5 روش عمل شقاق (جراحی فیشر); مراقبت بعد از عمل

جراحی شقاق

عمل جراحی شقاق روشی است که برای درمان نوع مزمن این بیماری و زمانی که گزینه‌های درمان شقاق بدون جراحی موثر نباشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیماری شقاق یا همان فیشر، به معنی ایجاد یک زخم و ترک دردناک در دهانه مقعد است که درمان آن بسته به شدت زخم و علت پدید آورنده آن متفاوت است.

اگر زخم فیشر در مراحل ابتدایی و در حالت حاد باشد، ممکن است با دارو یا درمان‌های خانگی و بوتاکس بهبودی حاصل شود. اما اگر به حالت مزمن در آمده (بیشتر از 6 هفته)، تنها راهکار عمل جراحی شقاق به روش‌های سنتی یا یا لیزر فیشر است. چندین روش برای عمل شقاق وجود دارد که بعد از بررسی وضعیت بیماری و همچنین ترجیح بیمار، پزشک یکی از آن‌ها را پیشنهاد می‌دهد. این روش‌ها شامل عمل سرپایی لیزر شقاق، فیشرکتومی، اسفنکتروتومی باز و بسته و در برخی موارد فلپ پیشرفته می‌باشد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم:

درباره بیماری شقاق

این عارضه موجب بروز زخمی عمیق در دیواره مقعدی می‌گردد و این زخم با گذر زمان عمیق تر شده و حتی تا عضله اسفنکتر مقعدی نیز امتداد می‌یابد. ناحیه مقعد در اثر این زخم ملتهب و متورم می شود و درد بسیار زیادی را به خصوص به هنگام دفع به بیمار تحمیل می‌کند، به گونه ای که بیمار در اغلب موارد اجازه معاینه به پزشک را نیز نمی‌دهد.

برای آشنایی کامل با این بیماری می‌توانید به مقاله شقاق چیست؟ مراجعه کنید.

عمل شقاق با لیزر

درمان شقاق مقعدی

درمان شقاق با لیزر یک روش سرپایی و بدون بیهوشی است که تا کنون نتایج رضایت بخشی داشته و درصد بالایی از بیماران مبتلا به این نوع عارضه‌ها، لیزر را برای درمان انتخاب می‌کنند.

عمل لیزر در مقایسه با جراحی شقاق روش آسان‌تری می‌باشد که علاوه بر صرفه جویی در وقت و هزینه، بیمار درد و خونریزی را هم احساس نمی‌کند. از روش لیزر هم برای درمان فیشر مزمن و هم حاد استفاده می‌شود و احتمال بازگشت دوباره بیماری در آن بسیار پایین است.

عمل شقاق با اسفنکتروتومی

عمل شقاق به روش اسفنکتروتومی یکی از روش‌های موثر درمان این عارضه است که همراه با خطرات و عوارضی برای بیمار می‌باشد. در طی اسفنکتروتومی، خارجی ترین قسمت اسفنکتر داخلی مقعد بریده می‌شود. این کار اسپاسم عضلانی را از بین می‌برد و جریان خون را در ناحیه شقاق بهبود می‌بخشد و در نتیجه باعث تسکین درد و بهبودی شقاق می‌شود.

پس از اسفنکتروتومی، ممکن است درد یا ناراحتی خفیف تا متوسط را در ناحیه رکتوم خود تجربه کنید. همچنین ممکن است یبوست، مشکل در ادرار کردن و احتمالا خونریزی مقعدی را تجربه کنید. در زیر برخی از دستورالعمل های کلی برای مراقبت مناسب پس از عمل آورده شده است.

During a sphincterotomy, the outermost part of the internal anal sphincter is cut. This breaks the muscle spasm, improving blood flow to the area of the fissure, resulting in relief of pain and healing of the fissure.

جراحی اسفنکتروتومی شقاق در دو نوع باز و بسته انجام می‌شود و بیمار کاهش درد قابل توجهی را بعد از این جراحی تجربه می‌کند.

جراحی باز شقاق

در طی جراحی شقاق با اسفنکتروتومی باز، یک آنوسکوپ در اسفنکتر مقعد قرار داده می‌شود تا پزشک بطور دقیق عضلات و زخم فیشر را مشاهده کند. سپس یک برش کوچک در سمت چپ یا راست پوست مقعد ایجاد می‌شود تا فیبرهای عضلانی اسفنکتر داخلی نمایان شود. جراح عضله اسفنکتر داخلی مقعد را بالا می برد و با استفاده از چاقو یا کوتر حرارتی روی آن برش ایجاد می‌کند. برش عضله، فشار را در مقعد کم می‌کند و به زخم اجازه می‌دهد تا بهبود یابد.

جراحی بسته

اسفنکتروتومی به روش بسته هم مشابه روش باز است و دکتر جراح با ایجاد یک برش جانبی روی پوست، بخشی از عضله اسفنکتر را بیرون می‌کشد. هنگامی که عضله اسفنکتر مشخص شد، یک اسکالپل در این فضا قرار داده می‌شود و با دقت به سمت اسفنکتر داخلی چرخانده می‌شود و سپس عضله تقسیم می‌شود. با قطع بخشی از عضله فشار مقعد کاهش می‌یابد. در این روش بر خلاف جراحی باز، نحل عمل با بخیه بسته می‌شود.

فیلم عمل جراحی شقاق با اسفنکتروتومی

این جراحی زمانی انجام می‌شود که شقاق مقعدی پس از انجام درمان‌های دیگر بهتر نشده باشد. در فیلم جراحی شقاق (فیشر) با نحوه انجام اسفنکتروتومی آشنا می‌شوید. بعد ازعمل اسفنکتروتومی حدود 6 هفته تا بهبودی کامل زخم عمل زمان می‌برد.

بازگشت مجدد شقاق (عود) پس از اسفنکتروتومی نادر است و اکثر بیماران از نتایج این عمل راضی هستند. اما روش عمل لیزر شقاق یا فیشر در مقایسه با سایر روش‌های جراحی یکی از بهترین گزینه‌های درمان این عارضه است.

فیشرکتومی

فیشرکتومی

پوست اطراف مقعد که در نتیجه ایجاد زخم فیشر آسیب دیده است، در این روش با ایجاد برشی حذف شده و سپس ترمیم خواهد شد. برای افزایش اثربخشی فیشرکتومی، همراه با برش عضله اسفنکتر تزریق بوتاکس هم انجام می شود.

عمل شقاق با فلپ پیشرفته

جراحی شقاق به روش فلپ در بعضی مواقع پیشنهاد می شود و در واقع نوعی پیوند پوست سالم بخشی از مقعد به پوست آسیب دیده محل فیشر است. استفاده از روش فلپ پیشرفته در مواردی که روش های دیگر مثل اسفنکتروتومی موثر نباشند انجام می شود.

مطلب مرتبط: هزینه درمان شقاق یا فیشر

تعیین وقت معاینه و درمان فوری

برای تعیین وقت معاینه در کلینیک پایتخت با شماره زیر تماس بگیرید.

عوارض و خطرات احتمالی جراحی شقاق

در اکثر موارد، عمل جراحی شقاق مقعد موفقیت آمیز بوده و بیماران راضی هستند. با این حال مانند هر نوع جراحی دیگری خطرات خاصی وجود دارد. برخی از خطرات و عوارض جراحی عبارتند از:

بی اختیاری موقت: برخی از بیماران در دوره بلافاصله پس از جراحی دچار بی اختیاری می شوند. این می تواند شامل نشت مدفوع یا مشکل در کنترل گاز باشد. با این حال، در بیشتر موارد، این تنها در یک یا دو هفته اول پس از جراحی رخ می دهد. به ندرت پس از دوره بهبودی بی اختیاری مدفوع تجربه می شود.

خونریزی: خونریزی ممکن است بعد از عمل جراحی اتفاق بیفتد، اما این یک عارضه نادر است. در مواردی که خونریزی غیرمنتظره وجود دارد، ممکن است نیاز به استفاده از بخیه (بخیه) برای جلوگیری از خونریزی باشد.

آبسه پری: در برخی موارد که از روش بسته استفاده می شود، ممکن است آبسه (مجموعه ای از چرک) همراه با فیستول مقعدی ایجاد شود. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است نیاز به تخلیه آبسه باشد و روش دیگری برای برداشتن فیستول به نام فیستولوتومی انجام شود.

رعایت چه نکاتی برای مراقبت بعد عمل شقاق ضروری است؟

مراقبت بعد عمل شقاق

نتیجه جراحی معمولاً موفقیت آمیز بوده و اغلب بیماران دچار عود مجدد نمی‌شوند و در نتیجه از انجام عمل رضایت دارند. اما دسته‌ای دیگر از افرادی به دلایل مختلفی دچار عوارض این عمل و یا حتی عود مجدد بیماری می‌شوند. به همین جهت مراقبت بعد عمل شقاق به بیماران توصیه می‌شود تا بتوانند این خطرات را به حداقل کاهش دهند. برخی از موارد مراقبت بعد عمل جراحی فیشر به این شرح است:

نوشیدن آب کافی

بیماران که در دوره نقاهت و مراقبت بعد عمل شقاق قرار دارند، باید به اندازه کافی آب بنوشند. نوشیدن آب کافی به این بیماران کمک می کند، تا بتوانند حرکات روده را تنظیم کرده و با هیدراته نگه داشتن بدن مانع از یبوست شوند. زیرا کم آبی می تواند موجب سفت شدن مدفوع شده و به مقعد آسیب وارد کند. حداقل میزان آب مصرفی در طول روز 8 لیوان تعیین شده است.

مصرف دارو

بیماران می بایست داروهای خود را مطابق با دستور پزشک مصرف کنند و از حذف خودسرانه دارو بپرهیزند. معمولاً پزشک در این دوره داروهای آنتی بیوتیک را به منظور کاهش احتمال عفونت و داروهای مسکن را برای جلوگیری از درد بعد از جراحی تجویز می‌کنند. ممکن است همراه با دارو، پماد شقاق هم برای تسریع بهبود زخم حاصل از جراحی تجویز شود.

حفاظت از زخم

یکی از مهمترین موارد مراقبت بعد عمل فیشر محافظت از زخم است، که می تواند به نتیجه گیری بهتر از درمان کمک کند. برای محافظت این نکته را به یاد داشته باشد که باید از وارد کردن فشار به مقعد جلوگیری کنید. برای مثال می توانید برای نشستن از یک بالش نرم دوناتی شکل کمک بگیرید.

رعایت بهداشت مقعد و نیز تعویض پانسمان نیز می تواند اثر گذار باشد. اما از زیاده روی در شستشوی مقعد به خصوص با شوینده های معطر بپرهیزید، زیرا خود می‌توانند عاملی برای تشدید علائم بیماری و تحریک باشند.

مصرف فیبر

فیبر اصلی ترین مکمل خوراکی است که بیماران باید در دوره مراقبت بعد عمل شقاق آن را در رژیم غذایی خود داشته باشند. فیبر به افزایش حجم مدفوع کمک کرده و می تواند به نقش موثری در درمان یبوست داشته باشد. فیبر در انواع میوه ها، سبزیجات و غلات یافت می شود. هر فرد به طور متوسط به 25 گرم فیبر در طول روز نیاز دارد.

اگر بیماری به هر دلیلی نمیتواند از فیبر استفاده کند و یا مشکل یبوست او با مصرف فیبر برطرف نمی‌شود، می تواند با مشورت پزشک در دوره کوتاه از مکمل های فیبر و یا ملین‌ها استفاده کند.

ورزش و تحرک

اغلب بیماران این تصور را دارند که باید در دوران نقاهت بعد عمل تمام مدت استراحت کنند، این تصور کاملا غلط است. استراحت مداوم بعد از عمل موجب می شود، یبوست تشدید شده و این امر فشار زیادی را به مقعد وارد کرده در نتیجه مانع از بهبود این عارضه می‌گردد.

ورزش و تحرک در مراقبت بعد عمل شقاق اهمیت ویژه ای دارد. بیماران باید حداقل 30 دقیقه در طول روز را به ورزش های سبک نظیر پیاده روی بپردازند.

حمام سیتز

حمام سیتز یا حمام نشیمن راه حلی ساده برای مراقبت بعد عمل است. این حمام می تواند در تخفیف درد و جلوگیری از عفونت و بهبود سریع تر زخم موثر باشد. این روش شامل قرار دادن ناحیه کفل و لگن در آب گرم است. برای این منظور لازم است حداقل 15 الی 20 دقیقه در آب بنشینید و این روش را دو بار در روز تکرار کنید. برای تهیه حمام سیتز می‌توانید از لگن ساده حمام کمک گرفته و یا اینکه لگن مخصوص حمام سیتز که بر روی درپوش توالت فرنگی نصب می شود را تهیه کنید.

سوالات متداول درباره عمل جراحی فیشر

نام خود را وارد کنید
پر کردن این قیمت اجباری نیست
شماره موبایل خود را وارد کنید
110 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
رنجبر

سلام من 4ماهه شقاق دارم هر دارویی که فکر کنید استفاده کردم اما خوب نشدم اگه بخوام جراحی کنم کدوم روش بهتر هست واقعا دیگه از دردش خسته شدم

مجید

سلام عمل شقاق باعث بی اختیاری نمیشه دکتر

علی

من درد و سوزش زیاد داشتم دکتر گفتن شقاق دارم پماد دادن خوب نشد باید جراحی کنم

احمد

سلام اقای دکتر من چند تقریبا 10 روز میشه عمل شقاق انجام دادم و دکترم از بیرون مقعد یک زائده به اندازه یک عدس برداشت چند روزی میگذره من تمام نکات رو رعاعیت میکنم روزی 3 بار در تشت اب گرم و قرصام مرتب استفاده میکنم و گاز رو عوض میکنم ولی هنوز خارش دارم و هس میکنم عضله مقعدم خود به خود سفت میشه ایا طبیعیه راهنماییم میکنید با تشکر

ساجدی

سلام دکتر فیشرکتومی روش بهتری هست یا اسفنکتروتومی

پیمان

سلام دکتر من دو ماهه جراحی کردم درد شقاق و خونریزی خوب شدهه اما ببخشید بعضی وقتا بی اختیاری دارم یکمی باید چیکار کنم

اقبال

سلام میشه بگید هزینه عمل شقاق با لیزر چقدر هست؟

مهدی

سلام من عمل شقاق رو 2 سال پیش انجام دادم خوب شدم فقط بعضی وقتا خارش کمی دارم باید چیکار کنم؟

بابایی

سلام من عمل لیزر شقاق انجام دادم مشکلم حل شد خیلی ممنونم از دکتر زارعی

بنایی

سلام من سوزش زیاد و خون موقع مدفوع داشتم فهمیدم شقاق هست میشه راهی بجز جراحی بهم معرفی کنید برای درمانش؟