روده ی بزرگ بخشی از سیستم گوارشی بدن است . سیستم گوارشی شامل اندام هایی است که به ما اجازه غذا خوردن و استفاده از آن برای سوخت و ساز بدن ما را میدهد.

روده چیست

نقش روره چیست؟

روده نقش مهمی در بدن ما برای استفاده از غذا دارد. مسیر سیر غذا در بدن به شرح زیر است:

 • غذا توسط دهان و دندان ها به قطعات ریز خرد میشود. غدد بزاق ترشح و زبان و بزاق غذا را برای وارد شدن به مری خردتر میکنند. مری حدود ۲۵ سانتیمتر طول دارد و به معده ختم میشود. عضله های مری غذا را به معده هدایت میکنند.
 • در معده ، اسیدی ترشح و پروتوئین هایی بنام آنزیم ها غذا را به ذرات ریز خرد میکنند. معده عضله های قویی دارد که غذا را له و آن را تبدیل به مایعی نرم میکند. این ماده سپس به روده‌ی کوچک منتقل میشود.
 • در روده‌ی کوچک ذرات غذا باز هم خردتر میشوند و از معده ، کبد و کیسه صفرا اسید بیشتری به روده ی کوچک ترشح میشود. در اینجاست که تمام ویتامین های مهم و مواد مغذی از طریق رگهای جداره به خون منتقل میشوند. خون مواد مغذی را گرفته و به دیگر اندامها میرساند. مواد مغذی بازسازی سلولها و بافتها استفاده میشوند.
 • آنچا باقی میماند بیشتر مایعی است که به روده‌ی بزرگ منتقل و در آنجا آب آن جذب وباکتری های موجود تجزیه میشوند. سپس روده بزرگ مواد باقیمانده را به رکتوم ( راست روده ) میفرستد.
 • رکتوم محل نگهداری ضایعاتی است بنام مدفوع که از بدن توسط مقعد خارج میشود.

خوردن غذای سالم مانند سبزیجات و میوه که کالری کم و فیبر بالا دارند برای سلامتی کل بدن و روده ها بسیار مناسب هستند . روده‌ی سالم کمک میکند تا آنچه دیگر نیاز بدن نیست خارج شود چون مدفوع پر از باکتری هایی است که باید از بدن خارج شوند. اگر روده ی بزرگ کارش را بدرستی انجام ندهد مشکلاتی از قبیل گاز ، نفخ و درد تجربه میکنیم.

در مورد سرطان روده ی بزرگ با پزشکتان مشورت کنید ،‌ این سرطان قابل پیشگیری است و اگر در مراحل اولیه شناسایی شود براحتی درمان میشود.


نظرات کاربران در مورد این مطلب

۰۹۹۰۱۹۴۲۴۷۴ | ۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶
پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل
آدرس: میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

پاک کردن ارسال

4 دیدگاه در “نقش روده در بدن چیست و عملکرد آن چگونه است ؟

 1. سمانه

  با سلام خدمت آقای دکترمتاسفانه سالی ۱ الی ۲ بار بعضی اوقات بعد از خوردن غذا و گاهی بعد از بیرون روی دچار دلپیچه شدید به همراه سفت شدن شکم و زیر شکم و درد شدید عضلات اطراف مقعد شده طوری که قادر به انجام هیچ گونه کار و حرکتی نیستم وبه گونه ای میشوم که نیاز برای بیرون روی شدید دارم ووقتی به دستشویی برای بیرون روی میروم دیگر قادر به بلند شدن نیستم وبیرون روی رفته رفته به صورت اسهال در می آید.خواهشمندم علت را بیان کنید و راه درمان را مبذول فرماییید.با تشکر

  • پاسخ دکتر

   سلام علت بیماری شما بدون معاینه وآزمایش مقدور نیست تشریف بیارید جهت معاینه وانجام آزمایشات

 2. حمید رضا

  سلام پسرم از سال ۹۰ تا حالا بیمار هست سال ۹۱ مشخص شد که زخم روده داره و تحت نظر پزشک هست تا اینکه تابستان ۹۳ رفت ورزشگاه. وزنه سنگین بلند کرد از اون به بعد خیلی وزن کم کرده دوباره برگشته به حال اولش غذا خوب نمیخوره لطفا راهنمایی کنید

  • پاسخ دکتر

   سلام لطفا باتمام آزمایشات وخودش تشریف بیارید