یبوست ، بررسی جامع

یبوست یک مشکل عمومی و رو به افزایش برای بیش از  ۱۵% از مردم آمریکا است که خوشبختانه به راحتی قابل درمان و کاملا میتوان از آن جلوگیری کرد . البته در برخی موارد علائم ناشی از یبوست میتوانند دال بر مشکلات جدی تر و نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشد . اطلاعات ارائه شده در اینجا به شما درک درستی از یبوست میدهد مخصوصا در مورد علائم ، ارزیابی و گزینه های درمان.

یبوست

این نسخه ی آموزشی به موارد ذیل می پردازد:

 • مبانی سیستم گوارشی سالم و عملکرد آن و جلوگیری از یبوست.
 • یبوست چیست و دلیل ایجاد آن.
 • ارزیابی و بررسی یبوست و اینکه جراح روده و رکتال چه کمکی میتواند انجام دهد.
 • درمان یبوست ، اقدامات ، نقش ملین ها و داروهای دیگر
 • آشنایی با نقش بسیار نادر جراحی و نشانه های خاص و ضرورت آن

یک اجابت عادی چیست؟

پس از رسیدن غذا به روده ی کوچک ، مواد مغذی جذب بدن شده و مابقی بصورت ضایعات مایعی به روده ی بزرگ منتقل میگردند. روده ی بزرگ الکترولیت های خاص و آب را جدا و تبدیل به ضایعات خشک تر و سپس به رکتوم منتقل و در آنجا نگهداری تا در زمان مناسب دفع شوند.

بحث عملکرد و اجابت سیستم بدن به چهار بخش اصلی بصورت ذیل تقسیم بندی میشود:

 • دفعات (تعداد اجابت ها)
 • سهولت در تخلیه (نیاز به فشار)
 • سفتی مدفوع
 • حس اجابت کامل

لغت “عادی” در اجابت معنای وسیعی دارد ولی درکل میتوان گفت اجابت عادی یعنی هر سه روز یک بار و نه بیش از سه بار در روز ، مدفوع باید به راحتی دفع شود و نیازی به فشار نداشته باشد و ضمنا شخص باید پس از اجابت حس تخلیه کامل کند. این باور که باید هر روز بیرون رفت اصلا درست نیست و منجر به نگرانی های بیهوده و استفاده بیش از حد ملین میشود. در حقیقت اگر مدفوع سفت است یا عبور نیاز به تلاش دارد و یا پس از تخلیه حس نارضایتی وجود دارد باید گفت که شخص علی رغم وجود “دفعات عادی” یبوست دارد . از سوی دیگر ، اگر کسی هر سه روز یکبار بیرون میرود و مدفوعش سفت نیست و نیاز به فشار ندارد و حس رضایت هم میکند پس در اینجا یک اجابت عادی داریم حتی اگر هر روز یکبار نباشد.

حرکت مدفوع به سمت مقعد باید هماهنگ شده و قابل پیش بینی باشد. مدفوع پرحجم بهتر است چون عضله های جداره ی روده را بیشتر تحریک میکند و برای همین است که غذاهای فیبربالا مدفوع حجیم تری تولید میکنند و لذا بیرون رفتن راحت تر است . با عبور مدفوع به رکتوم ، شخص احساس کشیدگی دیواره رکتال و نیاز به دفع میکند. اگر شخص در محل مناسب برای دفع نباشد ، عضلات اسفینکتر عمل را متوقف و احساس کم میشود. وقتی محل مناسب باشد ، چمباتمه و فشار شکم شروع و مدفوع از رکتوم خارج میگردد. درک این موضوع مهم است که در عمل دفع ، عضلات اسفینکتر و لگن باید هماهنگ شده و واکنشی عمل کنند ، یعنی اینکه با شل بودن یک سری عضلات خاص یک سری دیگر فشار بیاورند تا مدفوع به سهولت عبور کند. احساس کشیدگی رکتوم پس از تخلیه کامل کاهش مییابد.

 تعریف یبوست

با توجه به چهار توضیح اصلی در بالا ، یبوست برای هرکس معنای متفاوت دارد. برای بعضی یعنی تعداد کم اجابت و برای دیگری یعنی مدفوع سفت و عبور سخت که مستلزم فشار آوردن و درد هنگام عبور است و باز برای یک سری حس تخلیه نشدن کامل و نارضایتی از اجابت . بعضی افراد هم ترکیبی از این علائم را دارند. همانطور که میبینیم تعریف کلی و دقیق یبوست بخاطر تنوع علائم آن مشکل است.

سازمان آمار بین المللی ROME در سال ۲۰۰۰ و سپس با آپدیت کردن آن در سال ۲۰۰۶ معیارهای خاصی برای یبوست تعریف کرده است:

 • کمتر از سه اجابت در هفته
 • فشار آوردن در بیش از ۲۵% موارد
 • سفتی مدفوع بیش از ۲۵% موارد
 • تخلیه ی ناقص بیش از ۲۵% موارد

باید توجه داشت که یبوست با سندروم روده تحریک پذیر ، یبوست IBS که به درد شکم مربوط است ، اجابت های غیر عادی ( شل بودن مدفوع بدون ملین) و درد تسکین یافته ناشی از عبور مدفوع متفاوت است.

علت یبوست چیست؟

علت ها شامل :

 • کمبود فیبر درغذا
 • عدم شستشو
 • کمبود آب بدن
 • بیماری هایی از قبیل دیابت ، کم کاری تیروئید ، اسکلرودرمی ، لوپوس و افسردگی
 • داروهایی از قبیل موارد مخدر ،‌فشار خون و آرام بخش
 • عملکردهای غیرعادی مانند اینرسی کولون ،‌ dyssynergia عضلات کف لگن ، بیماری هیرشپرونگ
 • سرطان روده یا رکتال
 • سرطان مقعد
 • enterocele، sigmoidocele، رکتوسل، و درهم رفتگی روده رکتوم (پرولاپس)
 • تنگی روده (دیورتیکولیت ، کرون ،‌ تشعشعات ،‌ ایسکمی)
 • بیماری های مقعد (تنگی از بیماری کرون ، جراحات پس از جراحی ، درد مقعد شدید شامل شقاق مقعد و عفونت مقعد)

طبق توضیحات داده شده یبوست یکی از عمومی ترین مشکلات سیستم گوارشی است که غالبا بخاطر یک یا ترکیبی از سه مورد است : غذای کم فیبر ، مصرف کم مایعات و ورزش نکردن . تمامی اینها برای سلامت و عملکرد درست سیستم گوارش لازم هستند و رعایت آنها منجر به رفع یبوست و بهبود اجابت میشود.

از موارد و وضعیت های دیگری که منجر به یبوست میشوند باید به دیابت ، کم کاری تیروئید ، افسردگی یا بیماری های نادری مانند تصلب پوست ، پارکینسون یا “ام اس” اشاره کرد. عوامل دیگر داروها هستند مثل مسکن های عادی ، قرص فشار خون ، قرص ضد افسردگی و ‌ضد اسیدها .

بعضی یبوست های نادر و خاص بخاطر مزمن بودن و جواب ندادن به درمان های ساده باید جدی گرفته شوند . این موارد شامل : “یبوست عبور کند” که اختلالات حرکتی پیش می آورد و روده نمیتواند مدفوع را آنطور که باید حرکت دهد ، سندرم روده تحریک پذیر یا IBS ، اجابت Dyssynergic که رکتوم مدفوع را کاملا دفع نمیکند و یا ترکیبی از این موارد میباشد. در این نوشته به تمام این اختلالات به غیر از  IBS که نیاز به بخشی جداگانه دارد خواهیم پرداخت .

یبوست

یبوست چگونه رفع میشود؟

کلا باید گفت یبوست با یک سیستم گوارش سالم رفع و جلوگیری میشود ، رژیم غذایی ، مایعات و ورزش همیشه اولین قدم هستند و مثلا ۲۵ گرم فیبر در رژیم غذایی روزانه کافی است . نان سبوس دار ، تنقلات فیبری و میوه و سبزیجات مدفوع را حجیم و اجابت را ساده تر میکنند. ولی مکمل های فیبری برای جبران عادات بد غذایی مثل سرخ کردنی ها و گوشت قرمز مناسب نیستند. انتخاب درست عادت غذایی پایه و اساس یک سیستم گوارشی سالم است و هر آنچه داخل میرود بر دفعش اثر دارد.

تحقیقات علمی نشان داده اند که نوشیدن ۶ الی ۸ لیوان آب در روز از سفت شدن مدوفع جلوگیری و دفع را راحت تر میکند. ورزش منظم و حتی ۳۰ دقیقه پیاده روی به عملکرد درست روده کمک میکند.

نقش ملین ها

ملین های متنوعی در داروخانه ها موجودند و همگی برای تسکین یبوست موثرند و حتی در بعضی موارد خاص میتوان به طور روتین استفاده کرد ،‌ و فقط کارکردشان فرق خواهد داشت. قبل از مصرف دائمی این ملین ها باید با پزشک معالج مشورت تا مشکلات جدی تر احتمالی کنار گذاشته شود.

ملین های نوع محرک (Cathartic) جداره ی روده را برای انقباض شدن تحریک میکنند . مصرف بلند مدت این ملین ها مانند Senna ، Cascara و bisacodyl  باعث مقاوم شدن روده ها و از بین رفتن تاثیر ملین میشود و استفاده ی دائمی آنها اصلا توصیه نمیشود.

یک نوع دیگر ، ملین اسمزی است که باعث جمع شدن آب در روده میشود. پایه ساخت این ملین ها نمک یا شکر(لاکتوز یا ساکاروز) به عنوان ملکولهای فعال است تا اثر اسمزی ایجاد کنند (کشیدن آب بدرون روده). عناصر دیگری که حالت اسمزی ایجاد میکنند منیزیم (Milk of Magnesia®) یا مواد پایه فسفات (Fleets® Phosphosoda) است و افرادیکه مشکل کبد دارند باید از این نوع ملین ها دوری کنند چون در کبد اختلالات الکترولیتی ایجاد میکنند.

ملین MiraLAX  (Polyethylene glycol 3350) در داروخانه ها موجود است و دفعات اجابت را بیشتر میکند و چون سالم و امن است بیش از مابقی توصیه میگردد .

ملین های دیگر روی جنس مدفوع اثر میگذارند تا عبور و دفع راحت تر شود. روغن ها با پوشش دادن مدفوع از خشک شدن آن جلوگیری میکنند و سدیم دوکوزات (Colace®) با نفوذ آب به مدفوع آن را نرم میکند.

تنقیه و شیاف هم برای یبوست موثر هستند. این محرک ها دفع مدفوع از طریق اتساع رکتوم (Saline) و یا با تحریک روده از طریق صابون و یا با نرم کردن مدفوع با شیاف گلیسیرین میباشند. نکته منفی با این روشها اینستکه عادت میشوند و مقاومت ایجاد میکنند و در بلند مدت تاثیرشان از بین میرود.

مجددا باید خاطر نشان کرد اگرچه ملین ، تنقیه و شیاف در درمان یبوست نقش بسزایی دارند ولی استفاده دائمی از آنها بدون مشورت با پزشک موجب کشف نشدن مشکلات احتمالی و جدی ترمانند سرطان میشود.

داروهای خاص برای درمان یبوست

یک سری درمان های خاص برای یبوست وجود دارد که فقط با تجویز پزشک انجام پذیرند مانند:

 • lubiprostone (Amitizia®) که ترشحات روده را افزایش میدهد و عوارض آن شامل اسهال ، تهوع و سردرد است
 • Linaclotide (Linzess®) که به تازگی به تایید اف دی ای رسیده و روی تحرک و ترشح روده اثر دارد
 • prucolopride (Resolor®, Resotran®) که در اروپا و کانادا فقط برای زنان به تایید رسیده و تحرک روده را افزایش میدهد. متاسفانه مردان در این آمار بخاطر تعداد کم بررسی نشده اند. فعلا این دارو به تایید اف دی ای آمریکا نرسیده ولی در امکان آن در آینده هست.
 • Methylnaltrexone bromide (Relistor® برای بیمارانی است که بخاطر درد شدید از بیماری های پیشرفته مجبورند داروهای مخدری مصرف کنند . این دارو فقط برای این وضعیت خاص به تایید رسیده و نیاز به معاینه و تجویز پزشک دارد.

علائم مربوطه و اینکه چه زمانی به پزشک رجوع شود

کلید اصلی اینستکه که بدانیم کی به دکتر مراجعه کنیم. در کل اینکه اگر یبوست چه در شدت و چه در تکرار پیشرفت کند و با روش های بالا رفع نشود پس زمان رجوع به پزشک رسیده است. یبوست معمولا با یک سری علائم دیگر همراه است و برای تعیین ماهیت مشکل و اینکه کی به دکتر رجوع کنیم بسیار مهم هستند. یبوست غالبا با حس نفخ ، تهوع و یا درد خفیف همراه است که پس از اجابت تسکین می یابند. بطور واضح ،‌ اگر تهوع بدتر یا استفراغ تکرار شود و یا درد شکم شدت یابد و دائمی شود باید سریعا در پی درمان بود. تغییر در دفعات یا هرمقدار خون در مقعد نیاز به بررسی سریع دارند.

یبوست چطور سنجیده میشود؟

اگر یبوست علی رغم رعایتهای ذکر شده ادامه یابد یا با علائم دیگری همراه باشد باید یک سری آزمایش انجام داد.

با در نظر گرفتن عملکرد عادی روده و رکتوم ، یبوست یعنی ناتوانی روده در وارد کردن فشار و جلو بردن مدفوع ، یعنی : حس نکردن انبساط یا پر بودن رکتوم ، یا عدم هماهنگی عضله ها در شل و سفت  کردن. در آخر ، یبوست میتواند به دلیل مسدود شدن روده بخاطر زخم و تنگی کانال روده ناشی از تومور یا غده باشد.

 

بررسی های کلینیکی شامل:

 • کولونوسکوپی
 • تنقیه با باریوم
 • کولونوسکوپی مجازی ، CT colonography
 • بررسی انتقالی Sitzmarks®
 • مانومتری آنورکتال
 • Defecography (ام آر آی دینامیک یا فلوروسکوپی)

کولونوسکوپی روشی است که یک لوله ی نرم چراغ دار با دوربین از طریق مقعد وارد روده میشود و کانال برای هرگونه ضایعات ، پلیپ ، تومور و سرطان بررسی میگردد. سرطان روده در آمریکا بسیار زیاد شده و باید یکی از اولین عوامل انسداد روده و یبوست به حساب آید. بیمار طی کولونوسکوپی ناراحتی زیاد نمیکشد و این روش کلا قابل تحمل است. درصورتیکه پزشک به diverticulitis  حاد یا سوراخ روده مشکوک باشد نباید کولونوسکوپی انجام دهد. خطرات احتمالی کولونوسکوپی مثل سوراخ شدن روده یا خون ریزی در حدی که به جراحی یا تزریق خون نیاز شود بسیار نادر و نسبت یک به هزار دارد. ولی کولونوسکوپی یک تست دقیق و حساس برای پیدا و خارج کردن پلیپ ها (توده های پیش سرطانی) با امکان بیوبسی (نمونه برداری) است .

تنقیه باریوم یک تست اشعه ایکس است که ماده به روده وارد و عکس های رادیولوژی با اشعه ایکس گرفته میشود . با این روش تومور یا گرفتگی کانال مشخص و اطلاعاتی در مورد سلامت روده بدست می آید. این روش کمتر از کولونوسکوپی رایج است و برای بررسی باریک شدن روده ناشی از زخم به عنوان مکمل انجام میشود. تست باریوم اشکالاتی در بر دارد مثل : مشکل پاکسازی روده پس از تست ، هوشیاری بیماری طی آن ،‌ دقیق نبودن در ردیابی پلیپ ها و اگر چیز غیر عادی کشف شود باید پس از آن کولونوسکوپی انجام داد.

یک گزینه دیگر در رادیولوژی از شکم و لگن ، انجام سی تی اسکن است ولی مثل تست باریوم اگر مورد غیر عادی پیدا شود باز کولونوسکوپی لازم است. برای همین اگرچه چندین گزینه ی تشخیصی داریم ولی کولونوسکوپی برای کسی که علائم یبوست دارد اولین و مناسبترین انتخاب است.

خیلی به ندرت پیش می آید یبوست ناشی از عدم توانایی عضلات روده در فشار دادن و خارج کردن مدفوع باشد. این وضعیت به نام اینرسی کولون ، یبوست عمیق ایجاد میکند که بیمار حتی تا چند هفته اجابت ندارد. این نوع یبوست نه همیشه ولی معمولا در زمان بچگی رخ میدهد و عامل کمتر از ده درصد از یبوستها است و دلیلش هم هنوز نامعلوم است. تشخیص و احتمال انسداد در این خصوص با کولونوسکوپی یا تست باریوم میباشد.

بیماری یبوست

عکس ۲

اگر انسداد یافت نشود پس روده قادر به عبور مدفوع نیست ، برای همین “تست عبور” انجام میشود که طی آن بیمار کپسول (Sitzmarks ®) که حاوی حلقه های کوچک (عکس بالا) است را می بلعد و با گرفتن چند سری عکس با اشعه ایکس عملکرد روده و نحوه ی عبور حلقه ها مشخص میگردد. در این روش بیمار کپسول را دریافت و هر یک روز در میان عکس گرفته میشود و معمولا تمام حلقه ها تا روز پنجم خارج میشوند. معیار عملکرد غیرعادی ۶ حلقه از ۲۰ حلقه است یعنی بیش از ۲۰% . حالا دو حالت خاص خواهیم داشت: اگر بیش از ۶ حلقه در روده پخش و باقیمانده باشند پس مشکل ضعف عضلات روده است که نمیتواند دفع کامل کند (عکس۳)

 

بیماری یبوست

عکس ۳ و ۴

اگر بیش از ۲۰% از حلقه ها باقی بمانند و به رکتوم رفته ولی دفع نشوند پس عضلات روده سالم هستند و مشکل از عضلات کف لگن است (عکس۴) ، یعنی dyssynergic  یا سندرم اختلال خروج (ODS) . در این حالت عضلات لگنی به خاطر ناهنجاری آناتومیکی (enterocele, sigmoidocele, rectocele , rectal prolapse ) مانع دفع عادی و یا از آن جلوگیری میکنند و نمیتوانند با هماهنگی شل کنند.

عملکرد کف لگن طی معاینه جسمی و قدرت عضله های اسفینکتر و کف لگن برای شل و سفت کردن بررسی میشوند . برای تشخیص اختلال در این عضلات یک “مانومتری مقعد” برای اندازه گیری فشار عضله در حالت استراحت و کار صورت میگیرد. از “مانومتری مقعد” برای ارزیابی انسداد خروجی زمانیکه بیمار احساس انبساط رکتوم و نیاز به دفع میکند ولی قادر به اینکار نیست استفاده میشود، در اینجاست که دلیل یبوست انسداد خروجی مقعد یا لگن اعلام میشود. طی مانومتری ، یک لوله باریک به قطر چند میلیمتر وارد کانال مقعد و رکتوم شده و فشار را اندازه گیری میکند. در این تست فشار در حالت استراحت و کار اندازه گیری میشود.

در اینجا ، یک بالون کوچک متصل به نوک کاتتر رکتوم را باد میکند تا احساس پر شدن رکتوم بررسی شود. خاطر نشان میکنیم که عملکرد عادی روده مستلزم اینست که پر شدن و کش آمدن رکتوم حس شود. بالون ضمنا واکنش عضله های اسفینکتر مقعد را هم تست میکند. بطور عادی ، هنگامیکه بالون رکتوم را بطور مصنوعی پر و منبسط میکند ، معمولا فشار کانال مقعد می بایست کمی کاهش یابد ، این واکنش به “رفلکس مهاری رکتوآنال” معروف است و فقدان این واکنش بدین معناست که عضلات اسفینکتر نمیتوانند استراحت کنند و در نیتجه تخلیه صورت نمیگیرد. بیماری های Chagas (ناشی ازانگل که معمولا در برزیل دیده میشود) و Hirschsprung (فقدان حسگرهای عصبی در عضلات اسفینکتر) هردو منجر به ناتوانی عضلات اسفینکتر در شل کردن و در نتیجه عدم عبور عادی مدفوع از مقعد میشوند.

علاوه براین ، مانومتری مقعد میتواند به جای انبساط ، انقباض کف لگن هنگام تخلیه مدفوع را هم ارزیابی کند چون این هم نشان دهنده ی واکنش ناهماهنگ و غیرعادی است و اگر کف لگن شل نکند مدوفع هم دفع نمیشود . حال مانومتری مقعد عمل اخراج (انقباض) را انجام میدهد . بالون کاتتر ۶۰ میلیمتر باد میشود و بیمار باید آن را خارج کند و اگر نتواند ظرف یک دقیقه آن را خارج کند پس نتیجه تست غیرعادی بوده و دلیل یبوست‌ عملکرد غیرعادی کف لگن یا مقعد اعلام میشود.

بیماری یبوست

عکس ۵

دیفیکوگرافی هم یک تست اشعه ایکس است که توانایی تخلیه درست مدفوع را آزمایش میکند. در این روش بیمار باریوم را خورده و روده ی کوچک را پر میکند و از طرف مقعد هم باریوم سفت وارد میشود. بیمار سپس روی چارپایه مخصوص نشسته و سعی در تخلیه ی بایروم سفت میکند و طی این عمل فلوروسکوپی (ایکس ری دینامیک) گرفته میشود. با اینکارهماهنگی حرکات رکتوم و عضلات کف لگن جهت تخلیه و همچنین اختلالات آناتومیک که منجر به انسداد یا جلوگیری میشوند بررسی میگردند. MRI دینامیک یک نوع دیگر از این تست است .

علاوه بر مورد بالا ، اختلالات آناتومیک دیگری هم میتوان پیدا کرد. انتروسیل (Enterocele) یک نوع فتق در فک لگن است که روده بین واژن و رکتوم فشار می آورد و در نتیجه رکتوم را مسدود میکند. درهم گرفتگی یا پایین افتادگی روده هم با مسدود شدن داخلی رکتوم میتواند منجر به انسداد شود. “رکتوسل” بیرون زدگی رکتوم به درون دیواره ی واژن است که منجر به جمع شدن مدفوع و جلوگیری از عبور آزاد آن میکند. این اختلالات طی دیفیکوگرافی قابل مشاهده هستند.

درمان یبوست شدید و اختلالات خاص

درخصوص اختلال عضلانی کف لگن ، بیمار با استفاده از یک سری تکنیک های خاص فیزیوتراپی (بیوفیدبک) میتواند حس پر شدن رکتوم و همچنین شل کردن عضلات لگن را آموزش ببیند. در بیوفیدبک دو هدف منظور شده: اول اصلاح dyssynergia و ناهماهنگی عضلات اسفینکتر شکم ، رکتوم ، puborectalis ومقعد تا تخلیه بصورت عادی و کامل انجام شود ، دوم اینکه در بیمارنی که اختلال حس رکتوم دارند ، حسگرها بهتر عمل کنند (پرشدن و انبساط رکتوم) . دوره ی تراپی متغیر است ولی جلسات تراپی معمولا یک ساعته هستند ، ۴ الی ۶ جلسه و هر ۱ الی  ۲ هفته یکبار . درضمن ادامه جلسات پس از ششمین هفته ، در ماه سوم و ششم و دوازدهم بهبودی بیشتری در پی دارد و نتیجه در بلند مدت ثمربخش خواهد بود (البته این موضوع به تایید نرسیده است).

نتیجه ی بیوفیدبک بستگی دارد به اندازه گیری نهایی. در چندین مورد تست گرفته شده از بزرگسالان بطور رندوم در خصوص اجابت dyssynergic ، همه ی بررسی ها نشان داده اند که درمان بیوفیدبک از دیگر روشهای کنترلی مانند رژیم غذایی ، ورزش ، ملین ها و دیگر درمانها برتر بوده است. لذا اجابت dyssynergic طی بیوفیدبک یبوست را بهتر درمان میکند. متاسفانه این روش در جامعه ی پزشکی با فیزیوتراپهای تعلیم دیده در خصوص اختلالات کف لگن هنوز جایگاه محدودی دارد.

درمان یبوست با جراحی خیلی نادر است ، ولی برداشتن روده برای رفع یبوست از نوع “عبور کند” امکان پذیر است. این سری بیماران باید کاملا و دقیقا با آزمایشات پزشکی ارزیابی شوند (تا از عدم حضور اجابت dyssynergic اطمینان حاصل شود و تخلیه ی عادی شکم و روده ی کوچک مورد تایید قرار گیرد). اینرسی کولون یا “یبوست عبور کند” یعنی حرکت غیرعادی مدفوع در روده که این منجر به کم شدن تعداد اجابت ها میشود. درمان یبوست اینرسی از طریق جراحی بدین صورت است که یا کل روده برداشته (TAC) و انتهای روده کوچک به رکتوم متصل میگردد (IRA) و یا در حالت دیگر، ایلئوستمی انجام میشود (بیرون آوردن روده از جداره شکم و اتصال کیسه برای جمع آوری مدفوع) . در این روش غالبا از تکنیک لاپاروسکوپی استفاده میشود و جراحی با دروبین هدایتی ، ابزارهای ریز ، برش های کوچک ، درد کمتر و ریکاوری سریعتر (بازگشت به فعالیت های عادی) همراه است. پس از انجام TAC با IRA ، فرد باید انتظار ۳ تا ۵ تخلیه در روز داشته باشد. هرچند یبوست با انجام TAC با IRA کاملا رفع میگردد ولی برای بیمار مسائل مهمی مطرح میشود مثل حس کاهش کیفیت زندگی و نارضایتی از این نوع درمان.

ضمنا ، TAC با IRA یک سری اشکالاتی بوجود می آورد مانند درد شکم ، اسهال ، بی اختیاری و حتی بازگشت یبوست و باید با بیمار در خصوص این احتمالات (علی رغم عادی شدن تعداد اجابت ها) مشاوره شود. بنابراین قبل از جراحی اینرسی کولون ، باید با بیمار درباره احتمال باقیماندن علائم و یا ظهور علائم جدید پس از جراحی گفتگو شود.

همانطور که قبلا ذکر شد ، فتق کف لگن و رکتوسل مقعد طی شناسایی با دیفیکوگرافی قابل درمان است. در آخر اینکه , در یک سری از بیماری های خاص مثل دیورتیکولیت ، بیماری کرون ، کولیت اولسراتیو و کولیت ایسکمیک که منجر به باریک شدن روده ی بزرگ میشوند و یا در سرطان کولورکتال ، جراحی لازم خواهد شد.

باید خاطر نشان کردن نقش جراحی در درمان یبوست فقط برای موارد بسیار خاص میباشد و در واقعیت این سری بیماران خیلی به ندرت به جراحی نیاز پیدا میکنند. رجوع به جراح روده باید با این هدف باشد که یک ارزیابی کامل و دقیق از شما به عمل آید تا بهترین و منطقی ترین روش درمان یبوست تجویز گردد.

خلاصه

یبوست یک مشکل عمومی است که با رعایت و انتخابات رژیم غذایی سالم ، افزایش فیبر ، مصرف زیاد مایعات و ورزش منظم به راحتی کنترل میشود. اگر این اقدامات نتیجه نداد و اجابت ها منظم نشدند سپس برای بررسی به پزشک رجوع کنید. در آخر اینکه ، اگر یبوست با علائمی مانند تهوع ، استفراغ ، درد شکم حاد یا خونریزی از مقعد همراه است باید سریعا تحت آزمایش و معاینه قرار بگیرید تا علت یافت شود. مدیریت بیماری برای رفع علائم کافی است و جراحی فقط برای موارد خاص حفظ میشود و برای یک سری بیماران بهترین گزینه است.

سئوالاتی که میتوانید از پزشک بپرسید:

 • آیا اطلاعات یا توصیه ای در مورد رژیم غذایی فیبر بالا دارید؟
 • آیا یبوست بخاطر بیماری های دیگر من است ؟ یا عوارض جانبی داروهایی که مصرف میکنم باعث یبوست شده؟
 • کی به کولونوسکوپی نیاز دارم؟ یا غیر از این آزمایش دیگری هم لازم است؟
 • آیا باید برای ارزیابی و بررسی یبوست به جراح روده و رکتوم مراجعه کنم؟

نظرات کاربران در مورد این مطلب

۰۹۹۰۱۹۴۲۴۷۴ | ۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶
پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل
آدرس: میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

پاک کردن ارسال

12 دیدگاه در “بررسی جامع یبوست

 1. زهرا

  باسلام دوسالی است که بالای شکمم وزیر قفسه سینه متورم شده است اندوسکوپی وکلونوسکوپی انجام داده ام گفتند سالمه وخدا راشکر .اما دکتر سائمی گفتند که نفخ است خیلی اذیتم میکنه در لباس خیلی بداست .غذا هم خیلی کم در حد بچه ها میخورم اما آب هم که میخورم ورم دارم خواهشا کمکم کنید

  • پاسخ دکتر

   سلام به پزشک متخصص گوارش مراجعه فرمائید

 2. رحیمی

  سلام من رفتم دکتر تشخیص داد شقاق مقعد دارم الان زخم شده ومیسوزه میخاستم ی نوبت واسه معاینه بگیرم

  • پاسخ دکتر

   سلام با شماره های کلینیک جهت هماهنگی تماس بگیرید

 3. مانی

  کودک سه ساله با وجود خوردندفیبر و میوه ….اما بازهم سخت مدفوع میکنه تکه ای و سفت اما هر روز مدفوع میکنه اما سفت و سخت ممنون میشم راهنمایی کنید

  • پاسخ دکتر

   سلام حتما بیاریدش تا معاینه شود شاید مبتلا به تنگی مقعد باشد

 4. حسینی

  یبوست شدید در اثر مصرف تریاک چه کنم که درمان شوم واگرداروی گیاهی برای ترک مواد دارید لطفا معرفی کنید

  • پاسخ دکتر

   به پزشک تغذیه ویا متخصص گوارش مراجعه فرمائید

 5. طاهره

  یبوست شدید دارم در ابتدا ملین ها تاثیر داشت ولی الان دیگه تاثیری ندارد انواع ملینهای گیاهی ویا فیبرهای دارویی را استفاده کردم برای مدت کوتاهی خوب اثر میکند ولی بعد از چند هفته دوباره انگار روده عادت میکند وباز هم فایده ای ندارد . گاهی بخاطر یبوست عصبی میشم و حوصله هیچ کس رو ندارم سر درد میگیرم وگاهی حالت تهوع هم دارم . لطفا راهنمایی کنید . متشکرم

  • پاسخ دکتر

   سلام شما به پزشک متخصص گوارش مراجعه فرمائید

 6. هستی

  با سلام من از دو سالگی تا الان که نه سالمه یبوست شدیدی دارم و ده روز یا بیشتر دفع دارم اونم قطر مدفوع خیلی زیاد است نمیدونم چکار کنم چند بارم دکتر رفتم اصلا خوب نمیشم به محض قطع دارو دوباره بر میگرده

  • پاسخ دکتر

   سلام به جای خوردن دارو سعی کنید از مواذ غذایی پر فیبر استفاده کنیدوحتما روزانه ۸تا۱۰لیوان اب میل کنید