درمان سرطان روده و مقعد
مسئله ی بسیار مهم پس از درمان سرطان کولورکتال ، پیگیری دائمی آن میباشد. منظور از این پیگیری زیر نظر داشتن بیمار جهت عود سرطان است و برای سرطان روده و مقعد توصیه هایی داده میشود که هرکدام به تناسب خود متفاوت خواهند بود. تبعیت از این راهنمایی ها میتواند در شناسایی زود هنگام پلیپ های سرطانی و پیش سرطانی موثر باشند. البته این پیگیری ها محفوظ از خطا و شکست نیستند تضمینی ندارد که سرطان مجددا عود نکند. اطلاعاتی که در اینجا ذکر میشود جهت کمک به بیمار و خانواده وی است تا خطر بازگشت سرطان را درک و برای پیگیری های لازم اقدام کنند.

بیمارانی که سابقه سرطان روده یا مقعد دارند به اطلاعات ذیل توجه کنند:

  • کدام دسته از بیماران نیاز به پیگیری دارند
  • احتمال بازگشت سرطان
  • نوع و زمان آزمایشات مناسب جهت پیگیری
  • نشانه ها و علائم عود سرطان
  • خطر ابتلا به پپلیپ جدید
  • خطر پلیپ و سرطان روده برای اعضای خانواده

کدام دسته از بیماران سرطان روده نیاز به پیگیری دارند؟

زمانیکه بیمار برای سرطان کولورکتال تشخیص و درمان شد لازم است پیگیری های لازم پس از درمان را درک و اجرا کند . بیمارنی که سرطان روده یا مقعد داشته اند در مقایسه با گروه دیگر بیشتر در معرض خطر هستند ، نه تنها درخصوص عود سرطان بلکه برای پلیپ های جدید.

برای تمام بیمارانی که جراحی موفقیت آمیز پلیپ یا سرطان روده داشته اند خطر ابتلا به پلیپ های جدید تقریبا دوبرابر است. این دسته بیماران باید اولین کولونوسکوپی خود را پس از یکسال ، سپس سر سه سال و بعد به فواصل نه کمتر ازپنج سال انجام دهند.

احتمال بروز و عود سرطان کولورکتال بستگی دارد به درجه و نوع سرطان. در سرطان درجه ۱، خطر عود کردن کم است در حالیکه در درجه۲ و۳ احتمال بسیار بیشتر است. در سرطان درجه ۲هیچ گونه غدد لنفاوی درگیر نشده است ولی تومور به دیواره ی روده یا مقعد یا دیگر اندامی که طی جراحی جدا و خارج شده رخنه ی عمیق کرده است . در درجه ۳سرطان به غدد لنفاوی گسترش یافته است.

در سرطان درجه۴  تومور به اندام های دورتر از روده یا مقعد مانند کبد ، ریه یا مغز رسیده است (رجوع به شکل زیر).  چون تومور نوع ۴ برای هرشخص متفاوت است لذا پیگیری های مربوطه هم باید متفاوت تجویز شوند.


نظرات کاربران در مورد این مطلب

۰۹۹۰۱۹۴۲۴۷۴ | ۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶
پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل
آدرس: میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

پاک کردن ارسال