بهترین درمان کیست مویی چیست + تشخیص علائم سینوس پیلونیدال

بهترین درمان کیست مویی چیست + تشخیص علائم سینوس پیلونیدال

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال (pilonidal sinus) همان سینوسی است که معمولا مو دار است و زیر پوست بین کفل ها کمی بالاتر از خط مقعد ایجاد می‌شود. سینوس بصورت عمودی بین کفل ها ایجاد می‌شود و به ندرت در نواحی دیگر بدن رخ می‌دهد و مستعد عفونت است. معمولا تنها راه درمان کیست مویی مقعدی خارج کردن کیست به روش جراحی و لیزر می‌باشد. درمان دارویی و یا گیاهی سینوس روش های قابل اطمینانی برای درمان ریشه ای این عارضه نیستند و به جز موارد اندکی، تنها به کاهش التهاب بیماری آن هم بصورت موقت کمک می کنند.

بیماران معمولا نگران هزینه جراحی و لیزر کیست مویی هستند که در صفحه مربوطه به آن پرداخته ایم.

همچنین در ادامه به بررسی کامل این بیماری، علائمی که ایجاد می کند، عواملی که ریسک ابتلا به آن را افزایش می دهد و انواع روش های درمان کیست مویی خواهیم پرداخت.

بیماری سینوس پیلونیدال یا کیست مویی چیست؟

سینوس یک کانال باریک غیرعادی در بدن شما است و مسیر آن معمولا از مرکز عفونت در بافت های عمیق تر به سطح پوست می‌باشد, بدین معنی که چرک هر از گاهی به پوست منتقل و تخلیه میشود. اما در صورتیکه سوراخ‌های سطح پوست بسته شوند، ترشحات داخل حفره پیلونیدال تجمع پیدا می‌کنند و منجر به ایجاد آبسه می‌شوند.

کیست مویی یا پیلونیدال

دلایل کیست مویی چیست؟

دلیل واقعی سینوس پیلونیدال هنوز مشخص نیست و فرضیه های مختلفی وجود دارد. برای مثال فرضیه ای میگوید این یک ناهنجاری جزئی مادرزادی بین کفل ها است و به همین خاطر بین افراد خانواده رخ میدهد. ناهنجاری در این بخش از پوست بخاطر این است که مو به جای بیرون آمدن به درون پوست رشد میکند. این بیماری در افراد پرمو و کسانی که به سبب شغلشان، ساعات زیادی از روز را در حالت نشسته هستند، بیشتر دیده می‌شود.

فرضیه دیگر میگوید در اثر فشار یا اصطکاک پوست بین کفل ها , گودی یا فرورفتگی پيدا ميكند و این خود مسئول فشرده شدن و رشد مو به درون و ایجاد کیسه یا غده ی چرکی میشود.

دلیل هرچه باشد، زمانیکه مو در پوست گیر کند باعث خارش و التهاب میشود. پوست ملتهب هم عفونت ميكند و پس از مدتی عفونت دائمی و تکراری میشود. سپس عفونت منجر به سینوسی میشود که دارای قطعاتی از مو است. به تاخیر انداختن درمان کیست مویی فقط باعث پیشرفت عفونت و مزمن شدن بیماری خواهد شد.

مشاهده مطلب درمان کیست مویی با لیزر یا جراحی

چه کسانی دچار کیست پیلونیدال می‌شوند؟

در انگلستان از هر صد هزار نفر حدود 26 نفر دچار کیست مویی پایین کمر می‌شوند و در کودکان و افراد بالای 40 سال نادر و برای مردان چهار برابر زنان رخ می‌دهد (چون بیش از زنان مو دارند)

یک سری عوامل نیز در ایجاد این مشکل دخیل هستند مانند:

 • شغلی که نشستن زیاد از حد لازم دارد
 • چاقی یا وزن زیاد
 • خارش یا آسیب دیدگی دائمی محل
 • کفل پر از مو
 • سابقه خانوادگی
 • مشکلات هورمونی

این مشکل در قدیم به “صندلی جیپ” معروف بود چون بین رانندگان جیپ های ارتش متداول بود , احتمالا به خاطر ساعت ها رانندگی و بالا و پایین جستن که منجر به خارش و جراحت جزئی و فشار به کفل ها بوده است.

علائم کیست مویی

سینوس پیلونیدال در وحله اول علائمی ندارد و شخص از وجود آن بی اطلاع است. بعضی ها در ابتدا و هنگام شستشو احساس توده‌ای بی درد در محل می‌کنند. در واقع علائم این بیماری زمانی ظاهر می‌شود که کیست عفونی شده و تبدیل به آبسه شود.

علائم کیست مویی

علائم نوع حاد

در صورتیکه بیماری حاد و مزمن شود، می‌تواند علایم زیر را داشته باشد:

 • احساس درد و قرمزی
 • چرک و ترشح
 • درد هنگام نشستن
 • تب و لرز

علائم نوع مزمن

از هر ده نفر حدود چهار نفر دچار سینوس پیلونیدال تکراری میشوند و درد ناشي از آن كمتر از مورد حاد است چون معمولا مقداري چرك از سينوس خارج و فشار كمتر ميشود و هرچند عفونت كاملا رفع نميشود ولي درد كاهش مي يابد  و آنچنان شديد نخواهد بود. بنابراين علائم درد و تخليه چرك براي مدت طولاني ادامه خواهد داشت و هر از گاهي عود ميكند تا سينوس طي جراحي درمان شود.

تعیین وقت مشاوره و معاینه

می‌توانید قبل از اقدام به درمان برای معاینه و مشاوره به پزشک متخصص دکتر علیرضا زارعی در کلینیک پایتخت مراجعه کنید. برای تماس با ما از طریق شماره تلفن زیر اقدام نمایید.

روش‌های درمان کیست مویی

اگر علائمی وجود ندارد: درصورتیکه علائم ظاهری موجود نباشد توصیه می‌شود سریعا موها تراشیده و محل عاری از مو و تمیز نگهداری شود و با مصرف داروها و استفاده از روش های خانگی باید بیماری را کنترل و درمان کرد.

اگر علائم حاد باشد: درمان با دارو و به روش خانگی به هیچ عنوان قطعی نیست و در اکثر مواقع برای کاهش عفونت و التهاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورت عفونت باید داروهای آنتی بیوتیک مصرف شود و برای رفع درد مسکن هایی مانند پاراسیتامول و یا آیبوپروفن تجویز می‌شوند. عمل کیست مویی و جراحی با لیزر در این مرحله احتمالی است.

لیزر کیست مویی

در اکثر موارد عمل جراحی به عنوان درمان قطعی این عارضه شناخته می شود که شامل جراحی باز و بسته و در نوع کم تهاجمی و آسان تر جراحی با لیزر است. پزشک بیمار را از مزایا و معایب هر یک از این روش ها مطلع می کند و ما هم در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

 • عمل جراحی باز: در درمان کیست مویی با روش جراحی باز، بخشی از پوست پیرامون این عارضه با چاقو برش میخورد و عفونت خارج می شود. در این روش زخم بسته نمیشود تا بطور طبیعی التیام یابد که معمولا چندین هفته طول میکشد و باید کاملا طبق دستور پزشک از آن مراقبت شود. مزیت این روش در این است که به دلیل حذف کل بافت ملتهب و درگیر بیماری، احتمال عود مجدد بسیار کم است.
 • جراحی بسته: بدین معنا است که فقط بخش سینوس یا کیست برداشته میشود. در این روش برش سینوس تقریبا بیضی شکل است و سپس دو طرف برش به هم رسانده و بخیه می خورد. مزیت این روش در صورت موفقیت این است که زخم سریع تر التیام مییابد ولی احتمال برگشت سینوس و یا عفونت محل در مقایسه با روش اول بیشتر است. البته درصورتیکه بخیه از بین کفل ها به بیرون زده شود خطرهای احتمالی کمتر خواهند بود.
 • تکنیک جراحی پلاستیک: در بعضی موارد که سینوس تکراری و گسترده است برای برداشتن سینوس و پوست پیرامون جراحی پلاستیک توصیه میشود.
 • جراحی کیست مویی با لیزر: در عصر حاضر به دلیل پیشرفت علم پزشکی و پیدایش روش های نوین درمانی، بیماران دیگر ملزم به تحمل مشکلات جراحی به روش های قدیمی و تحمل درد و ناراحتی های بعد از آن نیستند. بهترین درمان کیست مویی بدون جراحی و با لیزر است که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد. لیزر به عنوان روشی قطعی و بدون بازگشت شناخته شده و نیازی به بیهوشی یا بستری شدن در بیمارستان را نخواهد داشت.
 • روش درمان کیست مویی با لیزر یا جراحی لیزر کیست مویی مزایای بی شماری در مقایسه با سایر درمانها دارد که عدم ایجاد درد و خونریزی، عدم نیاز به پانسمان و همچنین کوتاه و آسان شدن دوران نقاهت از مهم ترین امتیازات این روش شمرده می‌شود.
 • نحوه درمان کیست مویی با لیزر و تفاوت‌های آن با عمل جراحی یکی از سوالاتی است که زیاد از سوی بیماران با آن مواجه می‌شویم.

پاسخ به سوالات شما درباره لیزر

با اینکه در صفحه مربوط به لیزر پاسخ بسیاری از سوالات شما بطور جامع داده شده، اما برای راهنمایی بیشتر می‌توانید از طریق واتساپ با مشاوران ما در تماس باشید.

دوره‌ی پس از لیزر و عمل کیست مویی

مراقبت بعد از عمل باید طبق دستور پزشک و بسته به نوع جراحی انجام شود تا از عود مجدد بیماری و یا بروز عفونت جلوگیری شود. زخم باید کاملا تمیز و عاری از مو نگهداری شود. طبق توصیه ی جراحان معمولا باید زخم را حتی پس از التیام عاری از مو نگه داشت و هر چند هفته یک بار موها را به روش های گوناگون از بین برد که در این صورت احتمال برگشت بیماری کاهش می یابد.

همچنین رعایت بهداشت فردی، استفاده از توالت فرنگی تا چند روز بعد از جراحی و نشستن صحیح از موارد دیگری است که باید رعایت شود. اگر شما هم برای انتخاب روش جراحی و لیزر کیست مویی سر دو راهی قرار گرفتید، بهتر اسن با مشورت پزشک یک روش را انتخاب کنید.

سوالات متداول

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
Subscribe
Notify of
225 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
قانعی

دکتر من دو تا جوش سر سفید بالای مقعدم زده ولی درد و ترشح نداره نگران شدم کیست مویی باشه میشه جوابمو بدین

ساجدی

سلام من مشکل کیست مویی دارم دکتر بهم دارو داده میخوام بدونم تاثیری داره؟ چون هرجا خوندم نوشته بود بی فایدس باید جراحی بشه

باقری

سلام من چند ساله کیست مویی دارم و چند حفره ایجاد کرده آیا با لیزر رفع میشه؟

کیمیا خانی

سلام من یه بار چرک آبسه رو تخلیه کردم اما دوباره ورم کرده دکترم گفت اگه خوب نشدی باید جراحی کنی میخوام بدونم نظر شما چیه

علی

سلام وقت بخیر بنده حدود ۴ سال پیش عمل جراحی انجام دادم و دکترم گفت چون دیر اومدی برای عمل کیست بزرگ شده و عمل بسیار بدی داشتم و حدود دو سال طول کشید تا زخم بعد از عمل خوب بشه و تقریبا ۱ سال بعد از خوب شدن زخم الان مجدد عود کرده کمی درد با خروج چرک از ناحیه زخم دارم آیا با لیرز برطرف میشه؟؟

حجازی

سلام من پایین کمرم درد میکنه و یه کم ورم کرده میتونه از علائم کیست مویی باشه؟

آرش

سلام من بر اثر ضربه ای قدیمی حدود ۴سال پیش بوده و آن موقع
من هیچ چرک وخون و بوی بدی احساس نمیکردم و این بیماری از پارسال شروع به نشان دادن علائم وجود خود را نشان داد
حال من باید چه کنم من الان ۱۸ ساله هستم

شبنم

سلام‌همسرم ۴سال پیش عمل کیست مویی انجام داد حدود ۱۰ روز پیش متوجه شد که دوباره دچار این بیماری شده به دکتر مراجعه کرد تشخیص دادن که مجدد باید عمل بشه چون برای کارش مشکل داشت نتونست بستری بشه دکتر دارو تجویز کرد بعداز مصرف دارو کاملا دردش بر طرف شده وتمام چرک خارج شد به نظر شما با این وضعیت باز هم نیاز به عمل داره؟

علی محمد

سلام من قبل از عید درد پایین کمر داشتم که رفتم دکتر و گفت کیست مویی هست قرص داد اما هنوز خوب نشده کیست مویی خطرناکه؟

سمانه

سلام وقتتون بخیر من هم کیست مویی دارم اما درد ندارم و فقط بعضی وقتا ترشحات چرکی ازش خارج میشه که آزارم میده برای درمانش حتما عمل لازمه یا میشه با آنتی بیوتیک خویش کرد

225
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x