تاثیرات واکسن گارداسیل یا زگیل تناسلی

جولای 31, 2019
تاثیرات واکسن گارداسیل یا زگیل تناسلی

واکسن گارداسیل یکی از انواع رایج واکسن های HPV است. این واکسن که چندین سال است تولید شده و عمر زیادی ندارد می تواند از بیماری های خطرناکی نظیر زگیل تناسلی و انواع سرطان ها از جمله سرطان دهانه رحم پیشگیری نماید. تزریق این واکسن برای مبتلایان به این بیماری تاثیری در درمان ندارد، اما می تواند از بروز این عارضه در سایرین پیشگیری نماید. تا انتها همراه ما باشید، تا با این واکسن و تاثیرات آن آشنایی یابید. 

واکسن گارداسیل یا زگیل تناسلی چیست؟

از آنجایی که زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقله جنسی در دنیا است، پزشکان واکسن گارداسیل را اختراع کردند تا بتوانند از این بیماری پیشگیری نمایند. واکسن گارداسیل نوعی از واکسن های HPV است که در برابر نوع خاصی از این ویروس محافظت ایجاد کرده و مانع از ابتلای فرد به آنها می شود. واکسن گارداسیل شامل 4 نوع ویروس 6، 11، 16 و 18 می باشد. این ویروس ها جزء ویروس های شایع هستند. ویروس تیپ 6 و 11 از ویروس های شایعی است که عامل اغلب زگیل‌های تناسلی به شمار می رود و نوع 16 و 18  عامل اغلب سرطان های دهانه رحم می باشد.

نکته جالب این است که واکسن زگیل تناسلی حاوی ویروس کشته شده یا ضعیف شده این بیماری نبوده بلکه حاوی ذراتی شبیه ویروس پاپیلومای انسانی و از پروتئین دیواره خارجی ويروس مشتق می شود.

واکسن گارداسیل را چه کسانی و در چه سنی باید تزریق کنند؟

واکسن گارداسیل به جز مواردی مانند بارداری، شیردهی و نقص سیستم ایمنی برای همه افراد حداقل بالاتر از 9 سال قابل تزریق است. اما بهترین سن برای تزریق، قبل از سن شروع فعالیت های جنسی و قرار گرفتن در معرض این ویروس است. بهترین سن تزریق برای زنان از 11 سالگی به بعد تا 26 سالگی و برای مردان مابین 1 تا 21 سالگی است. البته امکان تزریق این واکسن بعد از این سن نیز وجود دارد.

تاثیرات این واکسن بر روی زگیل تناسلی

تزریق واکسن زگیل تناسلی قادر است در برابر دو نوع 6 و 11 از این ویروس که عامل اغلب زگیل های تناسلی است، مقاوم ایجاد نماید. بنابراین اگر فرد قبل از دریافت این ویروس زگیل تناسلی این واکسن را تزریق نماید، دچار زگیل تناسلی نخواهد شد. تزریق واکسن گارداسیل می تواند تا 90% احتمال ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهد. بهتر است تزریق واکسن تزریق پزشک انجام شود.

محل و دفعات تزریق واکسن زگیل تناسلی

محل تزریق گارداسیل

این واکسن معمولاً بر روی عضله بازو تزریق می شود. گارداسیل در سه نوبت و هر بار 0.5 لیتر تزریق می گردد. که نوبت تزریقات واکسن به این شرح است. نوبت اول در ماه صفر، نوبت دوم دو ماه پس از اولین تزریق و نوبت سوم شش ماه پس از تزریق اول است. لازم به ذکر است تزریق این واکسن نمی تواند جایگزین تست پاپ اسمیر شود و یا در درمان سرطان دهانه رحم و یا مقعد تاثیری ندارد. اثر این واکسن حداکثر 8 سال گزارش شده است.

میزان اثر بخشی واکسن گارداسیل

آمار ها نشان داده تزریق این واکسن به شکل موثری در پیشگیری از زگیل تناسلی، تغییرات پیش سرطانی و نیز بروز ضایعات پیش سرطانی موثر است. همان طور که در قسمت قبل ذکر شد این واکسن حاوی 4 نوع ویروس شایع عامل زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم است. در صورتی که این واکسن به صورت سرتاسر در جهان تزریق شود، میزان ابتلا به سرطان دهانه رحم تا 90% کاهش یابد.

عوارض واکسن زگیل تناسلی

لازم است فرد پس از دریافت این واکسن حداقل برای 15 دقیقه در محل منتظر بماند تا در صورت بروز عوارض به آنها رسیدگی شود. بر طبق آمار ها عوارض حاصل از این واکسن در 97 درصد از مواقع خفیف بوده و تنها در 3 درصد امکان عوارض جدی وجود دارد. مهمترین عوارضی که ممکن است پس از تزریق این واکسن ایجاد شود، می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

  • درد در محل تزریق
  • غش و سرگیجه
  • تب
  • تهوع
  • تورم
  • خارش
  • سردرد

در هر حال لازم است پس از تزریق واکسن زگیل تناسلی و در صورت بروز واکنش های حساسیتی شدید و یا تورم به پزشک مراجعه نمایید.

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5