محلول و پماد برای درمان زگیل تناسلی + نحوه استفاده

محلول و پماد برای درمان زگیل تناسلی + نحوه استفاده

یکی از انواع بیماری های منتقله از راه جنسی، زگیل تناسلی است که با اولین رابطه جنسی و از طریق تماس پوست با پوست در نواحی مخاطی منتقل می شود. در صورتی که فرد به این عارضه مبتلا شود، می تواند زیر نظر پزشک و با استفاده از محلول‌ و پماد برای درمان زگیل تناسلی اقدام کند. اما استفاده از دارو و پماد زگیل همیشه نمی تواند به درمان این عارضه کمک کند و گاهی برای درمان قطعی و از بین بردن زگیل تناسلی نیاز به روش های کرایو و لیزر است.

برای مشاهده مطلب درمان زگیل تناسلی با روش های لیزر و کرایو، مراقبت های بعد از انجام این روش ها و همچنین هزینه کرایو و لیزر زگیل به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

قبل از مصرف دارو برای زگیل تناسلی مشاوره بگیرید

می توانید از طریق واتساپ برای تشخیص و درمان زگیل تناسلی از کارشناسان ما مشاوره بگیرید.

این ویروس شامل انواع مختلفی است که نوع کم خطر آن عامل زگیل تناسلی و انواع پرخطر آن می تواند عامل انواع سرطان‌ها مانند سرطان مقعد، دهانه رحم و… باشد. پس از ورود این ویروس به بدن امکان از بین بردن آن وجود ندارد بلکه تنها می توان بیماری را کنترل نمود. عامل این بیماری ویروس hpv یا همان ویروس پاپیلوما انسانی است که با تزریق واکسن گارداسیل یا همان واکسن hpv میتوان از ابتلا به آن پیشگیری کرد.

در ادامه با انواع دارو و پماد زگیل تناسلی، نحوه استفاده از آنها و میزان تاثیرگذاری هر یک آشنا خواهید شد:

محلول اسید سالیسیلیک

اسید سالیسیلیک

محلول اسید سالیسیلیک از ترکیب دو ماده اسید و سالیسیلیک تولید شده است و با دارا بودن خاصیت اسیدی می تواند نقش عمده ای در حل کردن و از بین بردن زگیل ها داشته باشد. این دارو را می توان برای 12 هفته و روزانه یک الی دو بار استفاده نمود. توجه داشته باشید که استفاده از این محلول ممکن است همراه با احساس سوزش باشد و تحمل آن برای همه افراد به خصوص کودکان مشکل باشد.

برای استفاده از این پماد ابتدا نواحی زگیل‌ها را شسته و خشک کنید. سپس محلول را بر روی ضایعات زگیل استعمال نمایید. از تماس این محلول با نواحی حساس بدن مانند واژن، چشم ها، دهان، بینی اجتناب نمایید، زیرا ممکن است باعث ایجاد سوزش شود.

برای نتیجه گیری از این درمان به چندین هفته زمان نیاز است.

عوارض اسید سالیسیلیک

از عوارض محلول اسید سالیسیلیک می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

 •  تحریک منطقه
 •  سوزش
 •  خارش
 •  التهاب

در صورت سابقه حساسیت به داروهای سالیسیلات (آسپرین، بروفن، ناپروکسن) از مصرف این دارو خودداری نمایید. همچنین مصرف این محلول زگیل تناسلی به بیماران قلبی و مادران باردار و افراد مبتلا به دیابت توصیه نمی شود.

پماد پودوفیلین

پودوفیلین یکی از انواع پماد زگیل تناسلی است. این دارو دارای خاصیت آنتی بیوتیکی است و با ایجاد نکروز موضعی فعالیت ویروس HPV یا همان عامل زگیل تناسلی را متوقف می نماید. در واقع این پماد می تواند عمل تکثیر سلولی را متوقف نماید.

عوارض پودوفیلین

از عوارض پودوفیلین می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم :

 • سوزش در محل
 • درد و التهاب
 • عوارض گوارشی، خونی و عصبی

پماد آلدارا

پماد آلدارا

آلدرا اصلاح کننده پاسخ ایمنی است. و در واقع قدرت سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد. این دارو جهت درمان زگیل‌های تناسلی کاربرد دارد. این داروی موضعی تنها جهت استفاده بزرگسالان و کودکانی با حداقل 12 سال سن کاربرد دارد. همزمان با مصرف این دارو از تماس جنسی بپرهیزید، زیرا که این پماد زگیل تناسلی می تواند موجب تضعیف کاندوم و دیافراگم گردد.

مدت زمان استفاده از این دارو 16 هفته تعیین شده است، و فرد بیمار می‌تواند با مشورت پزشک 3 بار در هفته یک روز در میان از این دارو استفاده نماید. بهترین زمان برای مصرف این داروی زگیل تناسلی شب ها و قبل از خواب است. برای مصرف ناحیه مورد نظر را شسته و خشک کنید و سپس پماد را اعمال نمایید. باید حداقل 6 الی 10 ساعت این دارو بر روی زگیل ها بماند و صبح روز بعد شسته شود. بعد از استعمال پماد می توانید ناحیه مورد نظر را با گاز بپوشانید و باید از پوشیدن لباس زیر با الیاف غیر طبیعی خودداری نمایید.

قبل از استفاده از هرنوع دارو باید با دکتر زگیل تناسلی مشورت کنید.

پماد سینکاتچینز

درمان زگیل تناسلی با پماد سینکاتچینز یکی از روش های موثر در درمان این بیماری است. از این پماد می توان جهت درمان زگیل‌های داخلی، خارجی و زگیل های مقعد استفاده نمود. اما از مصرف این پماد بر روی نواحی  مرطوب ناحیه مثل واژن خودداری نمایید. مدت زمان استفاده از این پماد 4 ماه و 3 بار در روز است. اما در صورتی که بهبودی در روند درمان حاصل نشود، باید از درمان های جایگزین برای بهبودی بیماری استفاده نمود.

عوارض پماد سینکاتچینز

در حدود یک پنجم از افرادی که از این پماد استفاده می کنند؛ دچار عوارض آن می شوند. عوارض این دارو به این شرح است.

 • التهاب و سرخی پوست
 •  خارش
 •  سوزش
 • درد

در برخی موارد نادر درمان زگیل تناسلی با پماد سینکاتچینز موجب بروز عوارضی می شود؛ که این عوارض عبارتند از :

 • متورم شدن غدد لنفاوی
 • التهاب واژن، فرج و ختنه گاه
 • زخم

محلول پودوفیلاکس

درمان زگیل تناسلی با محلول پودوفیلاکس از درمان های موثر برای از بین بردن ضایعات این بیماری بر روی سطح پوست است. یعنی باید از مصرف دارو بر روی نواحی مخاطی بدن مثل دهان، مجرای تناسلی و واژن بپرهیزید. این دارو به دو شکل محلول و ژل قابل دسترس است. مدت زمان استفاده از این پماد 3 روز، صبح و عصر تعیین شده است.

عوارض محلول پودوفیلاکس

از عوارض احتمالی این محلول می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

 • سردرد
 • التهاب پوست
 • سوزش
 • خارش

در صورت بروز عوارض مصرف دارو را متوقف نمایید. از مصرف این داروی زگیل تناسلی در دوران بارداری و شیردهی بپرهیزید. از تماس جنسی در زمان مصرف و تا بهبودی کامل اجتناب نمایید.

پماد فرمالدئید

این پماد نوعی داروی شیمیایی است که در درمان زگیل های تناسلی نقش دارد. این دارو باید تنها بر روی زگیل ها استعمال شود. این پماد زگیل تناسلی باید طولانی مدت مصرف شود و مدت زمان استفاده از آن یک الی دو بار در روز تعیین شده است.

عوارض پماد فرمالدئید

از عوارض این پماد زگیل تناسلی می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

 • تحریک و التهاب پوست
 •  درد
 • خارش و سوزش

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم همه زگیل های تناسلی با پماد و محلول درمان نمی شوند و حتی در مواقعی بطور موقت بهبود می یابند و بعد از مدتی در همان محل یا اطراف آن زائده های جدیدی نمایان می شوند.

توصیه می کنیم که اگر از نظر جنسی فعال هستید، حتما برای بررسی وضعیت سلامت خود چکاپ سالانه انجام دهید. زیرا گاهی ویروس hpv و عارضه های زگیل تناسلی می توانند منجر به سرطان های مثل سرطان مقعد و دهانه رحم و غیره شوند.

درمان قطعی زگیل در کلینیک پایتخت

برای درمان زگیل تناسلی به کمک روش های نوین لیزر و کرایو می توانید از طریق شماره زیر با کلینیک تماس بگیرید.

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
Subscribe
Notify of
63 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
افسانه

سلام من چندبار رابطه از پشت داشتم بدون کاندوم اما داخل مقعدم موقع دستشویی یه دونه بزرگ هس میخواستم بدونم چیه چون شبیه زگیل یکمم درد داره میشه راهنمایی کنید

م.ر

سلام و ادب
جناب دکتر من اول یدونه دونه داشتم بهش اهمیت ندادم و الان زیاد داره میشه و واقعیت جایی روم نمیشه برم دکتر . و رابطه جنسی غیر هم نداشتم که علت هم نمیدانم . یک دارو معرفی کنید در منزل درمان کنم
تشکر

یاس

سلام برای ضد عفونی کردن سطوح و شیر دستشویی و… به خاطر وجود احتمالی این ویروس از چه ماده ای میشه استفاده کرد؟

سامی

سلام دکتر برای من کرایو زگیل انجام داد اما جاشون هنوز خوب نشده میشه یه پماد معرفی کنید برای خوب شدن جای کرایو

مهدی یوسف پور

چاله آلت تناسلی ۴ سال ی خال داشتم
حالت دونده پیدا کرده

محمد

اقا مسیح دلیل علمی بیار سرطان از اونه، ن ۳ساله دارم برای سلامتیم میخورم، خداروشکر همه مریضیام رفته

خلیفه

سلام من از اسید سالیسیلیک استفاده کردم و جای زگیلم زخم شده و خون باز شده. روند رو ادامه بدم یا اسراحت بدم زخم بهتر بشه؟

سارا

من کرایو. برای درمان زگیل انجام دادم و محلول ریوانل بعدش استفاده میکنم اطراف واژنم انگار زخم شده و سوزس و خشکی دارد نمی دانم از کرایو یا ریوانل است جه کنم

Sara

سلام من‌یه سری دونه هایی اطراف واژنم زده روم‌نمیشه برم‌دکتر امکان مشاوره اینترنتی هست؟

میلاد

سلام . من یک دونه داشتم زیره شکم کلی الان بزرگ شده و تعدادش بیشتر شده . و کنارهای الات و بیضه را گرفته خجالت میشکم جایی برم برای درمان چطور میتونید کمکم کنید .

63
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x