پایین افتادگی رکتوم

پایین افتادگی رکتوم وضعیتی است که رکتوم (بخش تهتانی روده ی بزرگ درست قبل از مقعد) اتصال نرمال خود را به بدن از دست میدهد و از مقعد بیرون میزند (از درون به بیرون). این وضعیت برای بیمار بسیار خجالت آور است و روی کیفیت زندگی وی تاثیر منفی بسزایی می گذارد و بی اختیاری مدفوع را هم شامل میشود. این مشکل بیشتر در بزرگسالان بالای ۵۰ سال سن رخ میدهد و در زنان شش برابر مردان است. هرچند جراحی همیشه لازم نیست ولی درمان قطعی پایین افتادگی رکتوم فقط با جراحی امکان پذیر است.

پایین افتادگی رکتوم

چرا پایین افتادگی رکتوم رخ میدهد؟

با وجود اینکه ظاهرا چندین عامل با پایین افتادگی رکتوم رابطه دارد ولی دلیل قطعی آن هنوز مشخص نشده است.  یبوست مزمن (فشار بیش از حد و دفعات کم اجابت) در ۳۰ تا ۶۷ درصد و اسهال در ۱۵ درصد از بیماران دیده میشود. برخی بر این باورند که زایمان های طبیعی متعدد یکی از عوامل این بیماری است ولی از طرف دیگر ۳۵ درصد از این بیماران هرگز زایمانی نداشته اند و البته در مردان هم رخ میدهد.

آیا پایین افتادگی رکتوم مشابه هموروئید است؟

برخی علائم مشابه هستند مثل خون ریزی و یا بافتی که از مقعد بیرون میزند. ولی پایین افتادگی رکتوم کل بخش تهتانی روده را شامل میشود در حالیکه هموروئید فقط در جداره ی نزدیک مقعد رخ میدهد.

تشخیص پایین افتادگی رکتوم چگونه است؟

پایین افتادگی رکتوم معمولا با بررسی دقیق سابقه بیمار و معاینه ی جسمی رکتوم تشخیص داده میشود. برای اینکار از بیمار خواسته میشود روی صندلی مخصوص نشسته و با فشار اوردن عمل اجابت را بازسازی کند. برخی اوقات پایین افتادگی رکتوم “مخفی” یا داخلی است که تشخیص سخت تر است که در این حالت تست اشعه ایکس به نام “ویدئیو دفکوگرام” مفید خواهد بود. در حین این تست که از بیمار طی عمل اجابت عکس اشعه ایکس گرفته میشود متخصص تشخیص میدهد آیا جراحی سودمند خواهد بود یا خیر و هم اینکه چه نوع جراحی لازم است. در این بیماری برای تست عملکرد عضلات مقعد و رکتوم از مانومتری آنورکتال هم استفاده میشود.

تشخیص پایین افتادگی رکتوم

درمان پایین افتادگی رکتوم چگونه است؟

هرچند یبوست و فشار زیاد در بروز این مشکل نقش دارند ولی رفع آنها باعث بهتر شدن پایین افتادگی نمیشود. برای درمان پایین افتادگی چندین روش مانند جراحی شکم یا رکتوم توصیه میشود. جراحی شکم بصورت باز یا لاپروسکوپی یا برای برخی بیماران بصورت رباتیک انجام میشود. جراحی شکم پس از در نظر گرفتن یک سری عوامل مانند سن ، وضیعت جسمانی ، گسترش پایین افتادگی و نتیجه ی آزمایشات توصیه و بر آن تصمیم گیری میشود. گزینه هایی که در جراحی وجود دارند شامل برداشتن بخشی از رکتورم و یا کشیدن رکتوم به بالا و محکم کردن آن است.

درمان تا چه اندازه موفقیت آمیز است؟

اکثر بیماران کاملا درمان میشوند و میزان موفقیت بستگی به عواملی مانند وضعیت عضله ی اسفینکتر قبل از جراحی ، درونی یا بیرونی بودن پایین افتادگی و سلامت جسمی کلی بیمار دارد. اگر عضله ی اسفینکتر ضعیف شده باشد (بخاطر پایین افتادگی یا دلایل دیگر) احتمال اینکه پس از جراحی قدرت خود را دوباره بدست بیاورند زیاد است . زمان لازم برای اینکه بدانیم جراحی تا چه اندازه اثر داشته حدود یک سال است. پس از جراحی باید از یبوست مزمن و فشار وارد کردن پرهیز شود.


نظرات کاربران در مورد این مطلب

۰۹۹۰۱۹۴۲۴۷۴ | ۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶
پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل
آدرس: میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

پاک کردن ارسال