کیست مویی چیست

بهترین درمان کیست مویی چیست؟ علائم سینوس پیلونیدال حاد و مزمن

کیست مویی به انگلیسی (pilonidal sinus) نام دارد و همان سینوسی است که معمولا با تجمع مو و مواد زائد در زیر پوست بین کفل‌ها و کمی بالاتر از خط مقعد ایجاد می‌شود. سینوس پیلونیدال یا موی برگشتی بصورت عمودی بین خط باسن و روی استخوان دنبالچه ایجاد می‌شود و به ندرت در نواحی دیگر بدن رخ می‌دهد و مستعد عفونت است. معمولا تنها راه درمان کیست مویی مقعدی خارج کردن و تخلیه کیست به روش جراحی و لیزر می‌باشد.

مشاهده مطلب درمان کیست مویی با لیزرعمل سرپایی کیست مویی

درمان دارویی و یا گیاهی سینوس روش‌های قابل اطمینانی برای درمان ریشه ای این عارضه نیستند و در موارد اندکی، فقط به کاهش التهاب بیماری آن هم بصورت موقت کمک می کنند. در ادامه به بررسی کامل این بیماری، علائمی که ایجاد می‌کند، عواملی که ریسک ابتلا به آن را افزایش می‌دهد و انواع روش های درمان کیست مویی خواهیم پرداخت.

سینوس پیلونیدال یا کیست مویی چیست؟

سینوس یک کانال باریک غیرعادی در زیر پوست نزدیک دنبالچه است و مسیر آن معمولا از مرکز عفونت در بافت های عمیق تر به سطح پوست می‌باشد, بدین معنی که چرک هر از گاهی به پوست منتقل و تخلیه می‌شود. اما در صورتی که سوراخ‌های سطح پوست بسته شوند، ترشحات داخل حفره پیلونیدال تجمع پیدا می‌کنند و منجر به ایجاد آبسه می‌شوند.

کیست مویی کمر یا باسن معمولا شایع ترین نوع این عارضه است که به مرور زمان دردناک می‌شود و کیفیت زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

علت کیست مویی کمر چیست؟

علت واقعی سینوس پیلونیدال هنوز مشخص نیست و فرضیه‌های مختلفی در مورد آن وجود دارد. اما به نظر می‌رسد شایع ترین علت سینوس پیلونیدال در زنان و مردان، فرو رفتن مو به داخل پوست است.

کیست مویی یا پیلونیدال

برای مثال فرضیه‌ای میگوید این یک ناهنجاری جزئی مادرزادی بین کفل ها است و به همین خاطر بین افراد خانواده رخ میدهد. این بیماری در افراد پرمو و کسانی که به سبب شغلشان، ساعات زیادی از روز را در حالت نشسته هستند، بیشتر دیده می‌شود.

فرضیه دیگر میگوید در اثر فشار یا اصطکاک پوست بین باسن، گودی یا فرورفتگی پيدا می‌كند و این خود مسئول فشرده شدن و رشد مو به درون و ایجاد کیسه یا غده چرکی می‌شود.

دلیل هرچه باشد، زمانی‌ که مو در پوست گیر کند باعث خارش و التهاب می‌شود. پوست ملتهب هم عفونت می‌كند و پس از مدتی عفونت دائمی و تکراری می‌شود. سپس عفونت منجر به سینوسی می‌شود که دارای قطعاتی از مو است. به تاخیر انداختن درمان کیست مویی کمر فقط باعث پیشرفت عفونت و مزمن شدن بیماری خواهد شد.

چه کسانی دچار سینوس پیلونیدال می‌شوند؟

در انگلستان از هر صد هزار نفر حدود 26 نفر دچار کیست مویی مقعدی می‌شوند و در کودکان و افراد بالای 40 سال نادر و برای مردان چهار برابر زنان رخ می‌دهد (چون بیش از زنان مو دارند) یک سری عوامل نیز در ایجاد این مشکل دخیل هستند مانند:

 • شغلی که نشستن زیاد از حد لازم دارد
 • چاقی یا وزن زیاد
 • خارش یا آسیب دیدگی دائمی محل
 • کفل پر از مو
 • سابقه خانوادگی
 • مشکلات هورمونی

این مشکل در قدیم به “صندلی جیپ” معروف بود چون بین رانندگان جیپ های ارتش متداول بود , احتمالا به خاطر ساعت ها رانندگی و بالا و پایین جستن که منجر به خارش و جراحت جزئی و فشار به کفل ها بوده است.

علائم کیست مویی

سینوس پیلونیدال در وحله اول علائمی ندارد و شخص از وجود آن بی اطلاع است. بعضی ها در ابتدا و هنگام شستشو احساس توده‌ای بی درد در محل می‌کنند. در واقع علائم کیست مویی زمانی ظاهر می‌شود که سینوس عفونی شده و تبدیل به آبسه شود.

علائم کیست مویی

علائم سینوس پیلونیدال حاد

در صورتی‌که سینوس مویی حاد و مزمن شود، می‌تواند علائم زیر را داشته باشد:

 • احساس درد و قرمزی
 • چرک و ترشح
 • درد هنگام نشستن
 • تب و لرز

علائم سینوس پیلونیدال مزمن

از هر ده نفر حدود چهار نفر دچار سینوس پیلونیدال تکراری می‌شوند و درد ناشی از آن كمتر از مورد حاد است چون معمولا مقداری از عفونت کیست مویی خارج و فشار كمتر مي‌شود. هرچند عفونت كاملا رفع نمي‌شود ولی درد كاهش می‌يابد و آنچنان شديد نخواهد بود. بنابراين علائم درد و تخليه چرک برای مدت طولانی ادامه خواهد داشت و به طور مکرر عود می‌كند تا سينوس طی جراحی درمان شود.

تعیین وقت مشاوره و معاینه سینوس مویی

می‌توانید قبل از اقدام به درمان برای معاینه و مشاوره به پزشک متخصص دکتر علیرضا زارعی در کلینیک پایتخت مراجعه کنید. برای تماس با ما از طریق شماره تلفن زیر اقدام نمایید.

معاینه و تشخیص سینوس مویی

مشاهده علائمی که در بالا گفته شد، نشان دهنده این است که زمان مراجعه به پزشک فرا رسیده و باید تشخیص قطعی را به عهده پزشک بگذارید. با توجه به علائم و نشانه‌های ظاهری کیست مویی مقعدی، تشخیص آن با یک معاینه فیزیکی ساده امکان پذیر است. ممکن است پزشک قبل از معاینه سوالات زیر را هم از شما بپرسد:

 • علائم دقیقی که اخیرا تجربه کرده‌اید
 • آیا تب هم دارید؟
 • چه زمانی متوجه این علائم شدید؟
 • آیا کسی در خانواده شما به این عارضه دچار شده؟
 • آیا قبلا بیماری دیگری داشته اید؟
 • چه داروهایی استفاده می‌کنید؟

روش‌های درمان کیست مویی

اگر علائمی وجود ندارد: درصورتیکه علائم ظاهری موجود نباشد توصیه می‌شود سریعا موها تراشیده و محل عاری از مو و تمیز نگهداری شود و با مصرف داروها و استفاده از روش‌های خانگی باید بیماری را کنترل و درمان کرد.

اگر علائم حاد باشد: درمان با دارو و به روش خانگی به هیچ عنوان قطعی نیست و در اکثر مواقع برای کاهش عفونت و التهاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورت عفونت باید داروهای آنتی بیوتیک مصرف شود و برای رفع درد مسکن هایی مانند پاراسیتامول و یا آیبوپروفن تجویز می‌شوند. عمل کیست مویی و جراحی با لیزر در این مرحله احتمالی است.

لیزر کیست مویی

در اکثر موارد عمل جراحی به عنوان درمان قطعی این عارضه شناخته می شود که شامل جراحی باز و بسته و در نوع کم تهاجمی و آسان تر جراحی با لیزر است. پزشک بیمار را از مزایا و معایب هر یک از این روش ها مطلع می کند و ما هم در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

همچنین بیماران معمولا نگران هزینه لیزر کیست مویی و جراحی هستند که در صفحه مربوطه به آن پرداخته ایم.

 • عمل جراحی باز: در درمان کیست مویی با روش جراحی باز، بخشی از پوست پیرامون این عارضه با چاقو برش میخورد و عفونت خارج می شود. در این روش زخم بسته نمیشود تا بطور طبیعی التیام یابد که معمولا چندین هفته طول میکشد و باید کاملا طبق دستور پزشک از آن مراقبت شود. مزیت این روش در این است که به دلیل حذف کل بافت ملتهب و درگیر بیماری، احتمال عود مجدد بسیار کم است.
 • جراحی بسته: بدین معنا است که فقط بخش سینوس یا کیست برداشته میشود. در این روش برش سینوس تقریبا بیضی شکل است و سپس دو طرف برش به هم رسانده و بخیه می خورد. مزیت این روش در صورت موفقیت این است که زخم سریع تر التیام مییابد ولی احتمال برگشت سینوس و یا عفونت محل در مقایسه با روش اول بیشتر است. البته درصورتیکه بخیه از بین کفل ها به بیرون زده شود خطرهای احتمالی کمتر خواهند بود.
 • تکنیک جراحی پلاستیک: در بعضی موارد که سینوس تکراری و گسترده است برای برداشتن سینوس و پوست پیرامون جراحی پلاستیک توصیه میشود.
 • جراحی کیست مویی با لیزر: در عصر حاضر به دلیل پیشرفت علم پزشکی و پیدایش روش های نوین درمانی، بیماران دیگر ملزم به تحمل مشکلات جراحی به روش های قدیمی و تحمل درد و ناراحتی های بعد از آن نیستند. بهترین درمان کیست مویی بدون جراحی و با لیزر است که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد. لیزر به عنوان روشی قطعی و بدون بازگشت شناخته شده و نیازی به بیهوشی یا بستری شدن در بیمارستان را نخواهد داشت.
 • روش درمان سینوس مویی با لیزر یا جراحی لیزر کیست مویی مزایای بی شماری در مقایسه با سایر درمان‌ها دارد که عدم ایجاد درد و خونریزی، عدم نیاز به پانسمان و همچنین کوتاه و آسان شدن دوران نقاهت از مهم ترین امتیازات این روش شمرده می‌شود.
 • نحوه درمان کیست مویی با لیزر و تفاوت‌های آن با عمل جراحی یکی از سوالاتی است که زیاد از سوی بیماران با آن مواجه می‌شویم.

معاینه و مشاوره لیزر کیست مویی

برای تعیین وقت مشاوره و معاینه و درمان فوری کیست مویی از طریق شماره زیر با کلینیک تماس بگیرید.

دوره‌ی پس از لیزر و عمل کیست مویی

مراقبت بعد از عمل باید طبق دستور پزشک و بسته به نوع جراحی انجام شود تا از عود مجدد بیماری و یا بروز عفونت جلوگیری شود. زخم باید کاملا تمیز و عاری از مو نگهداری شود. طبق توصیه ی جراحان معمولا باید زخم را حتی پس از التیام عاری از مو نگه داشت و هر چند هفته یک بار موها را به روش های گوناگون از بین برد که در این صورت احتمال برگشت بیماری کاهش می یابد.

همچنین رعایت بهداشت فردی، استفاده از توالت فرنگی تا چند روز بعد از جراحی و نشستن صحیح از موارد دیگری است که باید رعایت شود. اگر شما هم برای انتخاب روش جراحی و لیزر کیست مویی سر دو راهی قرار گرفتید، بهتر اسن با مشورت پزشک یک روش را انتخاب کنید.

سوالات متداول کیست مویی

نام خود را وارد کنید
پر کردن این قیمت اجباری نیست
شماره موبایل خود را وارد کنید
313 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
شعبانی

سلام وقت بخیر من بالای باسنم درد میکرد و یکمی قرنز بود دکتر گفت کیست مویی هست اما من نمیتونم عمل کنم میشه بگید چه راهی برای درمانش هست

ناطق

سلام ممکنه بعد 5 سال بازم کیست مویی عود کنه؟

ازاده

سلام همسرم کیست مویی عمل کرده الان 2هفته ولی هنوزدرد داره وهمچنان ترشح میادوهرروزشسته میشه

محمدرضا

سلام من دو هفته آنتی بیوتیک خوردم یکم درد کیست مویی بهتر شد بازم لازمه عمل کنم/

بهنام

سلام دکتر هفته گذشته لیزر کیست مویی انجام دادم بعدش رفتم دستشویی زور زدم افتادم به خونریزی باید چیکار کنم

امیر

سلام ببخشید من کیست مویی دارم
یکی از اشناهامون میگه ک من از کودکی دچار این مشکلم و عمل نکردم و فقط هروقت عود میکرد چرکش رو خالی میکردیم و چیزی نشده
اگر بخواهیم این کارو انجام بدیم مشکلی پیش میاد

رسول محرم پور

سلام باعرض پوزش میخواستم بدونم چرا بعدااز ۲۹ سال جراحی کیست موی من هنوزهم گاهی اوقات خوارش شدید دارد طوری که باعث ایجاد زخم میشود

عبادی

سلام میشه بگید تا چندروز باید محل عمل کیست مویی رو پانسمان کنیم؟

...

سلام حدود ۲ ماهه عمل کیست مویی را انجام دادم به صورت جراحی و با بخیه بسته شده. ۱ ماه پیش بخیه ها کشیده شده و چرک و عفونت کمتر شده. اما کمی بوی نامطبوع استشمام میکنم از ناحیه جراحی شده. حدود ۱۰ روز بعد از کشیده شدن بخیه ها خارج شدن چرک از محل بخیه به اتمام رسید. از پماد سیلور سولفودینازین برای ترمیم زخم استفاده کردم نسخه پزشک بود. احتمال عود وجود داره؟

علیرضا ح

سلام دکتر من چند هفته پیش مشکلمو گفتم گفتین شاید زخم عفونت کرده اگه زخم عفونت کرده باشه و خوب نشه همینجوری ترشح داشته باشه از اول چجوری باید درمانش کرد؟؟