درمان گشادی مقعد، علائم و دلایل گشاد شدن مقعد

درمان گشادی مقعد، علائم و دلایل گشاد شدن مقعد

مقعد بخش انتهایی روده است که مدفوع از طریق آن از بدن خارج می شود و به وسیله عضلات اسفنکتر لگن کنترل می شود. کانال مقعد حدودا 4 تا 5 سانتی متر است و دیواره های مقعدی پر از اعصاب و عروق هستند که در برابر فشار آسیب پذیرند. بنابراین امکان بروز بیماری ها و اختلالات مقعدی مثل گشادی مقعد در این ناحیه زیاد است.

در اینجا اختلال گشادی مقعد که در پزشکی به آن (دیلاته شدن یا اتساع) هم گفته می شود را بررسی خواهیم کرد. همچنین به بررسی علائم و دلایل و راه های درمان گشادی مقعد هم خواهیم پرداخت:

گشادی مقعد چیست؟

مشکلاتی مثل بی اختیاری در دفع گاز و مدفوع که باعث خجالت و فاصله گرفتن فرد از اجتماع می شود معمولا به دلیل گشادی مقعد اتفاق می افتد. این عارضه اغلب به دلیل درمان نشدن برخی از بیماری های مقعدی مثل هموروئید یا شقاق و غیره ایجاد می شود. اگر دریچه مقعد بیشتر از 2 سانتی متر باز شود، شما دچار این عارضه شده اید.

مطلب مرتبط: هموروئید چیست؟

درمان گشادی مقعد اگر به موقع انجام نشود، کیفیت زندگی شما را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار خواهد داد.

همین حالا با کلینیک تماس بگیرید

اگر به این عارضه دچار شده‌ اید، خجالت را کنار بگذارید و برای بررسی علت و درمان آن با شماره زیر تماس بگیرید.

چگونه بفهمیم دچار این عارضه شدیم؟

علائم این عارضه با توجه به شدت و دلایل به وجود آورنده آن متفاوت است که در ادامه به آن می پردازیم. اما اگر بیماری بواسیر یا شقاق علت گشادی مقعد باشد، علاوه بر علائم زیر فرد خونریزی،خارش، سوزش و درد مقعد را هم تجربه می کند.

  • بی اختیاری در دفع گاز
  • بی اختیاری مدفوع
  • باز شدن دریچه مقعد بیشتر از حد معمول
  • خروج ترشحات مقعد

دلایل گشاد شدن مقعد

دلایل مختلفی برای آسیب دیدن یا کم شدن قدرت عضلات مقعد وجود دارد که باعث ایجاد یا حتی تشدید عارضه گشادی مقعد می شوند. اما در ادامه مهم ترین دلایل این عارضه را بررسی خواهیم کرد:

تصویر اتساع مقعدی

رابطه مقعدی

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم طول مقعد بطور نرمال 4 تا 5 سانتی متر است و اعصاب و عروق زیادی در این ناحیه وجود دارد. به علاوه اینکه مقعد مشابه واژن خاصیت ارتجاعی ندارد.

بنابراین ایجاد فشار در این بخش می تواند منجر به بروز آسیب در عضلات اسفنکتر و عروق این ناحیه و در نهایت ابتلا به عارضه هایی مثل هموروئید، شقاق و در نهایت گشادی مقعد شود.

یبوست مزمن

یبوست و سختی مدفوع یکی دیگر از عوامل ایجاد فشار در ناحیه رکتوم و مقعد شناخته می شود. یبوست مزمن عامل اصلی بسیاری از بیماری‌های مقعدی مثل هموروئید و شقاق است و جدی نگرفتن آن عوارض زیادی به همراه دارد.

بیماری هموروئید

بیماری بواسیر یا هموروئید یک عارضه نشیمنگاهی بسیار شایع است که تقریبا 50 درصد افراد در طول زندگی به آن دچار می شوند. در حقیقت ایجاد آسیب، تورم و پارگی در رگ‌های مقعد با نام هموروئید شناخته می‌شود که در صورت درمان نشدن عوارض زیادی مثل گشادی مقعد به دنبال دارد.

یبوست مزمن، چاقی، بارداری، زایمان و رابطه مقعدی هم از عوامل ایجاد هموروئید شناخته می‌شوند.

مطلب مرتبط: درمان هموروئید با لیزر

جراحی های مقعد

گشاد شدن مقعد می‌تواند از عوارض جراحی ناحیه مقعد یا زایمان هم شناخته شود. ایجاد هرگونه آسیب حین جراحی در عضلات مقعد میتواند باعث بروز بی اختیاری یا گشاد شدن مقعد شود.

کهولت سن

با بالا رفتن سن همه عضلات بدن از جمله عضلات اسفنکتر مقعدی دچار ضعف می شوند و به مرور استقامت عضلانی کاهش می یابد و در نهایت باعث ایجاد این عارضه می شود.

برای درمان گشادی مقعد چکار کنیم؟

بعد از مراجعه به پزشک و بررسی علت ایجاد این عارضه، بهترین راه درمان گشادی مقعد به شما پیشنهاد می شود. اگر عاملی مثل هموروئید باعث ایجاد این عارضه شده باشد، باید در ابتدا اقداماتی برای درمان هموروئید انجام شود که تا حد زیادی به بهبود بیماری کمک می کند. 

رایج ترین روش های درمان گشادی مقعد شامل موارد زیر است:

بیوفیدبک

این روش درمانی که به وسیله امواج انجام می شود، برای توانبخشی عضلات و ماهیچه های آسیب دیده ناحیه مقعد مورد استفاده قرار می گیرد.

لیزر درمانی

اگر بیماری های مقعدی عامل گشاد شدن مقعد باشند، با استفاده از روش سرپایی لیزر می توانید آنها را درمان کنید.

روش های خانگی

درمان خانگی گشادی مقعد روش قطعی برای برطرف کردن این عارضه به شمار نمی رود و رعایت نکات زیر می‌تواند به بهتر شدن این عارضه کمک کند:

  •  زور زدن در دستشویی
  • پرهیز از نشستن های طولانی در دستشویی 
  • تغذیه مناسب و سرشار از فیبر
clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x