هموروئید و شقاق چه فرقی دارند؟

فرق هموروئید و شقاق

هموروئید (بواسیر) و شقاق (فیشر) از بیماری های شایع در ناحیه مقعد هستند، که تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند. هموروئید تورم رگ ها یا واریسی شدن عروق ناحیه مقعد است، در صورتی که شقاق به ایجاد ترک عمیق در دیواره خارجی مقعد اطلاق می شود.

ناحیه نشیمنگاه و مقعد به دلیل حساسیت بالا و وجود شبکه های عصبی زیاد در این بخش، بسیار حساس است و مستعد بروز بیماری های گوناگون می باشد. بنابراین رعایت تغذیه، سبک زندگی مناسب و جلوگیری از ایجاد فشار در این ناحیه می تواند در پیشگیری از بروز اینگونه عارضه ها موثر باشد.

برای آشنایی کامل با این بیماری ها می توانید مقاله شقاق چیست و هموروئید چیست را مطالعه کنید.

در ادامه به بررسی این دو بیماری و شباهت هایی که باعث می شوند شقاق و بواسیر باهم اشتباه گرفته شوند خواهیم پرداخت:

به شما در تشخیص بیماری‌تان کمک می‌کنیم

اگر نمی دانید به کدامیک از بیماری های شقاق یا هموروئید مبتلا شده اید، از طریق واتساپ از مشاوران ما کمک بگیرید.

شایع‌ترین نشانه‌های بواسیر و شقاق

نشانه های هموروئید: با توجه به اینکه بواسیر دارای انواع مختلف داخلی و خارجی است، ممکن است در هر فردی علائم متفاوتی از این بیماری نمایان شود. اما بیماران مبتلا به هموروئید معمولا علائم زیر را تجربه می کنند:

 • احساس سوزش و خارش مقعد
 • مشاهده توده های متورم و دردناک در ناحیه مقعد
 • تجربه خون در مدفوع یا همان خونریزی مقعدی
 • تغییر شکل غیر طبیعی مدفوع
 • احساس دفع نشدن کامل مدفوع

البته علائم بواسیر متعددند و نشانه های کمتر شایع این بیماری شامل خروج ترشحات لزج، بی اختیاری در دفع، ترومبوزه شدن توده هموروئیدی و غیره است که در صفحه مربوطه بطور مفصل به آن پرداخته ایم.

همچنین درمان بواسیر یا هموروئید با لیزر در کلینیک پایتخت و بصورت سرپایی و در کمتر از یک ساعت انجام می شود.

نشانه های شقاق مقعدی: بیماری شقاق یا زخم مقعدی هم علائمی مشابه با هموروئید ایجاد می کند و گاهی این دو عارضه با هم اشتباه گرفته می شوند. شدت این علائم با توجه به حاد یا مزمن بودن بیماری می تواند تغییر کند. نشانه های بارز زخم مقعدی شامل:

 • خونریزی هنگام دفع مدفوع و مشاهده خون در کاسه توالت یا روی دستمال کاغذی
 • احساس سوزش و خارش زیاد بخصوص هنگام دفع مدفوع
 • احساس درد مقعد هنگام اجابت مزاج
 • در مواردی ممکن است یک برآمدگی در دهانه مقعد ایجاد شود
 • مشاهده ترک ها در ناحیه بیرونی رکتوم بعد از مزمن شدن بیماری

هر دوی این بیماری ها درد، خونریزی، خارش، سوزش و التهاب و تورم را به همراه دارند. همچنین یکی از علل مشترک و البته شایع در هر دوی آنها ابتلا به یبوست و اسهال مزمن و مداوم است که فشار زیادی را به ناحیه رکتوم وارد می کند.

بسیاری از مبتلایان سعی می کنند با استفاده از درمان های خانگی و دارویی مثل مصرف فیبر، آب، افزایش فعالیت بدنی، رعایت بهداشت، استفاده از پماد و غیره این عارضه ها را درمان کنند.

اما در حقیقت این روش ها تنها به بهبود موقت علائم بیماری کمک می کند و نمی توان به عنوان درمان قطعی و به صورت خودسرانه از آنها استفاده کرد.

البته شرط بهبود علائم هم این است که بیماری در مرحله ابتدایی باشد، زیرا در غیر این صورت نه تنها شقاق و بواسیر با این روش ها درمان نمی شوند، بلکه ممکن است با به تاخیر انداختن فرآیند درمان، بیماری پیشرفت نماید و فرآیند درمان پیچیده تر شود.

راهکار قطعی و مناسب درمان برای هر دوی این بیماری ها، استفاده از روش لیزر درمانی است که بدون ایجاد درد و خونریزی و به صورت سرپایی بیماری را درمان می کند. درمان شقاق با لیزر هم یکی دیگر از خدمات کلینیک پایتخت است که توسط دکنر متخصص علیرضا زارعی انجام می شود و نتایج آن قطعی است.

وقت معاینه و درمان

برای تعیین وقت معاینه و درمان شقاق و بواسیر با لیزر از طریق شماره زیر با کلینیک تماس بگیرید.

تفاوت‌های بارز شقاق و هموروئید

شاید تصور کنید این بیماری ها فرقی با یکدیگر ندارند، در صورتی که این تصور کاملاً غلط است. شقاق و بواسیر نه تنها در ظاهر با یکدیگر متمایز هستند، بلکه حتی علائم آن‌ها نیز می تواند متفاوت باشد. البته باید تشخیص قطعی را به عهده پزشک بگذارید. برخی از تفاوت های این دو بیماری به این شرح است :

 • فرق هموروئید و شقاق در درد: همانطور که گفته شد هر دوی این بیماری ها می توانند دردناک و آزاردهنده باشند. درد بواسیر گاهی شدید است و بیماران در تمام طول روز و بخصوص هنگام نشستن این درد را احساس می‌کنند.

البته در بالا اشاره کردیم که با توجه به نوع هموروئیدی که بیمار به آن مبتلا است، این نشانه ها تغییر می کند. برای مثال افراد مبتلا به بواسیر داخلی ممکن است در ابتدا هیچ نشانه ای نداشته باشند و یا فقط یکی از این علائم را تجربه کنند.

در صورتی که شقاق اغلب هنگام دفع مدفوع و کمی بعد از آن موجب احساس درد و سوزش می شود. درد شقاق یا زخم مقعد بسیار شدید و تیرکشنده است، به طوری که بیمار اجازه معاینه انگشتی را هم به پزشک نمی‌دهد.

 • فرق هموروئید و شقاق در ظاهر: عمده ترین تفاوت این دو عارضه، تفاوت آنها در ظاهر است. بواسیر موجب تورم عروق می گردد و در مراحل پیشرفته تر بواسیر داخلی پرولاپس شده و ممکن است بیمار توده های قابل لمس خارج شده از مقعد را مشاهده نماید.

در صورتی که شقاق به شکل زخم یا ترکی عمیق در دیواره مقعد ظاهر می شود. این زخم غالباً ملتهب و متورم است.

 • فرق هموروئید و شقاق در درمان: علائم شقاق و بواسیر ممکن است در مراحل ابتدایی و با استفاده از درمان های خانگی و دارویی تا حدی بهبود یابد اما در بیشتر مواقع این بهبودی دائمی نیست و بیماری به شکل پیشرفته تر برمی‌گردد.

اما استفاده از داروهای موضعی و روش‌های درمان خانگی در بهبود موقت علائم شقاق موثرتر از هموروئید است. هموروئید را نمی‌توان در خانه درمان کرد و تا زمانی که زائده هموروئیدی بطور کامل از بین نرود علائم بیماری بهبود نمی‌یابد.

ممکن است به هر دو بیماری مبتلا باشیم؟

افراد زیادی برای تشخیص بیماریشان به ما مراجعه کرده اند و بعد از انجام معاینه مشخص شده که به هر دو عارضه شقاق و هموروئید مبتلا هستند. گاهی فشار زیادی که به ناحیه رکتوم وارد می شود به همراه سایر عوامل می‌توانند به بروز این دو بیماری بطور همزمان منجر شوند. همچنین اهمیت ندادن به درمان یکی از این عارضه ها می تواند زمینه ساز ابتلا به بیماری دیگر باشد.

نام خود را وارد کنید
پر کردن این قیمت اجباری نیست
شماره موبایل خود را وارد کنید
45 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
حسین رسولی شهرستانی

سلام مدتی است احساس سوزش خارش بعداز ادرار بزرگ دارم البته قبلاً چون روزه می‌گرفتم یبوست باعث خون ریزی شده بود الان احساس میکنم یک قسمت از خروجی ام باد کرده ومتورم شده
لازم به ذکر است از شمال زیباکنار پیام میدم واکر تهران بیام یک روزه لیزردرمانی میشم
ممنون اگر جواب بدید

بهار

سلام من حدود چند ساله بیماری همورید دارم والان حدود دوماهه که دردم ارام نمیشه با توجه به عمل قلب و مصرف وارفارین خاستم بدونم برای من لیزر میشه انجام بدین لطفا جوابم و بدید ممنون میشم راهم دوره میخام بیام که بدون نتیجه بر نگردم ممنون

حمید

سلام منم یه رگ که بیرون مقعد باد کرده دارم این علاعم چیه؟

نیما

سلام کلونوسکوپی انجام دادم و مشخص شد دچار کولیت شدم
زخم در چند ناحیه و آنال فیشر نشون داد
قرص و شیاف مزالازین مصرف کردم
و پماد آنتی هیمورید متاسفانه خوب نشد باز سوزش و درد دارم
میخاستم بدونم لیزر عوارض نداره
مثل بی اختیاری و یه سری چیزهای دیگه که خیلیها میگن

رضا

درود بر شما
من سندرم روده تحریک پذیر دارم. دیشب خیلی زور زدم بدلیل حس دفع کاذب و بعدش هم احساس ناراحتی در داخل مقعد بهم دست داد و الان هم کمی این حس رو دارم و سوزش کمی هم هنگام منقبض کردن عضلاتم. میخاستم بدونم به یکبار فشار ممکنه دچار شقاق یا همورویید داخلی شده باشم؟نیاز به مراجعه به دکتر هست یا صبر کنم؟

ely

من برای اولین بار بعد از روزه داشتن به مدت ۱۴ ساعت دچار خونریزی روشن مقعدی شدم که تا حالا تجربه نداشتم درد و علائم دیگری هم ندارم ایا باید به دکتر مراجعه کنم؟

مصطفی

با سلام بنده چند سالی است که گرفتار یبوست شدید هستم که با شروع فصل سرما شدید می شود . و دارای علایمی نظیر درد مقعد و سوزش و خارش در اطراف و دیواره داخلی است و نیز برآمدگی کوچکی کنار مقعد است که سوزش دارد و احساس عدم دفع کامل مدفوع دارم و احساس می کنم که در داخل روده بزرگ به فاصله دو سانت نزدیک مقعد گرفتگی روده دارم که مدفوع را باریک می کند ولی خونریزی ندارم . ضمنا بین بیضه و مقعد گاها خارش زیاد دارم که حتی باعث بیدار شدن یکدفعه شبانه می شود که… Read more »

امید

سلام وعرض خسته نباشیدخواستم حدودی هزینه ای عمل هموروئیدبالیزربدونم

عبدالله کیانی

سلامآقای دکتر من باز نشسته هستم چندین سال است که به هموروئید مبتلا هستم، وهمیشه بعد از اجابت مزاج مجبو رم با دست همو روئید را جا بجا کنم ولی بعد از اجابت اگر راه بروم یا کاری انجام دهم د وباره بواسیرم بیر ون میزند از طرفی چون بسوی کهولت وسن بالا ثمیروم نگران آیپده هستم،اگر بخواهم عمل هموروئید اپجام دهم چه قدر هزینه میبرد؟ ضمنا من بیمه خدمات درمانی وتکثیلی آتیه سازان هستم لطفا راهنمائیم فرمائید
باتشکر

محمدی

سلام عمل با لیزر درد داره؟چقدر بعد از عمل نیاز به استراحت داریم؟امکان دفع مزاج چقدر بعد از عمل میسر هست و آیا با درد همراه خواهد بود؟