تاثیر تغذیه مناسب در روند درمان فیستول

تغذیه در درمان فیستول

تغذیه یا همان رژیم غذایی یکی از مواردی است که به طور مستقیم با روند درمان بیماری ها در ارتباط است. تغذیه نمی تواند به تنهایی بیماری را درمان کند اما در تسریع روند درمان به خصوص درمان بیماری های گوارشی تاثیرگذار است. رژیم غذایی می تواند با تقویت قدرت سیستم ایمنی و نیز کاهش علائم بیماری به درمان آن کمک کند.

فیستول یکی از بیماری های مقعدی است. این بیماری قسمت انتهایی دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می‌دهد و با ایجاد مجرای غیر طبیعی میان دو عضو از بدن در ناحیه مقعد شکل می گیرد. فیستول مقعدی اغلب قسمتی از روده را به پوست اطراف مقعد متصل می کند.

درمان فیستول مقعدی با تغییر در رژیم غذایی غیرممکن است اما می‌توان با دریافت رژیم غذایی به کاهش التهاب ناشی از بیماری و تسریع روند درمان کمک نمود. برای بهبود سریع تر فیستول و دریافت رژیم غذایی مناسب بیماران مبتلا به این عارضه نکات زیر را به یاد داشته باشید :

رژیم غذایی مفید برای درمان فیستول

  • نوشیدن آب: آب اصلی ترین عنصر تشکیل دهنده بدن و مصرف آن بسیار ضروری است. آب می تواند نقش عمده ای در سلامت دستگاه گوارش داشته باشد و به درمان بسیاری از بیماری ها کمک نماید. مصرف آب به بهبود وضعیت گوارشی کمک نموده و می تواند با نرم تر نمودن مدفوع در درمان مشکلات گوارشی نظیر یبوست موثر باشد.از آنجایی که یبوست و دفع مدفوع سخت می تواند به فیستول آسیب رسانده و موجب درد آن شود، می توان با نوشیدن آب و نرم نمودن مدفوع علائم فیستول را کاهش داد و مانع آسیب به زخم آن شد. میزان آب مورد نیاز در هر فرد بسته به سن و جنسیت او متفاوت است اما نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در طول روز برای همه به خصوص بیماران مبتلا به فیستول الزامی است.
  • فیبر: رعایت رژیم غذایی سرشار از فیبر می تواند نقش عمده در حفظ سلامت گوارش داشته باشد. فیبر اصلی ترین ماده شناخته شده برای درمان یبوست است. فیبر با افزایش حجم مدفوع به درمان یبوست و بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می کند. از خوراکی های سرشار از فیبر می توانیم به انواع، میوه ها و سبزیجات و غلات اشاره کنیم. به طور متوسط میزان فیبر مورد نیاز هر فرد 25 گرم تعیین شده است.
  • عسل: عسل خوراکی ضد التهاب و بسیار مفیدی است، که می تواند به پاکسازی بدن کمک نموده و در ترمیم زخم های فیستول نیز مفید است. برای مصرف عسل می بایست هر روز چند قاشق از آن را در آب در گرم حل نموده و میل کنید.
  • روغن زیتون : مصرف منظم روغن زیتون می تواند در بهبود سیستم گوارشی مفید باشد. زیرا این روغن سرشار از چربی های سالم است.
  • بادام : مصرف بادام زمینی و بادام هندی با دارا بودن مقادیر زیادی روی می تواند به روند درمان زخم ها کمک کند.
  • سیر و پیاز : سیر و پیاز از آنتی بیوتیک های طبیعی و بسیار مفیدی هستند که می توانند به درمان التهاب و عفونت ناشی از فیستول کمک ویژه ای نمایند.
  • لبنیات : این دست از خوراکی ها به علت دارا بودن مقادیر زیادی املاح و مواد معدنی می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به ترمیم زخم ها کمک کند.

خوراکی‌های مضر برای درمان فیستول

  • از مصرف خوراکی های تند و با طبع گرم بپرهیزید، این خوراکی‌ها علائم بیماری فیستول مانند درد و خونریزی را بیشتر کرده و درمان را پیچیده تر می کند.
  • از مصرف کافئین بپرهیزید؛ مصرف خوراکی هایی مانند چای و قهوه می تواند با دارا بودن مقادیر زیادی کافئین موجب ازبین رفتن آب بدن شود و این کم آبی برای درمان فیستول مضر است.
  • وعده هایی غذایی را افزایش و حجم آن را کاهش دهید، اگر در هر وعده مقدار زیادی غذا بخورید، فشار زیادی به روده ها وارد شده و این بر درمان تاثیر منفی دارد.
نام خود را وارد کنید
پر کردن این قیمت اجباری نیست
شماره موبایل خود را وارد کنید
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments