جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی تکنیک جراحی نوینی است با حداقل تحاجم . این روش در قدیم معمولا توسط جراح زنان و زایمان و جراح کیسه صفرا انجام میشد ولی طی ۱۰ سال اخیر در جراحی روده هم کاربرد پیدا کرده. در جراحی باز سنتی جراح فقط یک برش بر شکم میزد ولی در لاپاراسکوپی چندین برش ریز حدود نیم تا یک سانتیمتر زده میشود. هر برش بنام “پورت” میباشد. در هر پورت لوله ای بنام “تروچار” (Trochar) وارد میشود. سپس طی جراحی ابزار دوربین دار مخصوصی بنام لاپاراسکوپ از آن عبور داده میشود. در شروع عملیات ، شکم با گاز دی اکسید کربن باد میکند تا جراح برای کار و دید ، فضای مناسب داشته باشد. لاپاراسکوپ تصاویر داخل شکم را به مانیتور منتقل میکند. با این روش پزشک قادر است مثل جراحی سنتی عمل کند ولی با برش های بسیار کوچکتر.

جراحی لاپاراسکوپی

در برخی موارد خاص جراح برای وارد کردن دست پورت بزرگتری میزند . زمانیکه پورت دستی باشد ، تکنیک جراحی را با نام “لاپاراسکوپی دستی” میشناسیم. برشی که در این حالت لازم است از پورت لاپاراسکوپی بزرگتر ولی از برش جراحی باز کوچکتر خواهد بود.

مزیت جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

در این روش جراحی برشی جزئی در پوست ایجاد می‌شود و در مقایسه با جراحی باز ، در لاپاراسکوپی زمان ریکاوری کوتاه تر و درد و اثر زخم کمتر میباشد. همچنین این جراحی به دلیل باز نشدن شکم دارای عوارض کمتری است.

چه جراحی هایی بکمک این تکنیک انجام پذیرند؟

اکثر جراحی های روده با لاپاراسکوپی قابل انجام هستند مثل بیماری کرون ، کولیت روده ، دیورتیکول ، سرطان ، پرولاپس رکتوم و یبوست حاد.

در قدیم استفاده از لاپاراسکوپی برای جراحی سرطان نگران کننده بود ولی پس از مطالعه ی صدها مورد ثابت شده لاپاراسکوپی برای سرطان کولورکتال کاملا امن است.

جراحی لاپاراسکوپی چقدر امن است؟

این تکنیک به اندازه ی جراحی باز امن است. در شروع کار زیر ناف برش کوچک خورده و لاپاراسکوپ از آن وارد میشود. جراح سپس شکم را معاینه و مشخص میکند آیا لاپاراسکوپی امن است یا خیر. اگر التهاب زیاد باشد یا جراح به دلیلی دید مناسب نداشته باشد سپس برش بزرگتری زده تا جراحی امن و کامل انجام شود.

تمام جراحی های روده خطرات خاص خود را دارند مثل عوارض بیهوشی ، خونریزی یا عفونت . سلامتی کلی بیمار و داروهای مصرف شده روی خطرات جراحی تاثیر دارند و باید در مورد آنها با جراحتان مشورت کنید.


نظرات کاربران در مورد این مطلب

۰۹۹۰۱۹۴۲۴۷۴ | ۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶
پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل
آدرس: میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

پاک کردن ارسال