خطر سرطان کلورکتال در چیست؟

سرطان کلورکتال چهارمین سرطان عمومی در بین سرطان های غیر پوستی است که میتواند در هر نژادی بروز کند. هر ساله حدود ۱۴۰٫۰۰۰ نفر به سرطان کلورکتال مبتلا و از بین آنها بیش از ۵۰٫۰۰۰ فوت میشوند ، یعنی یه نسبت ۵% (۱ نفر از هر ۲۰ نفر). خطر ابتلا به این سرطان با داشتن سابقه ی شخصی (سرطان سینه ، رحم و تخمدان) و سابقه خانوادگی (پولیپ های مزمن در اعضای خانواده) بیشتر هم میشود. افرادی که برای چندین سال سابقه ی بیماری های کرون و کولیت داشته اند بیشتر از دیگران در معرض این سرطان هستند.

چرا باید تحت آزمایش قرار بگیریم؟

این سرطان به ندرت در مراحل اولیه نشانه ای از خود دارد و معمولا با پولیپ شروع میشود. پولیپ های روده میتوانند هم پیش-سرطانی و هم غیر پیش-سرطانی باشند. پولیپ ها طی آزمایش قابل شناسایی و برداشت هستند و با انجام آنها میتوان از سرطان کلورکتال جلوگیری کرد و‌ تا ۹۰ درصد از موارد قابل درمان هستند. زمانیکه سرطان کلورکتال علائمی از قبیل خون ریزی ، تغییر حالت مدفوع ویا دل درد داشته باشد نشانه ی گسترش آن به مراحل پیشرفته تر است و فقط  ۵۰% یا کمتر از آنها قابل درمان خواهند بود.

چه آزمایشاتی موجود هستند؟

در تست “خون مخفی در مدفوع” از چندین مدفوع نمونه برداری و برای خون ناشی از پولیپ یا سرطان بررسی میشوند و درصورت مثبت بودن نیاز به کلونوسکوپی خواهد بود.

در کلونوسکوپی از لوله ای انعصاف پذیر برای بررسی جداره ی داخلی روده و رکتوم استفاده و از نواحی غیرعادی نمونه برداری و به لابراتوار ارسال میشود. کلونوسکوپی  کاملا امن و موثر و عمومیترین نوع آزمایش برای بررسی کل روده ی بزرگ و پولیپ های پیش-سرطانی است. کلونوسکوپی  بهترین آزمایش استاندارد برای این سرطان محسوب میشود.

سرطان کلورکتال

با سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر میتوان بخش سوم پایین روده که نیمی از پولیپ ها و سرطان در آنجا یافت میشود را مشاهده و اگر موردی غیرعادی یافت شد باید کلونوسکوپی انجام داد. ترکیب سیگموئیدوسکوپی و تست خون مخفی در مدفوع غالبا به عنوان آزمایشات روتین برای سرطان کلورکتال تجویز میشوند. البته کلونوسکوپی  بهینه ترین روش است و هیچ منع پزشکی ندارد.

تست تنقیه باریوم وهوا یک آزمایش اشعه ایکس است که طی آن روده با هوا باد شده تا جداره ی داخلی به خوبی قابل روئیت شود. این تست زمانی کارایی دارد که انجام کلونوسکوپی  بصورت کامل امکان پذیر نباشد.

در کلونوسکوپی  مجازی ، تصاویر سی تی اسکن از روده ی پر شده با باد به گونه ای بدست می آیند که درست مثل کلونوسکوپی  خواهند بود. سپس درصورت یافتن موارد غیرعادی خود کلونوسکوپی تجویز میشود. این تست برای بیمارانی است که کلونوسکوپی ناتمام داشته اند.

توصیه های لازم برای آزمایشات

برای افرادی که در معض خطر نیستند آزمایشات در سن ۵۰ سالگی توصیه میشود. انجام کلونوسکوپی  هر ۱۰ سال یکبار استاندارد محسوب شده و در صورتیکه کلونوسکوپی  قابل انجام نباشد ، سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر هر ۵ سال و تست خون مخفی هر یکسال یکبار توصیه میشود.

افرادی که اعضای خانواده ی وی (مادر و پدر ، خواهر و برادر) با پولیپ یا سرطان کلورکتال تشخیص داده شده اند می بایست در سن ۴۰ سالگی و یا ۱۰ سال زودتر از سنی که فرد خانواده مبتلا شده تحت ازمایش قرار گیرند. این دسته بیماران حتی اگر نتیجه تست شان عادی باشد معمولا هر ۵ سال یکبار تست میشوند.

انواع نادر سرطان های روده ی ارثی (سرطان روده بزرگ غیر-پولیپ ارثی و پولیپ آدنوماتوز خانوادگی) در دفعات بیشتر و در سنین پایین تر انجام میشوند.

توصیه های نظارتی  

افرادی که پولیپ پیش سرطانیشان برداشته شده است ، بستگی به انداره و نوع و تعداد آنها باید هر ۳ تا ۵ سال یکبار کلونوسکوپی انجام دهند. تناوب تست ها معمولا بستگی به نتیجه ی نمونه برداری دارد. اگر پولیپ ها به طور کامل طی جراحی یا کلونوسکوپی برداشته نشده اند باید یک کلونوسکوپی دیگر طی ۳ الی ۶ ماه انجام داد.

اکثر بیماران با سرطان کلورکتال باید یک سال پس از اولین برداشت کلونوسکوپی شوند. اگر کل روده قبل از جراحی قابل بررسی نباشد سپس کلونوسکوپی باید در ۳ الی ۶ ماه صورت گیرد. اگر اولین نظارت عادی باشد سپس کلونوسکوپی هر ۳ تا ۵ سال کافی است.

افرادی که بیش از ۸ سال سابقه ی بیماری کرون یا کولیت روده دارند باید هر ۱ یا ۲ سال یکبار چندین نمونه برداری انجام دهند.


نظرات کاربران در مورد این مطلب

۰۹۹۰۱۹۴۲۴۷۴ | ۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶
پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل
آدرس: میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

پاک کردن ارسال