بهترین داروها برای درمان دارویی بواسیر یا هموروئید

درمان دارویی بواسیر(هموروئید)

بواسیر یا هموروئید چیست؟ نام بیماری شایع مقعدی است که امروزه به سبب زندگی غلط رواج بسیاری در میان مردم پیدا کرده است. این بیماری همراه با درد شدید، خارش، خونریزی مقعدی و سایر علائم بروز کرده و نیاز به درمان فوری دارد، زیرا در صورت بی توجهی به درمان، بیماری گسترش یافته و درمان آن نیز با مشکل رو به رو می‌شود. برای درمان در مراحل ابتدایی بیماری علاوه بر تغییر در سبک زندگی می توان از روش‌‎هایی مانند مصرف دارو استفاده نمود تا در کنار رفع علائم ایجاد شده، بیماری نیز درمان شود. برخی از مهم‌ترین پمادهای پیشنهاد شده برای درمان دارویی بواسیر به این شرح است :

مطلب مرتبط: درمان هموروئیدلیزر هموروئید

پماد و لوسیون پراموکسین

پراموکسین هیدروکلراید یک ترکیب رایج و بدون نسخه ضد خارش و نوعی داروی بی حس کننده است که به طور موقت خارش و سوزش ناشی از بیماری‌های مقعدی مثل هموروئید و شقاق را کاهش می‌دهد. همچنین در رفع سایر مشکلات پوستی مانند آفتاب سوختگی، رفع نیش حشرات، سم، اگزما و غیره استفاده می‌شود. این پماد برای خارش بواسیر بسیار موثر عمل می‌کند و یک استروئید مانند هیدروکورتیزون نیست که در کاهش التهاب بیماری تاثیر زیادی داشته باشد. کرم های مبتنی بر استروئید به طور کلی برای استفاده طولانی مدت توصیه نمی شوند، اما پراموکسین هیدروکلراید یک گزینه ایمن، بدون استروئید و تسکین خارش است که می تواند در صورت نیاز استفاده شود.

درمان دارویی بواسیر با پراموکسین، برای کودکان زیر 2 سال ممنوع و برای کودکان زیر 12 سال تنها با مجوز پزشک منعی ندارد. برخی از عوارضی که ممکن است پس از مصرف این دارو ایجاد شود، شامل سوزش و خشکی پوست، خارش، تاول و نازک شدن پوست است. در صورت بروز چنین عوارضی مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه مصرف: کرم یا ژل پراموکسین را می توان تا پنج بار در روز استفاده کرد اما اسپری یا ژل را می توان 3 یا 4 بار در روز استفاده کرد.

پماد هیدروکورتیزون برای بواسیر

پماد هیدروکورتیزون به عنوان داروی هموروئید، نوعی ضدالتهاب استروئیدی و سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن است. این دارو را می‌توان در اشکال موضعی، خوراکی و تزریقی یافت. در صورتی که سابقه فشار خون بالا، مشکلات قلبی، تیروئید، صرع و غیره دارید، قبل از مصرف این دارو پزشک را مطلع نمایید. این دارو را مطابق نظر پزشک و دستور او مصرف نمایید. مصرف داروی بواسیر را به طور منظم و تا انتهای آن ادامه دهید. قبل از استفاده از این دارو دست ها و مقعد را شسته و خشک کنید و تماس آن با چشم و بینی بپرهیزید. مقدار مصرف و طول درمان با این داروی بواسیر بستگی به نوع بیماری دارد.

پماد هیدروکوزتیزون

نحوه مصرف: مقدار کمی از دارو را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و به آرامی مالش دهید. معمولاً تا 4 بار در روز یا طبق دستور پزشک یا راهنمای موجود در بسته محصول. دوز و طول درمان بستگی به نوع بیماری دارد.

پماد ام جی

این دارو یکی از داروهای طبیعی و موثر برای درمان دارویی بواسیر است که پایه اصلی آن را گیاه مورد تشکیل می دهد. پماد ام جی ضد باکتری، ضد قارچ، ضد التهاب و قابض بوده و می تواند در رفع علائم ناشی از بواسیر موثر باشد. مصرف این داروی بواسیر موجب می شود علائم بیماری از جمله درد، سوزش، خارش و … تسکین پیدا کند و با دارا بودن خاصیت قابضی عروق بواسیر نیز از بین بروند. از پماد ام جی می توان برای تسکین علائم هموروئید های درجه یک و دو استفاده نمود.

بر اساس یک مطالعه بر روی خواص گیاه مورد ثابت شد، این دارو حاوی یون‌های منقبض کننده عروق است و می تواند به رفع بواسیر کمک نماید. میزان مصرف این دارو دو بار در روز و هر بار یک اپلیکاتور است.

نحوه مصرف: اگر پزشک معالجتان دستور دیگری نداده باشد، به مدت ۲ هفته و روزی ۲ بار، هر بار ۱ اپلیکاتور از راه مقعد استفاده شود.

داروی آنتی هموروئید

این داروی بواسیر دارای خواص قابض، ضد التهاب، ضد درد و بی حس کنندگی بوده و می‌تواند به رفع علائم این بیماری از جمله درد، خونریزی و التهاب کمک نماید. آنتی هموروئید که به اشکال مختلف ژل، کرم و شیاف موجود است، به دلیل اثربخشی بالا به عنوان بهترین داروی رفع بواسیر شناخته می‌شود.

داروی آنتی هموروئید

استفاده از پماد و شیاف آنتی هموروئید می‌تواند به رفع سایر مشکلات مقعدی مانند التهابات مجرای مقعد، شقاق و غیره کمک نماید. این دارو دارای ماده ای به نام  فنیل افرین است که عروق متورم را باریک نموده و علائم بواسیر را رفع می‌کند. مصرف این داروها تا هفت روز مجاز بوده و باید پس از طی این مدت در صورت عدم بهبودی، مصرف دارو را قطع و به پزشک اطلاع دهید. این درمان دارویی بواسیر ممکن است با عوارضی مثل سردرد، افزایش ضربان قلب و عصبی شدن همراه باشد. همچنین مصرف دارو برای درمان هموروئید حداکثر تا دو هفته مجاز است.

مطلب مرتبط: نحوه مصرف پماد آنتی هموروئید یا ضد بواسیر

نحوه مصرف: برای مصرف شیاف و پماد آنتی هموروئید بهتر است راهنمای داخل جعبه را مطالعه کنید و طبق دستور پزشک از این دارو استفاده کنید. همچنین مصرف این داروها بیشتر از هفت روز توصیه نمی‌شود و اگر علائم شما بهبود پیدا نکرد باید از روش‌های درمانی دیگری کمک بگیرید.

پماد لیدوکائین

لیدوکائین یک بی حس کننده موضعی (داروی بی حس کننده) است. اشکال زیادی از لیدوکائین موجود است. لیدوکائین موضعی (برای استفاده بر روی پوست) یک دارو برای تسکین درد بواسیر یا ناراحتی ناشی از تحریکات پوستی مانند آفتاب سوختگی، نیش حشرات و بریدگی های جزئی، خراشیدگی یا سوختگی استفاده می‌شود.

توصیه میکنیم بدون تجویز پزشک از داروی موضعی لیدوکائین استفاده نکنید. همچنین مصرف طولانی مدت این دارو می‌تواند با عوارض همراه داشته باشد.

داروی خوراکی و قرص برای هموروئید

برخی از داروهای خوراکی هم برای رفع علائم هموروئید و تسریع روند درمان وجود دارند که ممکن است به عنوان درمان مکمل توسط پزشک تجویز شوند. برای درمان بواسیر چه دارویی مصرف کنیم؟

داروی روهمورین

این دارو برای متوقف کردن گردش خون در عروق هموروئیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد و با خشک کردن این عروق به درمان آن کمک می‌کند. البته این داروی بواسیر معمولا برای نوع 1 و 2 این عارضه مورد ساتفاده قرار می‌گیرد. نحوه مصرف داروی روهمورین باید توسط پزشک تجویز شود اما مصرف آن تا دوبار در روز مانعی ندارد.

دارو و قرص مسکن

در مواردی که درد بواسیر شدید است و فرد قادر به تحمل علائم آزاردهنده این بیماری نیست، ممکن است پزشک برای تسکین موقت درد بواسیر داروهای مسکن زیر را تجویز کند.

  • قرص استامینوفن
  • ایپوبروفن
  • ناپروکسن
نام خود را وارد کنید
پر کردن این قیمت اجباری نیست
شماره موبایل خود را وارد کنید
113 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
محسن

سلام خسته نباشین،
در کنار حمام سیتز و پماد همورویید از کپسول رولاکس هم استفاده کنم برای رفع یبوست مشکلی نداره؟

محمد آصف

سلام دکتر صاحب گرامی انشاءالله که همیشه در پناه حضرت حق باشین.
اگر لطف نمایی یک نسخه دوای کامل برای بواسیر درجه یک ودو بنویسی خیلی ممنون میشم

احمد شکیب

سلام جناب دوکتور
مریضی داریم که دوماه است که درد در مقعد و هنگام رفع حاجت اندکی خون ریزی و بیرون زدگی کتله ابله مانند خونی و بعد رفع حاجت دوباره داخل شده ولی درد دارد
لطفا راهنمایی کنید

اسماعیل جان

من از درد بواسیر رنج میبرم

رحمان

سلام من مقعدخیلی درد داره بواسیردارم

محمد

سلام دکتر من دچار بی اختیاری نفخ شدم فکر کنم بواسیره درد ندارم خونریزی هم ندارم التهاب هست فقط مقعدم بطور کامل بسته نمیشه

مریض

سلام آقای دکتر من یک هفته است که احساس درد در ناحیه مقعد دارم که با دفع مزاج بیشتر میشه هم خارش هم درد یک بار هم خونریزی کمی داشتم از داروی عطاری رفع بواسیر هم استفاده کردم ولی اثری نداشت چیکار کنم میشه راهنماییم کنید ممنون

روژان

سلام وقتتون بخیر دکتر جان من یه مدتیه که یه بریدگی در معقدم به وجود آمده بعضی وقتا خون ریزیم داره موقعه دشوی رفتن دیزاکودیل هم مصرف میکنم لطفا منو راهنمایی کنید چکار کنم بهتر بشه ممنون؟

فائزه

سلام اقای دکتر وقت بخیر…چند وقتی میشه یکم از مقعدم خون میاد..ولی اصلا دردی ندارم…ولی درکل مشکل یبوست دارم..حالا بعضی وقتا خوبم و بعضی وقتا مشکل یبوست دارم….ولی الان ک مشکل یبوست نداشتم از مقعدم خون اومد…باید چیکار کنم…در حدی ک ۳ بار با دستمال پاک کردم مقعدمو …خونی شد…چیکار کنم؟؟

رضا

سلام الان نزدیک یک ماه در مقعد بیرون زدگی دارم چکار کنم چه دارویی استفاده کنم

سید ناصر مشعل

سلان آغای دکتر چندین سال میشه مشکل بواسیر دارم که قبلا فقط با استفاده فلفل سوزش داشتم ولی دراین اواخیر مشکلاتم بیشتر شده هم سوزش و هم درد و هم خارشت گاهگاهی یبوست هم همرا است با یه دکتر مشوره نمودم پماد انتی هیموریید پشنهاد نمودند تقریبا چند روز استفاده نمودم دوباره قطع نمودم ولی حالا شدید شده چند روز میشه دوباره استفاده میکنم ولی بی حالی و گاهی حالت تهو برایم پیش می آید
درد و سوزش و خارش هم دارم لطفا رهنمایم کنین

طالب زاده

سلام روزتون بخیر میشه یه داروی خوب برای بواسیر معرفی کنید من بواسیر نوع 2 دارم یکی دوبار پماد زدم تاثیر نداشت