نقش روده در بدن چيست و عملکرد آن چگونه است؟

روده چیست

روده‌ی بزرگ بخشي از سيستم گوارشي بدن است. سيستم گوارشي شامل اندام هايي است كه به ما اجازه غذا خوردن و استفاده از آن براي سوخت و ساز بدن ما را ميدهد.

نقش روده چيست؟

روده نقش مهمي در بدن ما براي استفاده از غذا دارد. مسير سير غذا در بدن به شرح زير است:

  • غذا توسط دهان و دندان ها به قطعات ريز خرد ميشود. غدد بزاق ترشح و زبان و بزاق غذا را براي وارد شدن به مري خردتر ميكنند. مري حدود 25 سانتيمتر طول دارد و به معده ختم ميشود. عضله هاي مري غذا را به معده هدايت ميكنند.
  • در معده، اسيدي ترشح و پروتوئين هايي بنام آنزيم ها غذا را به ذرات ريز خرد ميكنند. معده عضله هاي قوي‌ای دارد كه غذا را له و آن را تبديل به مايعي نرم ميكند. اين ماده سپس به روده‌ي كوچك منتقل ميشود.
  • در روده‌ي كوچك ذرات غذا باز هم خردتر ميشوند و از معده ، كبد و كيسه صفرا اسيد بيشتري به روده‌ی كوچك ترشح ميشود. در اينجاست كه تمام ويتامين هاي مهم و مواد مغذي از طريق رگهاي جداره به خون منتقل ميشوند. خون مواد مغذي را گرفته و به ديگر اندامها ميرساند. مواد مغذي بازسازي سلولها و بافتها استفاده ميشوند.
  • آنچه باقي ميماند بيشتر مايعي است كه به روده‌ي بزرگ منتقل و در آنجا آب آن جذب وباكتري هاي موجود تجزيه ميشوند. سپس روده بزرگ مواد باقيمانده را به ركتوم ميفرستد.
  • ركتوم محل نگهداري ضايعاتي است بنام مدفوع كه از بدن توسط مقعد خارج ميشود.

خوردن غذاي سالم مانند سبزيجات و ميوه كه كالري كم و فيبر بالا دارند براي سلامتي كل بدن و دستگاه گوارش بسيار مناسب هستند. روده‌ي سالم كمك ميكند تا آنچه ديگر نياز بدن نيست خارج شود چون مدفوع پر از باكتري هايي است كه بايد از بدن خارج شوند. اگر روده‌ بزرگ كارش را بدرستي انجام ندهد مشكلاتي از قبيل گاز ، نفخ و درد تجربه ميكنيم.

در مورد سرطان روده بزرگ با پزشكتان مشورت كنيد،‌ اين سرطان قابل پيشگيري است و اگر در مراحل اوليه شناسايي شود براحتي درمان ميشود.

نام خود را وارد کنید
پر کردن این قیمت اجباری نیست
شماره موبایل خود را وارد کنید
10 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
حمزه شجیراتی

سلام آقای دکتر مادرم داره شیمی درمانی میشه ک سرطان روده داره الان چند جلسه بردیمش خوب بود کم درد داشت الانه این دو روز خیلی خیلی از شکمش درد داره و نمی انیم دردش چیه اگه لطف کنید بگید چیکار کنیم باتشکر

محسن

سلام دکتر من زمانی که غذا میخورم اگر همراه غذا مایعات بخورم هنگام دفع مقعد درد داره وحالت اسهال دارم لطفا راهنمای کنید ممنون میشم

فربد
Reply to  محسن

آب نخور موقع غذا یک ساعت قبل و بعدش درست میشه

نیستم

سلام سه تا از نقش های مهم روده بزرگ در عمل گوارش چیست

حمید رضا

سلام پسرم از سال 90 تا حالا بیمار هست سال 91 مشخص شد که زخم روده داره و تحت نظر پزشک هست تا اینکه تابستان 93 رفت ورزشگاه. وزنه سنگین بلند کرد از اون به بعد خیلی وزن کم کرده دوباره برگشته به حال اولش غذا خوب نمیخوره لطفا راهنمایی کنید

سمانه

با سلام خدمت آقای دکترمتاسفانه سالی 1 الی 2 بار بعضی اوقات بعد از خوردن غذا و گاهی بعد از بیرون روی دچار دلپیچه شدید به همراه سفت شدن شکم و زیر شکم و درد شدید عضلات اطراف مقعد شده طوری که قادر به انجام هیچ گونه کار و حرکتی نیستم وبه گونه ای میشوم که نیاز برای بیرون روی شدید دارم ووقتی به دستشویی برای بیرون روی میروم دیگر قادر به بلند شدن نیستم وبیرون روی رفته رفته به صورت اسهال در می آید.خواهشمندم علت را بیان کنید و راه درمان را مبذول فرماییید.با تشکر