بررسی جامع یبوست

ژوئن 15, 2016
بررسی جامع یبوست

يبوست ، بررسي جامع

يبوست يك مشكل عمومي و رو به افزايش براي بیش از  15% از مردم آمريكا است كه خوشبختانه به راحتي قابل درمان و كاملا ميتوان از آن جلوگیری کرد . البته در برخي موارد علائم ناشي از يبوست ميتوانند دال بر مشكلات جدي تر و نياز به مراجعه به پزشك داشته باشد . اطلاعات ارائه شده در اينجا به شما درك درستي از يبوست ميدهد مخصوصا در مورد علائم ، ارزيابي و گزينه هاي درمان.

یبوست

اين نسخه ي آموزشي به موارد ذيل مي پردازد:

 • مباني سيستم گوارشي سالم و عملكرد آن و جلوگيري از يبوست.
 • يبوست چيست و دليل ايجاد آن.
 • ارزيابي و بررسي يبوست و اينكه جراح روده و ركتال چه كمكي ميتواند انجام دهد.
 • درمان يبوست ، اقدامات ، نقش ملين ها و داروهاي ديگر
 • آشنايي با نقش بسيار نادر جراحي و نشانه هاي خاص و ضرورت آن

يك اجابت عادي چيست؟

پس از رسيدن غذا به روده ي كوچك ، مواد مغذي جذب بدن شده و مابقي بصورت ضايعات مايعي به روده ي بزرگ منتقل ميگردند. روده ي بزرگ الكتروليت هاي خاص و آب را جدا و تبديل به ضايعات خشك تر و سپس به ركتوم منتقل و در آنجا نگهداري تا در زمان مناسب دفع شوند.

بحث عملكرد و اجابت سيستم بدن به چهار بخش اصلي بصورت ذيل تقسيم بندي ميشود:

 • دفعات (تعداد اجابت ها)
 • سهولت در تخليه (نياز به فشار)
 • سفتي مدفوع
 • حس اجابت كامل

لغت “عادي” در اجابت معناي وسیعی دارد ولي دركل ميتوان گفت اجابت عادي یعنی هر سه روز يك بار و نه بيش از سه بار در روز ، مدفوع بايد به راحتي دفع شود و نيازي به فشار نداشته باشد و ضمنا شخص بايد پس از اجابت حس تخليه كامل كند. اين باور كه بايد هر روز بيرون رفت اصلا درست نيست و منجر به نگراني هاي بيهوده و استفاده بيش از حد ملين ميشود. در حقيقت اگر مدفوع سفت است يا عبور نياز به تلاش دارد و يا پس از تخليه حس نارضايتي وجود دارد بايد گفت كه شخص علي رغم وجود “دفعات عادي” يبوست دارد . از سوي ديگر ، اگر كسي هر سه روز يكبار بيرون میرود و مدفوعش سفت نيست و نياز به فشار ندارد و حس رضايت هم ميكند پس در اينجا يك اجابت عادي داريم حتي اگر هر روز یکبار نباشد.

حركت مدفوع به سمت مقعد بايد هماهنگ شده و قابل پيش بيني باشد. مدفوع پرحجم بهتر است چون عضله هاي جداره ي روده را بيشتر تحريك ميكند و براي همين است كه غذاهاي فيبربالا مدفوع حجيم تري توليد ميكنند و لذا بيرون رفتن راحت تر است . با عبور مدفوع به ركتوم ، شخص احساس كشيدگي ديواره ركتال و نياز به دفع ميكند. اگر شخص در محل مناسب براي دفع نباشد ، عضلات اسفينكتر عمل را متوقف و احساس كم ميشود. وقتي محل مناسب باشد ، چمباتمه و فشار شكم شروع و مدفوع از ركتوم خارج ميگردد. درك اين موضوع مهم است كه در عمل دفع ، عضلات اسفينكتر و لگن بايد هماهنگ شده و واكنشي عمل كنند ، يعني اينكه با شل بودن يك سري عضلات خاص يك سري ديگر فشار بياورند تا مدفوع به سهولت عبور كند. احساس كشيدگي رکتوم پس از تخليه كامل كاهش مييابد.

 تعريف يبوست

با توجه به چهار توضيح اصلي در بالا ، يبوست براي هركس معناي متفاوت دارد. براي بعضي يعني تعداد كم اجابت و براي ديگري يعني مدفوع سفت و عبور سخت كه مستلزم فشار آوردن و درد هنگام عبور است و باز براي يك سري حس تخليه نشدن كامل و نارضايتي از اجابت . بعضي افراد هم تركيبي از اين علائم را دارند. همانطور كه ميبينيم تعريف كلي و دقيق يبوست بخاطر تنوع علائم آن مشكل است.

سازمان آمار بين المللي ROME در سال 2000 و سپس با آپديت کردن آن در سال 2006 معيارهاي خاصي براي يبوست تعريف كرده است:

 • كمتر از سه اجابت در هفته
 • فشار آوردن در بيش از 25% موارد
 • سفتي مدفوع بيش از 25% موارد
 • تخليه ي ناقص بيش از 25% موارد

بايد توجه داشت كه يبوست با سندروم روده تحريك پذير ، يبوست IBS كه به درد شكم مربوط است ، اجابت هاي غير عادي ( شل بودن مدفوع بدون ملين) و درد تسكين يافته ناشي از عبور مدفوع متفاوت است.

علت يبوست چيست؟

علت ها شامل :

 • كمبود فيبر درغذا
 • عدم شستشو
 • كمبود آب بدن
 • بيماري هايي از قبيل ديابت ، كم كاري تيروئيد ، اسكلرودرمي ، لوپوس و افسردگي
 • داروهايي از قبيل موارد مخدر ،‌فشار خون و آرام بخش
 • عملكردهاي غيرعادي مانند اينرسي كولون ،‌ dyssynergia عضلات كف لگن ، بيماري هيرشپرونگ
 • سرطان روده يا ركتال
 • سرطان مقعد
 • enterocele، sigmoidocele، رکتوسل، و درهم رفتگی روده رکتوم (پرولاپس)
 • تنگي روده (ديورتيكوليت ، كرون ،‌ تشعشعات ،‌ ايسكمي)
 • بيماري هاي مقعد (تنگي از بيماري كرون ، جراحات پس از جراحي ، درد مقعد شديد شامل شقاق مقعد و عفونت مقعد)

طبق توضيحات داده شده يبوست يكي از عمومي ترين مشكلات سيستم گوارشي است كه غالبا بخاطر يك يا تركيبي از سه مورد است : غذای کم فيبر ، مصرف كم مايعات و ورزش نكردن . تمامي اينها براي سلامت و عملكرد درست سيستم گوارش لازم هستند و رعايت آنها منجر به رفع يبوست و بهبود اجابت ميشود.

از موارد و وضعيت هاي ديگري كه منجر به يبوست ميشوند بايد به ديابت ، كم كاري تيروئيد ، افسردگي يا بيماري هاي نادري مانند تصلب پوست ، پاركينسون يا “ام اس” اشاره كرد. عوامل ديگر داروها هستند مثل مسكن هاي عادي ، قرص فشار خون ، قرص ضد افسردگي و ‌ضد اسيدها .

بعضي يبوست هاي نادر و خاص بخاطر مزمن بودن و جواب ندادن به درمان هاي ساده بايد جدي گرفته شوند . اين موارد شامل : “يبوست عبور كند” كه اختلالات حركتي پيش مي آورد و روده نميتواند مدفوع را آنطور كه بايد حركت دهد ، سندرم روده تحريك پذير يا IBS ، اجابت Dyssynergic كه ركتوم مدفوع را كاملا دفع نميكند و يا تركيبي از اين موارد ميباشد. در اين نوشته به تمام اين اختلالات به غير از  IBS كه نياز به بخشي جداگانه دارد خواهيم پرداخت .

يبوست

يبوست چگونه رفع ميشود؟

كلا بايد گفت يبوست با يك سيستم گوارش سالم رفع و جلوگيري ميشود ، رژيم غذايي ، مايعات و ورزش هميشه اولين قدم هستند و مثلا 25 گرم فيبر در رژيم غذايي روزانه کافی است . نان سبوس دار ، تنقلات فيبري و ميوه و سبزيجات مدفوع را حجيم و اجابت را ساده تر ميكنند. ولی مكمل هاي فيبري براي جبران عادات بد غذايي مثل سرخ كردني ها و گوشت قرمز مناسب نيستند. انتخاب درست عادت غذايي پايه و اساس يك سيستم گوارشي سالم است و هر آنچه داخل ميرود بر دفعش اثر دارد.

تحقيقات علمي نشان داده اند كه نوشيدن 6 الي 8 ليوان آب در روز از سفت شدن مدوفع جلوگيري و دفع را راحت تر ميكند. ورزش منظم و حتي 30 دقيقه پياده روي به عملكرد درست روده كمك ميكند.

نقش ملين ها

ملين هاي متنوعي در داروخانه ها موجودند و همگي براي تسكين يبوست موثرند و حتي در بعضي موارد خاص ميتوان به طور روتين استفاده كرد ،‌ و فقط كاركردشان فرق خواهد داشت. قبل از مصرف دائمي اين ملين ها بايد با پزشك معالج مشورت تا مشكلات جدي تر احتمالي كنار گذاشته شود.

ملين هاي نوع محرك (Cathartic) جداره ي روده را براي انقباض شدن تحريك ميكنند . مصرف بلند مدت اين ملين ها مانند Senna ، Cascara و bisacodyl  باعث مقاوم شدن روده ها و از بين رفتن تاثير ملين ميشود و استفاده ي دائمي آنها اصلا توصيه نميشود.

يك نوع ديگر ، ملين اسمزي است كه باعث جمع شدن آب در روده ميشود. پايه ساخت اين ملين ها نمك يا شكر(لاكتوز يا ساكاروز) به عنوان ملكولهاي فعال است تا اثر اسمزي ايجاد كنند (كشيدن آب بدرون روده). عناصر ديگري كه حالت اسمزي ايجاد ميكنند منيزيم (Milk of Magnesia®) يا مواد پايه فسفات (Fleets® Phosphosoda) است و افراديكه مشكل كبد دارند بايد از اين نوع ملين ها دوري كنند چون در كبد اختلالات الكتروليتي ایجاد ميكنند.

ملين MiraLAX  (Polyethylene glycol 3350) در داروخانه ها موجود است و دفعات اجابت را بيشتر ميكند و چون سالم و امن است بيش از مابقي توصيه ميگردد .

ملين هاي ديگر روي جنس مدفوع اثر ميگذارند تا عبور و دفع راحت تر شود. روغن ها با پوشش دادن مدفوع از خشك شدن آن جلوگيري ميكنند و سديم دوكوزات (Colace®) با نفوذ آب به مدفوع آن را نرم ميكند.

تنقيه و شياف هم براي يبوست موثر هستند. اين محرك ها دفع مدفوع از طريق اتساع ركتوم (Saline) و يا با تحريك روده از طريق صابون و يا با نرم كردن مدفوع با شياف گليسيرين ميباشند. نكته منفي با اين روشها اينستكه عادت ميشوند و مقاومت ايجاد میکنند و در بلند مدت تاثیرشان از بين ميرود.

مجددا بايد خاطر نشان كرد اگرچه ملين ، تنقيه و شياف در درمان يبوست نقش بسزايي دارند ولي استفاده دائمي از آنها بدون مشورت با پزشك موجب كشف نشدن مشكلات احتمالي و جدي ترمانند سرطان ميشود.

داروهاي خاص براي درمان يبوست

يك سري درمان هاي خاص براي يبوست وجود دارد كه فقط با تجويز پزشك انجام پذيرند مانند:

 • lubiprostone (Amitizia®) كه ترشحات روده را افزايش ميدهد و عوارض آن شامل اسهال ، تهوع و سردرد است
 • Linaclotide (Linzess®) كه به تازگي به تاييد اف دي اي رسيده و روي تحرك و ترشح روده اثر دارد
 • prucolopride (Resolor®, Resotran®) كه در اروپا و كانادا فقط براي زنان به تاييد رسيده و تحرك روده را افزايش ميدهد. متاسفانه مردان در اين آمار بخاطر تعداد كم بررسي نشده اند. فعلا اين دارو به تاييد اف دي اي آمريكا نرسيده ولي در امكان آن در آينده هست.
 • Methylnaltrexone bromide (Relistor® براي بيماراني است كه بخاطر درد شديد از بيماري هاي پيشرفته مجبورند داروهاي مخدري مصرف كنند . اين دارو فقط براي اين وضعيت خاص به تاييد رسيده و نياز به معاينه و تجويز پزشك دارد.

علائم مربوطه و اينكه چه زماني به پزشك رجوع شود

كليد اصلي اينستكه كه بدانيم كي به دكتر مراجعه كنيم. در كل اينكه اگر يبوست چه در شدت و چه در تكرار پيشرفت كند و با روش هاي بالا رفع نشود پس زمان رجوع به پزشك رسيده است. يبوست معمولا با يك سري علائم ديگر همراه است و براي تعيين ماهيت مشكل و اينكه كي به دكتر رجوع كنيم بسيار مهم هستند. يبوست غالبا با حس نفخ ، تهوع و يا درد خفيف همراه است كه پس از اجابت تسكين مي يابند. بطور واضح ،‌ اگر تهوع بدتر يا استفراغ تكرار شود و يا درد شكم شدت يابد و دائمي شود بايد سريعا در پي درمان بود. تغيير در دفعات يا هرمقدار خون در مقعد نياز به بررسي سریع دارند.

يبوست چطور سنجيده ميشود؟

اگر يبوست علي رغم رعايتهاي ذكر شده ادامه يابد يا با علائم ديگري همراه باشد باید يك سري آزمايش انجام داد.

با در نظر گرفتن عملكرد عادي روده و ركتوم ، يبوست يعني ناتواني روده در وارد كردن فشار و جلو بردن مدفوع ، يعني : حس نكردن انبساط يا پر بودن ركتوم ، يا عدم هماهنگي عضله ها در شل و سفت  كردن. در آخر ، يبوست ميتواند به دليل مسدود شدن روده بخاطر زخم و تنگي كانال روده ناشي از تومور يا غده باشد.

 

بررسي هاي كلينيكي شامل:

 • كولونوسكوپي
 • تنقيه با باريوم
 • كولونوسكوپي مجازي ، CT colonography
 • بررسي انتقالي Sitzmarks®
 • مانومتري آنوركتال
 • Defecography (ام آر آي ديناميك يا فلوروسكوپي)

كولونوسكوپي روشي است كه يك لوله ي نرم چراغ دار با دوربين از طريق مقعد وارد روده ميشود و كانال براي هرگونه ضايعات ، پليپ ، تومور و سرطان بررسي ميگردد. سرطان روده در آمريكا بسيار زياد شده و بايد يكي از اولين عوامل انسداد روده و يبوست به حساب آيد. بيمار طي كولونوسكوپي ناراحتي زياد نميكشد و این روش كلا قابل تحمل است. درصورتيكه پزشک به diverticulitis  حاد يا سوراخ روده مشكوك باشد نبايد كولونوسكوپي انجام دهد. خطرات احتمالي كولونوسكوپي مثل سوراخ شدن روده يا خون ريزي در حدي كه به جراحي يا تزريق خون نياز شود بسيار نادر و نسبت يك به هزار دارد. ولي كولونوسكوپي يك تست دقيق و حساس براي پيدا و خارج كردن پليپ ها (توده هاي پيش سرطاني) با امکان بيوبسي (نمونه برداري) است .

تنقيه باريوم يك تست اشعه ايكس است كه ماده به روده وارد و عكس هاي راديولوژي با اشعه ايكس گرفته ميشود . با اين روش تومور يا گرفتگي كانال مشخص و اطلاعاتي در مورد سلامت روده بدست مي آيد. اين روش كمتر از كولونوسكوپي رايج است و براي بررسي باريك شدن روده ناشي از زخم به عنوان مكمل انجام ميشود. تست باريوم اشكالاتي در بر دارد مثل : مشکل پاكسازي روده پس از تست ، هوشياري بيماري طي آن ،‌ دقيق نبودن در رديابي پليپ ها و اگر چيز غير عادي كشف شود بايد پس از آن كولونوسكوپي انجام داد.

يك گزينه دیگر در راديولوژي از شكم و لگن ، انجام سي تي اسكن است ولي مثل تست باريوم اگر مورد غير عادي پيدا شود باز كولونوسكوپي لازم است. براي همين اگرچه چندين گزينه ي تشخيصي داريم ولي كولونوسكوپي براي كسي كه علائم يبوست دارد اولين و مناسبترین انتخاب است.

خيلي به ندرت پيش مي آيد يبوست ناشی از عدم توانايي عضلات روده در فشار دادن و خارج كردن مدفوع باشد. اين وضعيت به نام اينرسي كولون ، يبوست عميق ايجاد ميكند كه بيمار حتي تا چند هفته اجابت ندارد. اين نوع يبوست نه هميشه ولي معمولا در زمان بچگي رخ ميدهد و عامل كمتر از ده درصد از يبوستها است و دليلش هم هنوز نامعلوم است. تشخيص و احتمال انسداد در اين خصوص با كولونوسكوپي يا تست باريوم ميباشد.

بیماری يبوست

عكس 2

اگر انسداد يافت نشود پس روده قادر به عبور مدفوع نيست ، براي همين “تست عبور” انجام ميشود كه طي آن بيمار كپسول (Sitzmarks ®) كه حاوي حلقه هاي كوچك (عكس بالا) است را مي بلعد و با گرفتن چند سري عكس با اشعه ايكس عملكرد روده و نحوه ي عبور حلقه ها مشخص ميگردد. در اين روش بيمار كپسول را دريافت و هر يك روز در ميان عكس گرفته ميشود و معمولا تمام حلقه ها تا روز پنجم خارج ميشوند. معیار عملکرد غيرعادي 6 حلقه از 20 حلقه است یعنی بيش از 20% . حالا دو حالت خاص خواهيم داشت: اگر بيش از 6 حلقه در روده پخش و باقيمانده باشند پس مشكل ضعف عضلات روده است كه نمیتواند دفع كامل کند (عكس3)

 

بیماری یبوست

عكس 3 و 4

اگر بيش از 20% از حلقه ها باقي بمانند و به ركتوم رفته ولي دفع نشوند پس عضلات روده سالم هستند و مشكل از عضلات كف لگن است (عكس4) ، يعني dyssynergic  يا سندرم اختلال خروج (ODS) . در اين حالت عضلات لگني به خاطر ناهنجاري آناتوميكي (enterocele, sigmoidocele, rectocele , rectal prolapse ) مانع دفع عادي و يا از آن جلوگيري ميكنند و نميتوانند با هماهنگي شل كنند.

عملكرد كف لگن طی معاينه جسمي و قدرت عضله هاي اسفينكتر و كف لگن براي شل و سفت کردن بررسی میشوند . براي تشخيص اختلال در اين عضلات يك “مانومتري مقعد” براي اندازه گيري فشار عضله در حالت استراحت و كار صورت ميگيرد. از “مانومتري مقعد” براي ارزيابي انسداد خروجي زمانيكه بيمار احساس انبساط ركتوم و نياز به دفع ميكند ولي قادر به اينكار نيست استفاده ميشود، در اينجاست كه دليل يبوست انسداد خروجي مقعد يا لگن اعلام ميشود. طي مانومتري ، يك لوله باريك به قطر چند ميليمتر وارد كانال مقعد و ركتوم شده و فشار را اندازه گيري ميكند. در اين تست فشار در حالت استراحت و كار اندازه گيري ميشود.

در اينجا ، يك بالون كوچك متصل به نوك كاتتر ركتوم را باد ميكند تا احساس پر شدن ركتوم بررسي شود. خاطر نشان ميكنيم كه عملكرد عادي روده مستلزم اينست كه پر شدن و كش آمدن ركتوم حس شود. بالون ضمنا واكنش عضله هاي اسفينكتر مقعد را هم تست ميكند. بطور عادي ، هنگاميكه بالون ركتوم را بطور مصنوعي پر و منبسط ميكند ، معمولا فشار كانال مقعد مي بايست كمي كاهش يابد ، اين واكنش به “رفلكس مهاري ركتوآنال” معروف است و فقدان اين واكنش بدین معناست که عضلات اسفينكتر نميتوانند استراحت كنند و در نیتجه تخليه صورت نميگيرد. بيماري هاي Chagas (ناشي ازانگل كه معمولا در برزيل ديده ميشود) و Hirschsprung (فقدان حسگرهاي عصبي در عضلات اسفينكتر) هردو منجر به ناتواني عضلات اسفينكتر در شل كردن و در نتيجه عدم عبور عادي مدفوع از مقعد ميشوند.

علاوه براين ، مانومتري مقعد ميتواند به جاي انبساط ، انقباض كف لگن هنگام تخليه مدفوع را هم ارزيابي كند چون اين هم نشان دهنده ي واكنش ناهماهنگ و غيرعادي است و اگر كف لگن شل نکند مدوفع هم دفع نمیشود . حال مانومتري مقعد عمل اخراج (انقباض) را انجام میدهد . بالون كاتتر 60 ميليمتر باد ميشود و بيمار بايد آن را خارج كند و اگر نتواند ظرف يك دقيقه آن را خارج كند پس نتيجه تست غيرعادي بوده و دليل يبوست‌ عملكرد غيرعادي كف لگن يا مقعد اعلام ميشود.

بیماری یبوست

عكس 5

ديفيكوگرافي هم يك تست اشعه ايكس است كه توانايي تخليه درست مدفوع را آزمايش ميكند. در اين روش بیمار باريوم را خورده و روده ي كوچك را پر ميكند و از طرف مقعد هم باريوم سفت وارد ميشود. بيمار سپس روي چارپايه مخصوص نشسته و سعي در تخليه ي بايروم سفت ميكند و طي اين عمل فلوروسكوپي (ايكس ري ديناميك) گرفته ميشود. با اينكارهماهنگي حركات ركتوم و عضلات كف لگن جهت تخليه و همچنين اختلالات آناتوميك كه منجر به انسداد يا جلوگيري ميشوند بررسي ميگردند. MRI ديناميك يك نوع ديگر از اين تست است .

علاوه بر مورد بالا ، اختلالات آناتوميك ديگري هم ميتوان پيدا كرد. انتروسيل (Enterocele) يك نوع فتق در فك لگن است كه روده بين واژن و ركتوم فشار مي آورد و در نتيجه ركتوم را مسدود ميكند. درهم گرفتگي يا پايين افتادگي روده هم با مسدود شدن داخلي ركتوم ميتواند منجر به انسداد شود. “ركتوسل” بيرون زدگي ركتوم به درون ديواره ي واژن است كه منجر به جمع شدن مدفوع و جلوگيري از عبور آزاد آن ميكند. اين اختلالات طي ديفيكوگرافي قابل مشاهده هستند.

درمان يبوست شديد و اختلالات خاص

درخصوص اختلال عضلاني كف لگن ، بيمار با استفاده از يك سري تكنيك هاي خاص فيزيوتراپي (بيوفيدبك) ميتواند حس پر شدن ركتوم و همچنين شل كردن عضلات لگن را آموزش ببيند. در بيوفيدبك دو هدف منظور شده: اول اصلاح dyssynergia و ناهماهنگي عضلات اسفينكتر شكم ، ركتوم ، puborectalis ومقعد تا تخليه بصورت عادي و كامل انجام شود ، دوم اينكه در بيمارني كه اختلال حس ركتوم دارند ، حسگرها بهتر عمل كنند (پرشدن و انبساط ركتوم) . دوره ي تراپي متغير است ولی جلسات تراپي معمولا يك ساعته هستند ، 4 الي 6 جلسه و هر 1 الی  2 هفته يكبار . درضمن ادامه جلسات پس از ششمین هفته ، در ماه سوم و ششم و دوازدهم بهبودی بیشتری در پی دارد و نتیجه در بلند مدت ثمربخش خواهد بود (البته این موضوع به تایید نرسیده است).

نتیجه ی بیوفیدبک بستگی دارد به اندازه گیری نهایی. در چندین مورد تست گرفته شده از بزرگسالان بطور رندوم در خصوص اجابت dyssynergic ، همه ی بررسی ها نشان داده اند که درمان بیوفیدبک از دیگر روشهای کنترلی مانند رژیم غذایی ، ورزش ، ملین ها و دیگر درمانها برتر بوده است. لذا اجابت dyssynergic طی بیوفیدبک یبوست را بهتر درمان میکند. متاسفانه این روش در جامعه ی پزشکی با فیزیوتراپهای تعلیم دیده در خصوص اختلالات کف لگن هنوز جایگاه محدودی دارد.

درمان یبوست با جراحی خیلی نادر است ، ولی برداشتن روده برای رفع یبوست از نوع “عبور کند” امکان پذیر است. این سری بیماران باید کاملا و دقیقا با آزمایشات پزشکی ارزیابی شوند (تا از عدم حضور اجابت dyssynergic اطمینان حاصل شود و تخلیه ی عادی شکم و روده ی کوچک مورد تایید قرار گیرد). اینرسی کولون یا “یبوست عبور کند” یعنی حرکت غیرعادی مدفوع در روده که این منجر به کم شدن تعداد اجابت ها میشود. درمان یبوست اینرسی از طریق جراحی بدین صورت است که یا کل روده برداشته (TAC) و انتهای روده کوچک به رکتوم متصل میگردد (IRA) و یا در حالت دیگر، ایلئوستمی انجام میشود (بیرون آوردن روده از جداره شکم و اتصال کیسه برای جمع آوری مدفوع) . در این روش غالبا از تکنیک لاپاروسکوپی استفاده میشود و جراحی با دروبین هدایتی ، ابزارهای ریز ، برش های کوچک ، درد کمتر و ریکاوری سریعتر (بازگشت به فعالیت های عادی) همراه است. پس از انجام TAC با IRA ، فرد باید انتظار 3 تا 5 تخلیه در روز داشته باشد. هرچند یبوست با انجام TAC با IRA کاملا رفع میگردد ولی برای بیمار مسائل مهمی مطرح میشود مثل حس کاهش کیفیت زندگی و نارضایتی از این نوع درمان.

ضمنا ، TAC با IRA یک سری اشکالاتی بوجود می آورد مانند درد شکم ، اسهال ، بی اختیاری و حتی بازگشت یبوست و باید با بیمار در خصوص این احتمالات (علی رغم عادی شدن تعداد اجابت ها) مشاوره شود. بنابراین قبل از جراحی اینرسی کولون ، باید با بیمار درباره احتمال باقیماندن علائم و یا ظهور علائم جدید پس از جراحی گفتگو شود.

همانطور که قبلا ذکر شد ، فتق کف لگن و رکتوسل مقعد طی شناسایی با ديفيكوگرافي قابل درمان است. در آخر اینکه , در یک سری از بیماری های خاص مثل دیورتیکولیت ، بیماری کرون ، کولیت اولسراتیو و کولیت ایسکمیک که منجر به باریک شدن روده ی بزرگ میشوند و یا در سرطان کولورکتال ، جراحی لازم خواهد شد.

باید خاطر نشان کردن نقش جراحی در درمان یبوست فقط برای موارد بسیار خاص میباشد و در واقعیت این سری بیماران خیلی به ندرت به جراحی نیاز پیدا میکنند. رجوع به جراح روده باید با این هدف باشد که یک ارزیابی کامل و دقیق از شما به عمل آید تا بهترین و منطقی ترین روش درمان یبوست تجویز گردد.

خلاصه

یبوست یک مشکل عمومی است که با رعایت و انتخابات رژیم غذایی سالم ، افزایش فیبر ، مصرف زیاد مایعات و ورزش منظم به راحتی کنترل میشود. اگر این اقدامات نتیجه نداد و اجابت ها منظم نشدند سپس برای بررسی به پزشک رجوع کنید. در آخر اینکه ، اگر یبوست با علائمی مانند تهوع ، استفراغ ، درد شکم حاد یا خونریزی از مقعد همراه است باید سریعا تحت آزمایش و معاینه قرار بگیرید تا علت یافت شود. مدیریت بیماری برای رفع علائم کافی است و جراحی فقط برای موارد خاص حفظ میشود و برای یک سری بیماران بهترین گزینه است.

سئوالاتی که میتوانید از پزشک بپرسید:

 • آیا اطلاعات یا توصیه ای در مورد رژیم غذایی فیبر بالا دارید؟
 • آیا یبوست بخاطر بیماری های دیگر من است ؟ یا عوارض جانبی داروهایی که مصرف میکنم باعث یبوست شده؟
 • کی به کولونوسکوپی نیاز دارم؟ یا غیر از این آزمایش دیگری هم لازم است؟
 • آیا باید برای ارزیابی و بررسی یبوست به جراح روده و رکتوم مراجعه کنم؟
clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5

12 دیدگاه

 1. زهرا گفت:

  باسلام دوسالی است که بالای شکمم وزیر قفسه سینه متورم شده است اندوسکوپی وکلونوسکوپی انجام داده ام گفتند سالمه وخدا راشکر .اما دکتر سائمی گفتند که نفخ است خیلی اذیتم میکنه در لباس خیلی بداست .غذا هم خیلی کم در حد بچه ها میخورم اما آب هم که میخورم ورم دارم خواهشا کمکم کنید

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام به پزشک متخصص گوارش مراجعه فرمائید

 2. رحیمی گفت:

  سلام من رفتم دکتر تشخیص داد شقاق مقعد دارم الان زخم شده ومیسوزه میخاستم ی نوبت واسه معاینه بگیرم

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام با شماره های کلینیک جهت هماهنگی تماس بگیرید

 3. مانی گفت:

  کودک سه ساله با وجود خوردندفیبر و میوه ….اما بازهم سخت مدفوع میكنه تکه ای و سفت اما هر روز مدفوع میکنه اما سفت و سخت ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام حتما بیاریدش تا معاینه شود شاید مبتلا به تنگی مقعد باشد

 4. حسینی گفت:

  یبوست شدید در اثر مصرف تریاک چه کنم که درمان شوم واگرداروی گیاهی برای ترک مواد دارید لطفا معرفی کنید

  1. پاسخ دکتر گفت:

   به پزشک تغذیه ویا متخصص گوارش مراجعه فرمائید

 5. طاهره گفت:

  یبوست شدید دارم در ابتدا ملین ها تاثیر داشت ولی الان دیگه تاثیری ندارد انواع ملینهای گیاهی ویا فیبرهای دارویی را استفاده کردم برای مدت کوتاهی خوب اثر میکند ولی بعد از چند هفته دوباره انگار روده عادت میکند وباز هم فایده ای ندارد . گاهی بخاطر یبوست عصبی میشم و حوصله هیچ کس رو ندارم سر درد میگیرم وگاهی حالت تهوع هم دارم . لطفا راهنمایی کنید . متشکرم

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام شما به پزشک متخصص گوارش مراجعه فرمائید

 6. هستی گفت:

  با سلام من از دو سالگی تا الان که نه سالمه یبوست شدیدی دارم و ده روز یا بیشتر دفع دارم اونم قطر مدفوع خیلی زیاد است نمیدونم چکار کنم چند بارم دکتر رفتم اصلا خوب نمیشم به محض قطع دارو دوباره بر میگرده

  1. پاسخ دکتر گفت:

   سلام به جای خوردن دارو سعی کنید از مواذ غذایی پر فیبر استفاده کنیدوحتما روزانه 8تا10لیوان اب میل کنید

Comments are closed.