نقش روده در بدن چيست و عملکرد آن چگونه است؟

نقش روده در بدن چيست و عملکرد آن چگونه است؟

روده‌ی بزرگ بخشي از سيستم گوارشي بدن است. سيستم گوارشي شامل اندام هايي است كه به ما اجازه غذا خوردن و استفاده از آن براي سوخت و ساز بدن ما را ميدهد.

نقش روده چيست؟

روده نقش مهمي در بدن ما براي استفاده از غذا دارد. مسير سير غذا در بدن به شرح زير است:

  • غذا توسط دهان و دندان ها به قطعات ريز خرد ميشود. غدد بزاق ترشح و زبان و بزاق غذا را براي وارد شدن به مري خردتر ميكنند. مري حدود 25 سانتيمتر طول دارد و به معده ختم ميشود. عضله هاي مري غذا را به معده هدايت ميكنند.
  • در معده، اسيدي ترشح و پروتوئين هايي بنام آنزيم ها غذا را به ذرات ريز خرد ميكنند. معده عضله هاي قوي‌ای دارد كه غذا را له و آن را تبديل به مايعي نرم ميكند. اين ماده سپس به روده‌ي كوچك منتقل ميشود.
  • در روده‌ي كوچك ذرات غذا باز هم خردتر ميشوند و از معده ، كبد و كيسه صفرا اسيد بيشتري به روده‌ی كوچك ترشح ميشود. در اينجاست كه تمام ويتامين هاي مهم و مواد مغذي از طريق رگهاي جداره به خون منتقل ميشوند. خون مواد مغذي را گرفته و به ديگر اندامها ميرساند. مواد مغذي بازسازي سلولها و بافتها استفاده ميشوند.
  • آنچه باقي ميماند بيشتر مايعي است كه به روده‌ي بزرگ منتقل و در آنجا آب آن جذب وباكتري هاي موجود تجزيه ميشوند. سپس روده بزرگ مواد باقيمانده را به ركتوم ميفرستد.
  • ركتوم محل نگهداري ضايعاتي است بنام مدفوع كه از بدن توسط مقعد خارج ميشود.

خوردن غذاي سالم مانند سبزيجات و ميوه كه كالري كم و فيبر بالا دارند براي سلامتي كل بدن و دستگاه گوارش بسيار مناسب هستند. روده‌ي سالم كمك ميكند تا آنچه ديگر نياز بدن نيست خارج شود چون مدفوع پر از باكتري هايي است كه بايد از بدن خارج شوند. اگر روده‌ بزرگ كارش را بدرستي انجام ندهد مشكلاتي از قبيل گاز ، نفخ و درد تجربه ميكنيم.

در مورد سرطان روده بزرگ با پزشكتان مشورت كنيد،‌ اين سرطان قابل پيشگيري است و اگر در مراحل اوليه شناسايي شود براحتي درمان ميشود.

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5