نقش روده در بدن چيست و عملکرد آن چگونه است ؟

ژوئن 7, 2016
نقش روده در بدن چيست و عملکرد آن چگونه است ؟

روده ي بزرگ بخشي از سيستم گوارشي بدن است . سيستم گوارشي شامل اندام هايي است كه به ما اجازه غذا خوردن و استفاده از آن براي سوخت و ساز بدن ما را ميدهد.

نقش روره چيست؟

روده نقش مهمي در بدن ما براي استفاده از غذا دارد. مسير سير غذا در بدن به شرح زير است:

 • غذا توسط دهان و دندان ها به قطعات ريز خرد ميشود. غدد بزاق ترشح و زبان و بزاق غذا را براي وارد شدن به مري خردتر ميكنند. مري حدود 25 سانتيمتر طول دارد و به معده ختم ميشود. عضله هاي مري غذا را به معده هدايت ميكنند.
 • در معده ، اسيدي ترشح و پروتوئين هايي بنام آنزيم ها غذا را به ذرات ريز خرد ميكنند. معده عضله هاي قويي دارد كه غذا را له و آن را تبديل به مايعي نرم ميكند. اين ماده سپس به روده‌ي كوچك منتقل ميشود.
 • در روده‌ي كوچك ذرات غذا باز هم خردتر ميشوند و از معده ، كبد و كيسه صفرا اسيد بيشتري به روده ي كوچك ترشح ميشود. در اينجاست كه تمام ويتامين هاي مهم و مواد مغذي از طريق رگهاي جداره به خون منتقل ميشوند. خون مواد مغذي را گرفته و به ديگر اندامها ميرساند. مواد مغذي بازسازي سلولها و بافتها استفاده ميشوند.
 • آنچا باقي ميماند بيشتر مايعي است كه به روده‌ي بزرگ منتقل و در آنجا آب آن جذب وباكتري هاي موجود تجزيه ميشوند. سپس روده بزرگ مواد باقيمانده را به ركتوم ( راست روده ) ميفرستد.
 • ركتوم محل نگهداري ضايعاتي است بنام مدفوع كه از بدن توسط مقعد خارج ميشود.

خوردن غذاي سالم مانند سبزيجات و ميوه كه كالري كم و فيبر بالا دارند براي سلامتي كل بدن و روده ها بسيار مناسب هستند . روده‌ي سالم كمك ميكند تا آنچه ديگر نياز بدن نيست خارج شود چون مدفوع پر از باكتري هايي است كه بايد از بدن خارج شوند. اگر روده ي بزرگ كارش را بدرستي انجام ندهد مشكلاتي از قبيل گاز ، نفخ و درد تجربه ميكنيم.

در مورد سرطان روده ي بزرگ با پزشكتان مشورت كنيد ،‌ اين سرطان قابل پيشگيري است و اگر در مراحل اوليه شناسايي شود براحتي درمان ميشود.

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5

4 دیدگاه

 1. سمانه گفت:

  با سلام خدمت آقای دکترمتاسفانه سالی 1 الی 2 بار بعضی اوقات بعد از خوردن غذا و گاهی بعد از بیرون روی دچار دلپیچه شدید به همراه سفت شدن شکم و زیر شکم و درد شدید عضلات اطراف مقعد شده طوری که قادر به انجام هیچ گونه کار و حرکتی نیستم وبه گونه ای میشوم که نیاز برای بیرون روی شدید دارم ووقتی به دستشویی برای بیرون روی میروم دیگر قادر به بلند شدن نیستم وبیرون روی رفته رفته به صورت اسهال در می آید.خواهشمندم علت را بیان کنید و راه درمان را مبذول فرماییید.با تشکر

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام علت بیماری شما بدون معاینه وآزمایش مقدور نیست تشریف بیارید جهت معاینه وانجام آزمایشات

 2. حمید رضا گفت:

  سلام پسرم از سال 90 تا حالا بیمار هست سال 91 مشخص شد که زخم روده داره و تحت نظر پزشک هست تا اینکه تابستان 93 رفت ورزشگاه. وزنه سنگین بلند کرد از اون به بعد خیلی وزن کم کرده دوباره برگشته به حال اولش غذا خوب نمیخوره لطفا راهنمایی کنید

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام لطفا باتمام آزمایشات وخودش تشریف بیارید

Comments are closed.