درمان زگیل دست و پا با لیزر و کرایو و مقایسه اثربخشی این روش‌ها

درمان زگیل دست و پا با لیزر و کرایو و مقایسه اثربخشی این روش‌ها

زگیل‌ها زائده های پوستی شایعی هستند که به دلیل رشد غیر سرطانی سلول های پوست، به شکل دانه های تکی یا خوشه ای نسبتا کوچک ایجاد می‌شوند.

این زائده ها می توانند در نواحی مختلف بدن مثل دست، صورت، کف پا، ناحیه تناسلی، گردن و غیره به شکل برجستگی های گوشتی و زبر نمایان شوند. 

از زمانی که ویروس به پوست منتقل می شود تا زمان بروز زگیل دست و پا یا نواحی دیگر، بین 2 تا 6 ماه زمان می برد. همچنین تعیین نوع این زائده های گوشتی به محل قرار گیری و شکل ظاهری آن بستگی دارد. 

تمایل افراد به از بین بردن زگیل دست و پا و حتی صورت هم به دلیل ظاهر نامناسبی است که این زائده ها ایجاد می‌کنند.

به غیر از زگیل تناسلی که اگر به موقع درمان نشود می تواند به سرطان های مختلف ناحیه تناسلی و دهانه رحم منجر شود، انواع دیگر این بیماری در بیشتر مواقع بی خطر هستند. البته لازم به ذکر است که زگیل های ناحیه تناسلی فقط از طریق رابطه جنسی و تماس پوست با پوست نواحی مخاطی انتقال می یابد.

در ادامه به بررسی دلایل، علائم، انواع و روش های درمان زگیل دست و پا می پردازیم:

زگیل دست و پا

زگیل دست ناشی از ابتلا به نوعی از ویروس hpv است که می تواند در کف دست، روی انگشتان و دور ناخن ها به شکل خوشه ای یا تکی ایجاد شود.

زائده هایی که روی دست ایجاد می شوند ممکن است به رنگ پوست، یا کمی تیره تر باشند. این زائده ها معمولا خطرناک نیستند و اندازه آنها بیش از چند میلیمتر نیست.

زگیل دست

زگیل های پا بیشتر در پاشنه، کف پا و زیر انگشتان مشاهده می شوند و رنگ آنها روشن تر از پوست همراه دانه های مشکی روی زائده است. 

چون کف پا ناحیه ایست که دائما در تماس با زمین است و وزن بدن به این ناحیه فشار وارد می کند، زائده های این بخش تحریک پذیرتر و دردناک ترند.

زگیل پا

علت بوجود آمدن زگیل دست و پا

بطور کلی علت بوجود آمدن زگیل دست و پا و نواحی دیگر بدن آلوده شدن پوست به نوعی از ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی است. البته از آنجایی که سیستم ایمنی بدن افراد واکنش متفاوتی به ویروس دارد، هر فردی در تماس با ویروس hpv دچار این عارضه نمی شود.

ابتلا به زگیل دست و پا میان کودکان و نوجوانان شایع تر است، این در حالی است که حدودا 5 درصد بزرگسالان به این نوع از عارضه پوستی مبتلا می شوند. بنابراین افرادی که سیستم ایمنی قوی تری دارند، در مقابل این ویروس ها مقاوم ترند.

نکته مهم دیگر این است که وجود زخم یا بریدگی روی پوست ریسک ابتلا به این ویروس را افزایش می دهد. بخصوص در نواحی از بدن که با تیغ اصلاح می شوند، ایجاد این زائده های پوستی شایع تر است.

همچنین افرادی که به بیماری های زمینه ای پوستی مثل اگزما مبتلا هستند، بیشتر در معرض ابتلا به زگیل دست و پا و غیره قرار دارند. 

بعضی از این ضایعه ها هم مسری هستند و علاوه بر اینکه از جایی به جای دیگر بدن منتقل می شوند، می توانند از فردی به فرد دیگر هم انتقال یابند.

مطلب مرتبط: راه‌های درمان زگیل صورت; دلایل و انواع زگیل روی صورت

علائم و نشانه ها

بسته به اینکه این زائده ها چه نوعی هستند، در اشکال و اندازه های مختلف ایجاد می شوند. زائده‌های زگیل معمولا بدون درد هستند و اگر در نقاط حساس بدن ایجاد نشوند علائم دردناکی ایجاد نمی کنند. 

البته به دلیل اینکه زگیل دست و پا در نقاطی از بدن ایجاد می شود که زیاد مورد استفاده قرار می گیرد، این زائده ها تحریک پذیرتر هستند. 

علاوه بر ظاهر خجالت آور، علائم دردناک و آزاردهنده  یکی دیگر از دلایلی که باعث می شود درمان زگیل دست و پا برای بیماران اولویت داشته باشد.

علائم آزاردهنده ای که زگیل های دست و پا ایجاد می کنند شامل این موارد است:

 • ایجاد درد و سوزش هنگام لمس 
 • خارش خود زائده یا اطراف آن
 • التهاب و قرمزی
 • و در موارد حادتر ترشح مایعاتی از زائده و یا عفونت 

همین حالا برای درمان اقدام کنید

اگر مشکوک به این عارضه هستید، برای تعیین وقت مشاوره و درمان با کلینیک تماس بگیرید.

تصاویر زگیل دست و پا

در اینجا با تصاویری از انواع زگیل دست و پا آشنا خواهید شد:

زگیل اطراف ناخن دست
زگیل انگشت دست
زگیل انگشت
زگیل انگشت دست2
زگیل کف پا
زگیل پشت دست
زگیل پا
زگیل خوشه ای کف پا
زگیل پاشنه پا
زگیل انگشت پا

پیشگیری

برای اینکه ریسک ابتلا به انواع زگیل دست و پا را کاهش دهید، باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • از تماس مستقیم با افراد مبتلا به به این عارضه پوستی پرهیز کنید.
 • از وسایل شخصی مثل ناخن گیر، حوله و برس افراد دیگر خودداری کنید.
 • از کندن پوست اطراف ناخن ها بپرهیزید، چون پوست آسیب دیده این ناحیه ریسک ابتلا به زگیل دست را افزایش می دهد.
 • اگر در ناحیه ای از بدنتان زائده ای مشاهده می کنید، از دستکاری و کندن آن خودداری کنید چون این کار باعث پخش شدن زائده ها خواهد شد.
 • از لوازمی مثل ناخن گیر، لیف، برس و سنگ پایی که برای ناحیه مبتلا به زگیل استفاده می کنید، برای سایر نواحی بدنتان استفاده نکنید.

راه های درمان و از بین بردن زگیل دست و پا

راه های مختلفی برای درمان قطعی زگیل دست و پا وجود دارد که بعد از مراجعه به پزشک مناسب ترین روش برای درمان به شما پیشنهاد می‌شود:

فریز(کرایو) زگیل دست و پا

کرایوتراپی یا فریز زگیل دست و پا، با استفاده از اسپری نیتروژن مایع یا اکسید نیتروژن روی این زائده، سلول های آن را از بین می برد. این روش که با نام سرما درمانی هم شناخته می شود، یک روش رایج برای درمان زگیل دست و پا است که در کلینیک و توسط پزشک به دو صورت انجام می شود:

 • در روش اول نیتروژن مایع ممکن است بصورت مستقیم روی ضایعه اسپری شود و به اصطلاح آن را فریز کند.
 • در روش دوم این ماده توسط یک چوب پنبه روی زائده استعمال می شود و سلول های زگیل را تخریب کرده و از بین می برد.

این روش با توجه به تعداد و اندازه ضایعه‌ها و طبق دستور پزشک ممکن است در چندین جلسه انجام شود تا زائده ها بطور کامل از بین بروند.

تاکنون روش کرایو زگیل دست و پا 75 درصد موفقیت آمیز بوده و توانسته رضایت بیش از نیمی از بیماران را جلب کند. البته در 25 درصد موارد هم احتمال بازگشت مجدد ضایعه‌ها در این روش وجود دارد.

مراقبت های بعد از فریز زگیل دست و پا

بعد از انجام این روش معمولا تا چند روز درد کمی را احساس می کنید و ایجاد تاول و زخم در ناحیه زائده ها طبیعی است و حدودا دو هفته زمان می برد تا این زائده ها بطور کامل بهبود یابند.

باید رعایت بهداشت و شستشوی محل زائده ها هر چند ساعت یکبار انجام شود و به صورت مرتب از پمادهای ترمیم کننده و آنتی بیوتیک استفاده کنید. همچنین تا چند روز از هرگونه تحریک ناحیه با اصلاح و برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

درمان زگیل دست و پا با لیزر

درمان زگیل دست و پا با لیزر یکی از روش های قطعی برای از بین بردن این زائده هاست که به دلیل مزایای فراوان مورد استقبال بسیاری از بیماران قرار گرفته است. در این روش نوین با تابش اشعه متمرکز لیزر به این زائده، بافت آن را از بین می‌برند. 

از روش لیزر برای درمان انواع زگیل دست و پا، صورت، زگیل تناسلی و انواع زائده های کوچک و بزرگ استفاده می شود و حتی اگر تعداد زائده ها زیاد باشد هم طی یک جلسه می‌توان آنها را درمان کرد. 

در حال حاضر لیزر یکی از بهترین راه های درمان زگیل دست و پا و سایر زائده ها شناخته می شود.

مزایای لیزر

روش لیزر زگیل در مقایسه با سایر روش ها دارای مزایای بسیاری است که بخشی از آنها را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

 • لیزر یک روش قطعی و بدون بازگشت است
 • لیزر تقریبا دو برابر روش های دیگر تاثیرگذار است
 • در یک جلسه و در کمتر از یک ساعت انجام می شود
 • جای زخم آن بسیار جزئی است و خیلی زود از بین می رود
 • نیازی به پانسمان، شستشو و مراقبت های سخت نخواهد داشت
 • احتمال بازگشت مجدد زائده ها نزدیک به صفر است

درمان خانگی و دارویی

درمان خانگی و دارویی زگیل یکی از اولین گزینه هایی است که به ذهن افراد می رسد. استفاده از داروهای خانگی مثل سرکه سیب، سیر، جوش شیرین، آلوئه ورا، روغن کرچک و غیره از روش های رایجی است که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از داروهایی مثل پماد، چسب و مایع سالسیلیک اسید هم از روش هایی است که بخصوص برای درمان زگیل دست و پا از آن استفاده می شود. 

این داروها بدون تجویز پزشک در داروخانه ها در دسترس است و باید بصورت دوره ای و در مدت زمان محدود استفاده شود.

اما تاثیر این روش ها در از بین بردن زگیل به هیچ عنوان قابل مقایسه با روش لیزر و کرایو نمی باشد و در بسیاری از موارد نمی تواند این زائده ها را از بین ببرد. 

همچنین استفاده بیش از حد از این داروها می تواند پوست را تحریک کند و  حتی با ایجاد زخم روی ضایعه باعث انتقال آن به نواحی دیگر بدن شود.

حتما قبل از استفاده از هرگونه داروهای اسیدی با دکتر زگیل یا متخصص پوست مشورت کنید، زیرا ممکن است آثار مخرب این اسیدها روی پوستتان باقی بماند.

مشاوره تخصصی برای درمان زگیل

مشاوران ما در کلینیک پایتخت، می توانند شما را برای انتخاب بهترین روش درمان زگیل راهنمایی کنند. از طریق واتساپ با مشاوران ما در ارتباط باشید.

مقایسه روش کرایو و لیزر زگیل

در روش کرایو یا فریز زگیل دست و پا، ممکن است بیمار در طی چند هفته یا چند ماه به چندین جلسه درمانی نیاز داشته باشد تا زائده ها بطور کامل از بین بروند. همچنین ایجاد زخم، تغییر رنگدانه های ناحیه زگیل و احتمال ابتلا به عفونت از عوارض روش کرایو به حساب 

می آید. 

مراقبت های بعد از فریز زگیل دست و پا نقش مهمی در کاهش عوارض این درمان دارد.

در صورتی که درمان انواع زگیل پا، دست و صورت با لیزر در یک جلسه انجام می شود و مهم نیست که تعداد زائده ها چقدر زیاد باشد. همچنین خاصیت نفوذ اشعه لیزر به عمق این زائده می تواند این عارضه را بصورت قطعی درمان کند.

استفاده همزمان از دستگاه وکیوم در روش لیزر زگیل دست و پا باعث پیشگیری از انتشار این ویروس می شود. از لحاظ عوارض جانبی مثل ایجاد زخم، سوزش و درد روش لیزر مطمئن ترین روش درمانی است و میزان این عوارض آزاردهنده به حداقل می رسد.

این دو روش از لحاظ هزینه هم با هم تفاوت دارند. با توجه به تعداد و اندازه زائده ها، هزینه درمان زگیل دست و پا می تواند متفاوت باشد.

سوالات متداول

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
Subscribe
Notify of
12 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
امین

من کف پام چندتا زگیل زده شبیه میخچه کرایو انجام دادم مثل تاول دردناک و قرمز شده لیزر هم همینجوریه؟

سلیمانی

دختر من 6 سالشه میخوام برای لیزر زگیل دست بیارمش خیلی درد داره؟ و اینکه ممکنه دوباره برگرده

مارال

من کف دستم چندتا زگیل ریز در اومده که کم کم دارن بزرگ هم میشن اندازه عدس هستن تقریبا میشه با لیزر برشون داشت و اینکه جاشون میمونه

دارابی

سلام لطفا بفرمایید هزینه لیزر زگیل دست و پا چقدره؟

سهیلا

زیر انگشت پای من چندتا زگیل ریز زده بود و من چون فکرد کردم میخچه هست از داروی میخچه استفاده کردم که روشون زخم شد حالا ممکنه به قسمت های دیگه هم سرایت کنه

سعیده

سلام آقای دکتر وقتتون بخیر من مدتی هست که زگیل روی دستم ایجاد شده و تعدادش داره بیشتر میشه از کجا باید بفهمم مسری هست یا نه

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x