چگونه پانسمان کیست مویی را عوض کنیم؟

چگونه پانسمان کیست مویی را عوض کنیم؟

پانسمان کیست مویی بعد از جراحی بخش مهمی از روند بهبود بیماری است که باید با دقت کافی انجام شود. نحوه پانسمان با توجه به روش جراحی باز، بسته یا عمل لیزر متفاوت است. بنابراین در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا بطور کامل با نحوه پانسمان کیست مویی آشنا شوید:

مشاوره درمان کیست مویی

اگر برای درمان کیست مویی نیاز به مشاوره دارید می‌توانید از طریق واتساپ با مشاوران ما در ارتباط باشید.

انواع پانسمان کیست مویی

کیست مویی یک بیماری عفونی ناحیه مقعد است که تنها با استفاده از روش های جراحی می توان آن را درمان کرد. جراحی کیست مویی به روش های باز، بسته و لیزر انجام می شود که نحوه شستشو، مراقبت ها و پانسمان در هر یک متفاوت است.

پانسمان کیست مویی در روش جراحی باز: از یک روز بعد از عمل انجام می شود و خود بیمار قادر به انجام آن نیست. به همین دلیل این کار باید توسط پزشک یا شخص دیگری انجام شود. باید دقت کنید که پانسمان با وسایل کاملا بهداشتی و استرلیزه انجام شود تا باعث ایجاد عفونت در این ناحیه نشود.

مراحل پانسمان بعد از جراحی باز کیست مویی به شرح زیر است:

  • در مرحله اول باید داخل زخم بصورت روزانه با سرم شستشو داده شود
  • سپس باید گاز استریل را داخل زخم قرار دهید
  • در این روش پانسمان کیست مویی باید بین دو تا سه ماه بعد از جراحی و تا زمان بسته شدن زخم ادامه پیدا کند

علاوه بر پانسمان و مراقبت های بعد از عمل، تا زمان خوب شدن کامل زخم مقعد بیمار باید از نشستن زیاد، انجام فعالیت های سنگین و غیره خودداری کند تا زخم کاملا درمان شود. بنابراین جراحی به روش باز علاوه بر عوارض زیاد، دوران نقاهت طولانی دارد که قبل از اقدام به انجام آن باید این موارد را در نظر بگیرید.

مطلب مرتبط: هزینه لیزر کیست مویی و عمل جراحی

پانسمان سینوس در روش بسته: در روش بسته پانسمان کیست مویی سه روز بعد از عمل برداشته می شود و بیمار نباید تا سه روز محل زخم را شستشو دهد یا پانسمان را باز کند.

  • در جراحی بسته یک درن (لوله) از محل زخم کیست مویی بیرون گذاشته می شود تا چرک و ترشحات باقی مانده از آن خارج شود و محل جراحی عفونت نکند.
  • در روز سوم و بعد از اینکه ترشحات محل جراحی کاملا خشک شد، پزشک درن را خارج می کند.
  • حدود دو هفته بعد از جراحی بسته، بخیه برداشته می شود و اگر برش با لیزر باشد، جای زخم بعد از مدتی از بین خواهد رفت. درن حتما باید توسط پزشک برداشته شود و به هیچ عنوان به صورت خودسر اقدام به برداشتن آن نکنید.

پانسمان کیست مویی در روش لیزر: با توجه به اینکه در روش لیزر فقط یک برش جزئی برای تخلیه عفونت ایجاد می شود، نیازی به پانسمان کیست مویی بعد از لیزر نیست و ممکن است فقط در روز اول یک گاز استریل روی محل لیزر قرار بگیرد.

مطلب مرتبط: درمان کیست مویی با لیزر در تهران

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x