بهترین پماد برای شقاق مقعدی; دیلتیژل، ام جی و زینک اکساید

بهترین پماد برای شقاق مقعدی; دیلتیژل، ام جی و زینک اکساید

زخم مقعد یا فیشر از بیماری‌های رایج مقعدی است که به ایجاد ترک در دیواره مقعد اطلاق می‌شود. این بیماری در اثر وارد آمدن فشار به مقعد ناشی از عواملی مانند یبوست، زایمان، بلند کردن اجسام سنگین، کهولت سن و… ایجاد می‌شود. شقاق مقعدی در مراحل ابتدایی تنها لایه نازکی از پوست را درگیر می‌کند، ولی با پیشرفت بیماری زخم عمیق تر شده و عضلات مقعد نیز درگیر خواهند شد. این عارضه در مراحل ابتدایی با استفاده از پماد شقاق، مصرف آنتی بیوتیک و تغییر در سبک زندگی و درمان یبوست برطرف می‌شود. در این مقاله به معرفی بهترین روش‌های درمان دارویی شقاق می‌پردازیم:

البته اگر بیشتر از چند هفته از ابتلای شما به این عارضه گذشته باشد، بیماری مزمن شده و استفاده از دارو کمکی به درمان نمی‌کند. بنابراین برای درمان آن باید به سراغ روش‌های پزشکی مثل جراحی و لیزر بروید.

مطلب مرتبط: لیزر شقاق مقعدی

تعیین وقت لیزر فیشر

برای تعیین وقت لیزر فیشر و درمان قطعی این بیماری با کلینیک تماس بگیرید.

پماد تتراسایکلین برای شقاق مقعدی

تتراسایکلین نوعی داروی آنتی بیوتیک محسوب می‌شود که برای جلوگیری یا درمان عفونت اطراف زخم مصرف می‌شود. این دارو برای اثربخشی بیشتر معمولا با داروهای دیگر تجویز می‌شود و مصرف آن به کاهش علائمی مثل سوزش، التهاب و قرمزی فیشر کمک می‌کند. باید قبل از استفاده از این دارو مطمئن شوید که به آن آلرژی نمی‌دهید. همچنین مصرف پماد تتراسایکلین برای کودکان و خانم‌های باردار، بدون نظر دکتر شقاق تجویز نمی‌شود.

تتراسایکلین (tetracycline)

دیلتیازم (دیلتیژل)

دیلتیازم یا دیلتیژل، بهترین پماد برای شقاق مقعدی است که می‌تواند به سرعت علائم بیماری از جمله درد، خارش، سوزش و… را کاهش دهد. این دارو یکی از مهم‌ترین انواع داروهای مهار کننده کلسیم است که با مسدود کردن ورود کلسیم به داخل سلول و کاهش گردش خون، موجب از بین رفتن فشار در عضله مقعد می‌شود.

استفاده از این پماد برای درمان شقاق دوره نقاهت پس از عمل جراحی به منظور کاهش درد توصیه می‌شود. این پماد فیشر عوارض جانبی خاصی را به همراه ندارد، تنها در برخی موارد موجب سردرد، سرگیجه و سوزش مقعد می‌شود. دوره درمان شقاق مقعدی با این دارو در حدود 8 هفته است. موارد منع مصرف دیلتیازم شامل مصرف همزمان آن با برخی داروها از جمله این مواد است :

 • داروهای بی‌حسی، دانترولن
 • داروی قلب
 • داروی فشار خون
 • برخی داروهای ضد افسردگی
 • برخی داروهای درمان صرع
 • داروی گشاد کننده برونش
 • داروهای ادرار آور
 • داروهای كورتیكواستروئیدها
 • روپرانولول
 • كاربامازپین
 • كینیدین
 • میدازولام
 • تریازولام
 • استاتین‌ها مثل لواستاتین، سیمواستاتین،سایمتیدین، دیگوكسین، سیكلوسپورین
 • بتابلاكرها مثل آتنولول
 • مهار‌كننده‌ها یا القاكننده‌های متابولیسم كبدی مثل ریفامپین، بوسپیرون، كلونیدین،

پماد نیتروگلیسیرین (G.T.N)

پماد نیتروگلیسیرین یا گیلسیرین تری نیترات با کاهش فشار درون عضله اسفنکتر و افزایش جریان خون در آن به درمان زخم مقعد کمک می کند. مهمترین عارضه پس از مصرف این دارو، سردرد و افت فشار خون است. دوره‌های مصرف این دارو متغیر بوده در صورت عدم درمان، احتمال بروز مجدد آن وجود دارد.

nitroglycerin

استفاده از این دارو باید هر 8 تا 12 ساعت یکبار و به مدت 6 الی 8 هفته باشد. بهترین زمان مصرف این درمان دارویی شقاق قبل از اجابت مزاج است. همچنین استفاده همزمان از این دارو با داروهای اختلال نعوظ ممنوع است و نباید تا 24 ساعت پس از مصرف این داروها از نیتروگلیسیرین استفاده نمود.

مطلب مرتبط: درمان شقاق با کپسول ویتامین ای

لیدوکائین

معمولا درد شقاق آزاردهنده و غیرقابل تحمل است و بیشتر مبتلایان به دنبال دارویی برای کاهش و درمان درد این عارضه هستند. لیدوکائین به عنوان یک داروی ضد درد شناخته می‌شود که با بی حس کردن مقعد، به سرعت علائم فیشر را کاهش می‌دهد. همچنین به دلیل رفع انقباض مقعد به درمان سریع تر زخم فیشر هم کمک می‌کند. اما مصرف طولانی مدت این پماد فیشر به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

پماد ام جی

داروی ام جی با استفاده از اسانس طبیعی گیاهان تولید می‌شود و دارای خواص ضد باکتری و آنتی باکتریال قوی است. این دارو در درمان و بهبود زخم ها موثر است و به درمان بیماری های مقعدی مانند شقاق و بواسیر کمک می‌کند. این دارو به شکل محلول نیز در دسترس است.

پماد ام جی به بهبود علائم بیماری مانند خونریزی، درد، خارش و سوزش کمک می کند، و هیچ موانعی مصرفی ندارد و در صورتی که پزشک دستور مصرف دیگری نداده باشد، باید به مدت 2 هفته و روزی 2 بار مصرف شود. همچنین کرم ام جی عوارض جانبی خاصی را به همراه ندارد، تنها در مواردی که بیش از مقدار تجویزی مصرف شده، واکنش های حساسیتی مشاهده شده است.

آنتی فیشر

پماد آنتی فیشر حاوی عصاره بابونه و عصاره دارمازو است، بابونه دارای اثرات ضد التهاب و ضد اسپاسم است و به درمان علائم بیماری کمک می کند. همچنین دارمازو دارای 70-60 درصد تانن است، که موجب می شود، اثرات قابض داشته باشد.

آنتی فیشر

همچنین این دارو دارای اثرات ضد درد است و در کاهش التهاب ناشی از شقاق نیز موثر است. میزان مصرف آنتی فیشر 2 بار در روز به اندازه یک لایه نازک بر روی زخم است. هیچ عارضه جانبی برای این دارو شقاق معرفی نشده است اما در صورتی که در استفاده از آن زیاده روی کنید، احتمال بروز عوارض جانبی وجود دارد، که در این صورت باید مصرف دارو را قطع و به پزشک مراجعه نمایید.

رکتول

استفاده از رکتول برای کاهش سریع درد و التهاب شقاق توصیه می‌شود. این دارو خاصیت ضدالتهابی دارد و علائمی مثل خارش و سوزش را به سرعت درمان می‌کند. همچنین در مواقعی از این دارو برای کنترل علائم هموروئید هم استفاده می‌شود. معمولا داخل جعبه پماد رکتول هم اپلیکاتور یکبار مصرف قرار گرفته است. بعد از هربار اجابت مزاج، با قرار دادن نازل در مقعد و فشار دادن پیستون، پماد را استعمال می‌کنید.

البته تعداد دفعات و مدت زمان مصرف دارو هم باید طبق نظر پزشک تجویز شود.

پماد هیدروکورتیزون

پماد هیدروکورتیزون که نام دیگر آن ترامسینولون اِن اِن است، نوعی داروی استروئیدی یا کورتون است که برای کاهش و از یبن بردن التهابات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو به شکل ژل، کرم، قرص در داروخانه‌ها موجود است. از هیدروکوتیزون موضعی معمولا برای درمان زخم‌های پوستی، اگزما، آلرژی، نیش حشرات و در مواقعی برای درمان هموروئید هم استفاده می‌شود. البته استفاده از این دارو برای کودکان کمتر از 2 سال و زنان باردار، بدون تجویز پزشک ممنوع است.

پماد زینک اکساید

از این دارو برای درمان و پیشگیری از راش و سایر تحریکات جزئی پوست (مانند سوختگی، بریدگی و خراش) استفاده می‌شود. بنابراین در مراحل ابتدایی فیشر و زمانی که زخم سطحی است، می‌توانید از این دارو برای درمان شقاق استفاده کنید. طبق دستور پزشک باید موضع بیماری را با این پماد بپوشانید اما نیازی به بانداژ و پانسمان برای پوشاندن ناحیه نیست.

مصرف بیش از حد و طولانی مدت این دارو با عوارض همراه است.

احتمال بازگشت بیماری

شقاق به راحتی قابل بازگشت است و حتی در مواردی که کاملا التیام یافته امکان رخ دادن پس از اجابت دشوار وجود دارد. نگهداری عادات درست اجابت و رژیم غذایی، نوشیدن مایعات، فعالیت بدنی و… حتی پس از توقف درد و خون ریزی جهت پیشگیری از بازگشت فیشر توصیه می‌شود.

بازگشت علائم بدون دلیل خاص نیاز به بررسی کامل تری دارد. هنگامی‌ که فرد از یک بیماری زمینه‌ای شناخته شده که در به وجود آمدن فیشر مقعد او نقش داشته رنج می‌برد، توجه به درمان آن بیماری نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

قطعی ترین روش درمان شقاق با لیزر است که احتمال بازگشت بیماری در آن وجود ندارد و استفاده از داروها و روش‌های درمان خانگی شقاق تنها به بهبود موقت علائم این بیماری کمک می کنند.

مشاوره برای درمان شقاق

قبل از اقدام به درمان شقاق میتوانید برای تعیین وقت مشاوره و معاینه با ما تماس بگیرید.

درصورت عدم التیام باید چکار کرد؟

اگر بیماری شما با اقدامات گفته شده و با درمان دارویی التیام نیابد می بایست تحت بررسی بیشتری قرار گیرد. اجابت های نرم و سخت دائمی , زخم یا اسپاسم عضلات داخلی مجرا همگی بر تاخیر درمان اثر دارند. مشکلاتی از قبیل بیماری التهاب روده (بیماری کرون) , عفونت ها یا تومورهای مقعدی علایم مشابه ای به شقاق دارند و آن دسته بیمارانی که از درد دائمی مقعد رنج میبرند باید برای این مشکلات آزمایش شوند. کولونوسکوپی یا نمونه برداری و کشت بافت از این قبیل آزمایشات هستند.

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
Subscribe
Notify of
37 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
رضا

سلام. لطفا یک پماد خارجی برای درمان و ترمیم زخم بعد از عمل اسفنکتروتومی و فیستولکتومی معرفی کنید
 سه هفته از عمل میگذره و چون زخم عمل باز هست بعد از مدفوع کردن خون میاد.
پماد های ترمیم کننده ایرانی اثری ندارن .
پماد ایپانتن زدم جالب نبود.
بهترین پماد خارجی برای این کار چیست؟
قیمت پماد مهم نیست.

صادق

سلام بعد از ی دوره درمان شقاق دچار خارش وقرمزی اطراف مقعد شدم ودوباره شقاق برگشته .برای رفع خارش چه پماد توصیه میکنید

مهدی

سلام کدوم پماد شقاق برای کاهش درد بهتره

احمد بابایی

سلام من سوزش مقعد داشتم رفتم داروخانه بهم پماد ام جی داد ولی زیاد تاثیری نداشته به نظرتون مشکلم چیه و باید چیکار کنم

Iak

باسلام
حدود یک ماه است بعد از یبوست سخت در ناحیه مقعد درد سوزش وگاها کمی خون ریزی دارم دو مرتبه در تهران شهرستان به دکتر مراجعه پماد وقرص شیاف نصرف کردم خیلی افاقه نداشته دکتر تهران گفتن شقاق وبواسیر هست اما باید عمل باز انجام بدید لیزر ننیشه لطفا راهننایی کنید

مرادی

سلام من یه سوزش خفیف همراه با خون بعد مدفوع دارم به دکتر عمومی مراجعه کردم گفتن شقاق هست و پماد آنتی فیشر تجویز کردن اما تاثیر زیادی نداشته باید چیکار کنم

فریدونی

آقای دکتر من بیشتر از 5 ماهه که شقاق دارم و دکتر چندین بار برام دارو و پمادهای مختلف نوشت ولی مشکلم برطرف نمیشه لطفا بگید باید چیکار کنم

M.K

سلام دکتر وقتتون بخیر و شادی ببخشید من سک مدت موقع اجابت مزاج درد داشتم …دردم مقطعی و تیر کشنده بود و بعد از خروج از دستشویی دیگه مشکلی نداشتم اما بعد مدتی خون در مدفوع مشاهده کردم و بعد از اون هم یک بار مقداری خون از مقعدم بعد از اجابت مزاج خارج شد در شیراز پیش دکتر رفتم و ایشون بررسی کردند و گفتند با داروحل میشه و برام پروکتو کرایو ( اپلیکاتور مخصوص) و پماد انتی هموروئید و کرم ترمیم کننده سیکاویت به همراه سه بسته قرص نیتروگلیسیرین نوشتند و گفتند ماده ی این قرص رو به… Read more »

مهدی

سلام من الان ۳ ساله با این درد شقاق دارم دست و پنجه نرم میکنم کولونوسکوپی هم رفتم‌ همه چیزم استفاده کردم واقعا دیگه نمیتونم تحمل کنم این درد

محمد

سلام
من دو روز پیش دفع خیلی سختی داشتم و فکر میکنم این باعث شد داخل مقعد م زخم بشه .و الان موقع دفع درد و سوزش زیادی دارم و خون هم دیده میشه همچنین زائیده ای کنار مقعدم ایجاد شده.قبلاً همچنین اتفاقی برام نیفتاده .
خواهش میکنم بگید چه دارویی و چگونه مصرف کنم تا خوب بشه
دکتر هم نمی‌رم چون خجالت میکشم
خواهش میکنم جواب مو زودتر بدید خیلی ممنون

37
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x