انواع شقاق مقعدی و عوامل موثر در تشدید این بیماری

آگوست 27, 2019
انواع شقاق مقعدی و عوامل موثر در تشدید این بیماری

شقاق یا فیشر مقعدی و یا زخم مقعد بیماری دردناک ناحیه نشیمنگاهی است. این بیماری با ایجاد زخم در دیواره مقعد نمایان می شود، و شاید در ابتدا تنها یک زخم ساده به نظر آید. اما در واقع شقاق زخم عمیقی است که می تواند تا عضله مقعد امتداد داشته باشد و به سختی درمان شود. این بیماری همراه با علائمی مثل درد شدید، سوزش، خارش، تورم، خونریزی و … بروز می نماید و به شدت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری در اثر وارد آمدن فشار به مقعد ایجاد می شود و امکان بروز شقاق در هر سنی وجود دارد و حتی ممکن است کودکان را نیز درگیر خود نماید، البته این بیماری غالباً زنان را تحت تاثیر قرار می دهد، زیرا یکی از عوامل اصلی شقاق بارداری و زایمان است. در ادامه به بررسی انواع شقاق می پردازیم :

انواع شقاق یا فیشر مقعدی

انواع شقاق بر حسب مدت زمان درگیری فرد با بیماری تعیین می‌شود. زیرا مدت زمان ابتلا به بیماری رابطه‌ای مستقیم با پیشرفت بیماری، زخم شقاق و نحوه درمان آن  دارد. به این ترتیب انواع شقاق به دو نوع حاد و مزمن تقسیم بندی می شود:

شقاق حاد

یکی از انواع شقاق، شقاق حاد است. در صورتی شقاق در نوع حاد دسته بندی می شود، که فرد برای اولین بار است که در معرض این عارضه قرار گرفته باشد. همچنین اگر از زخم شقاق کمتر از 12 هفته گذشته باشد، شقاق در نوع حاد دسته بندی می شود. در این حالت زخم شقاق، تنها بریدگی طولی است و عمق زیادی ندارد. این نوع بیماری با خونریزی و درد ناگهانی ظهور می کند.

شقاق مزمن

در حالتی که از بروز زخم شقاق بیش از 12 هفته گذشته باشد. بیماری در نوع مزمن دسته بندی شده و در این نوع شقاق، زخم بیماری عمیق تر شده و حتی به عضله اسفنکتر می رسد، احتمالا لبه های زخم نیز برجسته می شود. در این مورد می‌توان گفت عامل شقاق مزمن بی توجهی به درمان شقاق حاد است که موجب پیشرفت و گسترده تر شدن عارضه می شود.

عواملی که در تشدید و وخیم شدن انواع شقاق اثرگذارند؟

مراقبت از زخم  انواع شقاق به خصوص در مورد شقاق‌های حاد بر فرآیند درمان اثرگذار است. از طرفی بی توجهی به درمان و عدم رعایت برخی نکات می تواند در تشدید بیماری اثرگذار باشد. از عوامل تشدید کننده شقاق می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

  • دهیدراته شدن بدن : کم  آبی بدن میتواند تاثیرات جدی بر سلامت فرد داشته باشد. همچنین کم آبی با تشدید یبوست موجب عبور مدفوع سفت از مقعد شده و زخم شقاق را وخیم تر می کند.
  • رژیم غذایی فاقد فیبر کافی : رژیم غذایی از عوامل درمان بیماری شقاق به شمار می رود. رژیم غذایی موجب تشدید یبوست شده و زمینه را برای گسترده شدن شقاق فراهم می کند.
  • نشستن بر روی سطوح سخت، بارداری، زایمان طبیعی : این موارد با وارد کردن فشار بر مقعد موجب تشدید بیماری می شود.
  • سیگار : مصرف سیگار با کاهش گردش خون در ارتباط است و می تواند موجب پیشرفت بیماری گردد.
  • ورزش های سنگین : انجام ورزش‌های سنگین نظیر وزنه برداری با وارد آوردن فشار زیاد به مقعد موجب تشدید این عارضه می شود.
clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

آدرس: میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5