نقش روده در بدن چيست و عملکرد آن چگونه است؟

نقش روده در بدن چيست و عملکرد آن چگونه است؟

روده‌ی بزرگ بخشي از سيستم گوارشي بدن است. سيستم گوارشي شامل اندام هايي است كه به ما اجازه غذا خوردن و استفاده از آن براي سوخت و ساز بدن ما را ميدهد.

نقش روده چيست؟

روده نقش مهمي در بدن ما براي استفاده از غذا دارد. مسير سير غذا در بدن به شرح زير است:

  • غذا توسط دهان و دندان ها به قطعات ريز خرد ميشود. غدد بزاق ترشح و زبان و بزاق غذا را براي وارد شدن به مري خردتر ميكنند. مري حدود 25 سانتيمتر طول دارد و به معده ختم ميشود. عضله هاي مري غذا را به معده هدايت ميكنند.
  • در معده، اسيدي ترشح و پروتوئين هايي بنام آنزيم ها غذا را به ذرات ريز خرد ميكنند. معده عضله هاي قوي‌ای دارد كه غذا را له و آن را تبديل به مايعي نرم ميكند. اين ماده سپس به روده‌ي كوچك منتقل ميشود.
  • در روده‌ي كوچك ذرات غذا باز هم خردتر ميشوند و از معده ، كبد و كيسه صفرا اسيد بيشتري به روده‌ی كوچك ترشح ميشود. در اينجاست كه تمام ويتامين هاي مهم و مواد مغذي از طريق رگهاي جداره به خون منتقل ميشوند. خون مواد مغذي را گرفته و به ديگر اندامها ميرساند. مواد مغذي بازسازي سلولها و بافتها استفاده ميشوند.
  • آنچه باقي ميماند بيشتر مايعي است كه به روده‌ي بزرگ منتقل و در آنجا آب آن جذب وباكتري هاي موجود تجزيه ميشوند. سپس روده بزرگ مواد باقيمانده را به ركتوم ميفرستد.
  • ركتوم محل نگهداري ضايعاتي است بنام مدفوع كه از بدن توسط مقعد خارج ميشود.

خوردن غذاي سالم مانند سبزيجات و ميوه كه كالري كم و فيبر بالا دارند براي سلامتي كل بدن و دستگاه گوارش بسيار مناسب هستند. روده‌ي سالم كمك ميكند تا آنچه ديگر نياز بدن نيست خارج شود چون مدفوع پر از باكتري هايي است كه بايد از بدن خارج شوند. اگر روده‌ بزرگ كارش را بدرستي انجام ندهد مشكلاتي از قبيل گاز ، نفخ و درد تجربه ميكنيم.

در مورد سرطان روده بزرگ با پزشكتان مشورت كنيد،‌ اين سرطان قابل پيشگيري است و اگر در مراحل اوليه شناسايي شود براحتي درمان ميشود.

clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
Subscribe
Notify of
4 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
نیستم

سلام سه تا از نقش های مهم روده بزرگ در عمل گوارش چیست

حمید رضا

سلام پسرم از سال 90 تا حالا بیمار هست سال 91 مشخص شد که زخم روده داره و تحت نظر پزشک هست تا اینکه تابستان 93 رفت ورزشگاه. وزنه سنگین بلند کرد از اون به بعد خیلی وزن کم کرده دوباره برگشته به حال اولش غذا خوب نمیخوره لطفا راهنمایی کنید

سمانه

با سلام خدمت آقای دکترمتاسفانه سالی 1 الی 2 بار بعضی اوقات بعد از خوردن غذا و گاهی بعد از بیرون روی دچار دلپیچه شدید به همراه سفت شدن شکم و زیر شکم و درد شدید عضلات اطراف مقعد شده طوری که قادر به انجام هیچ گونه کار و حرکتی نیستم وبه گونه ای میشوم که نیاز برای بیرون روی شدید دارم ووقتی به دستشویی برای بیرون روی میروم دیگر قادر به بلند شدن نیستم وبیرون روی رفته رفته به صورت اسهال در می آید.خواهشمندم علت را بیان کنید و راه درمان را مبذول فرماییید.با تشکر

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x