تاثیرات ورزش روی بواسیر یا هموروئید

سپتامبر 11, 2019
تاثیرات ورزش روی بواسیر یا هموروئید

بواسیر یا هموروئید نوعی از بیماری‌های مقعدی است. این بیماری اغلب تحت تاثیر سبک زندگی و رژیم غذایی نادرست بروز می کند. سبک زندگی می تواند دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار داده و موجب بروز انواع بیماری ها از جمله بواسیر گردد.

بواسیر به تورم و اتساع عروق در اثر عوامل متعددی گفته می شود.

مهمترین عامل در بروز این بیماری اعمال فشار به ناحیه مقعد در اثر عوامل متعددی نظیر بارداری، زایمان، نشستن های طولانی مدت، کم تحرکی، کهولت سن، یبوست و … است. بواسیر می تواند علائمی از جمله درد، سوزش، خارش، خونریزی و .. را ایجاد نماید و نیازمند رسیدگی فوری است. اولین خط درمان بیماری بواسیر درمان های خانگی است و مهمترین درمان خانگی که برای بواسیر پیشنهاد می شود، ورزش و تحرک است. به علاوه ورزش در پیشگیری از بواسیر و یا عود مجدد آن تاثیرگذار است.

ورزش‌های موثر در درمان بواسیر یا هموروئید

انجام ورزش بواسیر می‌تواند به جهات مختلفی بر وضعیت سلامت بدن تاثیر بگذارد. انجام ورزش می‌تواند گردش خون در بدن را افزایش داده و به دنبال آن جذب اکسیژن و مواد مغذی را نیز افزایش می دهد. از دیگر تاثیرات ورزش کاهش التهاب حاصل از بیماری و نیز افزایش ترشح صفرا بوده که می تواند سموم را از بدن خارج نماید.

ورزش به طور مستقیم بر درمان بواسیر نقش دارد، ورزش می‌تواند با افزایش گردش خون به درمان بواسیر یا هموروئید کمک نموده و با بهبود عملکرد روده در درمان یبوست نقش داشته باشد. همچنین ورزش با افزایش حجم عضلات و کاهش وزن در پیشگیری از بواسیر نیز موثر است. برخی از ورزشهای مناسب برای درمان و پیشگیری از بواسیر به این شرح است :

  • پیاده روی 
  • دراز و نشست
  • یوگا
  • رقص
  • شنا

بهترین زمان ورزش برای درمان بواسیر

زمان مناسب برای درمان بواسیر چند ساعت بعد از صرف است. حداقل باید یک ساعت از صرف غذا گذشته باشد. بعد از وعده خوراکی مقدار زیادی از حجم خون به معده و روده ها فرستاده می شود تا به فرآیند هضم کمک کند. ورزش می تواند مانع از این امر شده و به فرآیند هضم را با اختلال مواجه نماید. 

از طرفی ورزش بعد از صرف غذا انقباضات عضلات روده و ترشح آنزیم های هضم را کاهش می دهد. این امر موجب تشدید یبوست شده و خود می تواند عاملی برای افزایش احتمال بواسیر باشد. همچنین به یاد داشته باشید، هنگام ورزش می بایست مقدار زیادی آب بنوشید تا از دهیدراته شدن بدن جلوگیری نمایید.

ورزش‌های مضر برای درمان بواسیر

لازم به ذکر است که ورزش در همه حالات نمی تواند درمانی موثر باشد. انتخاب نوع ورزش تاثیر بسزایی در درمان دارد.

یکی از عوامل بواسیر افزایش فشار وارده بر مقعد است، ورزشهای سنگینی نظیر وزنه برداری، سوارکاری، دوچرخه سواری  و….. می توانند موجب افزایش فشار عروق شده و بواسیر را ایجاد و یا تشدید کنند. به علاوه این ورزشها در مبتلایان به بواسیر درد حاصل از بیماری را افزایش می دهد.

ورزش بواسیر در بارداری

احتمال ابتلا به بواسیر در بارداری به شدت افزایش می یابد. زیرا بارداری می تواند با تشدید یبوست و نیز با افزایش حجم رحم به عروق بواسیری فشار وارد کرده و باعث بروز این بیماری شود. 

یکی از راهکار درمان بواسیر ورزش است. اما از آنجایی که مادران باردار نمی توانند از هر ورزشی استفاده کنند، تصمیم 

گرفتیم دو ورزش بواسیر کاربردی را برای دوران بارداری معرفی نماییم.

  • حرکت پروانه ای : برای انجام این حرکت می بایست چهار زانو نشسته و کف هر دو پا را رو به روی یکدیگر قرار دهبد. با حرکت باسن به سمت جلو سعی کنید، پاها و باسن را به یکدیگر نزدیک کنید. در این ورزش باید، حرکات زانوها مثل پروانه به سمت بالا و پایین باشد. این ورزش را باید حداقل 5 الی 10 مرتبه در روز تکرار شود
  • ورزش الاکلنگ : این ورزش بواسیر مشابه حرکات پروانه انجام می شود، با این تفاوت  که با انجام آن می بایست زانو ها به یک سمت منحرف کنید. در طی ورزش یکبار زانوی چپ و یک زانوی راست خم می شود. این ورزش نیز باید حداقل 5 الی 10 مرتبه در روز تکرار شود.
clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5