درمان زگیل دست و پا با لیزر، کرایو، خانگی 👈🏻 علائم و عکس

درمان زگیل دست و پا

ایجاد زگیل دست و پا به شکل زائده‌های برآمده یا تخت و گاهی همراه با خارش و سوزش، عارضه ای شایع به خصوص در کودکان است. زگیل‌ها زائده‌های پوستی رایجی هستند که به دلیل رشد غیر سرطانی سلول‌های پوست، به شکل دانه‌های تکی یا خوشه‌ای نسبتا کوچک ایجاد می‌شوند. این زائده‌ها می‌توانند در نواحی مختلف بدن مثل دست، صورت، کف پا، ناحیه تناسلی، گردن و غیره به شکل برجستگی‌های گوشتی و زبر نمایان شوند. 

از زمانی که ویروس اچ پی وی که عامل ایجاد انواع زگیل‌ها است به پوست منتقل می‌شود تا زمان بروز زگیل دست و پا یا نواحی دیگر، بین 2 تا 6 ماه زمان می‌برد. همچنین تعیین نوع این زائده‌های گوشتی به محل قرارگیری و شکل ظاهری آن بستگی دارد. تمایل افراد به از بین بردن زگیل‌های پا، دست و حتی صورت هم به دلیل ظاهر نامناسبی است که این زائده‌ها ایجاد می‌کنند.

به غیر از زگیل تناسلی که اگر به موقع درمان نشود می‌تواند به سرطان‌های مختلف ناحیه تناسلی و دهانه رحم منجر شود، انواع دیگر این بیماری در بیشتر مواقع بی خطر هستند. البته لازم به ذکر است که زگیل‌های ناحیه تناسلی فقط از طریق رابطه جنسی و تماس پوست با پوست نواحی مخاطی انتقال می‌یابد. در ادامه به بررسی دلایل، علائم، انواع و روش‌های درمان زگیل دست و پا می‌پردازیم:

مقاله مرتبط: زگیل تناسلی چیست؟

انواع زگیل دست و پا

علت شیوع زگیل دست و پا را می‌توان در معرض تماس بودن آن‌ها با سطوح مختلف دانست. انواع مختلفی از زائده‌ها در این نواحی ایجاد می‌شوند و اطلاع از اینکه کدام نوع زگیل را دارید می‌تواند به شما در درمان آن کمک کند.

زگیل دست ناشی از ابتلا به نوعی از ویروس hpv است که می‌تواند در کف دست، روی انگشتان و دور ناخن‌ها به شکل خوشه‌ای یا تکی ایجاد شود. زائده‌هایی که روی دست ایجاد می‌شوند ممکن است به رنگ پوست، یا کمی تیره تر باشند. این زائده‌ها معمولا خطرناک نیستند و اندازه آن‌ها بیشتر از چند میلیمتر نیست.

زگیل دست

زگیل‌های پا بیشتر در پاشنه، کف پا و زیر انگشتان (در مکان‌های تحمل‌کننده وزن) مشاهده می‌شوند و رنگ آنها روشن تر از پوست همراه دانه‌های مشکی روی زائده است. چون کف پا ناحیه ایست که دائما در تماس با زمین است و وزن بدن به این ناحیه فشار وارد می‌کند، زائده‌های این بخش تحریک پذیرتر و دردناک ترند.

زگیل پا

علت بوجود آمدن زگیل پا و دست

بطور کلی علت بوجود آمدن زگیل پا و دست و نواحی دیگر بدن آلوده شدن پوست به نوعی از ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی است. البته از آنجایی که سیستم ایمنی بدن افراد واکنش متفاوتی به ویروس دارد، هر فردی در تماس با ویروس hpv دچار این عارضه نمی‌شود.

ابتلا به زگیل دست و پا میان کودکان و نوجوانان شایع تر است، این در حالی است که حدودا 5 درصد بزرگسالان به این نوع از عارضه پوستی مبتلا می‌شوند. بنابراین افرادی که سیستم ایمنی قوی تری دارند، در مقابل این ویروس‌ها مقاوم ترند.

نکته مهم دیگر این است که وجود زخم یا بریدگی روی پوست ریسک ابتلا به این ویروس را افزایش می‌دهد. بخصوص در نواحی از بدن که با تیغ اصلاح می‌شوند، ایجاد این زائده‌های پوستی شایع‌تر است. همچنین افرادی که به بیماری‌های زمینه‌ای پوستی مثل اگزما مبتلا هستند، بیشتر در معرض ابتلا به زگیل دست و پا و غیره قرار دارند. 

بعضی از این ضایعه‌ها هم مسری هستند و علاوه بر اینکه از جایی به جای دیگر بدن منتقل می‌شوند، می‌توانند از فردی به فرد دیگر هم انتقال یابند.

مطلب مرتبط: راه‌های درمان زگیل صورت; دلایل و انواع زگیل روی صورت

علائم و نشانه‌ها

بسته به اینکه این زائده‌ها چه نوعی هستند، در اشکال و انداز‌ه‌های مختلف ایجاد می‌شوند. زائده‌های زگیل معمولا بدون درد هستند و اگر در نقاط حساس بدن ایجاد نشوند علائم دردناکی ایجاد نمی‌کنند.

البته به دلیل اینکه زگیل دست و پا در نقاطی از بدن ایجاد می‌شود که زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد، این زائده‌ها تحریک پذیرتر هستند. 

علاوه بر ظاهر خجالت آور، علائم دردناک و آزاردهنده  یکی دیگر از دلایلی است که باعث می‌شود درمان برای بیماران اولویت داشته باشد.

علائم آزاردهنده‌ای که زگیل‌های کف دست و پا ایجاد می‌کنند شامل این موارد است:

 • ایجاد درد و سوزش هنگام لمس 
 • خارش خود زائده یا اطراف آن
 • التهاب و قرمزی
 • و در موارد حادتر ترشح مایعاتی از زائده و یا عفونت 

برای درمان سریع زگیل دست و پا اقدام کنید

برای درمان زگیل دست و پا با لیزر و کرایو در کلینیک پایتخت اقدام کنید.

برای آشنایی با روش‌های درمان زگیل تناسلی با لیزر و همچنین فریز کردن یا کرایو زگیل تناسلی به مقالات مربوطه مراجعه کنید.

تصاویر و عکس زگیل دست و پا

در اینجا با تصاویر و عکس‌های انواع زگیل دست و پا (روی دست و بین انگشتان، کنار ناخن‌ها و کف پا) آشنا خواهید شد:

زگیل اطراف ناخن دست
زگیل انگشت دست
زگیل انگشت
زگیل انگشت دست2
زگیل پا
زگیل خوشه ای کف پا
زگیل پاشنه پا
زگیل انگشت پا

مرتبط: گالری عکس زگیل تناسلی زنان و مردان

زگیل چگونه تشخیص داده می‌شود؟

در بیشتر مواقع، پزشک شما تنها با نگاه کردن به زگیل می‌تواند آن را تشخیص دهد.گاهی ممکن است آن‌ها برای مشاهده نقاط ریز، سطح روی زگیل را بتراشند. نقاط تیره نشانه‌های لخته شدن رگ‌های خونی هستند و در برخی زگیل‌های دست و پا حتی بدون تراشیدن سطح زگیل شایع‌اند.

اگر پزشک ممکن است مطمئن نباشد که رشد پوست شما زگیل است یا خیر، در این صورت، ممکن است بخشی از آن را را بردارند (نمونه برداری) و برای شناسایی به آزمایشگاه بفرستند.

راه‌های درمان و از بین بردن زگیل دست و پا

به گفته سایت ada.com/conditions/plantar-warts

اگر زگیل‌ها پایدار، دردناک یا در حا گسترش باشند، ممکن است درمان‌های پزشکی و فوری برای برداشتن آنها توصیه شود. راه‌های مختلفی برای درمان قطعی زگیل دست و پا وجود دارد که بعد از مراجعه به پزشک مناسب‌ترین روش برای درمان به شما پیشنهاد می‌شود:

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل دست و پا با لیزر

درمان زگیل دست و پا با لیزر یکی از روش‌های قطعی برای از بین بردن این زائده‌هاست که به دلیل مزایای فراوان مورد استقبال بسیاری از بیماران قرار گرفته است. در این روش نوین با تابش اشعه متمرکز لیزر به این زائده، بافت آن را از بین می‌برند. 

از روش لیزر برای درمان انواع زگیل پا و دست، صورت، زگیل تناسلی و انواع زائده های کوچک و بزرگ استفاده می شود و حتی اگر تعداد زائده ها زیاد باشد هم طی یک جلسه می‌توان آنها را درمان کرد. 

مزایای لیزر

روش لیزر زگیل در مقایسه با سایر روش ها دارای مزایای بسیاری است که بخشی از آنها را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

 • لیزر یک روش قطعی و بدون بازگشت است
 • لیزر تقریبا دو برابر روش‌های دیگر تاثیرگذار است
 • در یک جلسه و در کمتر از یک ساعت انجام می شود
 • جای زخم آن بسیار جزئی است و خیلی زود از بین می رود
 • نیازی به پانسمان، شستشو و مراقبت های سخت نخواهد داشت
 • احتمال بازگشت مجدد زائده ها نزدیک به صفر است

فریز(کرایو) زگیل پا و دست

کرایوتراپی یا فریز زگیل دست و پا، با استفاده از اسپری نیتروژن مایع یا اکسید نیتروژن روی این زائده، سلول های آن را از بین می برد. این روش که با نام سرما درمانی هم شناخته می شود، یک روش رایج برای درمان زگیل است که در کلینیک و توسط پزشک به دو صورت انجام می شود:

 • در روش اول نیتروژن مایع ممکن است بصورت مستقیم روی ضایعه اسپری شود و به اصطلاح آن را فریز کند.
 • در روش دوم این ماده توسط یک چوب پنبه روی زائده استعمال می شود و سلول های زگیل را تخریب کرده و از بین می برد.

این روش با توجه به تعداد و اندازه ضایعه‌ها و طبق دستور پزشک ممکن است در چندین جلسه انجام شود تا زائده ها بطور کامل از بین بروند.

تاکنون روش کرایو زگیل پا و دست 75 درصد موفقیت آمیز بوده و توانسته رضایت بیش از نیمی از بیماران را جلب کند. البته در 25 درصد موارد هم احتمال بازگشت مجدد ضایعه‌ها در این روش وجود دارد.

مراقبت های بعد از فریز کردن

بعد از انجام این روش معمولا تا چند روز درد کمی را احساس می کنید و ایجاد تاول و زخم در ناحیه زائده ها طبیعی است و حدودا دو هفته زمان می برد تا این زائده ها بطور کامل بهبود یابند.

باید رعایت بهداشت و شستشوی محل زائده ها هر چند ساعت یکبار انجام شود و به صورت مرتب از پمادهای ترمیم کننده و آنتی بیوتیک استفاده کنید. همچنین تا چند روز از هرگونه تحریک ناحیه با اصلاح و برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

درمان زگیل دست و پا با لیزر بهتر است یا کرایو؟

در روش کرایو یا فریز زگیل دست و پا، ممکن است بیمار در طی چند هفته یا چند ماه به چندین جلسه درمانی نیاز داشته باشد تا زائده ها بطور کامل از بین بروند. همچنین ایجاد زخم، تغییر رنگدانه های ناحیه زگیل و احتمال ابتلا به عفونت از عوارض روش کرایو به حساب می آید. مراقبت‌های بعد از فریز و انجماد زگیل‌ها نقش مهمی در کاهش عوارض این درمان دارد.

در صورتی که درمان انواع زگیل پا، دست و صورت با لیزر در یک جلسه انجام می شود و مهم نیست که تعداد زائده ها چقدر زیاد باشد. همچنین خاصیت نفوذ اشعه لیزر به عمق این زائده می تواند این عارضه را بصورت قطعی درمان کند.

استفاده همزمان از دستگاه وکیوم در روش لیزر باعث پیشگیری از انتشار این ویروس می شود. از لحاظ عوارض جانبی مثل ایجاد زخم، سوزش و درد روش لیزر مطمئن ترین روش درمانی است و میزان این عوارض آزاردهنده به حداقل می رسد.

این دو روش از لحاظ هزینه هم با هم تفاوت دارند. با توجه به تعداد و اندازه زائده ها، هزینه درمان زگیل دست و پا می‌تواند متفاوت باشد.

هزینه درمان

برای تعیین هزینه درمان زگیل دست و پا با لیزر و کرایو یا هر روش دیگری، باید در ابتدا تعداد، اندازه و نوع زائده‌های شما بررسی شود. بنابراین بدون معاینه حضوری نمی‌توان بطور دقیق هزینه درمان را تخمین زد. اما باید بدانید که هزینه لیزر و کرایو زگیل نسبت به سایر روش‌ها بیشتر است زیرا از تجهیزات پیشرفته تری استفاده می‌شود و عمل آن سرپایی است.

مشاوره تخصصی برای هزینه درمان زگیل

با تعیین وقت مشاوره و معاینه در کلینیک پایتخت، پزشک شما را برای انتخاب بهترین روش درمان زگیل و هزینه حدودی آن راهنمایی می‌کند.

درمان خانگی و دارویی

درمان خانگی و دارویی زگیل یکی از اولین گزینه‌هایی است که به ذهن افراد می‌رسد. استفاده از داروهای خانگی مثل سرکه سیب، سیر، جوش شیرین، آلوئه ورا، روغن کرچک و غیره از روش‌های رایجی است که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از داروهایی مثل پماد، چسب و مایع سالسیلیک اسید هم از روش‌هایی است که بخصوص برای درمان زگیل دست و پا از آن استفاده می‌شود. این داروها بدون تجویز پزشک در داروخانه ها در دسترس است و باید بصورت دوره ای و در مدت زمان محدود استفاده شود.

اما تاثیر این روش‌ها در از بین بردن زگیل به هیچ عنوان قابل مقایسه با روش لیزر و کرایو نمی‌باشد و در بسیاری از موارد نمی‌تواند این زائده‌ها را از بین ببرد. همچنین استفاده بیش از حد از این داروها می‌تواند پوست را تحریک کند و حتی با ایجاد زخم روی ضایعه باعث انتقال آن به نواحی دیگر بدن شود.

حتما قبل از استفاده از هرگونه داروهای اسیدی با دکتر زگیل یا متخصص پوست مشورت کنید، زیرا ممکن است آثار مخرب این اسیدها روی پوستتان باقی بماند.

پیشگیری

برای اینکه ریسک ابتلا به انواع زگیل دست و پا را کاهش دهید، باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • از تماس مستقیم با افراد مبتلا به به این عارضه پوستی پرهیز کنید.
 • از وسایل شخصی مثل ناخن گیر، حوله و برس افراد دیگر خودداری کنید.
 • از کندن پوست اطراف ناخن ها بپرهیزید، چون پوست آسیب دیده این ناحیه ریسک ابتلا به زگیل دست را افزایش می دهد.
 • اگر در ناحیه ای از بدنتان زائده ای مشاهده می کنید، از دستکاری و کندن آن خودداری کنید چون این کار باعث پخش شدن زائده ها خواهد شد.
 • از لوازمی مثل ناخن گیر، لیف، برس و سنگ پایی که برای ناحیه مبتلا به زگیل استفاده می کنید، برای سایر نواحی بدنتان استفاده نکنید.

سوالات متداول زگیل دست و پا

نام خود را وارد کنید
پر کردن این قیمت اجباری نیست
شماره موبایل خود را وارد کنید
70 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دلوین

سلام ببخشید من رو انگشت شستم زگیل هست اگ لیزرکنم خطرناکه

علی

سلام دکتر وقت شما بخیر
من تعداد زیادی زگیل کف و روی دستم دارم هر چقدرم از بینشون میبرم باز یجای دگ کف و روی دستم ایجاد میشن راهنمایی کنید لطفا

بابایی

سلام پشت دستم چندتا دونه ریز زده که خارش داره میتونه زگیل باشه یا اگزما هست؟

علیرضا

سلام هزینه لیزر چقدره؟

پریسا

سلام من چندتا زگیل پشت دستم زده که میخوام برشون دارم یهجوری که جاش نمونه کدوم روش بهتره؟

Amir

سلام من فریز انجام دادم دکترم گفت اگر تاول زد تاول هارو بترکونم این مشکلی نداره؟

هدایتی

سلام من رو انگشتم چندتا دونه همرنگ پوست زده آیا اینها زگیل هستن؟ و با چه دارویی میشه درمانشون کرد؟

سارا

سلام خسته نباشید
کف پام زگیل زده اگه روی فرش راه بریم هم امکان انتقال از طریق فرش وجود داره؟هم به خودمون هم به دیگران
مثلا راه بریم و یک نفر دستشو به فرش بزنه
ممنون میشم راهنمایی کنید

سمانه

اگه کف دستمون یا روی دستمون زگیل داشته باشه و صورتمون رو بشوریم امکان انتقال به صورت هست؟

سمانه

سلام اگه کف دستمون زگیل داشته باشه یا روی دستمون از طریق شستن صورت و یا کرم زدن دست ها و فعالیت های روزمره به صورت ممکنه منتقل بشه یا قسمت های دیگه؟
اگه اره چیکار کنیم که منتقل نشه

سارا
Reply to  سمانه

کسایی که به این مشکل دچار میشن میتونن مثل قبل فعالیت های روزمره رو انجام بدن؟ میترسم دست به قسمت های دیگه بدنم بزنم