر نظر باش

 24. نسرین گفت:

  سلام من دچار بیماری کیست پیلونیدال بودم تقریبا یک سال وخورده ای میشه از عملم گذشته الان دوسه روزه جایه عمل دردمیکنه راه درمانش غیراز عمل جراحی مجدد چیه ؟

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام اگر کیست شما خوب عمل نشده باشد ودوباره عود کرده باشد راهی جز عمل مجدد نیست

 25. شکیب گفت:

  با سلام خدمت شما.هفته ای نیشه که از ناحیه ناف احساس درد میکنم.که تا چن روز اخیر خون و عفونت از نافم مشاهده میکنم…دکتر هم رفتم که جراحی را برایم نوشته….اما دارو هایی نزیر مترونیدازول و سفالکسین مصرف کرده زیر نظر پزشک ک الان حالم خوب است درد هم ندارم…با توجه به این علایم جراحی نیاز است دکتر؟؟؟……..((فوری است ممنون))………

  1. پاسخ دکتر گفت:

   من که شما رو معاینه نکردم بدونم مشکل شما چیه لطفا با جراح خودتون مشورت فرمائید در صورتی که نظر بنده را خواسته باشید باید تشریف بیارید تا مشکل شما رو بررسی کنم

 26. سجاد گفت:

  با سلام دو عدد جوش سفت در مرکز سرم وجود دارد که چندین سال خوب نشده و بعضی وقتا درد میکنه و میترکه خون میاد بیرون و باعث ایجاد خارش در آن ناحیه می شود و باعث ریزش مو در آن ناحیه هم می شود.
  درخواست یه نوبی ویزیت دارم.

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام لطفا با شماره های کلینیک تماس حاصل فرمائید

 27. ایمان گفت:

  سلام وخسته نباشی من یه نقطه کوچک بالای باسن هم هست ن چرک داره ن بو فقط سوراخه میشه بگید چیه کمی سیاه وکمی خارش داره ازش عکس دارم چیطور بفرستم

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام جهت تشخیص دقیق وقطعی حتما باید تشریف بیارید تا معاینه شوید

 28. امیر گفت:

  با سلام خدمت دکتر عزیز و با حوصله.جناب دکتر 9 ماهی هست که قسمت پایین کمرم همان دنبالیچه بر اثر نشستن زیاد بعضی مواقع فقط استخوانش درد داره نه تورم داره نه التهاب پوستی. که بعضی مواقع درد هم ندارد. ولی یک هفته ای هست که بیشتر درد میکند اما باز هم تورمی ندارد گفتم شاید این سری دیگه کیست مویی باشد. ایا کیست موییه؟ یا مربوط به ان نیست

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام احتمال اینکه کیست مویی باشه هست ولی هنوز علائمش ظاهر نشده ولی بهتر است تشریف بیارید تا جهت تشخیص قطعی معاینه شوید

 29. نازنین گفت:

  سلام پایینه کمرم یه حفره کوچیک ایجاد شده که برخی اوقات چندتا موی چسبیده به هم و یه مایع زرد رنگ ازش خارج میشه اما نه دردی دارم و نه خونریزی ایا به عمل نیاز داره؟؟

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام اگر کیست مویی باشد حتم باید عمل شوید در صورت تمایل تشریف بیارید تا معاینه شوید

 30. میرزایی گفت:

  سلام دکتر :حدوداً یک ماه هست در قسمت بین باسن تقریباً آخر دنبالچه حدود نیم سانتی متر مربع (0/05)سانتی متر مربع از پوستم تغییر رنگ و گاهی احساس سوزش مینمایم، در صورت امکان ارشاد فرمایید.با تشکر فراوان

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام بعد از معاینه وتشخیص قطعی نظرم را اعلام میکنم

 31. حامد گفت:

  با عرض سلام وخسنه نباشي خدمتتون يه چند روزي هستش كه يه نقطه بين دو باسنم با فشار انگشت احساس درد دارم اون نقطه هم اصلا تغير رنگي نداره يا عفونتي هم نداره

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام حتما باید تشریف بیارید تا معاینه شوید

 32. حوریه گفت:

  باعرض سلام و وقت بخیر
  یه چن مدتیه که من موقع نشستن درد خفیفی احساس میکنم. خصوصا زمانیکه طولانی مدت جایی میشینم درد بیشتر میشه. هرازگاهی هم محل مورد نظر که دقیقا در ناحیه دنبالچه هست دچار تعریق میشع و یه مقدار بدبو.
  گاهی اوقات هم خارش پیدا میکنه.
  اما مطمئن نیستم کیست مویی هست یا نه. چون دردم انچنان شدید و غیرقابل تحمل نیست ولی مواقع نشستن یا حتی وقتی فشارش میدم درد میگیره. دکتر عمومی هم رفتم اما گفتن چیزی نیست ولی من همچنان این علائم رو دارم و شک زده هستم
  اگر ممکن هست راهنماییم میکنین و میشه بفرمایید نطرتون چیه در این مورد.

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام بنا به توضیحات شما بلا شک شما به کیست مویی مبتلا شده اید وباید آن را عمل کنید

 33. حودیه گفت:

  باسپاس از پاسختون. البته باید عرض کنم که این درد بعضی وقتا کامل تسکین پیدا میکنه و از بین میره ولی گاهی اوقات شروع میشه موقع طولانی شدن نشستنم. هیچ منافذ و تعییر رنگی هم در اون ناحیه رخ نداده. اما اون علائم رو دارم

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام برای اینکه هنوز عارضه دار نشده است

 34. مهدی آقاجانی گفت:

  باسلام خدمت جناب آقای دکتر
  حدود یک سال بنده دچار کیست مویی شدم هر از گاهی چرک سر باز میکند و خونابه ازش بیرون میاد و دوباره بعد از مدتی همین مشکل پیش میاد. پیش جراح رفتم و توصیه عمل جراحی کردن آیا به غیر از عمل جراحی روش دیگه ای مانند لیزر و یا چیز دیگه ای وجود دارد؟
  با تشکر

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام شما حتما باید عمل کنید لیزر هم ابزاری است که من در عمل کیست مویی از آن به عنوان چاقوی جراحی استفاده میکنم ودر باره مزیت های آن در سایت کامل توضیح داده ام

 35. حمید گفت:

  سلام ببخشید من‌چن ساله کیست‌مویی دارم و چن‌وقتیه با مصرف انتی بیوتیک‌کاملا بر طرف شده و هیچ علامت و‌دردیم ندارم انگار کامل خوب شده سوراخهام از بین رفته …لازمه هنوز عمل‌کنم؟ و اینک ایا کیست عفونی و‌چرکب رو‌میشه ب روش بسته عمل کرد ؟ ممنون

  1. پاسخ دکتر گفت:

   با سلام شما حتما باید عمل کنید وکیست را خارج کرد شما با مصرف دارو فقط علائم آن را از بین بردید ولی کیست از بین نرفته ودوباره عود خواهد کرد

 36. روح الله گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید، من چهار ماه پیش عمل سینوس باز کرده ام و هم اکنون روند بهبودی زخمم بسیار کم است طوری که دکترم گفته است اگر روند بهبودیت همین طور کم باشد باید با جراحی پلاستیک از پوست پایت برداشته وبر روی زخمت قراردهیم می خواستم ببینم روشی برای تسریع در روند بهبودی زخم وجود دارد لطفا کمکم کنید با تشکر

  1. پاسخ دکتر گفت:

   در مورد روش پزشک شما اطلاعاتی ندارم تکنیک من در درمان کیست مویی با ایشان متفاوت است

 37. شیما گفت:

  سلام من حدود یکسال پیش عمل کردم 3ماه که همون ناحیه بعضی وقتها خونابه و چرک میاد

  1. پاسخ دکتر گفت:

   احتمال اینکه دوباره به کسیت مویی مبتلا شده باشید هست

Comments are closed.

<