ویروس اچ پی وی چیست؟ علائم و آزمایش hpv در مردان و زنان

ویروس اچ پی وی (hpv)

ویروس hpv نوعی عفونت مسری است که عامل ایجاد زگیل‌ها و بسیاری از سرطان‌های دستگاه تناسلی است. اچ پی وی ویروسی از خانواده ویروس پاپیلومای انسانی است و به عنوان شایع‌ترین عفونت‌ منتقله از راه جنسی در تمام دنیا شناخته می‌شود. این ویروس بیشتر از 100 گونه مختلف دارد که تقریبا 40 نوع آن می‌توانند منجر به عفونت‌های تناسلی شوند. البته بسیاری از انواع اچ پی وی خطرناک نیستند و برای افراد مشکلی ایجاد نمی‌کنند، اما برخی از آن‌ها می‌توانند باعث بروز زگیل تناسلی یا برخی از سرطان‌‌های دهانه رحم، فرج، آلت تناسلی، سرطان مقعد و گلو و زبان شوند.

مطلب مرتبط: علائم زگیل تناسلی

ممکن است سال‌ها hpv داشته باشید اما هیچگونه علائم ظاهری مشاهده نکنید. باور بر اینکه فقط افرادی که شرکای جنسی متعددی دارند در معرض این بیماری هستند کاملا اشتباه است. زیرا ممکن است در اولین رابطه جنسی‌تان به آن مبتلا شوید. تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا بطور کامل با این ویروس، دلایل، علائم و نحوه عملکرد آن در بدن آشنا شوید:

ویروس اچ پی وی (hpv) چیست؟

ویروس اچ پی وی که مخفف Human papillomavirus است یک عفونت شایع جنسی است که امروزه آمار ابتلا به آن روز به روز در حال افزایش است. طبق آمار حدود 50 تا 80 درصد افراد فعال از نظر جنسی در طول زندگی خود در معرض ابتلا به این ویروس قرار می‌گیرند. بزرگترین خطر HPV این است که عفونت ممکن است برای چندین سال بدون علامت باقی بماند. این ویروس از راه تماس پوست با پوست نواحی تناسلی (حتی بدون دخول) منتقل می‌شود و می‌تواند هم مردان و هم زنان را مبتلا کند. کاندوم‌ نمی‌تواند محافظت کامل در برابر اچ پی وی را ارائه دهد، زیرا تمام پوست دستگاه تناسلی را پوشش نمی‌دهد.

عامل ایجاد تمام زگیل‌های سطح پوست (زگیل دست، پا، صورت و بدن) ویروس hpv است، اما تایپ ویروسی که زگیل‌های تناسلی را ایجاد می‌کند متفاوت است. این نوع اچ پی وی معمولا نواحی تناسلی و به ندرت دهان و گلو را درگیر می‌کند.

hpv کدام بیماری‌ها را ایجاد می‌کند؟

گاهی ممکن است این ویروس هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نکند و خود به خود از بین برود. با این حال، برخی از انواع hpv می‌تواند منجر به ایجاد زگیل تناسلی و حتی سرطان دهانه رحم، مقعد و گلو شود. طبق گفته سایت www.cancer.org.au بطور کلی hpv مسئول بسیاری از موارد زیر است:

 • تقریباً تمام موارد زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم
 • 90 درصد سرطان‌های مقعد
 • 75 درصد سرطان‌های واژن
 • 25 درصد از سرطان‌های فرج
 • 50 درصد سرطان‌های آلت تناسلی
 • 60 درصد سرطان‌های اوروفارنکس (سرطان‌های پشت گلو از جمله قاعده زبان و لوزه‌ها)

مشاوره سریع و تشخیص زگیل

برای مشاوره و تشخیص زگیل تناسلی می‌توانید از طریق واتساپ با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

علائم hpv یا ویروس پاپیلومای انسانی

همانطور که اشاره کردیم ویروس اچ پی وی انواع مختلفی دارد که برخی از آن‌ها می‌توانند با علائم همراه باشند. عارضه‌هایی که به دنبال این ویروس ایجاد می‎‌‌شوند شامل موارد زیر است:

 • سرطان دهانه رحم، مقعد یا سایر سرطان‌های ناحیه تناسلی
 • ایجاد زگیل تناسلی در واژن، دهانه رحم، مقعد، آلت تناسلی و کیسه بیضه، زگیل دهان، گلو و زبان

احتمال اینکه فرد مبتلا به اچ پی وی هیچگونه علائم ظاهری نداشته باشد اما ناقل ویروس باشد بسیار زیاد است. بنابراین اگر از نظر جنسی فعال هستید، به طور مرتب برای چکاپ و غربالگری مراجعه کنید تا از سلامت جنسی خود و شریکتان اطمینان حاصل کنید.

علائم hpv در مردان

اگر ویروس اچ پی وی در مردان از نوع 6 و 11 باشد، به احتمال زیاد زگیل تناسلی و زائده‌های قابل مشاهده ایجاد می‌شود. همچنین برخی از گونه‌های این ویروس می‌تواند خطر ابتلا به سرطان‌های دستگاه تناسلی را افزایش دهد، اگرچه این سرطان‌ها در مردان خیلی شایع نیستند.

زگیل تناسلی مردان ممکن است روی ساقه، کیسه بیضه، سر آلت، کشاله ران و مقعد ایجاد شود.

خطر ابتلا به سرطان مقعد در مردان همجنس گرا و دوجنسه فعال از نظر جنسی 17 برابر بیشتر از مردانی است که فقط با زنان رابطه جنسی دارند. مردانی که HIV (ویروس نقص ایمنی انسانی) دارند نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این سرطان هستند. بیشتر سرطان‌هایی که در پشت گلو، از جمله در پایه زبان و در لوزه‌ها یافت می شوند، مربوط به HPV هستند. در واقع، این‌ها شایع‌ترین سرطان‌های مرتبط با ویروس پاپیلومای انسانی هستند که در مردان یافت می‌شوند.

www.webmd.com

علائم اچ پی وی در زنان

با اینکه احتمال ابتلای زنان به انواع کم خطر این ویروس که خود به خود از بین می‌رود وجود دارد، اما بطور کلی زنان در برابر ویروس hpv از مردان آسیب‌پذیر ترند و احتمال بروز سرطان در آنان بیشتر است. اگر خانمی زگیل واژن، مقعد و کشاله ران مشاهده کند، باید در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کند تا آزمایشات و بررسی‌های لازم انجام شود.

در بسیاری از افراد، سیستم ایمنی ویروس اچ پی وی را شکست می‌دهد. با این حال، اگر سیستم ایمنی نتواند این کار را انجام دهد، سلول‌ها می‌توانند در بدن باقی بمانند و به رشد خود ادامه دهند. با گذشت زمان، این می‌تواند منجر به سرطان شود. آزمایش پاپ می‌تواند تعیین کند که آیا سلول‌ها پیش سرطانی هستند، بنابراین مهم است که زنان به طور منظم تست پاپ اسمیر را انجام دهند.

تنها راه پیشگیری از ابتلا به ویروس اچ پی وی برای مردان و زنانی که رابطه جنسی دارند، تزریق واکسن اچ پی وی یا گارداسیل قبل از شروع فعالیت‌های جنسی است.

علت و راه‌های انتقال hpv

این ویروس عمدتاً از طریق تماس پوست به پوست منتقل می‌شود و نیازی به دخول کامل نیست. همچنین انتقال عفونت HPV زمانی که بریدگی، ساییدگی یا پارگی کوچک در پوست وجود داشته باشد بیشتر است. این ویروس عمدتاً از طریق تماس پوست به پوست منتقل می‌شود و نیازی به دخول کامل نیست. راه‌های انتقال ویروس hpv به شرح زیر است:

 • هرگونه تماس پوستی نواحی تناسلی
 • رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی
 • استفاده از اسباب بازی‌های جنسی مشترک

حدود 95 درصد از مبتلایان به اچ پی وی از طریق رابطه جنسی و کمتر از 5 درصد آن‌ها از راه‌های دیگر مثل (تماس با سطوح آلوده و مرطوب، اپیلاسیون، لیزر و غیره) به این عارضه دچار می‌شوند.

مطلب مرتبط: 5 مورد از راه‌های انتقال زگیل تناسلی یا ویروس اچ پی وی

عفونت های HPV تناسلی از طریق رابطه جنسی، رابطه مقعدی و سایر تماس های پوستی در ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود. برخی از گونه‌های ویروس اچ پی وی که منجر به ضایعات دهانی یا تنفسی فوقانی می‌شوند، از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل می‌شوند. اگر باردار هستید و عفونت HPV همراه با زگیل تناسلی دارید، ممکن است کودک شما به این عفونت مبتلا شود، بنابراین بهتر است زایمان را بصورت سزارین انجام دهید.

www.nhs.uk

آزمایش و تست hpv مردان و زنان

تست HPV بخشی از غربالگری دهانه رحم است. زنان باید هر سه سال یکبار تست پاپ اسمیر و غربالگری انواع پرخطر اچ پی وی را انجام دهند. در طول غربالگری دهانه رحم، نمونه کوچکی از سلول‌ها از دهانه رحم گرفته می‌شود و به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می‌شود. غربالگری دهانه رحم برای همه زنان در سنین 25 تا 64 سال ارائه می‌شود و به محافظت از آنها در برابر سرطان دهانه رحم کمک می‌کند.

تست اچ پی وی

برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان، پزشک ناحیه تناسلی مرد را به صورت چشمی بررسی می‌کند تا ببیند آیا زگیل وجود دارد یا خیر. هیچ آزمایش معمولی برای مردان وجود ندارد که سویه‌های پرخطر ویروس پاپیلوم انسانی را که می‌توانند باعث سرطان شوند بررسی کند.

با این حال، برخی از پزشکان به انجام تست پاپ مقعدی برای مردان همجنس‌گرا و دوجنس‌گرا که در معرض خطر بالاتر سرطان مقعد ناشی از HPV هستند، توصیه می‌کنند. در تست پاپ مقعدی، پزشک سلول‌های مقعد را جمع‌آوری می‌کند و سپس آن‌ها را از نظر وجود ناهنجاری در آزمایشگاه بررسی می‌کند.

درمان اچ پی وی

بسیاری از موارد hpv خود به خود از بین می‌روند، اما برای بررسی وضعیت ویروس باید دائما چکاپ انجام شود. در حقیقت هیچ درمانی برای خود ویروس اچ پی وی وجود ندارد و این ویروس می‌تواند در بدن باقی بماند. زائده‌های زگیل تناسلی را می‌توان با داروهای تجویزی، سوزاندن با جریان الکتریکی، انجماد با نیتروژن مایع (فریز کردن) و همچنین روش نوین لیزر درمان کرد. اما خلاص شدن از شر زائده‌های زگیل، خود ویروس را درمان نمی‌کند.

مطلب مرتبط: لیزر زگیل تناسلیکرایو زگیل تناسلی

سرطان‌هایی که از پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شوند، ممکن است با روش‌هایی مانند شیمی درمانی، پرتودرمانی یا جراحی درمان شوند. گاهی اوقات ممکن است از چندین روش استفاده شود.

تعیین وقت لیزر و کرایو زگیل

جهت تعیین وقت فوری و درمان زگیل در کمترین طمان از طریق شماره زیر با کلینیک پایتخت تماس بگیرید.

راه‌های پیشگیری از hpv

برای پیشگیری از hpv باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • تزریق واکسن hpv قبل از شروع شدن فعالیت‌های جنسی
 • داشتن یک شریک جنسی که به جز شما با شخص دیگری رابطه نداشته باشد
 • داشتن رابطه جنسی محافظت شده (استفاده از کاندوم)
نام خود را وارد کنید
پر کردن این قیمت اجباری نیست
شماره موبایل خود را وارد کنید
4 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
عادل

سلام دکتر خسته نباشی من تو سر وصورتم زگیل دار اومد وبه دکتر پوست مراجع کردم یه 7باری فریز کردم ودکتر گفت خطرناک نیست این خود بدن تولید میکنه تاحال هم ازمایش ندادم ایا ممکنه بیماری خطرناکی گرفت باشم

مریم

سلام من زیر بغلم زگیل دارم ممکنه اینا هم اچ پی وی باشه