کولیت اولسراتیو و روشهای گوناگون درمان کولیت

کولیت اولسراتیو و روشهای گوناگون درمان کولیت

کولیت اولسراتیو یا UC یک بیماری التهابی است که میتواند کل روده ی بزرگ را در بر گیرد. این التهاب به داخلی ترین لایه ی روده محدود است و قابلیت عود مجدد دارد. تجویز دارو معمولا اولین گزینه برای درمان این بیماری است.

علائم کولیت اولسراتیو

عمومی ترین نشانه های  UC گرفتگی شکم , درد , اسهال , خون ریزی هنگام اجابت , تب , ضعف و از دست دادن وزن میباشد.

چه کسانی در معرض کولیت میباشند؟

کولیت میتواند در هر سنی رخ دهد ولی اکثر بیماران در سن 40 سالگی و تعداد کمتری در 60 یا 70 سالگی دچار آن میشوند. این بیماری بین زنان و مردان یکسان است. سابقه ی ارثی و خانوادگی خطر ابتلا را افزایش میدهد.

دلیل کولیت چیست؟

علت اصلی کولیت هنوز نامعلوم است و تحقیقات فعلی روی اختلالات سیستم ایمنی و عفونت های باکتریایی تمرکز دارند. این بیماری مسری نیست.

ارزیابی بیمار

ارزیابی های اولیه شامل بررسی کامل سابقه ی پزشکی و معاینه ی جسمی و سپس آزمایشات , کولونوسکوپی کامل رکتوم و روده بزرگ و ایلیوم و عکس با اشعه ایکس میباشند. این ارزیابی ها برای تعیین گسترش و شدت بیماری و راهنمایی های لازمه مهم میباشند. تمایز بین کولیت روده و بیماری های مشابه دیگر مانند کرون (زمانیکه فقط به روده و رکتوم محدود باشد) بسیار سخت است.

درمان کولیت با دارو

تجویز دارو اولین گزینه برای درمان کولیت اولسراتیو است مگر اینکه جراحی اضطراری لازم باشد. برای شروع درمان چندین گزینه ی دارویی جهت کنترل و مدیریت بیماری و بهتر کردن کیفیت زندگی بیمار موجود است. عمومی ترین نوع درمان تجویز کورتیکواستروئیدها همراه با مواد ضد التهابی است. این داروها بستگی به شدت بیماری هم خوردنی و هم بصورت شیاف موجود هستند.

گزينه هاي جراحي

جراحي ميتواند هم سريعا و هم بعدا انجام شود. جراحي اضطراري براي زماني است كه روده درگير سوراخ ، خون ريزي شديد و يا عفونت جدي شده باشد و اين وضعيت ها خطر جاني در بر دارند. جراحي معمولا زماني براي كوليت لازم است كه بيماري به داروها جواب نداده و يا طي كلونوسكوپي تغييرات سرطاني يا پيش سرطاني ديده شود.

چون کولیت اولسراتیو فقط در روده و ركتوم ظاهر ميشود لذا برداشت كامل اين دو و ايجاد ايلوستومي يكي از گزينه هاي درمان خواهد بود.

کولیت اولسراتیو

در جراحي اضطراري کولیت اولسراتیو ، روده ي بزرگ برداشته ميشود و بخش تهتاني روده ي كوچك (ايليوم) از جداره ي شكم به طور موقت بيرون آورده و ايلستومي ايجاد ميشود تا مدفوع از اين مسير خارج شود. اين جراحي ها بستگي به وضعيت هاي خاص ميتوانند بصورت باز سنتي و يا كم تهاجمي لاپروسكوپي انجام شوند.

کولیت اولسراتیو

پس از ريكاوري بيمار ، دومين جراحي صورت ميگيرد و باقيمانده ي ركتوم برداشته و يك ركتوم جديد (ileal pouch) ايجاد ميشود. اين ركتوم جديد به مقعد متصل ميشود و بكمك ايجاد ايليستومي حلقه اي ، ناحيه تا زمان التيام محافظت ميگردد.

کولیت اولسراتیو

پس از التيام كامل ، سومين عمل براي بستن و برداشت ايليستومي انجام ميشود. اين سه مرحله جراحي کولیت اولسراتیو در نهايت بيمار را قادر به ادامه ي زندگي بدون اوستومي ميكند.کولیت اولسراتیو

در جراحي عادي كوليت ، اولين و دومين مرحله ذكر شده در بالا (بصورت جراحي سنتي باز و يا كم تهاجم لاپروسكوپي) درهم ادغام ميشوند. روده بزرگ و ركتوم برداشته و ركتوم جديد ، (معمولا J-pouch) ايجاد و به مقعد متصل ميشود. يك ايليستومي انحرافي هم براي حفاظت از ناحيه ايجاد ميگردد. پس از ريكاوري ، دومين جراحي براي بستن ايليستومي انجام و روده ي كوچك مجددا متصل ميشود. اين نوع جراحي كوليت دو مرحله اي است. برخي جراحان ايليستومي انحرافي انجام نميدهند كه در اين صورت جراحي يك مرحله اي خواهد بود.

علاوه بر خطراتي كه در هر جراحي امكان پذير است ، جراحي كوليت با خطر نشت از محل اتصالات  هم روبرو است.

اين جراحي ها هم ميتوانند بصورت باز سنتي و هم كم تهاجمي لاپروسكوپي انجام شوند و جراح بستگي به اينكه كدام جراحي براي بيمار مناسب و امن است نوع آن را انتخاب ميكند. جراحي هاي اضطراري معمولا به خاطر وضعيت اورژانسي بيمار از نوع باز خواهند بود.

پس از جراحي

بيمار پس از جراحي بايد انتظار پنج تا شش اجابت در روز و يك اجابت در شب داشته باشد. عفونت pouch هم احتمالي است ولي با تجويز آنتي بيوتيك رفع ميشود. به خاطر اين پيچيدگي ها در تقريبا 10% از موارد شايد برداشت pouch و جايگزيني آن با ايليستومي لازم شود.

بيمار بايد بطور منظم براي بررسي عملكرد و سلامتي pouch پيگيري و ويزيت شود.

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x