انواع شقاق مقعدی و عوامل موثر در تشدید این بیماری

انواع شقاق مقعدی و عوامل موثر در تشدید این بیماری

شقاق یا فیشر مقعدی و یا زخم مقعد بیماری دردناک ناحیه نشیمنگاهی است. این بیماری با ایجاد زخم در دیواره مقعد نمایان می‌شود، و شاید در ابتدا تنها یک زخم ساده به نظر آید. اما در واقع شقاق زخم عمیقی است که می تواند تا عضله مقعد امتداد داشته باشد و به سختی درمان شود.

این بیماری همراه با علائمی مثل درد شدید، سوزش، خارش، تورم، خونریزی مقعد و… بروز می نماید و به شدت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری در اثر وارد آمدن فشار به مقعد ایجاد می‌شود و امکان بروز این شکاف در هر سنی وجود دارد و حتی ممکن است کودکان را نیز درگیر خود نماید، البته این بیماری غالباً زنان را تحت تاثیر قرار می دهد، زیرا یکی از عوامل اصلی شقاق بارداری و زایمان است. در ادامه به بررسی انواع این عارضه می پردازیم :

انواع شقاق یا فیشر مقعدی

انواع شقاق

انواع این عارضه بر حسب مدت زمان درگیری فرد با بیماری تعیین می‌شود. زیرا مدت زمان ابتلا به بیماری رابطه‌ای مستقیم با پیشرفت بیماری، زخم مقعد و نحوه درمان آن دارد. به این ترتیب انواع شقاق به دو نوع حاد و مزمن تقسیم بندی می‌شود:

شقاق حاد

یکی از انواع این بیماری، شقاق حاد است. در صورتی که این بیماری در نوع حاد دسته بندی می‌شود، که فرد برای اولین بار است که در معرض این عارضه قرار گرفته باشد. همچنین اگر از این بروز شکاف کمتر از 12 هفته گذشته باشد، بیماری در نوع حاد دسته بندی می‌شود.

در این حالت زخم فیشر، تنها بریدگی طولی است و عمق زیادی ندارد که با مراجعه به صفحه عکس شقاق مقعدی می‌توانید تصاویر واضحی از این عارضه را مشاهده کنید. این نوع بیماری با خونریزی و درد ناگهانی ظهور می‌کند.

شقاق مزمن

در حالتی که از بروز این زخم بیش از 12 هفته گذشته باشد. بیماری در نوع مزمن دسته بندی شده و در این نوع عارضه، زخم بیماری عمیق تر شده و حتی به عضله اسفنکتر می‌رسد، احتمالا لبه های زخم نیز برجسته می‌شود. در این مورد می‌توان گفت عامل شقاق مزمن بی توجهی به نوع حاد این بیماری است که موجب پیشرفت و گسترده تر شدن عارضه می‌شود و مراحل درمان شقاق مزمن به مراتب سخت تر است.

عواملی که در تشدید و وخیم شدن انواع شقاق اثرگذارند؟

مراقبت از زخم انواع مقعد به خصوص در مورد شقاق‌های حاد بر فرآیند درمان اثرگذار است. از طرفی بی توجهی به درمان و عدم رعایت برخی نکات می‌تواند در تشدید بیماری اثرگذار باشد. از عوامل تشدید کننده فیشر می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:

  • دهیدراته شدن بدن: کم  آبی بدن میتواند تاثیرات جدی بر سلامت فرد داشته باشد. همچنین کم آبی با تشدید یبوست موجب عبور مدفوع سفت از مقعد شده و زخم را وخیم تر می کند.
  • رژیم غذایی فاقد فیبر کافی: رژیم غذایی از عوامل درمان بیماری شقاق به شمار می رود. رژیم غذایی موجب تشدید یبوست شده و زمینه را برای گسترده شدن بیماری فراهم می کند.
  • نشستن بر روی سطوح سخت، بارداری، زایمان طبیعی: این موارد با وارد کردن فشار بر مقعد موجب تشدید بیماری می‌شود.
  • سیگار : مصرف سیگار با کاهش گردش خون در ارتباط است و می‌تواند موجب پیشرفت بیماری گردد.
  • ورزش های سنگین: انجام ورزش‌های سنگین نظیر وزنه برداری با وارد آوردن فشار زیاد به مقعد موجب تشدید این عارضه می‌شود.
clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: تهران، میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x