سرطان روده بزرگ
درباره ی سرطان روده ی بزرگ ازفرضیه تا واقعیت زیاد است که باید همه را رد کرد. در اینجا همه چیز را روشن میکنیم و اگر این بیماری را دارید یا اعضای خانواده ی شما درگیر این مسئله هستند با متخصص و جراحی مشورت کنید .

فرضیه :
برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ هیچ کاری نمیتوانم انجام دهم.
واقعیت:
فقط تعداد معدودی از آمریکایی ها میدانند که سرطان روده قابل پیشگیری است. رژیم غذایی کم چرب ، مصرف زیاد سبزیجات و میوه و ورزش میتوانند خطر این بیماری را کم کنند. اکثر سرطان های کلورکتال از پلیپ های غیرسرطانی بروز میکنند ( توده هایی که در جداره ی روده و مقعد ایجاد میشوند) و با آزمایشات میتوان آنها را قبل از اینکه به سرطان تبدیل شوند پیدا و خارج کرد.
فرضیه :
سرطان روده کشنده است.
واقعیت:
این سرطان درصورتیکه در مراحل اولیه شناسایی شود قابل درمان است. ۹۹% بیماران سرطان کلورکتال حتی تا پنج سال پس از تشخیص زنده می مانند ولی فقط ۳۷ درصد از آنها در مراحل اولیه تشخیص داده میشوند ، مابقی ۶۳ درصد زمانی به پزشک مراجعه میکنند که بیماری به بیرون روده یا مقعد یا دیگر اندام ها گسترش یافته است.
فرضیه :
آزمایشات فقط برای افرادی لازم است که علائم دارند.
واقعیت:
انجام آزمایشات روتین بسیار مهم است چون سرطان در مراحل اولیه هیچ علائمی از خود نشان نمیدهد. تمام افراد بالای ۵۰ سال باید بطور منظم برای سرطان روده چک آپ شوند و کسانیکه بیش از بقیه در معرض خطرند مثلا خود یا خانواده شان پلیپ سرطانی یا بیماری التهاب روده و یا زنانی که خود یا اعضای خانواده سابقه سرطان سینه یا تخمدان داشته اند باید زیر سن ۵۰ تحت آزمایش قرارگیرند .
فرضیه :
فقط کسانیکه سابقه ارثی دارند سرطان روده میگیرند.
واقعیت:
در بین تمام موارد جدید ، هفتاد و پنج درصد از آنها هیچ گونه عامل خطری (غیر از اینکه بالای سن ۵۰ بوده) نداشته اند. پس سابقه ارثی فقط بدین معناست که باید آزمایشات را زودتر و یا دفعات آنها را بیشتر کرد.
فرضیه :
سرطان روده فقط برای مسنین و مردان سفید پیش می آید.
واقعیت:
سرطان روده بزرگ هم در مردان و هم زنان بروز میکند. طبق تخمین ها ، امسال ۰۰۰/۶۷ مورد جدید سرطان روده در امسال در زنان (سومین عامل مرگ و میر زنان از سرطان) و ۰۰۰/۶۲ مورد در مردان خواهیم داشت. از بین حدودا ۰۰۰/۵۶ موردی که امسال از این سرطان میمیرند کمی بیش از نیمی از آنها زنان خواهند بود.
فرضیه :
کولونوسکوپی روش سخت و دشواری است.
واقعیت:
کولونوسکوپی درد ندارد و برای کم کردن ناراحتی (که بیشتر بخاطر گازی است که برای بزرگ کردن روده و مشاهده ی درون به آن وارد میشود) به بیمار داروهای آرام بخش داده میشود. هرچند به تمام بیماران آرام بخش داده میشود ولی مطالعات نشان داده آزمایش بدون آرام بخش کاملا قابل تحمل است. بخشی از ترس از معاینه ، پاک سازی روده ها یک روز قبل از انجام آزمایش است و بسیار مهم است که بیمار زمان کافی برای تخلیه ی کامل روده ها صرف کند تا پزشک بتواند کل جداره ی داخلی روده را بررسی و مشاهده کند. اگر پاک سازی درست انجام نشود ، تجدید آزمایش و یا نتیجه ناقص درپی خواهد داشت.
فرضیه :
وجود پلیپ یعنی سرطان دارم و باید جراحی شوم.
واقعیت:
پلیپ ضایعه ای است پیش سرطانی که میتواند به سرطان تبدیل شود. اگر پلیپ ها قبل از پیشرفت شناسایی و خارج شوند میتوان از سرطان روده جلوگیری کرد. بهمین دلیل است که کولونوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی از مرگ بیمار جلوگیری میکند ، حقیقتی که طی زمان به خوبی ثابت شده. اکثر پلیپ های خوش خیم را میتوان کاملا طی کولونوسکوپی خارج کرد . پلیپ های بزرگتر هم توسط جراح یا متخصص طی عمل اندوسکوپی قابل برداشتند. البته درست است اگر پلیپ ها سرطانی باشند باید بخشی از روده را برداشت ولی امروزه روشهای گوناگونی (لاپاروسکوپی …) وجود دارد تا زمان ریکاوری و درد به حداقل و مزیت ها بیشتر شوند.


نظرات کاربران در مورد این مطلب

۰۹۹۰۱۹۴۲۴۷۴ | ۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶
پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل
آدرس: میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

پاک کردن ارسال

2 دیدگاه در “ازفرضیه تا واقعیت درمورد سرطان روده بزرگ

  1. رضایی

    سلام من ۵ساله که مشکل روده ومعده دارم کلافه شدم دو سال هم زیر نظر دکتر هستم اولش با آزمایش دکتر گفت میکرب معده بعد کلونسکوپی دادم دوباره گفت رودت تحریک پذیر همه قرص هارو مصرف کردم تکلیفم چیه واقعا یکی جواب بده ممنون خدا خیرتون بده

    • پاسخ دکتر

      سلام من بدون معاینه وندیدن داروهای مصرفی وآزمایشاتتون چگونه کمکتون کنم تشریف بیارید همراه تمام آزمایشاتتون