درمان شقاق با تزریق بوتاکس یا روش اسفنکتروتومی

درمان شقاق با بوتاکس

بیماری شقاق یا فیشر مقعدی به ایجاد زخم یا ترک در پوست نواحی اطراف مقعد گفته می‌شود، این شقاق در اثر اعمال فشار زیاد به ناحیه مقعد ایجاد شده است و از عوامل اصلی آن می‌توانیم به ابتلا به یبوست اشاره کنیم. شقاق مقعدی را می‌توان از طریق روش‌های مختلفی درمان نمود که در این مقاله به دو مورد از آن یعنی درمان شقاق با بوتاکس یا اسفنکتروتومی می‌پردازیم :

درمان شقاق با بوتاکس

تزریق بوتاکس به شقاق مقعدی می‌تواند به درمان این بیماری کمک نماید همچنین در برخی از موارد تزریق شقاق به منظور تسکین درد هنگام استفاده از سایر روش های درمانی صورت می‌گیرد. این روش با استفاده از تزریق سم بوتولینوم به زخم انجام می‌شود.

اگر بوتاکس می‌زنید، 30 تا 50 واحد بوتاکس در هر طرف به اسفنکتر داخلی مقعد تزریق می‌شود. اثرات بوتاکس در 5 تا 7 روز آشکار می‌شود و 2 تا 3 ماه باقی می‌ماند. میزان بهبودی در حدود 60 تا 70 درصد است و ممکن است نیاز به تکرار این روش باشد.

این سم موجب می شود عضله اسفنکتر برای مدتی محدود (2 الی 3 ماه) فلج شود. که این امر گرفتگی عضله یا همان اسپاسم آن را برطرف نموده و از بین رفتن درد بیمار را به همراه دارد. به علاوه این سم می‌تواند در ترمیم شکاف ایجاد شده ناشی از شقاق نیز موثر باشد.

میزان درمان پذیری این روش وابسته به علت زمینه ای بروز این بیماری است. یعنی اگر شقاق در اثر بیماری‌های زمینه ای بروز نماید، امکان درمان آن توسط تزریق بوتاکس وجود ندارد و نیاز است، علت زمینه‌ای آن نیز درمان شود زیرا در غیر این صورت با از بین رفتن اثرات بوتاکس, علائم بیماری مجدداً نمایان خواهند شد.

بوتاکس فیشر از روش‌های قطعی درمان این عارضه به شمار نمی‌رود و احتمال عود بیماری بعد از این درمان وجود دارد. جراحی و لیزر شقاق بهترین گزینه‌های درمان این بیماری شناخته می‌شود.

تصویر تزریق بوتاکس

مزایای درمان با بوتاکس

از مزیت های درمان شقاق با بوتاکس می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

  • این درمان به صورت سرپایی صورت گرفته و نیازی به بستری شدن ندارد.
  • بوتاکس درد و خونریزی به همراه ندارد بلکه درد بیمار را تسکین میدهد.
  • نیازی به طی دوران نقاهت نیست.
  • دستیابی به درمان موثر در کمتر از 24 ساعت امکان پذیر است.
  • این روش ایجاد مشکل در اجابت مزاج را برای بیمار به همراه ندارد.

درمان شقاق با روش اسفنکتروتومی

جراحی اسفنکتروتومی را می‌توان روشی موثر برای درمان شقاق دانست. اما این جراحی بر خلاف درمان شقاق با لیزر همراه با عوارض و خطرات بسیاری برای بیمار است. در طی این روش جراحی شکافی عمیق بر روی عضله اسفنکتر زده می‌شود تا فشار وارده بر روی آن کاهش یابد، زیرا در حالتی که فشار وارده به این عضله زیاد است، امکان بهبودی وجود ندارد.

اکثر افراد پس از طی 6 هفته به بهبودی کامل و بعد از 2 هفته تا حدی بهبودی می یابند که می‌توانند به ادامه فعالیت های روزمره خود برسند. معمولاً افراد بعد از این عمل جراحی کاهش درد قابل توجهی را تجربه می‌کنند.

تصویر اسفنکتروتومی

اسفنکتروتومی بسته

در این روش برش بسیار کوچکی بر روی عضله اسفنکتر زده شده و از آن برش عضله دریچه‌ای مقعد را خارج می کنند. قسمتی از آن بسته به میزان شقاق برش داشته شده و جدا می‌شود. انجام جراحی شقاق به روش اسفنکتروتومی ریسک آسیب به مخاط روده را به همراه دارد و نیازمند دقت بالایی است. خود جراحی معمولا کمتر از 30 دقیقه طول می‌کشد و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می‌شود.

اسفنکتروتومی باز

در این روش برش جراحی بر روی کانال مقعد زده می‌شود و مانند روش قبل جراحی بر روی عضله انجام می‌شود. در انتهای عمل قسمت انتهایی برش با توجه به شرایط بیمار باز گذاشته و یا بسته می‌شود. در روش اسفنکتروتومی باز، یک برش کوچک در سمت چپ یا راست پوست مقعد ایجاد می‌شود تا فیبرهای عضلانی اسفنکتر داخلی نمایان شود. جراح عضله اسفنکتر داخلی مقعد را بالا می‌برد و با استفاده از چاقو یا کوتر حرارتی آن را تقسیم می‌کند. برش عضله فشار را در مقعد شل می‌کند و به شقاق اجازه می‌دهد تا بهبود یابد.

نام خود را وارد کنید
پر کردن این قیمت اجباری نیست
شماره موبایل خود را وارد کنید
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments