سئولات متداول در مورد سرطان رود
این سرطان در روده ی بزرگ و رکتوم بخاطر پیشرفت پلیپ های سرطانی در جداره ی روده و رکتوم رخ میدهد.

پولیپ چیست؟

پولیپ توده های قارچ شکلی است که از رشد و تقسیم غیرعادی و بی نظم سلول های جداره ی روده تولید میشوند . پولیپ ها در بلند مدت سرطانی شده و دیواره ی روده و رگ های خونی را در بر میگیرند و به دیگر اندام ها پخش میشوند.

دلیل سرطان روده چیست؟

دلیل اصلی سرطان روده هنوز معلوم نیست ولی ظاهرا به خاطر عوامل ارثی و سبک زندگی است. عواملی مانند سیگار ، ورزش نکردن و چاقی خطر ابتلا را افزایش میدهند. عوامل ارثی بیمار را مستعد و رژیم غذایی و سبک زندگی تعیین میکنند چه کسی از دچار چه نوع سرطان میشود. در اکثر موارد دلیل موجه ای در بروز و پیشرفت سرطان روده یافت نمیشود و فقط میتوان آن را به یک سری تغییرات ژنتیکی غیرمنظم در سلول های جداره ی روده یا رکتوم ربط داد .

سرطان روده تا چه حد متداول است؟

این سرطان دومین عامل مرگ و میر در امریکا و سومین سرطان عمومی در کل میباشد. در همین سال سرطان روده باعث بیش از ۵۶٫۰۰۰ مرگ در آمریکا و ۱۴۰٫۰۰۰ مورد جدید خواهد شد. مرگ و میر ناشی از این سرطان بین زنان بالای ۷۵ سال از سرطان سینه بیشتر است. حدود ۲۵ درصد از کل جمعیت آمریکا (۸۰ الی ۹۰ میلیون) به خاطر سن یا عوامل دیگر در خطرند.

چه کسانی در معرض خطرند؟

زنان و مردان بالای ۵۰ سال سن تقریبا به یک اندازه در خطر هستند. سابقه ی ارثی یا پولیپ فرد را مستعدتر میکند و ضمنا کسانیکه سابقه ی التهاب روده برای بلند مدت (بیماری کرون یا کولیت) دارند در خطر بالا هستند.

چگونه میتواند از سرطان روده بزرگ جلوگیری کرد؟

اگر سن ۵۰ یا بالاتر هستید با پزشک خود مشورت کنید. غذاهای کم چرب ، میوه و سبزیجات و فیبر بالا بخورید . ورزش کنید و سیگار نکشید. آزمایشات لازم برای تشخیص و برداشت پولیپ های پیش سرطانی انجام دهید.

برای تشخیص سرطان روده چه آزمایشاتی لازم است؟

آزمایشات برای تشخیص خود سرطان و یا برداشت پلیپ ها قبل از اینکه سرطانی شوند بهترین راه تعیین درمان موثر است ، از قبیل : تست خون مخفی در مدفوع یا FOBT ، سیگموئیدوسکوپی ، تنقیه باریوم دو کنتراست و کولونوسکوپی.


نظرات کاربران در مورد این مطلب

۰۹۹۰۱۹۴۲۴۷۴ | ۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶
پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل
آدرس: میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

پاک کردن ارسال