بررسی جامع بیماری یبوست

یبوست یک مشکل عمومی و رو به افزایش برای ۱۵% از مردم آمریکا است که خوشبختانه به راحتی قابل درمان و کاملا میتوان جلوی آن را گرفت. البته در برخی موارد علائم ناشی از یبوست میتوانند دال بر مشکلات جدی تر و نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشد . اطلاعات ارائه شده در اینجا درک درستی از یبوست به بیمار میدهد مخصوصا در مورد علائم ، ارزیابی و گزینه های درمان.

برسی جامع یبوست
این نسخه ی آموزشی به موارد ذیل می پردازد:

 • مبانی سیستم گوارشی سالم و عملکرد آن و جلوگیری از یبوست.
 • یبوست چیست و دلیل ایجاد آن.
 • ارزیابی و بررسی یبوست و اینکه جراح روده و رکتال چه کمکی میتواند انجام دهد.
 • درمان پزشکی یبوست ، اقدامات ، نقش ملین و داروهای دیگر
 • آشنایی با نقش بسیار نادر جراحی و نشانه های خاص و ضرورت آن

یک اجابت عادی چیست؟

پس از رسیدن غذا به روده ی کوچک ، مواد مغذی جذب بدن شده و مابقی بصورت ضایعات مایعی به روده ی بزرگ منتقل میگردد. روده ی بزرگ الکترولیت های خاص و آب را جدا و تبدیل به ضایعات خشک تر و سپس به رکتوم منتقل تا در آنجا نگهداری میکند تا زمان دفع برسد.

بحث عملکرد و اجابت سیستم بدن به چهار بخش اصلی بصورت ذیل تقسیم بندی میشود:

 1. دفعات (تعداد اجابت ها)
 2. سهولت در تخلیه (نیاز به فشار)
 3. سفتی مدفوع
 4. حس اجابت کامل

لغت “عادی” در اجابت معنای گسترده ای دارد ولی درکل میتوان گفت با حداقل هر سه روز یک بار و نه بیش از سه بار در روز اجابت عادی است ، مدفوع باید به راحتی دفع شود و نیازی به فشار نداشته باشد و ضمنا شخص باید پس از اجابت حس تخلیه کامل کند. این باور که باید هر روز بیرون رفت اصلا درست نیست و منجر به نگرانی های بیهوده و استفاده بیش از حد ملین میشود. در حقیقت اگر مدفوع سفت است یا برای عبور نیاز به تلاش زیاد دارد و یا حس نارضایتی از تخلیه وجود دارد باید گفت که شخص علی رغم داشتن دفعات عادی ، یبوست دارد . از سوی دیگر ، اگر کسی هر سه روز یکبار بیرون میرود و مدفوعش سفت نیست و نیاز به فشار ندارد و حس رضایت هم میکند پس در اینجا یک اجابت عادی داریم ، حتی اگر هر روز نباشد.

حرکت مدفوع به سمت مقعد باید هماهنگ شده و قابل پیش بینی باشد. مدفوع پرحجم بهتر است چون عضله های جداره ی روده را بیشتر تحریک میکند و برای همین است که غذاهای فیبربالا مدفوع حجیم تری تولید میکنند و لذا بیرون رفتن راحت تر است . با عبور مدفوع به رکتوم ، شخص احساس کشیدگی دیواره رکتال و نیاز به دفع میکند. اگر شخص در محل مناسب برای دفع نباشد ، عضلات اسفینکتر عمل را متوقف و احساس کم میشود. وقتی محل مناسب باشد ، چمباتمه و فشار شکم شروع و مدفوع از رکتوم خارج میگردد. درک این موضوع مهم است که در عمل دفع ، عضلات اسفینکتر و لگن باید تحت شرایطی هماهنگ و واکنشی عمل کنند ، یعنی اینکه با شل بودن یک سری عضلات خاص یک سری دیگر فشار بیاورند تا مدفوع به سهولت عبور کند. احساس کشیدگی قبل از دفع پس از تخلیه کامل کاهش مییابد.

 تعریف یبوست

با توجه به چهار توضیح اصلی در بالا ، یبوست برای هرکس معنای متفاوت دارد. برای بعضی یعنی تعداد کم اجابت و برای دیگری یعنی مدفوع سفت و عبور سخت که مستلزم فشار آوردن و درد هنگام عبور است و باز برای یک سری حس تخلیه نشدن کامل و نارضایتی از اجابت . بعضی افراد هم ترکیبی از این علائم را دارند. همانطور که میبینیم تعریف کلی و دقیق یبوست بخاطر تنوع علائم آن مشکل است.

سازمان آمار بین المللی ROME در سال ۲۰۰۰ و سپس آپدیت آن در ۲۰۰۶ معیارهای خاصی برای یبوست تعریف کرده است:

 • کمتر از سه اجابت در هفته
 • فشار آوردن در بیش از ۲۵% موارد
 • سفتی مدفوع بیش از ۲۵% موارد
 • تخلیه ی ناقص بیش از ۲۵% موارد

باید توجه داشت که یبوست با سندروم روده تحریک پذیر ، یبوست IBS که به درد شکم مربوط است ، اجابت های غیر عادی (مدفوع شل بدون ارتباط با ملین ها) و درد تسکین یافته ناشی از عبور مدفوع متفاوت است.

علت یبوست چیست؟

علت ها شامل :
– کمبود فیبر در غذا
– عدم شستشو
– کمبود آب بدن
– بیماری هایی از قبیل دیابت ، کم کاری تیروئید ، اسکلرودرمی ، لوپوس و افسردگی
– داروهایی از قبیل موارد مخدر ،‌فشار خون و آرام بخش
– عملکردهای غیرعادی مانند اینرسی کولون ،‌ dyssynergia عضلات کف لگن ، بیماری هیرشپرونگ
– سرطان روده یا رکتال
– سرطان مقعد
– enterocele، sigmoidocele، رکتوسل، و درهم رفتگی روده رکتوم (پرولاپس)
– تنگی روده (دیورتیکولیت ، کرون ،‌ تشعشعات ،‌ ایسکمی)
– بیماری های مقعد (تنگی از بیماری کرون ، جراحات پس از جراحی ، درد مقعد شدید شامل شقاق مقعد و عفونت مقعد)

طبق توضیحات یبوست یکی از عمومی ترین مشکلات سیستم گوارشی است که غالبا بخاطر یک یا ترکیبی از سه مورد است ، غذا با فیبر کم ، مصرف کم مایعات و ورزش نکردن . البته تمامی اینها برای سلامت و عملکرد درست سیستم گوارش لازم هستند و رعایت کردن آنها منجر به رفع یبوست و بهبود اجابت میشود.
از موارد و وضعیت های دیگری که منجر به یبوست میشوند باید به دیابت ، کم کاری تیروئید ، افسردگی یا بیماری های نادری مانند تصلب پوست ، پارکینسون یا ام اس اشاره کرد. عوامل دیگر داروها هستند ،‌ شامل مسکن های عادی ، قرص فشار خون ، ضد افسردگی و ‌ضد اسیدها


نظرات کاربران در مورد این مطلب

۰۹۹۰۱۹۴۲۴۷۴ | ۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶
پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل
آدرس: میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5
clinic-colorectal1

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید.
با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

پاک کردن ارسال